New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1 in 30/18) in 17. člena Statuta Občine Mislinja (Uradni list RS, št. 63/10 in Uradno glasilo slovenskih občin, št. 05/12, 27/16, 46/16), je Občinski svet občine Mislinja, na 4. redni seji, dne 28. 2. 2019  sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU ENKRATNIH IZREDNIH DENARNIH SOCIALNIH POMOČI V OBČINI MISLINJA

 

I.   Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo upravičenci do enkratne izredne denarne socialne pomoči (v nadaljevanju: denarna pomoč), višina, namen, kriterije ter postopek dodeljevanja in izplačevanja denarne pomoči v občini Mislinja (v nadaljevanju: občina).

Sredstva za dodelitev denarnih pomoči se zagotovijo v proračunu občine, na postavki 20008 – Denarne pomoči zaradi materialne ogroženosti, izrednih dogodkov in ostale pomoči in se izplačujejo do porabe predvidenih proračunskih sredstev po zaporedju vloženih popolnih vlog v tekočem letu.

 

II. Upravičenci

 

2. člen

Upravičenci do denarne pomoči po tem pravilniku so posamezniki oziroma družine, ki imajo na območju občine stalno prebivališče ter so se, ne po lastni krivdi, zaradi spleta neugodnih težkih življenjskih in socialnih okoliščin, na katere niso mogli sami vplivati, znašli v takšnem položaju, da si ne morejo zagotoviti osnovnih pogojev za življenje in bivanje, pri čemer pa te osebe niso bile upravičene do drugih socialnih pomoči za isti namen, ki jih daje država.

Do dodelitve denarne pomoči imajo pravico osebe v naslednjih primerih:

·        težja oziroma dolgotrajna bolezen, invalidnost;

·        smrt v družini;

·        nenadna brezposelnost, brez krivde upravičenca;

·        starost in onemoglost za delo;

·        druge vrste socialne ogroženosti na katere osebe niso mogle vplivati (npr. prezadolženost, ki je nastala brez krivde upravičenca);

·        drugi podobni primeri, ki morajo biti posebej utemeljeni.

 

III.      Višina in namen denarne pomoči

 

3. člen

Višina enkratne denarne socialne pomoči se lahko izplača največ do višine izredne denarne socialne pomoči, v skladu z Zakonom o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 14/13, 99/13, 90/15 in 88/16 in spremembe) za samsko osebo in se v posameznem primeru določi glede na stopnjo materialne ogroženosti posameznika.

Izjemoma se lahko dodeli največ do 50 % višji znesek od določenega, če se ugotovi, da posameznik ali družina živi v izjemno hudi materialni stiski in ogroženosti oz. če obstajajo posebej opravičljivi razlogi.

Denarna pomoč se lahko upravičencem dodeli enkrat letno za rešitev njihove trenutne materialne stiske.

 

IV. Postopek uveljavljana denarne pomoči in merila

 

4. člen

Postopek za uveljavitev denarne pomoči se uvede na zahtevo stranke enkrat letno na obrazcu »Vloga za dodelitev izredne denarne pomoči«, ki je objavljena na spletni strani občine.

V vlogi je potrebno natančno navesti razloge, zaradi katerih se je oseba znašla v težkem materialnem stanju in za kakšen namen potrebuje pomoč ter opredelitev višine sredstev, ki jih vlagatelj potrebuje. Vlagatelj mora k vlogi priložiti tudi izpis prometa na vseh računih, ki jih ima vlagatelj in njegovi družinski člani, za zadnje tri mesece pred vložitvijo vloge. Vlagatelj lahko k vlogi priloži tudi druga dokazila o težkih socialnih razmerah oz. materialnem stanju.

 

5. člen

Postopek ugotavljanja upravičenosti in višino pomoči vodi tri članska komisija, imenovana s strani župana.

Komisija na podlagi vloge in dokumentov priloženih k vlogi ter na podlagi dejanskega socialnega stanja vlagatelja, ugotovi upravičenost do denarne pomoči. Komisija lahko pri ugotavljanju upravičenosti do pomoči predhodno pridobi podatke o materialni ogroženosti vlagatelja, pri pristojnem centru za socialno delo in pri drugih državnih organih, ki razpolagajo s temi podatki.

 

6. člen

Pri odmeri denarne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki, določeni po Zakonu o socialnem varstvu, ki so jih upravičenec in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka oz. na podlagi dejansko izkazane in ugotovljene socialne ogroženosti ter na podlagi okoliščine ali gre za enkraten dogodek ali dolgotrajno socialno ogroženost.

Denarna pomoč sicer ni vezana na cenzus, ki je določen v Zakonu o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, je pa omejena na dohodek, ki mora biti v zadnjih treh mesecih nižji od minimalne plače vlagatelja in njegovih družinskih članov, kar dokazuje z izpiski prometa na bančnih računih in po potrebi z drugimi dokazili, ki jih mora na predlog komisije vlagatelj predložiti (podatki o lastništvu nepremičnin oz. premičnin večjih vrednosti).

V primeru, da dohodki vlagatelja oz. družinskih članov presegajo višino minimalne plače iz prejšnjega odstavka, se denarna pomoč odobri le izjemoma, če komisija na podlagi drugih okoliščin (npr. mnenja pristojnega centra za socialno delo, Rdečega Križa, Karitasa ali drugih humanitarnih organizacij) ugotovi, da je vlagatelj dejansko v težkem socialnem položaju.

Pri ugotavljanju upravičenosti do povečane denarne pomoči, ki je lahko do 50 % višja od določene, se odobri, če se ugotovi, da vlagatelj oziroma njegova družina živi v izjemno hudi materialni stiski zaradi težje bolezni, nenadne smrti, elementarne nesreče in v drugih primerih, ko komisija presodi, da gre za težje socialne razmere.

Do povečane denarne pomoči iz prejšnjega odstavka ni upravičen vlagatelj oz. njegovi družinski člani, če njihov dohodek presega višino minimalne plače.

 

7. člen

Na predlog komisije o upravičenosti in višini denarne pomoči odloči občinska uprava z odločbo. Zoper odločbo prve stopnje je dovoljena pritožba, katero lahko prejemnik poda v roku 15 dni od vročitve odločbe. O pritožbi zoper odločbo prve stopnje odloča župan.

Za odločanje v postopku se smiselno uporabljajo določila Zakona o splošnem upravnem postopku.

 

V.  Izplačilo denarne pomoči

 

8. člen

Denarna pomoč se izplača neposredno za namen, za katerega je bila izredna socialna pomoč dodeljena, ali izjemoma upravičencu, na njegov osebni račun.

 

9. člen

Komisija oziroma občinska uprava ali drug pristojni organ občine ugotavljajo namensko porabo denarnih pomoči, pri čemer mora upravičenec do pomoči v roku 45 dni po nakazilu sredstev, predložiti dokazila o namenski porabi sredstev.

V kolikor se ugotovi, da je upravičenec v vlogi navajal neresnične podatke ali je porabil sredstva nenamensko ali dokazil v roku ne predloži, mora upravičenec finančna sredstva vrniti skupaj z zamudnimi obrestmi in izgubi pravico zahtevati denarno pomoč po tem pravilniku v naslednjih 5 letih.

 

VI. Končne določbe

 

10. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin. Z dnem uveljavitve tega pravilnika, preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju enkratnih izrednih denarnih socialnih pomoči v Občini Mislinja (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 16/2018).

 

Številka: 122-4/2018

Datum: 28. 2. 2019

 

 

Občina Mislinja

 

Bojan Borovnik, župan