New Page 2

Na podlagi 21. in 61. Zakona o lokalni samoupravi (ZLS), Uradni list RS, št. 72/93, 6/94 - odl. US, 45/94 - odl. US, 57/94, 14/95, 20/95 - odl. US, 63/95 - ORZLS19, 73/95 - odl. US, 9/96 - odl. US, 39/96 - odl. US, 44/96 - odl. US, 26/97, 70/97, 78/97 - ZIPRS-A, 10/98, 34/98 - ZIPRS-B, 68/98 - odl. US, 74/98, 59/99 - odl. US, 70/00, 28/01 - odl. US, 87/01 - ZSam-1, 51/02, 108/03 - odl. US, 72/05, 21/06 - odl. US, 14/07 - ZSPDPO, 60/07, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 - ZUJF, 14/15 - ZUUJFO, 76/16 - odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18, določb Zakona o gospodarskih javnih službah (ZGJS), Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 - ZZLPPO, 127/06 - ZJZP, 38/10 - ZUKN, 57/11 - ORZGJS40, 149. člena Zakona o varstvu okolja (ZVO-1), Uradni list RS, št. 41/04, 17/06 - Uradni list RS, št. 41/04, 20/06, 49/06 - ZMetD, 66/06 - odl. US, 33/07 - ZPNačrt, 57/08 - ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 - ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15, 30/16, 60/17 - ZDMHS, 61/17 - GZ, 21/18 - ZNOrg, 84/18 - ZIURKOE in 16. in 100. člena Statuta Občine Škofja Loka - uradno prečiščeno besedilo - UPB-2, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/16, 35/16 in 26/17, je Občinski svet Občine Škofja Loka na 7. redni seji dne 24. 10. 2019 sprejel

 

ODLOK

O IZVAJANJU OBVEZNIH OBČINSKIH GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB »OSKRBA S PITNO VODO«, »ODVAJANJE IN ČIŠČENJE KOMUNALNE IN PADAVINSKE ODPADNE VODE« IN »ZBIRANJE DOLOČENIH VRST KOMUNALNIH ODPADKOV« V OBČINI ŠKOFJA LOKA

 

 

I.   Splošne določbe

 

1. člen

(uvodne določbe)

S tem odlokom Občina Škofja Loka določa obliko in način izvajanja naslednjih obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja na območju Občine Škofja Loka:

·        oskrba s pitno vodo;

·        odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode;

·        zbiranja določenih vrst komunalnih odpadkov.

Občina Škofja Loka zagotavlja izvajanje obveznih gospodarskih javnih služb varstva okolja z vsebino, kot jih določa zakon, ki ureja varstvo okolja ali njemu soroden predpis. Način izvajanja posamezne gospodarske javne službe Občina Škofja Loka se lahko določi s posebnim odlokom.

S tem odlokom se ukinjajo, spremenijo in dopolnijo tudi posamezni veljavni odloki, ki urejajo  javne službe iz prvega odstavka tega člena v Občini Škofja Loka.

Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen, kot jim to določa zakon, ki ureja varstvo okolja in v podzakonski predpisi, ki so izdani na njegovi podlagi.

 

2. člen

(javni interes)

 

Občina Škofja Loka s tem odlokom sprejema odločitev, da obstaja javni interes za zagotavljanje gospodarskih javnih služb iz prvega odstavka 1. člena tega odloka (v nadaljevanju tudi: javne službe) z vzpostavitvijo notranjega koncesijskega razmerja na podlagi sklenitve neposredne »in-house« pogodbe (v nadaljevanju: notranja koncesijska pogodba).

 

II. Vsebina in predmet ter območje izvajanja

 

3. člen

(predmet notranjega koncesijskega razmerja)

V okviru storitev javnih služb iz prvega odstavka 1. člena tega odloka izvajalec zagotavlja obvezne storitve in naloge javnih služb, kakor so opredeljene v vsakokrat veljavni področni zakonodaji in notranji koncesijski pogodbi.

 

4. člen

(območje izvajanja)

Predmetne javne službe se izvajajo na območju celotne Občine Škofja Loka.

Javna služba občinske gospodarske javne službe oskrba s pitno vodo se izvaja na območju celotne Občine Škofja Loka in se nanaša na celoten javni vodovodni sistem, ki je v lasti Občine Škofja Loka, vključno z delom javne infrastrukture, ki leži na območju Občine Gorenja vas – Poljane, to je za javne vodovodne sisteme, ki so v lasti Občine Škofja Loka ali v skupni lasti obeh občin.

 

5. člen

(izključna pravica in dolžnost izvajalca)

Izvajalec bo na podlagi sklenjene notranje koncesijske pogodbe za posamezno javno službo pridobil na območju izvajanja javne službe iz 4. člena tega odloka:

·        izključno pravico opravljati javno službo iz prvega odstavka 1. člena tega odloka;

·        dolžnost zagotavljati uporabnikom kontinuirano oskrbo z javnimi dobrinami in kvalitetno opravljati javne službe, v skladu s predpisi in v javnem interesu.

 

6. člen

(lastninska pravica)

Osnovna sredstva javne infrastrukture za izvajanje predmetnih javnih služb (zemljišča, objekti in naprave) so v času trajanja notranjega koncesijskega razmerja last Občine Škofja Loka.

Ob podpisu posamične notranje koncesijske pogodbe Občina Škofja Loka preda v najem javno infrastrukturo (objekte, naprave in druga sredstva, namenjena izvajanju javne službe), ki leži na območju izvajanja, pri čemer se pogoji in način izvedbe prevzema opredelijo s sklenitvijo notranje koncesijske pogodbe.

Izvajalcu je skladno z določili notranje koncesijske pogodbe omogočeno uporabljati javno infrastrukturo za potrebe izvajanja javnih služb. Z notranjo koncesijsko pogodbo se podrobneje opredelijo tudi obveznosti izvajalca glede vzdrževanja javne infrastrukture.

Razvoj, posodobitve in razširitve javne infrastrukture so naloge Občine Škofja Loka. Izvajalec je dolžan prevzeti novozgrajene dele javne infrastrukture in zasebne infrastrukture, ki preidejo v last Občine Škofja Loka.

 

III.      Pravice in dolžnosti

 

7. člen

(dolžnosti Občine Škofja Loka)

Dolžnosti Občine Škofja Loka v zvezi z izvajanjem javnih služb so opredeljene v vsakokrat veljavnimi predpisi.

Ob tem ima Občina Škofja Loka tudi dolžnost:

·        da zagotovi sankcioniranje uporabnikov zaradi onemogočanja izvajanja storitev javnih služb;

·        da zagotovi sankcioniranje morebitnih drugih nepooblaščenih izvajalcev, ki bi med dobo trajanja notranjega koncesijskega razmerja izvajali storitve javnih služb na območju izvajanja;

·        pisno obveščati izvajalca o morebitnih ugovorih oziroma pritožbah uporabnikov;

·        da ob izteku notranjega koncesijskega razmerja od izvajalca prevzame javno infrastrukturo.

 

8. člen

(dolžnosti izvajalca)

Izvajalec je odgovoren za izvajanje nalog javnih služb. Dolžnosti izvajalca v zvezi z izvajanjem javnih služb so opredeljene z vsakokrat veljavnimi predpisi. Ob zgoraj navedenih dolžnostih ima izvajalec tudi dolžnost:

·        izvajati javne službe s skrbnostjo strokovnjaka, v skladu z zakoni, drugimi predpisi in notranjo koncesijsko pogodbo in zagotavljati uporabnikom enakopravno kontinuirano oskrbo z javnimi dobrinami ter kvalitetno opravljanje javnih služb, v skladu s predpisi in v javnem interesu;

·        upoštevati tehnične, zdravstvene in druge normative in standarde, povezane z izvajanjem javnih služb;

·        zagotavljati dežurno službo;

·        kot dober gospodarstvenik uporabljati, upravljati in vzdrževati javno infrastrukturo namenjeno izvajanju javnih služb;

·        vzdrževati javno infrastrukturo za izvajanje javnih služb tako, da se, ob upoštevanju časovnega obdobja trajanja pogodbe, ohranja njihova uporabnost in funkcionalnost;

·        po izteku pogodbe Občini Škofja Loka predati javno infrastrukturo (objekte, naprave in druga sredstva, namenjena izvajanju javnih služb);

·        sklepati pogodbe za uporabo javnih dobrin, oziroma opravljanje storitev, ki so predmet notranjega koncesijskega razmerja ali v povezavi z njim;

·        skrbeti za tekoče obveščanje javnosti o dogodkih v zvezi z izvajanjem javnih služb;

·        oblikovati predloge cen za storitve javnih služb skladno z veljavnimi predpisi;

·        obračunavati pristojbine in druge prispevke, če so le-ti uvedeni s predpisom;

·        vodenja evidenc opravljanja storitev javnih služb;

·        ažurnega in strokovnega vodenja poslovnih knjig;

·        zagotoviti ločeno vodenje računovodskih izkazov za dejavnost javnih služb iz 1.člena in druge dejavnosti;

·        priprave programov gospodarskih javnih služb iz prvega odstavka 1. člena tega, ustreznih poslovnih načrtov, letnih programov in dolgoročnega plana izvajanja javne službe, letnega poročila, kakor tudi druge kalkulacije stroškov in prihodkov dejavnosti;

·        redno poročati Občini Škofja Loka o izvajanju notranjega koncesijskega razmerja;

·        redno plačevati najemnino za predano javno infrastrukturo;

·        v prvotno stanje povrniti nepremičnine na katerih so se izvajala vzdrževalna in druga dela;

·        omogočati Občini Škofja Loka nemoten nadzor nad izvajanjem javnih služb in

·        obveščati druge pristojne organe (prim:. inšpekcije) o kršitvah.

Izvajalec je v skladu z zakonom odgovoren za škodo, ki jo pri opravljanju ali v zvezi z izvajanjem nalog iz tega odloka povzročijo pri njem zaposleni ljudje izvajalcu, uporabnikom ali tretjim osebam. Izvajalec je dolžan za navedeno odgovornost skleniti ustrezno zavarovanje. Obseg in vsebina zavarovanja se podrobneje opredelita z notranjo koncesijsko pogodbo.

 

9. člen

(dolžnosti uporabnikov)

Uporabniki imajo dolžnosti, kot so opredeljene z vsakokrat veljavnimi predpisi. Ob tem navedenih dolžnostih imajo uporabniki tudi dolžnost:

·        upoštevati navodila izvajalca in mu omogočiti neovirano opravljanje storitev javnih služb;

·        omogočiti neoviran dostop do vseh prostorov in naprav, kjer se opravljajo storitve javnih služb;

·        redno plačevati storitve v skladu z veljavnimi ceniki in občinskimi predpisi;

·        takoj prijaviti vsa dejstva, pomembna za izvajanje javnih služb oziroma sporočiti izvajalcu vsako spremembo;

·        nuditi izvajalcu potrebne podatke za vodenje obveznih zbirk podatkov oziroma evidenc.

Če uporabnik storitev izvajalcu, ki ima namen opraviti dela v okviru zagotavljanja izvajanja storitev javnih služb, ne dovoli ali ne omogoči vstopa v svoje prostore ali mu ne omogoči neoviranega dostopa do naprav, ali mu drugače onemogoči izvajanje javnih služb, je izvajalec o tem dolžan obvestiti pristojno inšpekcijo ali drug nadzorni organ.

Inšpektor iz prejšnjega odstavka na pobudo izvajalca odredi uporabniku dolžnost, da zagotovi vse, kar je potrebno za izvedbo storitev javnih služb.

 

10. člen

(pravice uporabnikov)

Pravice uporabnikov so opredeljene z vsakokrat veljavnimi predpisi. Ob tem imajo uporabniki možnost zahtevati zlasti tudi naslednje pravice:

·        pravico do trajnega, rednega in nemotenega zagotavljanja dobrin in storitev javnih služb;

·        pravico do enake obravnave glede kakovosti in dostopnosti dobrin in storitev javnih služb;

·        pravico do v notranji koncesijski pogodbi zagotovljenih cen storitev javnih služb;

·        uporabljati storitve javnih služb pod pogoji, določenimi z zakonom, s tem odlokom in z drugimi predpisi;

·        zahtevati vse obvezne in neobvezne storitve javnih služb pod enakimi pogoji;

·        vpogleda v evidence oziroma v zbirke podatkov, ki jih vodi izvajalec in se nanašajo nanje.

Uporabnik storitev javnih služb se lahko v zvezi z izvajanjem javnih služb pritoži izvajalcu ali Občini Škofja Loka, če meni, da je bila storitev javnih služb opravljena v nasprotju s predpisi ali tem odlokom.

Uporabniki smejo svoje pravice uveljavljati v obsegu in na način opredeljen z vsakokrat veljavnimi predpisi.

 

11. člen

(javna pooblastila)

Občina Škofja Loka v okviru izvajanja posamezne javne službe podeljuje izvajalcu naslednja javna pooblastila:

·        za vodenje katastra infrastrukture, potrebne za izvajanje javnih služb,

·        za izdajo smernic in mnenj, skladno s predpisi o prostorskem načrtovanju,

·        za izdajo projektnih pogojev in mnenj k projektnim rešitvam, skladno s predpisi o graditvi objektov,

·        za izdajo soglasij k priključitvi na javno infrastrukturo,

·        za sklepanje pogodb z uporabniki, v primerih, določenih s tem odlokom in predpisi, ki urejajo izvajanje javnih služb,

·        za prekinitev ali omejitev dobave vode,

·        za posredovanje informacij osebam, ki za to izkažejo upravičen interes, in sicer v obsegu izkazanega upravičenega interesa, skladno z določili zakona, ki ureja dostop do informacij javnega značaja,

·        za vodenje evidenc, potrebnih za izvajanje javnih služb.

 

IV. Izbira izvajalca

 

12. člen

(postopek izbire in status izvajalca)

Izvajalca se izbere z neposredno sklenitvijo notranje koncesijske pogodbe.

Za podpis notranje koncesijske pogodbe je pooblaščen župan.

Izvajalec je lahko le pravna oseba javnega prava, pri čemer mora biti za sklenitev neposredne pogodbe zagotovljeno izpolnjevanje sledečih pogojev:

·        pogodba določa ali vzpostavlja sodelovanje med sodelujočimi osebami javnega prava z namenom zagotoviti, da se javne storitve, ki jih morajo opraviti, izvajajo ob uresničevanju ciljev, ki so jim skupni,

·        pri tem sodelovanju se upoštevajo le vidiki javnega interesa,

·        sodelujoče osebe javnega prava na trgu izvajajo manj kot 20 odstotkov dejavnosti, ki jih zajema sodelovanje, in

·        vrednost storitev je enaka ali nižja od cene na trgu.

Izvajalec mora izpolnjevati pogoje za izvajanje dejavnosti javnih služb, kakor izhajajo iz vsakokrat veljavnih področnih predpisov.

 

V.  Vzpostavitev, trajanje in spremembe notranje koncesijske pogodbe

 

13. člen

(vzpostavitev)

Notranja koncesijska pogodba prične veljati z dnem podpisa obeh pogodbenih strank.

Posamezna javna služba se prične izvajati z dnem, ki se določi v notranji koncesijski pogodbi.

Medsebojna razmerja med pogodbenimi strankami se podrobneje opredelijo v notranji koncesijski pogodbi.

Sklenjena notranja koncesijska pogodba ima naravo javnopravne pogodbe, zato lahko Občina Škofja Loka v njej opredeli določene javnopravne elemente, s katerimi se varuje javni interes.

V primeru neskladja med tem odlokom in notranjo koncesijsko pogodbo veljajo določbe tega odloka.

 

14. člen

(trajanje in podaljšanje razmerja)

Notranja koncesijska pogodba se sklene za obdobje do 10 let in začne teči z dnem, ki je v pogodbi določen kot datum pričetka izvajanja posamezne javne službe.

Trajanje razmerja se lahko podaljša v skladu z vsakokrat veljavnimi predpisi in določbami notranje koncesijske pogodbe.

 

15. člen

(sprememba notranje koncesijske pogodbe)

Občina Škofja Loka ali izvajalec lahko zahtevata spremembo notranje koncesijske pogodbe v primerih:

·        spremembe zakonov in predpisov, ki vplivajo na spremembo določb notranje koncesijske pogodbe;

·        v primeru dodatnih investicij in storitev, ki niso bile vključene v prvotno pogodbo;

·        spremenjenih okoliščin, ki jih ni bilo možno predvideti ob podpisu notranje koncesijske pogodbe.

Občina Škofja Loka lahko zahteva spremembo notranje koncesijske pogodbe v primeru:

·        če je to potrebno, da se zavaruje javni interes.

 

VI. Financiranje javnih služb

 

16. člen

(financiranje)

Izvajanje storitev javnih služb se financira iz plačil uporabnikov za storitve javnih služb, iz proračuna in iz drugih virov.

Občina Škofja Loka in izvajalec se lahko dogovorita za subvencioniranje izvajanja javnih služb iz proračuna zgolj, če je to dopustno glede na predpise, ki določajo način in metodologijo oblikovanja cen storitev javnih služb ter predpise, ki urejajo državne pomoči.

Cena storitev javne službe se oblikuje skladno z vsakokrat veljavnim predpisom, ki določa metodologijo za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja.

 

17. člen

(izhodiščne cene in njihovo spreminjanje)

Cene storitev javnih služb se določijo in usklajujejo po predpisih, ki urejajo metodologijo za oblikovanje cen storitev izvajanja javnih služb in na način kot je dogovorjen z notranjo koncesijsko pogodbo.

Izvajalec mora vzpostaviti učinkovit sistem plačevanja in izterjave obračunanih storitev.

 

VII.      Nadzor in enostranski ukrepi v javnem interesu

 

18. člen

(enostranski ukrepi v javnem interesu)

Občina Škofja Loka ima pravico, ko je to nujno potrebno, da se zavaruje javni interes in doseže namen sklenjene notranje koncesijske pogodbe, da z enostranskim ukrepom poseže v vzpostavljeno notranje koncesijsko razmerje in zavaruje javni interes.

Kot enostranski ukrep v javnem interesu lahko Občina Škofja Loka uporabi:

·        uvedbo izrednega nadzora nad izvajanjem notranje koncesijske pogodbe;

·        izdajo obveznih navodil izvajalcu;

·        začasni prevzem vzpostavljene infrastrukture v upravljanje in oskrbo;

·        izvedbo investicijskih ali vzdrževalnih ukrepov za zavarovanje vrednosti vzpostavljene infrastrukture;

·        odvzem notranje koncesije, v kolikor so razlogi za odvzem na strani izvajalca.

Ukrep Občina Škofja Loka mora biti skladen z načelom sorazmernosti in ne sme prekomerno obremenjevati izvajalca.

Način in pogoji uveljavitve enostranskih ukrepov v javnem interesu se podrobneje opredelijo z notranjo koncesijsko pogodbo.

 

19. člen

(nadzor nad izvajanjem pogodbe)

Redni nadzor nad izvajanjem notranje koncesijske pogodbe izvaja Občina Škofja Loka, ki lahko za posamezna strokovna in druga opravila nadzora pooblasti občinsko upravo ali zunanjega izvajalca.

Občina Škofja Loka lahko nad izvajanjem s pogodbo dogovorjene dejavnosti odredi tudi izreden nadzor. Za izvedbo izrednega nadzora župan imenuje posebno nadzorno komisijo. O izvedenem izrednem nadzoru se napravi zapisnik, ki ga podpišeta predstavnik izvajalca in predsednik nadzorne komisije.

Izvajalec mora Občini Škofja Loka omogočiti nadzor, pregled infrastrukture ter omogočiti vpogled v vso dokumentacijo (npr. letne računovodske izkaze, revizorjevo poročilo), vključno z dokumentacijo, ki jo izvajalec označi kot poslovno skrivnost in se nanaša na izvajanje javnih služb, nadalje vpogled v vodene zbirke podatkov ter nuditi zahtevane podatke in pojasnila.

Nadzor mora potekati tako, da ne ovira opravljanja redne dejavnosti izvajalca in tretjih oseb, praviloma le v poslovnem času izvajalca. Izvajalec nadzora se izkaže s pooblastilom Občine Škofja Loka.

O nadzoru se napravi zapisnik, ki ga podpišeta predstavnik izvajalca in Občine Škofja Loka oz. pooblaščenec.

 

20. člen

(nadzorni ukrepi)

Če pristojni organ ugotovi, da izvajalec ne izpolnjuje pravilno obveznosti iz notranjega koncesijskega razmerja, mu lahko z upravno odločbo naloži izpolnitev teh obveznosti oziroma drugo ravnanje, ki izhaja iz vsakokrat veljavnih predpisov, tega odloka ali notranje koncesijske pogodbe z namenom, da se zavaruje javni interes in doseže namen sklenjene pogodbe.

 

21. člen

(prevzem objektov in ukrepi za zavarovanje njene vrednosti)

Občina Škofja Loka ima pravico, ko je to nujno potrebno, da se zavaruje javni interes in doseže namen sklenjene notranje koncesijske pogodbe, da začasno prevzame objekte in vzpostavljene ukrepe v upravljanje in oskrbo in/ali da izvede investicijske ali vzdrževalne ukrepe za zavarovanje vrednosti vzpostavljene infrastrukture.

 

VIII.    Prenehanje razmerja in notranje koncesijske pogodbe

 

22. člen

(redno prenehanje)

Vzpostavljeno notranje koncesijsko razmerje redno preneha s pretekom časa, za katerega je bila sklenjena pogodba.

 

23. člen

(predčasno prenehanje)

Notranje koncesijsko razmerje predčasno preneha na načine in pod pogoji, kakor so opredeljeni v Odloku in notranji koncesijski pogodbi.

 

24. člen

(sporazumna razveza)

Notranja koncesijska pogodba lahko predčasno preneha na podlagi sporazumne razveze pogodbenih strank.

 

25. člen

(odvzem)

Notranja koncesijska pogodba lahko zaradi odvzema notranje koncesije s strani Občine Škofja Loka predčasno preneha:

·        če izvajalec ne začne z opravljanjem nalog iz tega odloka v za to, z notranjo koncesijsko pogodbo, določenem roku;

·        če je v javnem interesu, da se javne službe iz prvega odstavka 1. člena tega odloka prenehajo izvajati kot gospodarske javne službe;

·        če je v javnem interesu, da se izvajanje javnih služb preneha izvajati v obliki notranjega koncesijskega razmerja;

·        če je proti izvajalcu uveden stečajni ali likvidacijski postopek;

·        če je bila izvajalcu izdana sodna ali upravna odločba zaradi kršitve predpisov, notranje koncesijske pogodbe ali upravnih aktov, izdanih za izvajanje notranjega koncesijskega razmerja, na podlagi katere utemeljeno ni mogoče pričakovati nadaljnjega pravilnega izvajanja notranje koncesijske pogodbe;

·        če obstaja utemeljen dvom, da izvajalec v bistvenem delu ne bo izpolnil prevzetih obveznosti;

·        če je po sklenitvi notranje koncesijske pogodbe ugotovljeno, da je izvajalec dal zavajajoče in neresnične podatke, ki so vplivali na sklenitev notranje koncesijske pogodbe;

·        če izvajalec kadarkoli tekom trajanja razmerja ne izpolnjuje več pogojev za sklenitev notranje koncesijske pogodbe;

·        če se uveljavlja protikorupcijska klavzula iz notranje koncesijske pogodbe.

Odvzem notranje koncesije ni dopusten v primeru, če je do okoliščin, ki bi odvzem utemeljevale, prišlo zaradi višje sile ali nepredvidljivih in nepremagljivih okoliščin.

Podrobneje se pogoji odvzema določijo v notranji koncesijski pogodbi.

Občina Škofja Loka mora izvajalcu o odvzemu notranje koncesije izdati upravno odločbo, ki jo izda občinska uprava, s katero ugotovi razloge za odvzem notranje koncesije. Notranje koncesijsko razmerje preneha z dnem dokončnosti odločbe.

V primeru odvzema notranje koncesije je izvajalec dolžan prenesti na Občino Škofja Loka celotno predano infrastrukturo.

Izvajalec ni upravičen do nadomestila za predčasno prenehanje notranje koncesijske pogodbe.

 

26. člen

(razdrtje notranje koncesijske pogodbe)

Notranja koncesijska pogodba lahko z (enostranskim) razdrtjem oziroma odpovedjo Občine Škofja Loka preneha:

·        če izvajalec javnih služb ne izvaja redno, strokovno, pravočasno ter zato povzroča motnje v izvajanju nalog javnih služb;

·        zaradi ponavljajočih in dokumentiranih kršitev predpisov ali notranje koncesijske pogodbe s strani izvajalca;

·        če izvajalec notranjo koncesijsko pogodbo krši tako, da nastaja večja škoda uporabnikom njegovih storitev, Občini Škofja Loka ali tretjim osebam;

·        če izvajalec kljub pismenem opozorilu Občine Škofja Loka ne izpolnjuje prevzetih obveznosti na način določen s tem odlokom in notranjo koncesijsko pogodbo.

V primeru izpolnitve katerega izmed pogojev iz prejšnjega odstavka lahko začne Občina Škofja Loka postopek za enostransko razdrtje notranje koncesijske pogodbe.

Izvajalec lahko razdre notranjo koncesijsko pogodbo, če Občina Škofja Loka ne izpolnjuje svojih obveznosti iz notranje koncesijske pogodbe tako, da to izvajalcu onemogoča izvajanje notranje koncesijske pogodbe.

Enostransko razdrtje notranje koncesijske pogodbe ni dopustno v primeru, če je do okoliščin, ki bi takšno prenehanja utemeljevale, prišlo zaradi višje sile ali drugih nepredvidljivih in nepremagljivih okoliščin.

Ob razdrtju notranje koncesijske pogodbe je izvajalec dolžan prenesti na Občino Škofja Loka predano infrastrukturo.

Izvajalec ni upravičen do nadomestila za predčasno prenehanje notranje koncesijske pogodbe.

 

27. člen

(prenos razmerja)

Izvajalec ne sme brez predhodnega pisnega soglasja Občine Škofja Loka prenesti izvajanje notranje koncesije na tretjo osebo.

 

28. člen

(višja sila)

Višja sila in druge nepredvidljive okoliščine so izredne, nepremagljive in nepredvidljive okoliščine, ki nastopijo po sklenitvi notranje koncesijske pogodbe in so zunaj volje pogodbenih strank (v celoti tuje pogodbenim strankam). Za višjo silo se štejejo zlasti potresi, poplave ter druge elementarne nezgode, stavke, vojna ali ukrepi oblasti, pri katerih izvajanje javnih služb ni možno na celotnem območju notranje koncesije ali na njenem delu na način, ki ga predpisuje notranja koncesijska pogodba.

Izvajalec mora v okviru objektivnih možnosti tudi ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile, opravljati naloge, ki so predmet pogodbe in tega odloka. Izvajalec mora v teh primerih naloge javnih služb opravljati skladno z izdelanimi načrti za ukrepanje za primer nepredvidljivih okoliščin in višje sile, kjer so ukrepi predpisani. O nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata stranki nemudoma medsebojno obvestiti in po potrebi še dogovoriti način izvajanja nalog v takih pogojih.

V primeru izvajanje nalog iz prejšnjega odstavka, ima izvajalec pravico zahtevati od Občine Škofja Loka povračilo stroškov, ki so nastali zaradi opravljanja nalog v nepredvidljivih okoliščinah.

V primeru višje sile in ob nastopu drugih nepredvidljivih okoliščin, lahko župan, poleg izvajalca, aktivira tudi Občinski štab civilne zaščite ter enote, službe in druge operativne sestave za zaščito, reševanje in pomoč v občini. V tem primeru nadzor nad izvajanjem ukrepov prevzame Občinski štab civilne zaščite.

 

IX. Spremebe in dopolnitev odlokov

 

I.   Odlok o gospodarskih javnih službah v Občini Škofja Loka

 

29. člen

V Odloku o gospodarskih javnih službah v Občini Škofja Loka, Uradni list RS, št. 64/95, 31/19, 68/97, 31/06, se:

·        spremeni besedilo pete alineje, 7. člena, tako, da se glasi:

»- v okviru notranjega koncesijskega razmerja, kadar je taka oblika primernejša od oblik iz prejšnjih alinej.«

 

II.  Odlok o oskrbi s pitno vodo na območju Občine Škofja Loka

 

30. člen

V Odloku o oskrbi s pitno vodo na območju Občine Škofja Loka, Uradni list Republike Slovenije, št. 104/09, 6/15, 44/15, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 50/2017, se:

·        spremeni besedilo 21. točke, prvega odstavka 2. člena, tako, da se glasi:

»21. Pogodba o upravljanju in Pogodba o upravljanju in najemu, je bodisi posebna pogodba, ki je sklenjena z upravljavcem vodovodnega sistema bodisi notranja koncesijska pogodba, sklenjena neposredno z izvajalcem, na podlagi katere izvajalec javne službe oskrbe s pitno vodo za območje občine Škofja Loka izvaja obvezno občinsko gospodarsko javno službo.«

·        spremeni besedilo drugega odstavka 3. člena, tako, da se glasi:

»Občina zagotavlja izvajanje storitev javne službe »oskrba s pitno vodo« v obliki notranjega koncesijskega razmerja. Izvajalec javne službe opravlja javno službo in pooblastila na celotnem območju občine Škofja Loka in na delu javne infrastrukture, ki leži na območju Občine Gorenja vas – Poljane, to je za javne vodovodne sisteme, ki so v lasti Občine Škofja Loka ali v skupni lasti obeh občin.«

 

III. Odlok o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter izvajanju posebnih storitev

 

31. člen

V Odloku o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter izvajanju posebnih storitev, Uradni list Republike Slovenije, št. 13/09, 14/11, 6/15, Uradno gasilo slovenskih občin, št. 50/2017, se:

·        spremeni besedilo 6. točke, prvega odstavka, 2. člena, tako, da se glasi:

»6. izvajalec javne službe (v nadaljnjem besedilu odloka: izvajalec) je pravna oseba javnega prava, ki storitve javne službe in posebne storitve izvaja na celotnem območju občine v obsegu in v okviru pristojnosti, kot so določene s predpisi in notranjo koncesijsko pogodbo;«

·        spremeni besedilo 26. točke, prvega odstavka, 2. člena, tako, da se glasi:

»26. upravljanje javne kanalizacije so naloge, ki jih izvajalec izvaja skladno z veljavnimi predpisi in sklenjeno notranjo koncesijsko pogodbo;«

·        spremeni besedilo tretji odstavek 3. člena tako, da se glasi:

»Občina Škofja Loka zagotavlja javno službo na celotnem območju Občine Škofja Loka v obliki, kot jo določa predpis občine (odlok) o izvajanju gospodarske javne službe.

Izvajanje javne službe se podeli enemu izvajalcu.

Izvajalec izvaja storitve javne službe in posebne storitve skladno z veljavnimi predpisi na celotnem območju občine, v obsegu in v okviru pristojnosti, kot so določene z ustrezno pogodbo. Izvajalec ima javno kanalizacijo, ki je last občine, v najemu.«

·        spremeni besedilo točke k). točke, prvega odstavka, 31. člena, tako, da se glasi:

»k) izvajati druge obveznosti iz tega odloka in medsebojnih pogodb.«

 

VI. Odlok o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Škofja Loka

 

32. člen

V Odloku o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Škofja Loka, Uradni list Republike Slovenije, št. 45/12, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 50/2017, se:

·        spremeni besedilo 2. člena (javna služba), tako, da se glasi:

»Ta odlok določa način opravljanja obvezne občinske gospodarske javne službe »zbiranje določenih vrst komunalnih odpadkov«, »obdelava določenih vrst komunalnih odpadkov« in »odlaganje ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov« (v nadaljevanju: javna služba) na območju Občine Škofja Loka (v nadaljevanju: občina).«

·        spremeni besedilo 9. člena (oblika opravljanja javne službe), tako, da se glasi:

»(1) Javna služba »zbiranje določenih vrst komunalnih odpadkov« iz drugega člena tega odloka se opravlja z neposredno sklenitvijo notranje koncesijske pogodbe na celotnem območju občine v obsegu in pod pogoji, določenimi s tem odlokom.«

 

X.  Prenehanje veljavnosti odlokaov

 

33. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati:

·        Odlok o podelitvi koncesije za opravljanje obvezne občinske gospodarske javne službe »oskrba s pitno vodo«, Uradni list Republike Slovenije, št. 44/15.

 

XI. Prehodne in končne določbe

 

34. člen

(uporaba določb tega odloka)

Določbe tega odloka se uporabljajo od njegove uveljavitve, razen določbe 32. člena, ki se pričnejo uporabljati z dnem 1. 7. 2020.

 

35. člen

(izvajanje javnih služb po izteku obstoječih koncesijskih pogodb)

Koncesionar, ki izvaja posamezno obvezno občinsko gospodarsko javno službo na podlagi koncesijske pogodbe, sklenjene pred uveljavitvijo tega odloka, je dolžan zagotavljati redno in nemoteno izvajanje dejavnosti po koncesijskem aktu vse do nastanka koncesijskega razmerja z izvajalcem, ki bo pričel izvajati javno službo na podlagi določb tega odloka ali drugačnega začetka izvajanja javne službe, in sicer najdalj do 31. 12. 2020.

 

36. člen

(kolizija določb)

V primeru morebitnega neskladja med določbami tega odloka in drugih odlokov, ki urejajo izvajanje javnih služb iz prvega odstavka 1. člena Odloka, veljajo določbe tega odloka.

 

37. člen

(objava in uveljavitev)

Ta odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 354-30/2019

Datum: 24. 10. 2019  

 

 

Občina Škofja Loka

 

Tine Radinja, župan