New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakon o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 - ZUJF), Zakon o javnih  financah (Uradni list RS, št. 11/11 – UPB in 110/11 – ZDIU12) in Statuta Občine Bloke (Uradni list RS, št. 65/07, 54/2010 in 9/2012) je občinski svet Občine Bloke na svoji 9. redni seji, 4. 2. 2016, sprejel

 

ODLOK

O PRORAČUNU

OBČINE BLOKE ZA LETO 2016

 

1.         Splošna določba

 

1. člen

S tem odlokom se za proračun Občine Bloke za leto 2016 določajo proračun, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja in poroštev občine in javnega sektorja na ravni občine (v nadaljnjem besedilu: proračun).

 

2.         Višina splošnega dela proračuna in struktura posebnega dela proračuna

 

2. člen

V splošnem delu proračuna so prikazani prejemki in izdatki po ekonomski klasifikaciji do ravni kontov Splošni del proračuna se na ravni podskupin kontov določa v naslednjih zneskih:

 

 

 

 

Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov, ki so razdeljeni na naslednje  programske dele: področja proračunske porabe, glavne podprograme, predpisane s programsko klasifikacijo izdatkov občinskih proračunov. Podprogram je razdeljen na proračunske postavke, te pa na  podskupine kontov in konte, določene s predpisanim kontnim načrtom.

Posebni del proračuna do ravni proračunskih postavk-podskupin kontov in načrt razvojnih programov sta prilogi k temu odloku.

 

3.         Postopki izvrševanja proračuna

 

3. člen

Namenski prihodki  proračuna so poleg prihodkov, določenih v prvem  stavku prvega odstavka 43. člena ZJF, tudi naslednji  prihodki:

·       prihodki požarne takse po 59 .členu zakona o varstvu pred požari (Uradni list RS,št. 71/93, 87/01 in 110/02);

·       prihodki od turistične takse;

·       prihodki iz naslova okoljska dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov;

·       prihodki iz naslova okoljska dajatve za onesnaževanje okolja zaradi odvajanja odpadnih voda;

·       prihodki iz naslova takse za vzdrževanje gozdnih cest;

·       prejemki iz državnega proračuna in drugih virov za določene namene;;

·       prispevki občanov za izgradnjo komunalne infrastrukture.

Namenski prihodki, ki niso bili porabljeni v tekočem letu se prenesejo v proračun za naslednje leto.

 

4. člen

Osnova za prerazporejanje pravic porabe je zadnji sprejeti proračun, spremembe proračuna ali rebalans proračuna.

Župan odloča o prerazporeditvi pravic porabe v posebnem delu proračuna med glavnimi programi v okviru področja proračunske porabe, če nastanejo za to utemeljeni razlog, če je na določenih postavkah manjša realizacija, na drugih pa nastane potreba po dodatnih sredstvih ali če to narekuje dinamika izvajanja investicij in realizacija. Župan odloča o prerazporeditvi pravic porabe med proračunskimi postavkami tudi med programskimi področji proračunske porabe v posebnem delu proračuna, če je to potrebno za pridobivanje sredstev iz nacionalnih in evropskih razpisov ter zaradi drugih utemeljenih razlogov.

Župan odloča o prerazporeditvi pravic porabe med proračunskimi postavkami tudi v Načrtu

razvojnih programov za obdobje 2016-2019, če je to potrebno za pridobivanje sredstev iz

nacionalnih in evropskih razpisov, ter zaradi drugih utemeljenih razlogov.

Župan s poročilom o izvrševanju proračuna v mesecu juliju in z zaključnim računom proračuna poroča občinskemu svetu o veljavnem proračunu za leto 2016 in njegovi realizaciji.

Župan odloča o razporeditvi sredstev splošne proračunske rezervacije.

Med izvrševanjem proračuna se lahko odpre nov konto oziroma poveča obseg sredstev na kontu za izdatke na postavki, kjer pri planiranju proračuna ni bilo mogoče predvideti prejemnika proračunskih sredstev ali načina izvedbe posamezne naloge. Nov konto se odpre v okviru že odprte proračunske postavke.

 

5. člen

Proračunskim uporabnikom se sredstva tekočih transferov dodeljujejo mesečno oziroma v skladu s pogodbo. Če višina sredstev za posameznega proračunskega porabnika ne presega 5.000 € se sredstva lahko dodelijo v enkratnem letnem znesku v skladu z likvidnostjo proračuna.

 

6. člen

Neposredni proračunski uporabnik lahko v tekočem letu razpiše javno naročilo za celotno vrednost, ji je vključen v načrt razvojnih programov, če so zanj načrtovane pravice porabe na proračunskih postavkah v sprejetem proračunu.

Skupni obseg prevzetih obveznosti neposrednega uporabnika, ki bodo zapadle  v plačilo v prihodnjih letih za investicijske odhodke in investicijske transfere ne sme presegati 70 % pravic porabe v sprejetem finančnem načrtu neposrednega uporabnika.

Omejitve iz prvega in drugega člena ne veljajo za prevzemanje obveznosti za projekte, sofinancirane iz skladov EU.

 

7. člen

Župan lahko spreminja vrednost projektov v načrtu razvojnih programov. Projekti, za katere se zaradi prenosa plačil v tekoče leto, zaključek financiranja prestavi iz predhodnega v tekoče leto, se uvrstijo v načrt razvojnih programov po uveljavitvi proračuna.

Novi projekti se uvrstijo v načrt razvojnih programov na podlagi odločitve občinskega sveta, razen v primeru, če gre za pridobivanje sredstev iz nacionalnih in evropskih razpisov, ter zaradi drugih utemeljenih razlogov.

 

8. člen

Proračunski skladi je:

1.   račun proračunske rezerve, oblikovan po ZJF.

Proračunska rezerva se v letu 2016 oblikuje v višini 0,2 % skupno doseženih prihodkov tekočega proračunskega leta. Izločanje v rezerve preneha, ko višina skupno doseženih sredstev  proračunske rezerve doseže 1,5 % vseh proračunskih sredstev.

Na predlog za finance pristojnega organa občinske uprave odloča o uporabi proračunske rezerve za namene iz drugega odstavka  46. člena ZJF župan in o tem  obvesti občinski svet.

 

4.         Posebnosti upravlanja in prodaje stvarnega  in finančnega premoženja države

 

9. člen

Če so izpolnjeni pogoji iz tretjega odstavka 77. člena ZJF, lahko župan v letu 2016 odpiše dolgove, ki jih imajo dolžniki do občine, in sicer največ do višine 1.500 €.

 

5.         Obseg zadolževanja in poroštev občine in javnega sektorja

 

10. člen

Za kritje presežkov odhodkov nad prihodki v bilanci prihodkov in odhodkov, presežkov izdatkov nad prejemki v računu finančnih terjatev in naložb ter odplačila dolgov v računu financiranja se občina za proračun leta 2016 zadolži v skladu z ZJF.

Obseg poroštev občine za izpolnitev obveznosti javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je občina Bloke, v letu 2016 ne sme preseči z zakonom določenega zneska.

 

11. člen

Posredni uporabniki občinskega proračuna, katerih ustanoviteljica občina se lahko v letu 2016 zadolžijo samo s soglasjem ustanovitelja oziroma soustanovitelja.

 

6.         Prehodne in končne določbe

 

12. člen

V obdobje začasnega financiranja občine Bloke v letu 2017, če bo začasno financiranje potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

13. člen

Ta odlok začne veljati takoj. Objavi pa se Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 410-0004/2016

Datum: 4. 2. 2016

 

 

Občina Bloke

 

Jože Doles, župan