New Page 1

Na podlagi 298. člena Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21), v povezavi z 52. členom Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007 in spremembe), 17. člena Statuta Občine Mirna Peč Peč (Uradno glasilo slovenskih občin 64/2020) ter 120. člena Poslovnika Občinskega sveta Občine Mirna Peč (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 64/2020) je Občinski svet Občine Mirna Peč na svoji 19. redni seji dne 24. 2. 2022 sprejel

 

ODLOK

O SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH OBČINSKEGA PROSTORSKEGA NAČRTA OBČINE MIRNA PEČ – 2 (SDOPN OMP-2)

 

1. člen

(1) S tem odlokom se sprejmejo druge spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta Občine Mirna Peč  (v nadaljnjem besedilu: SDOPN 2).

(2) SDOPN 2 imajo identifikacijsko številko 1084.

 

2. člen

(spremembe in dopolnitve grafičnega dela)

(1) V okviru SDOPN 2 je bila v grafičnem prikazu izvedbenega dela OPN izvedena posodobitev namenske rabe prostora na zemljiško katastrski prikaz, stanje 2019.

(2) Karte izvedbenega dela OPN se vsebinsko spreminjajo zaradi individualnih pobud in zaradi zagotavljanja nadomestnih kmetijskih zemljišč.

 

3. člen

Na koncu prvega stavka šestnajstega odstavka 13. člena se črta besedilo »in odvažajo na regionalno deponijo v Leskovcu v MO Novo mesto«. Za prvim stavkom se doda besedilo, ki se glasi:

»Mešani komunalni odpadki se odvažajo na regionalno deponijo  nenevarnih odpadkov v Leskovec v Mestno občino Novo mesto. Ostali ločeno zbrani odpadki se odvažajo na zbirni center na območju Mestne občine Novo mesto.«.

 

4. člen

42. člen se črta.

 

5. člen

Drugi odstavek 45. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(2) Prek območja Občine Mirna Peč poteka regionalna železniška proga d. m. Ljubljana – Metlika. Železniška postaja je v Mirni Peči. Na območju gospodarske cone Dolenja vas je načrtovana ureditev prometno logističnega centra, ki se z industrijskim tirom poveže z železniško progo pri železniški postaji Mirna Peč. Z ureditvijo industrijskega tira se pretežni del tovornega prometa preusmerja na železnico.«.

 

6. člen

49. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Prek območja Občine Mirna Peč poteka regionalna železniška proga št. 80 d. m. – Ljubljana – Metlika.«.

 

7. člen

Drugi odstavek 51. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(2) Prometno logistični center je z lokalno cesto (napajalna cesta) povezan z avtocestnim priključkom Mirna Peč, z industrijskim tirom je povezan z železniško progo d.m. – Metlika – Ljubljana oziroma z železniško postajo Mirna Peč.«.

 

8. člen

(1) Zadnji stavek prvega odstavka 60. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Dogradi se čistilna naprava v Mirni Peči in po potrebi izvedejo druge, manjše čistilne naprave.«.

(2) Drugi odstavek 60. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(2) Pri projektiranju in širitvi kanalizacijskega omrežja in objektov čistilnih naprav je do izdelave nove strokovne podlage potrebno upoštevati usmeritve projekta »Idejna zasnova odvajanja in čiščenja odpadnih voda v občini Mirna Peč« iz leta 2012, noveliranega v letu 2017.«.

 

9. člen

Na začetku stavka prvega odstavka 71. se črta beseda: GEOPLIN.

 

10. člen

Zadnji stavek prvega odstavka 72. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Po izgradnji načrtovanega prenosnega plinovoda prek območja Občine Mirna Peč se plinovodno omrežje cone priključi na zemeljski plin s priključnim plinovodom, ki ni del državnega prenosnega plinovodnega omrežja.«.

 

11. člen

V prvem stavku četrtega odstavka 77. člena se črta tekst, ki sledi besedam: »najmanj 30 arov«.

 

12. člen

(1) Peti odstavek 119 člena se spremeni tako, da se glasi:

»DOMAČIJA je osnovna celica vaškega naselja ali zaselka in sestoji iz hiše, pripadajočih gospodarskih in/ali pomožnih objektov, dvorišča, vrta in drugih ureditev in kot taka deluje kot zaokrožena funkcionalna in prostorska celota, opredeljena z gradbeno parcelo.«.

(2) Tretji stavek trinajstega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

»Pomožne stavbe morajo gradbeno linijo upoštevati v smislu gradbene meje, katere načrtovani objekti ne smejo presegati, lahko pa se je dotikajo ali so od nje odmaknjeni v notranjost območja označenega s to mejo razen v primeru, ko je s tem odlokom določeno drugače.«.

(3) Trideseti odstavek se črta.

 

13. člen

Zadnji stavek tretje alineje tretjega odstavka 125. člena se spremeni tako, da se glasi:

»Priključitev industrijskega tira iz gospodarske cone na ranžirni tir železniške postaje se izvede na podlagi posebnega projekta v sklopu OPPN za gospodarsko cono Dolenja vas, pri čemer mora biti zagotovljena varnost železniškega prometa in upoštevanje tehničnih specifikacij interoperabilnosti,«.

 

14. člen

(1) Prvi odstavek 126. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Gospodarska cona Dolenja vas (v nadaljnjem besedilu: GC), ki obsega EUP GC1 (območje GC južno od AC), EUP GC2 (območje GC severno od AC) in EUP GC3 (bencinska črpalka), je osrednje območje proizvodnih in servisnih dejavnosti v Občini Mirna Peč. EUP GC1 in GC2 se urejata na podlagi več OPPN (vezanih na faze razvoja GC), od katerih sta dva že sprejeta: Občinski podrobni prostorski načrt Industrijska cona Dolenja vas (Uradni list RS, št. 1/2008, 21/2008-teh.popr., 7/2012 in 21/2012-teh.popr) in Občinski podrobni prostorski načrt Gospodarska cona Dolenja vas (GC-OPPN-2) – 1. faza (Uradni list RS, št. 87/2015). GC leži na zahodni strani avtocestnega priključka Mirne Peči in obsega zemljišča severno in južno od AC. EUP GC3 se ureja na podlagi določil tega prostorskega akta«.

(2) Na koncu sedmega odstavka se doda nov stavek, ki se glasi:

»Pri načrtovanju in gradnji industrijskega tira z navezavo na regionalno železniško progo d. m. Ljubljana – Metlika je potrebno zagotoviti varnost železniškega prometa in interoperabilnost.«.

(3) Dodata se nova, deseti in enajsti odstavek, ki se glasita:

»(10) EUP GC3 obsega bencinsko črpalko. Za njeno ureditev se pripravi idejna rešitev, skladna z urbanističnimi, tehničnimi, varstvenimi in okoljevarstvenimi zahtevami. V sklopu načrtovanega prostorskega posega za novi bencinski servis je potrebno zagotoviti nemoten prevoz lesa po gozdni cesti št. 078752, ki poteka po parceli št. 1972/59 k.o. Hmeljčič, predvsem v območju priključka te ceste na R3 Šentjurij – Mirna Peč. V fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja je potrebno pridobiti pozitivno mnenje DARS d.d. in Direkcije RS za infrastrukturo.

(11) Zaradi kraškega terena v občini Mirna Peč in bližine že odkrite jame naj se tekom prostorskih posegov v primeru vdora tal in odkritja jame ali brezna ob najdbi dela začasno ustavi in o tem obvesti pristojno organizacijo za ohranjanje narave, ki bo podala nadaljnje informacije za delo.«.

 

15. člen

(1) Na začetku tretjega odstavka 158. člena se doda nov prvi stavek, ki se glasi:

»(3) Za ohranitev prepoznavnosti prostora in krepitev identitete Slovenije ter njenih lokalnih oziroma regionalnih identitet, kar v razmerah evropske konkurence ponuja primerjalne prednosti, je potrebno ohranjati tradicionalno identiteto mirnopeških vasi.«.

(2) Šesti odstavek 158. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(6) Novi objekti v okviru domačij se morajo ravnati po hierarhiji tradicionalnih objektov v odnosu do javnih površin oziroma javnega cestnega omrežja. Stanovanjska hiša mora biti postavljena ob javno dostopno pot, gospodarski in/ali pomožni objekti pa za njo, ali pa nekateri od teh ob njej, v kolikor v ozadju parcele ni dovolj prostora. Fasada, ki gleda proti cesti, mora biti pri stanovanjski hiši oblikovana kot glavna fasada.«.

 

16. člen

Na koncu drugega odstavka 170. člena se dodata nova dva stavka, ki se glasita:

»Krčitev gozda v kmetijske namene in izdaja odločbe ni dopustna, kadar je mogoče pričakovati, da bodo vplivi krčitve bistveno ogrozili funkcije sosednjih gozdov. Pri presoji ogroženosti se upošteva ovrednotenje funkcij iz gozdnogospodarskih načrtov.«.

 

17. člen

Šesti odstavek 171. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(6) Na območju poplav je potrebno pri načrtovanju prostorskih ureditev oziroma izvajanju posegov v prostor upoštevati predpis, ki določa pogoje in omejitve za posege v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih ogroženih zaradi poplav. Ob tem je potrebno upoštevati:

·  poplavna območja in razredi poplavne nevarnosti so določeni v skladu s predpisi o vodah, na osnovi izdelanih in potrjenih strokovnih podlag. Poplavna območja, karte poplavne nevarnosti ter karte razredov poplavne nevarnosti za obstoječe stanje so sestavni del prikaza stanja prostora. Na območjih, kjer razredi poplavne nevarnosti še niso določeni, je sestavni del prikaza stanja prostora opozorilna karta poplav oz. podatki o poplavnih dogodkih;

·  na poplavnih območjih, za katera so izdelane karte poplavne nevarnosti in določeni razredi poplavne nevarnosti, je pri načrtovanju prostorskih ureditev oziroma izvajanju posegov v prostor treba upoštevati predpis, ki določa pogoje in omejitve za poseganje v prostor in izvajanje dejavnosti na območjih, ogroženih zaradi poplav. Pri tem je potrebno zagotoviti, da se ne povečajo obstoječe stopnje ogroženosti na poplavnem območju in izven njega, Če načrtovanje novih prostorskih ureditev oziroma izvedba posegov v prostor povečuje obstoječo stopnjo ogroženosti, je treba skupaj z načrtovanjem novih prostorskih ureditev načrtovati celovite omilitvene ukrepe za zmanjšanje poplavne ogroženosti, njihovo izvedbo pa končati pred začetkom izvedbe posega v prostor oziroma sočasno z njo. Po izvedbi omilitvenih ukrepov se v prikazu stanja prostora prikaže nova poplavna območja, karte poplavne nevarnosti, ter karte razredov poplavne nevarnosti za novo stanje;

·  na poplavnem območju, za katero razredi poplavne nevarnosti še niso bili določeni, so dopustne samo rekonstrukcije in vzdrževalna dela na obstoječih objektih v skladu s predpisi, ki urejajo graditev objektov, če ne povečujejo poplavne ogroženosti in ne vplivajo na vodni režim in stanje voda;

·  ne glede na določbe zgornjih alinej so na poplavnem območju dopustni posegi v prostor in dejavnosti, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda, ter posegi in dejavnosti, ki jih dopuščajo predpisi o vodah, pod pogoji, ki jih določajo ti predpisi;

·  za vsak poseg na poplavno območje je potrebno pridobiti projektne pogoje, oziroma soglasje ali mnenje pristojnega mnenje dajalca.«.

 

18. člen

Sedmi odstavek 172. člena se spremeni tako, da se glasi:

»(7) Območje čistilne naprave, zajeto v osamelo EUP MPD12, se nahaja v območju pogostih poplav. Za nemoteno delovanje naprave je ob njeni širitvi na podlagi potrjene hidrološko-hidravlične študije (Hidrološko-hidravlična analiza reke Temenice v območju čistilne naprave; Biro Kepa, Robert Kepa s.p., 2021) potrebno izvesti omilitvene ukrepe, ki zajemajo zavarovanje stanovanjskega objekta na zemljišču parc.št. 675/2 k.o. Mirna Peč in opredelitev retenzijskih površin na podlagi predvidenega obsega poplav ob nastopu visoke vode Q100 na celotni dolini Temenice v občini Mirna Peč. Na površini, ki jo poplavi visoka voda ob nastopu Q100 je prepovedano kakršno koli spreminjanje konfiguracije obstoječega terena ali gradnja objektov. Na površinah, namenjenih zadrževanju visokih voda, je v območju kmetijskih zemljišč dopustna kmetijska dejavnost, v območju gozdnih zemljišč pa gozdarska dejavnost, kakor tudi normalno vzdrževanje v to območje zajete gospodarske javne infrastrukture. Dopustna je postavitev objektov in naprav za opazovanje narave (opazovalnice za ptice in podobno), namakalnih sistemov, mrež za zaščito pred točo in podobne kmetijske opreme. V območju retencije je v skladu s predpisom, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost, dopustna postavitev:

·  iz vrst nezahtevnih objektov: pomožni infrastrukturni objekti (pločnik, postajališče, objekti za spremljanje stanja okolja, objekti vodne infrastrukture), pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (poljska pot, lovska preža);

·  iz vrst enostavnih objektov: pomožni cestni objekti (objekt za odvajanje vode s ceste, cestni snegolov), pomožni energetski objekti (nizkonapetostno distribucijsko elektroenergetsko omrežje, ločilno oziroma krmilno mesto na elektroenergetskih omrežjih, signalno-zaščitni vod, relejna hišica, priključni plinovod, priključek na distribucijsko plinovodno omrežje), pomožni komunalni objekti (vodovodni, kanalizacijski, cestni priključek na javno občinsko cesto, vodno zajetje, pomožni objekti za spremljanje stanja okolja, vrtina ali vodnjak, potrebna za raziskave, pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (gozdna učna pot, poljska pot, vrtina ali vodnjak, krmišče, molzišče), vadbeni objekti (kolesarska povezava, sprehajalna pot, trimska steza).«.

 

19. člen

(1) Na koncu devete alineje prvega odstavka 174. člena se vejica zamenja s piko in doda nov stavek, ki se glasi:

»Ob prečkanju vodotoka z vodovodnimi, kanalizacijskimi in drugimi infrastrukturnimi vodi naj se ne slabša hidromorfoloških razmer vodotoka,«

(2) Tretji odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»(3) Območja PEUP VVK1/1, ŠTI1/1, ŠTI1/2, STI1/3 in MPD1/23 so namenjeno ureditvi kmetijskih površin iz gozdnih. Kultivacijo kmetijskih zemljišč v PEUP VVK1/1 in ŠTI1/1 je potrebno izvesti najkasneje do konca leta 2033, kultivacijo kmetijskih zemljišč v PEUP ŠTI1/2, ŠTI1/3 in MPD1/23 pa v 15-ih letih od uveljavitve tega odloka.«.

 

20. člen

Prvi stavek druge alineje v 175. členu se spremeni tako, da se glasi:

»

·  ohranjanje mikroreliefnih značilnosti kraškega polja (valovit teren, kraški pojavi: suhe struge, bruhalniki in požiralniki, vrtače in sklani osamelci).«

 

21. člen

Na koncu 186. člena se doda novi, osmi odstavek, ki se glasi:

»(8) EUP GC3 je namenjena izvedbi bencinske črpalke s spremljajočimi programi, zato zanjo dejavnosti, določene v prvem odstavku tega člena, ne veljajo. Namesto teh so na osnovi SKD dopustne naslednje dejavnosti:

·  G. Trgovina: 47 Trgovina na drobno, razen z motornimi vozili ter

·  I. Gostinstvo: 56. Dejavnost strežbe jedi in pijač.«.

 

22. člen

(1) V 204. členu se na koncu tretje alineje četrtega odstavka vejica zamenja s piko. Za piko se doda nov stavek, ki se glasi:

»Ne glede na določilo prejšnjega stavka je možno rezervoarje deževnice za zalivanje izvajati tudi, če je priključitev na vodovod omogočena,«.

(2) Prva alineja petega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

»

·  11 Stanovanjske stavbe (razen v PEUP GC1/1 in EUP GC3), vključno s pomožnimi objekti: zimski vrt, lopa, uta, senčnica,«.

(3) Zadnji stavek desetega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

»Na PNRP Av in BT je pri zidanicah dopustno izvajati še nadstreške (do vključno 20 m2 za posamezno zidanico), kakor tudi kleti in vinske kleti, ki morajo biti, z izjemo vhodnega dela, v celoti vkopane.«.

(4) V šestnajstem odstavku se prvi stavek spremeni tako, da se glasi:

»(16) Na PNRP SK, A, Av in ZDk, kakor tudi na kmetijskih in gozdnih zemljiščih je dopustno postavljati tudi:«.

 

23. člen

V 213. členu se črta deseta alineja drugega odstavka.

 

24. člen

(1) V 214. členu se v stavku na koncu četrte alineje petega odstavka izraz »PGD« nadomesti z izrazom »DGD«.

(2) Tretja alineja šestega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

»

·  višina kmečkih gospodarskih objektov je lahko P+M/PO, in tudi P+1+M/PO (npr.: toplar, skedenj, ipd.) ali K+P+M/PO, v kolikor vse etaže služijo kmetijskim namenom,«.

(3) V zadnjem stavku pete alineje osmega odstavka se beseda »slednji« nadomesti z besedama: »bivalni del«.

 

25. člen

(1) Druga, tretja in četrta alineja drugega odstavka 215. člena se spremenijo tako, da se glasijo:

»

·  na PNRP IG in v EUP GC3 morajo imeti objekti ravne strehe ali strehe z naklonom do 30º, ali pa polkrožne strehe, pri čemer so za objekte, ki se urejajo v okviru podrobnih izvedbenih prostorskih aktov, dopustna odstopanja,

·  strehe pomožnih stavb ter nadstrešnice imajo lahko tudi naklon do 15º, v kolikor je objekt pritličen in tlorisna velikost ne presega 40 m². Naklon strehe do 15º ima lahko tudi garaža ali podoben pomožni objekt, ki se s stanovanjsko hišo stikuje, je pritličen in ne presega 40 m²; tak pomožni objekt je lahko grajen istočasno s hišo in je sestavni del kubusa celotne stavbe,

·  v primeru prekrivanja streh z nizkim naklonom se uporabi temna kritina, lahko tudi steklo. Najbolj se priporoča naravno oksidirana bakrena pločevina; drugačna vrsta kovinske kritine naj bo obdelana tako, da se barva ne more sprati. Ravne strehe so lahko ozelenjene, tlakovane, posute s prodom, ali vkopane,«.

(2) Četrti stavek petega odstavka se spremeni tako, da se glasi:

»Dopustno je osvetljevanje mansard tudi s pomočjo tako imenovanih frčad, ki pa ne sme zajemati več kot 1/3 dolžine strešine.«.

 

26. člen

(1) V 216. členu se drugi stavek desete alineje prvega odstavka spremeni tako, da se glasi:

»Pomožni objekti morajo biti oblikovno usklajeni z glavno stavbo,«.

(2) Osmi odstavek se preštevilči v sedmega, deveti pa v osmega.

 

27. člen

V besedilu tretjega odstavka 219. člena se za besedami »vse ostale stavbe«, pred vejico, dodata besedi: »ter nadstrešnice«.

 

28. člen

V sedmi alineji drugega odstavka 220. člena se za besedama »pomožne stavbe« črtajo vejica in izraz: »nezahtevni in enostavni objekti«.

 

29. člen

(1) V 229. členu se v prvem stavku tretje alineje drugega odstavka številka«0,2« zamenja s številko »0,1«.

(2) V petem odstavku se drugi stavek črta.

 

30. člen

V 232. členu se v prvem in tretjem stavku četrtega odstavka izraz «PGD« zamenja z izrazom »DGD«.

 

31. člen

V 239. členu se na koncu pete alineje, za vejico, doda besedilo, ki se glasi:

»pri katerem se uporabijo samo določila, ki se nanašajo na sanacijo kamnoloma, saj se kamnolom ukinja,«.

 

32. člen

(1) V 300. členu se v petem odstavku za besedo »Golobinjek« dodata vejica in beseda »Temenica«.

(2) Doda se novi, deseti odstavek, ki se glasi:

»(10) Na območju Občine Mirna Peč je načrtovana izvedba prenosnega plinovoda M5, za katerega je bil v letu 1989 sprejet Lokacijski načrt plinovoda za Posavje in Dolenjsko (Skupščinski Dolenjski list, št. 11/89 in 12/90). Do njegove izvedbe se od načrtovane osi, prikazane na kartah izvedbenega dela OPN, upošteva varovalni pas prenosnega plinovoda, ki znaša 65 m obojestransko in varnostni pas, ki znaša 5 m obojestransko ter s tem povezane dopustne posege, ki jih opredeljujejo predpisi. Glede vseh posegov v ti dve območji je potrebno od operaterja pridobiti mnenja, projektne pogoje oz. soglasja.«.

 

33. člen

(1) V 301. členu se v prvem stavku prvega odstavka izraz »7 m« nadomesti z izrazom »10 m«. V četrtem stavku se za izrazom »DARS« doda izraz »d.d.«. V petem stavku se izraz »DRSC« zamenja z izrazom »DARS d.d.«.

(2) V prvem stavku drugega odstavka se za besedo »osi«, pred oklepajem, črtajo besede: »z varovalnimi koridorji«.

(3) V prvem stavku osmega odstavka se izraz »PGD« zamenja z izrazom »DGD«:

(4) Šestnajsti odstavek se spremeni tako, da se glasi:

»(16) Pri vseh gradnjah in ureditvah v progovnem in varovalnem pasu železnice je v fazi izdelave projektne dokumentacije potrebno pridobiti projektne pogoje in mnenje upravljavca železnice. Varovalni pas železniške proge (t.i. progovni in varovalni pas) obsega območje, ki meri v naselju 106 m, izven naselja pa 108 m na vsako stran železnice, merjeno od osi skrajnega tira.«.

(5) Doda se novi, sedemnajsti odstavek, ki se glasi:

»(17) Upravljavec javne železniške infrastrukture ne bo zagotavljal dodatnih ukrepov varstva pred hrupom za nove objekte in njihove funkcionalne površine. Pri novogradnjah objektov in posegih v obstoječe objekte v varovalnem progovnem pasu železniške proge je treba predvideti ustrezno zaščito pred hrupom, tresljaji in drugimi negativnimi vplivi zaradi odvijanja železniškega prometa. Izvedba vseh ukrepov za zaščito območja in objektov pred negativnimi vplivi železniške proge je obveznost investitorjev novih posegov ali objektov. V vplivno območje infrastrukturnih objektov, kjer so mejne vrednosti kazalcev hrupa za takšne vire že presežene, ni dovoljeno umeščati stavb z varovanimi prostori.«.

 

34. člen

(1) Na koncu drugega odstavka 304. člena se doda nov stavek, ki se glasi:

»Meteorno vodo s privatnih objektov in površin se odvaja tako, da le-te niso speljano oz. ne odtekajo na javne ceste, poti ali druge javne površine.«.

(2) V prvem stavku petega odstavka se za besedo »prostor«, pred piko, črta izraz: »iz leta 2004«. V drugem stavku se za besedo »projektiranju«, in pred besedo »smiselno«, dodata besedi: »je potrebno«.

 

35. člen

V 308. členu se na koncu desetega odstavka doda nov stavek, ki se glasi:

»Zaradi kraškega terena v občini Mirna Peč naj se tekom prostorskih posegov v primeru vdora tal in odkritja jame ali brezna ob najdbi dela začasno ustavi in o tem obvesti pristojno organizacijo za ohranjanje narave, ki bo podala nadaljnje informacije za delo.«.

 

36. člen

V 317. členu se na koncu stavka prvega odstavka pika nadomesti z vejico in doda novo besedilo, ki se glasi:

»za vsak poseg na območju voda in priobalnih zemljišč pa je potrebno predhodno pridobiti soglasje organa za upravljanje in varstvo voda ter organa pristojnega za varnost plovbe (soglasje Uprave RS za pomorstvo v skladu z določili predpisov, ki urejajo varnost plovbe po celinskih vodah).«.

 

37. člen

V 319. členu se doda nov, peti odstavek, ki se glasi:

»(5) Območje, ki je v Prikazu stanja prostora k temu prostorskemu aktu označeno kot območje Retencije ob reki Temenici, obsega retencijsko površino namenjeno razlivanju in zadrževanju visokih voda Temenice. V tem območju je prepovedano umeščanje objektov in spreminjanje reliefa tako, da bi se poslabšale odtočne razmere ali zmanjšale retencijske sposobnosti območja. Na površinah, namenjenih zadrževanju visokih voda, je v območju kmetijskih zemljišč dopustna kmetijska dejavnost, v območju gozdnih zemljišč pa gozdarska dejavnost, kakor tudi normalno vzdrževanje v to območje zajete gospodarske javne infrastrukture. Dopustna je postavitev objektov in naprav za opazovanje narave (opazovalnice za ptice in podobno), namakalnih sistemov, mrež za zaščito pred točo in podobne kmetijske opreme. V območju retencije je v skladu s predpisom, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost, dopustna postavitev:

·  iz vrst nezahtevnih objektov: pomožni infrastrukturni objekti (pločnik, postajališče, objekti za spremljanje stanja okolja, objekti vodne infrastrukture), pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (poljska pot, lovska preža);

·  iz vrst enostavnih objektov: pomožni cestni objekti (objekt za odvajanje vode s ceste, cestni snegolov), pomožni energetski objekti (nizkonapetostno distribucijsko elektroenergetsko omrežje, ločilno oziroma krmilno mesto na elektroenergetskih omrežjih, signalnozaščitni vod, relejna hišica, priključni plinovod, priključek na distribucijsko plinovodno omrežje), pomožni komunalni objekti (vodovodni, kanalizacijski, cestni priključek na javno občinsko cesto, vodno zajetje, pomožni objekti za spremljanje stanja okolja, vrtina ali vodnjak, potrebna za raziskave, pomožni kmetijsko-gozdarski objekti (gozdna učna pot, poljska pot, vrtina ali vodnjak, krmišče, molzišče), vadbeni objekti (kolesarska povezava, sprehajalna pot, trimska steza).«.

 

Prehodne in končne določbe

 

38. člen

(usklajevanje geodetskih podlag s posegi v prostor)

Podlaga za izris namenske rabe prostora in enot / podenot urejanja prostora v grafičnem delu OPN je digitalni katastrski prikaz, ki je v nenehnem spreminjanju. Zato lahko prihaja do neskladja med pozicijo parcele ali objekta v naravi in prikazom v grafičnem delu OPN. Natančno lego namenske rabe prostora in enot / podenot urejanja prostora glede na posamezno parcelo ali objekt v naravi je možno določiti na osnovi atributnega podatka digitalne verzije grafičnega dela OPN, kjer je navedena parcela in namenska raba prostora ter enota / podenota urejanja prostora, ki tej parceli pripadata.

 

39. člen

(dokončanje že začetih postopkov)

Postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, ki so se začeli pred uveljavitvijo tega odloka, se končajo po določbah izvedbenih aktov občine, veljavnih v času vložitve vloge za izdajo gradbenega dovoljenja.

 

40. člen

(hramba prostorskega akta)

Dokument je na vpogled na Občini Mirna Peč.

 

41. člen

(začetek veljavnosti prostorskega akta)

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3500–1/2015-308

Datum: 24. 2. 2022

 

 

Občina Mirna Peč

 

Andrej Kastelic, župan