New Page 2

Na podlagi 53. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list Republike Slovenije, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14 – odl. US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in 19. člena Statuta Občine Zreče (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 1/16 in 26/18) je Občinski svet Občine Zreče na 10. redni seji dne 24. 3. 2021 sprejel

 

ODLOK

O ČETRTIH SPREMEMBAH IN DOPOLNITVAH

ODLOKA O OBČINSKEM PROSTORSKEM NAČRTU OBČINE ZREČE

 

I.  Uvodne določbe

 

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se spreminja in dopolnjuje Odlok o Občinskem prostorskem načrtu Občine Zreče (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 64/15, 24/16, 28/16 – popravek, 25/18 in 48/19); v nadaljevanju: SD OPN.

 

2. člen

(predmet SD OPN)

(1) SD OPN se nanašajo na tekstualni del in grafične prikaze izvedbenega dela Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Zreče.

(2) V tekstualnem delu obsegajo spremembe in dopolnitve prostorskih izvedbenih pogojev določenih v različnih členih, njihovo preureditev, spremembe in dopolnitve uvodnih določb odloka, dopolnitve prehodnih, posebnih in končnih določb odloka, prilog 1, 3 in 4 ter redakcijske in nomotehnične popravke.

(3) V grafičnih prikazih se spremembe in dopolnitve nanašajo na uskladitve namenske rabe prostora na novejši zemljiško katastrski prikaz in usklajene meje občin ter spremembe podrobnejše namenske rabe prostora na območju Rogle – EUP RO 2.

 

3. člen

(vsebina in oblika SD OPN)

(1) SD OPN vsebujejo odlok, priloge 1, 3 in 4 ter grafične prikaze, vse v digitalni in analogni obliki.

(2) Priloge SD OPN so:

·  Izvleček iz Strategije prostorskega razvoja Slovenije (OdSPRS; Uradni list RS, št. 76/04);

·  Prikaz stanja prostora, št. naloge 19005, julij 2020, januar 2021-dopol., ki ga je izdelalo podjetje ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o.;

·  Strokovne podlage za območje Rogle na Pohorju v Občini Zreče (št. naloge 19056, izdelal ZUM d.o.o. marec 2020);

·  Smernice in mnenja nosilcev urejanja prostora;

·  Obrazložitev in utemeljitev OPN;

·  Povzetek za javnost.

 

II. Spremembe in dopolnitve

 

4. člen

V 2. členu se v drugem odstavku črtata podtočki 3.1.4.1 in 3.1.4.2., v podtočkah 5.1, 5.3 in 5.4 Priloge 1, 3 in 4 zamenjajo.

V tretjem odstavku se grafični prikazi izvedbenega dela nadomestijo z novimi.

 

5. člen

V 4. členu se v naslovu dodata besedi »in izrazov«.

V prvem odstavku se:

·  za alinejo »EUP« dodata dve novi alineji, ki se glasita:

·  »FI je faktor izrabe (določen je kot največja vrednost);

·  FZP je faktor zelenih površin (določen je kot najnižja vrednost);«,

·  v alineji pri MOEUP za vejico doda besedilo, ki se glasi: »v grafičnem sloju namenske rabe in enot urejanja prostora zapisana v atributu PEUP_OZN«

·  zadnja alineja črta.

Na koncu člena se doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

»Izrazi uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

1. Bruto tlorisna površina (BTP) stavbe je vsota vseh etažnih površin (vključno z zidovi), ki so nad nivojem terena s svetlo višino nad 2,20 m.

2. Dejavnosti družbene infrastrukture so v skladu z veljavno standardno klasifikacijo dejavnosti – SKD naslednje dejavnosti iz področij: O – dejavnost javne uprave, obrambe, socialne varnosti, P – izobraževanje, Q – zdravstvo in socialno varstvo, R – kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti ter od S – dejavnost verskih organizacij. Te se izvajajo v s tem odlokom poimenovanih »stavbah družbene infrastrukture«, ki jih pretežno predstavljajo stavbe, ki so v veljavnem predpisu o razvrščanju objektov (CC-SI)  razvrščene v oddelek 12. To so stavbe splošnega družbenega pomena, poslovne in upravne stavbe, stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, obredne stavbe, kulturna dediščina, ki se ne uporablja za druge namene in druge stavbe, ki niso uvrščene drugje. Lahko pa se izvajajo tudi v skladu z odlokom v dopustnih stanovanjskih stavbah in v objektih za šport, rekreacijo in prosti čas.

3. Delež odprtih bivalnih površin (DOBP) so v okviru parcele namenjene gradnji zelene ali tlakovane površine, ki so namenjene zunanjemu bivanju in ne služijo kot prometne ali komunalne funkcionalne površine (dovoz, dostop, parkirišče, prostor za ekološki otok). Določen je kot najmanjši  delež – vrednost.

4. Dopolnilne dejavnosti na kmetiji so vse, ki so tako določene v veljavnih predpisih o kmetijstvu in dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Izvajajo se lahko v različnih nestanovanjskih stavbah razvrščenih v oddelek 12 po CC-SI.

5. Druge oblike dela na domu predstavljajo različne dejavnosti iz standardne klasifikacije dejavnosti, ki s skupnimi PIP niso določene kot dopustne na posamezni PNRP, kljub temu pa se lahko izvajajo, vendar samo v obstoječih stanovanjskih stavbah ter imajo vplive v dopustnih mejah za stanovanjsko območje.

6. Enostanovanjska stavba je objekt, od katerega se vsaj polovica uporabne površine uporablja za prebivanje v obsegu enega ali dveh stanovanj oziroma ene ali dveh bivalnih enot.

7. Faktor zazidanosti (FZ) je razmerje med zazidano površino vseh objektov na parceli in celotno površino parcele namenjene gradnji. Določen je kot največji delež – vrednost.

8. Gradnja je izvedba gradbenih in drugih del, povezanih z gradnjo objektov (tako stavb kakor GIO), ki obsega novogradnjo (to je novo zgrajen objekt ali prizidava, ki je gradnja, pri kateri se gabariti obstoječega objekta povečajo v horizontalni ali vertikalni smeri - v primeru GIO dograditev, nadgraditev, širitev ipd.), rekonstrukcijo, vzdrževanje objekta, vzdrževalna dela v javno korist, odstranitev in spremembo namembnosti;

9. Malo gospodarstvo predstavljajo s tem odlokom določene storitvene, poslovne in proizvodne dejavnosti, ki se izvajajo kot obrtne dejavnosti (kot so opredeljene v veljavnih predpisih, ki urejajo obrtno dejavnost) in v različnih nestanovanjskih stavbah, razvrščenih v oddelek 12 po CC-SI ali v delih stanovanjskih stavb, v kolikor nimajo nedopustnih vplivov na okolje. V okviru malega gospodarstva se lahko izvajajo tudi dejavnosti vzdrževanja in popravila motornih in drugih vozil ter strojev in trgovina na debelo ali na drobno, vendar le za prodajo lastnih izdelkov.

10. Nezahtevni in enostavni objekti poimenovani v tem odloku predstavljajo v skladu z veljavno zakonodajo o urejanju prostora tudi pomožne objekte.

11. Nižinska lega objekta je lega na zemljiščih, kjer je nadmorska višina pod 800 m; višinska lega objekta je lega na zemljiščih, kjer je nadmorska višina nad 800 m.

12. Poslovne dejavnosti so v skladu z veljavno standardno klasifikacijo dejavnosti – SKD dejavnosti iz področij: H – le poštna in kurirska dejavnost (53), J-informacijske in komunikacijske dejavnosti, K – finančne in zavarovalniške dejavnosti, L – poslovanje z nepremičninami, M – strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti, N – druge raznovrstne poslovne dejavnosti, S – druge dejavnosti ter tudi dejavnosti iz drugih področij, ki so poimenovane z izrazom poslovanje. Izvajajo se v nestanovanjskih stavbah razvrščenih po CC-SI v oddelek 12 ali v skladu z odlokom v stanovanjskih stavbah.

13. Pretežno v odloku pomeni, da je določene strukture, dejavnosti ipd. več kot 50%.

14. Proizvodne dejavnosti so v skladu z veljavno standardno klasifikacijo dejavnosti – SKD dejavnosti iz področij: B – rudarstvo, C – predelovalne dejavnosti, D – oskrba z električno energijo, plinom, paro, E – oskrba z vodo, ravnanje z odpadki in odplakami, saniranje okolja, F – gradbeništvo, H – promet in skladiščenje.

15. Prostostoječi objekt je objekt, ki se ne stika z nobeno stranico s sosednjim objektom.

16. Različne stavbe in objekti ali kot so v odloku različno poimenovane ali navajane predstavljajo potrebne stavbe za izvajanje dopustnih dejavnosti na posamezni PNRP iz oddelka 12 CC-SI in različnih skupin.

17. Spremljajoče dejavnosti predstavljajo dejavnosti, ki so tako poimenovane v različnih pravnih podlagah – veljavnem predpisu o klasifikaciji dejavnosti in predpisu, ki določa način izdelave OPN in so dopustne na posamezni PNRP poleg dejavnosti, ki opredeljuje posamezno PNRP, vendar niso prevladujoče – pretežne (obsegajo manj kot 50% posamezne PNRP v enoti urejanja prostora).

18. Storitvene dejavnosti so v skladu z veljavno standardno klasifikacijo dejavnosti – SKD dejavnosti iz področij: S – druge dejavnosti (razen azila), T – dejavnost gospodinjstev z zaposlenim hišnim osebjem, proizvodnja za lastno potrebo ter od N – druge raznovrstne poslovne dejavnosti le 82 – pisarniške in spremljajoče poslovne storitvene dejavnosti, vzdrževanje in popravilo motornih vozil ter tudi dejavnosti iz drugih področij, ki so poimenovane z izrazom storitve. Izvajajo se v nestanovanjskih stavbah razvrščenih po CC-SI v oddelek 12 ali v skladu z odlokom v stanovanjskih stavbah.

19. Strnjena gradnja je gradnja stanovanjskih objektov v nizu ali vrsti, ki se med seboj stikajo z vsaj eno stranico ali njenim delom ali pomožnim oz. nezahtevnim in enostavnim objektom.

20. Turistične dejavnosti predstavljajo oz. so skupni imenovalec za različno turistično ponudbo, ki obsega najmanj: gostinsko dejavnost, dejavnost potovalnih agencij, organizatorjev potovanj in s potovanji povezane dejavnosti, dejavnost zdraviliškega in zdravstvenega turizma, dejavnost za nego telesa, organiziranje razstav, sejmov in srečanj za dejavnosti iz različnih področij po SKD, razvedrilne, športne, rekreacijske dejavnosti ter druge dejavnosti za prosti čas ipd.. Izvajajo se v ustreznih različnih nestanovanjskih stavbah razvrščenih v CC-SI v oddelek 12 ali v delu stanovanjskih stavb v skladu s tem odlokom.

21. Večstanovanjska stavba je objekt, od katerega se vsaj polovica uporabne površine uporablja za prebivanje v obsegu treh ali več stanovanj, s skupnimi prostori.

 

6. člen

V 24. Členu se v prvem odstavku besedilo za besedo »trasa« spremeni naziv daljnovoda tako, da se glasi: »DV 2 x 110 kV Slovenske Konjice - Trnovlje – Selce.«.

V šestem odstavku se besedilo črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi. »Preko občine Zreče poteka prenosni plinovod P142, od R14 v km 16+605 do MRP Zreče, ki je v upravljanju sistemskega operaterja prenosnega omrežja. Prenosni plinovod poteka iz smeri Slovenske Bistrice in preko MRP Zreče napaja obrate SwatyComet in Unior. Prav tako je na MRP Zreče priključeno distribucijsko omrežje, v upravljanju lokalnega distributerja, preko katerega se oskrbuje široka potrošnja.«.

V sedmem odstavku se besedilo do besede »prenosnega« črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Vzporedno z obstoječim prenosnim plinovodom P142 poteka trasa načrtovanega«.

 

7.člen

V 47. členu se besedili drugega in tretjega odstavka spremenita tako, da se glasita: »

»(2) V občini Zreče sta dva pridobivalna prostora, za katera je država podelila rudarsko pravico za gospodarsko izkoriščanje mineralne surovine (v Loški gori ter na Stranicah). Kamnolom na Stranicah je presegel meje pridobivalnega prostora ter skoraj tudi raziskovalnega prostora. Zanj je občina Zreče opredelila obveznost zaključka pridobivanja ter sanacijo na osnovi ureditvenega načrta, bodoča namenska raba na platoju kamnoloma pa je opredeljena kot območje za obrtno proizvodne dejavnosti za dolgoročne potrebe razvoja Občine Zreče.

Nelegalni kopi v občini Zreče, ki nimajo ustreznih dovoljenj, se sanirajo.

(3) V občini Zreče so s posebnimi geološkimi raziskavami odkrita območja rudnin (vrste naravnega kamna) v takšnem obsegu, ki bi lahko bila gospodarsko pomembna in sicer na lokacijah: Preskar ali Boharina- Francuz, Gorenje – Črešnova, Bork – Trunkl, Stranice – Kralj, Grače pri Bukovljah, Lipa in Polajna. V primeru, da se vzpostavi interes za njihovo izkoriščanje, se ta ob upoštevanju veljavnih predpisov, ki urejajo področje rudarstva, ustrezno opredelijo tudi v prostorskih aktih.«

 

8. člen

V 54. členu se četrti odstavek v celoti črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »(4) Vodna zemljišča se v OPN opredelijo kot območja voda oziroma z ustrezno podrobnejšo namensko rabo prostora upoštevajoč dejansko stanje. Kjer to ni možno ali smiselno se na območju opredeli pretežna namenska raba prostora, pri čemer se pri načrtovanju posegov in ureditev upošteva dejansko stanje na terenu in takšna zemljišča obravnava kot vodna zemljišča s pripadajočimi priobalnimi zemljišči in omejitvami, ki izhajajo iz zakonodaje s področja voda.«

Za četrtim se doda nov, peti, odstavek, ki se glasi: »(5) Druga zemljišča in površine regionalnih cest so določena na podlagi prikaza stanja prostora iz 3. člena tega odloka.«

Dosedanji peti odstavek postane šesti odstavek.

 

9. člen

V 60. členu se v tabeli prvega odstavka v vrstici z oznako »IP«, v tretjem stolpcu na koncu besedila doda vejica in besedilo, ki se glasi: », prometnim dejavnostim,  gradbeništvu, skladiščenju ipd.«.

V vrstici z oznako »IK« se v tretjem stolpcu na koncu besedila doda besedilo, ki se glasi: »ter drugim dejavnostim povezanih s kmetijstvom«.

V vrstici z oznako »A« se v tretjem stolpcu besedilo črta in nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »kmetijska dejavnost in njene dopolnilne dejavnosti, gozdarstvo, turistična in športno rekreativna dejavnost, malo gospodarstvo in druge oblike dela na domu ter bivanje«.

 

10. člen

V 61. členu se v prvem odstavku besedilo za drugo vejico črta in nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »ali kot zahtevana absolutna površina odprtih zelenih ali drugih površin le na območjih urejanja z OPPN.«.

Besedilo drugega odstavka se črta in nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »Na pretežno pozidanih območjih, kjer so možne le dopolnilne gradnje, se vzpostavljena povprečna izraba ohranja s podrobneje določenimi PIP glede stopnje izkoriščenosti posameznega zemljišča, namenjenega gradnji oziroma drugimi PIP.«.

 

11. člen

Za 61. členom se črta naslov podpoglavja »3.1.4.1 SPLOŠNA DOLOČILA GLEDE NAMEMBNOSTI IN VRSTE POSEGOV«.

 

12. člen

V naslovu 62. člena se črta beseda »objektov« in se nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »posegov na vseh namenskih rabah«.

Črtata se besedili prvega in drugega odstavka in se nadomestita z novim prvim in drugim odstavkom, ki se glasita:

»(1) Na celem območju občine so v skladu z ostalimi določili tega odloka na površinah vseh namenskih rab dopustni:

·  začasne ureditve za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami;

·  ureditve, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih voda ter na renaturacijo vodotokov, na kmetijskih zemljiščih le ob predhodnem soglasju pristojnega NUP,

·  dela, s katerimi se v skladu s predpisi, ki urejajo geodetsko dejavnost, postavijo geodetska izmeritvena znamenja za označitev točk geodetskih mrež in geodetske oznake na geodetskih izmeritvenih znamenjih,

·  raziskave nahajališč mineralnih surovin, geotermičnega energetskega vira in podzemnih vod pod pogojem, da raziskave trajno ne spreminjajo in poškodujejo naravnega stanja na površini in podtalju in da se zemljišča po raziskovanju vrnejo v prvotno stanje;

·  začasne rabe opredeljene na osnovi lokacijskih preveritev,

·  nezahtevni in enostavni objekti v skladu z določeno ONRP oziroma PNRP, na kmetijskih zemljiščih le v skladu s 70. členom tega odloka,,

·  od drugih gradbenih posegov:

·  nasipi, izkopi in odkopi, utrjene brežine, razen na kmetijskih zemljiščih,

·  nepokrita prezentirana arheološka najdišča in ruševine,

·  merilna mesta za opazovanje naravnih pojavov, naravnih virov in stanja okolja,

·  vzdrževanje objektov ter vzdrževalna dela v javno korist,

·  gradnja, rekonstrukcija in vzdrževanje objektov in naprav gospodarske javne infrastrukture (komunalne, energetske, elektronsko komunikacijske),

·  rekonstrukcije in vzdrževanje objektov in naprav prometne infrastrukture (pri čemer se npr. šteje tudi izvedba hodnikov za pešce ob obstoječih trasah, avtobusnih postajališč, parkirnih prostorov ter drugih objektov prometne infrastrukture), na kmetijskih zemljiščih le v skladu s 70. členom tega odloka,

·  rekonstrukcije obstoječih legalno zgrajenih objektov,

·  odstranitve – rušitve obstoječih objektov.

(2) Vsi predhodno navedeni in v odloku določeni drugi dopustni posegi in gradnje v primeru lege na območjih in objektih z varstvenimi režimi ter v varovalnih pasovih se izvajajo v skladu s pogoji pristojnega nosilca urejanja prostora. Območja in pripadajoči objekti z varstvenimi režimi so prikazani v prikazu stanja prostora kot obvezni prilogi k OPN.«.

 

13. člen

V naslovu 63. člena se za besedo »vrste« črta besedilo in se nadomesti z besedilom, ki se glasi: »gradenj in posegov na stavbnih zemljiščih«.

Besedilo člena se črta in nadomesti z novim besedilom v dveh odstavkih, ki se glasita:

»(1) Na stavbnih zemljiščih na celem območju občine so v skladu z določili tega odloka ali če drugi predpisi ali veljavni podrobnejši prostorski akti ne določajo drugače, dopustne še naslednje gradnje in posegi:

·  gradnja novega objekta vključno s prizidavami,

·  rekonstrukcija legalno zgrajenega objekta,

·  sprememba namembnosti objekta,

·  drugi gradbeni posegi.

(2) Dopustna je tudi gradnja novega objekta na mestu poprej odstranjenega  objekta kot nadomestna gradnja legalno zgrajenih objektov tako, da ta glede lege, gabaritov, oblike, namembnosti in zunanjega videza objekta ne odstopa od obstoječega objekta.«.

 

14. člen

Naslov in besedilo 64. člena se črtata in nadomestita tako, da se glasita:

»64. čl.

(prizidave, rekonstrukcije in spremembe namembnosti)

(1) Za prizidave in rekonstrukcije veljajo enaki prostorsko izvedbeni pogoji kot so določeni za novo zgrajen objekt, v kolikor ostala določila odloka ne določajo drugače.

(2) Prizidave in rekonstrukcije obstoječih legalno zgrajenih objektov, v katerih se izvaja dejavnost, ki ni dopustna s tem odlokom na podrobnejši namenski rabi prostora, kjer takšen objekt leži, so ne glede na ostala določila odloka dopustne le v okviru obstoječe gradbene parcele in pod pogojem, da vplivi na okolje ne presegajo dovoljenih vrednosti določenih za območje namenske rabe. Na območju mesta je pri predhodno navedenih objektih dovoljena le rekonstrukcija objektov.

(3) Spremembe namembnosti obstoječih legalno zgrajenih objektov so možne na vseh stavbnih zemljiščih različnih PNRP v okviru dopustnih dejavnosti in objektov na njih ter v skladu z drugimi pogoji odloka.

(4) Ne glede na prvi odstavek so dopustne spremembe namembnosti obstoječih stavb z bruto tlorisno površino nad 400 m2 na PNRP: SS, SK in CU tudi v večstanovanjske stavbe ob upoštevanju FZ, DOBP in števila parkirnih mest določenih  v tem odloku za večstanovanjske stavbe. Pri izračunu površine se ustrezno upošteva tudi neizkoriščeno podstrešje.

(5) S spremembo namembnosti objektov se ne sme presegati določenih stopenj obremenjevanja okolja za posamezno območje.«.

 

15. člen

Za 64. členom se črta naslov podpoglavja: »3.1.4.2 DOPUSTNE VRSTE OBJEKTOV, GRADENJ, POSEGOV V PROSTOR IN DOPUSTNE DEJAVNOSTI«.

 

16. člen

Naslov in besedilo 65. člena se črtata in nadomestita tako, da se glasita:

»65. člen

(vzdrževanje objektov)

(1) Objekte se vzdržuje v stanju, da ne ogrožajo življenja in zdravja ljudi in ne vplivajo negativno na rabo objekta, sosednjih objektov ter zunanjo podobo območja.

(2) Tudi v primeru nelegalnega objekta, ki predstavlja nevarno gradnjo, so ne glede na določila odloka dopustna nujna vzdrževalna dela za zaščito objekta, s katerimi se prepreči negativne posledice nevarne gradnje na okolico.

(3) Pri vzdrževanju objektov in energetskih sanacijah večstanovanjskih stavb ali skupine oz. niza, ki tvori zaključeno celoto, ki se izvajajo na ovoju stavbe, se zagotavlja oblikovanje vseh fasadnih površin po enotnem načrtu (enako stavbno pohištvo, enaki detajli izvedbe balkonov, logg, zasteklitev, ograj ipd.). V tem načrtu se določi tudi, katera dela morajo biti izvedena kot enoten gradbeni poseg za posamezno stavbo ali skupino oz. niz, ki tvori zaključeno celoto, in katera dela je mogoče izvajati individualno in v skladu z enotno rešitvijo.

Barve fasad obstoječih večstanovanjskih stavb morajo biti izbrane v skladu s strokovno podlago: »Nova barvna shema blokovskih naselij v Zrečah, Avtor: Uroš Špile, mag.inž. arh., april 2017«. Signalne in fluorescentne barve fasadnih površin niso dopustne.

(4) Naprave in instalacije se na večstanovanjske stavbe namešča na strehe in skrite dele fasad (terase, zastrti deli balkona). Izjemoma so lahko vidne na fasadi na osnovi enotnega načrta za celo stavbo. Načrt pa ni potreben, v primeru, da so naprave in instalacije nameščene že na fasadah za več kakor 30%  stanovanj.

Pri objektih centralnih dejavnosti morajo biti nameščene vizualno zakrito ali na stranskih fasadah in dvoriščno stran ali kot sestavina oblikovanja.

Naprave in instalacije ne smejo imeti nedovoljenih vplivov (hrup, vroči zrak, odtok vode) na okoliška stanovanja in prostore, v katerih se zadržujejo ljudje.

(5) Namestitev fotovoltaike je dopustna na strehah in na fasadah objektov kot del oblikovanja fasad. Višina elementov fotovoltaike ne sme presegati dopustne višine objekta kot je določena s tem odlokom. Pri večstanovanjskih stavbah je namestitev fotovoltaike na fasadah dopustna pod enakimi pogoji kot so določeni v predhodnem odstavku za naprave in inštalacije. Na območjih s PNRP IP, IG in IK način postavitve elementov fotovoltaike ni določen.«

 

17. člen

V naslovu 66. člena se črta beseda »posebni«.

V prvem odstavku se v točki c) črtata besedi »izrabe prostora« in se nadomestita z besedilom, ki se glasi: »zazidanosti parcele namenjene gradnji.«. Drugi stavek se črta.

V točki d) se črta drugi stavek.

V točki e) se črta beseda »vsi«, črta se zaporedna številka podpoglavja »3.5.1.2« in se nadomesti s »3.1.5«, v oklepaju se beseda »odmiki« nadomesti z besedo »lega«, na koncu pred piko se vstavi vejica in za njo besedilo, ki se glasi: », ki se nanašajo na nezahtevne in enostavne objekte ter še naslednji:

·  Nezahtevni in enostavni objekti za lastne potrebe morajo biti od meje sosednjih zemljišč oddaljeni najmanj 1,5 m (napušč oziroma najbolj izpostavljeni del objekta). Izjema je rezervoar za utekočinjen naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč odmaknjen najmanj toliko, kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Če je odmik nezahtevnega in enostavnega objekta manjši od 1,5 m, je treba pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč, v primeru rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto pa tudi zgraditi ustrezen požarni zid.

·  Odmik ograje od meje s sosednjim zemljiščem je najmanj 0,30 m, če je odmik manjši oziroma je ograja postavljena na posestno mejo, je potrebno pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč. Če je sosednje zemljišče javna cesta, zgornji rob ograje oziroma lega ograje ne sme posegati v polje preglednosti in si je potrebno pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.

·  Oporni zidovi so od meje s sosednjim zemljiščem oddaljeni najmanj 1,0 m. Za manjši odmik je treba pred začetkom gradnje pridobiti pisno overjeno soglasje lastnikov sosednjih zemljišč. Če je sosednje zemljišče javna cesta, zgornji rob zidu oziroma lega ne sme posegati v polje preglednosti in si je potrebno pridobiti soglasje upravljavca javne ceste. V primeru pogojno stabilnega terena je potrebno za temeljenje pridobiti pogoje geomehanika.«.

Za točko e) se doda nova točka, ki se glasi:

» f) Za oblikovanje nezahtevnih in enostavnih objektov veljajo naslednji pogoji:

·  upoštevajo se pogoji iz veljavnega predpisa o vrstah objektov glede na zahtevnost, v kolikor niso v nasprotju z ostalimi določili tega odloka;

·  upoštevajo se enaka merila in pogoji oblikovanja kot za novogradnje, ne glede na to ali se gradijo kot prizidki k stanovanjskim oziroma gospodarskim objektom ali kot samostojni objekti; gradnja nezahtevnih objektov, ki predstavljajo funkcionalno dopolnitev obstoječih stanovanjskih oziroma gospodarskih poslopij, kot samostojnih objektov je dovoljena le v primerih, kadar v sklopu obstoječih objektov ni možno zadovoljiti manjkajočih prostorskih potreb.«

V drugem odstavku se za besedo »premični« dodata besedi »oziroma začasnih«.

 

18. člen

67., 68. in 69. člen se črtajo in nadomestijo z novimi členi, ki se glasijo:

»67. člen

(vrste dopustnih dejavnosti)

(1) Dopustne dejavnosti so na posameznem območju namenske rabe prostora določene in poimenovane pretežno v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti ali so poimenovane opisno v skladu s četrtim členom tega odloka z novim izrazom za posamezno dejavnost ali za skupino dejavnosti. V kolikor so določene v skladu s SKD in če ni določeno drugače v podrobnejših PIP velja, da so dopustne vse dejavnosti, ki so znotraj posamezne ravni in hierarhično pod njo.

(2) Na posameznem območju namenske rabe prostora se dopustne dejavnosti lahko locirajo v samostojnih stavbah na lastnem zemljišču, na zemljišču drugih stavb ob upoštevanju določil odloka ali v delu - prostorih drugih dopustnih stavb.

(3) Obstoječe dejavnosti v legalno zgrajenih objektih, ki niso dopustne na posamezni osnovni oz. podrobnejši namenski rabi, se lahko izvajajo in širijo v okviru pripadajoče gradbene parcele v skladu z določili tega odloka.

(4) Dopustne dejavnosti in objekti na posameznem območju namenske rabe prostora ne smejo presegati stopenj vplivov na okolje, kot so zanje določene v različnih predpisih, ki se nanašajo na varstvo okolja.

 

68. člen

(vrste dopustnih objektov)

(1) Dopustni objekti so v OPN določeni glede na dopustne dejavnosti na posamezni PNRP in ONRP. Pretežno so poimenovani v skladu z veljavnim predpisom, ki določa klasifikacijo vrst objektov CC-SI  glede na namen uporabe objektov ali so poimenovani z novim izrazom za posamezni objekt ali za skupino objektov določenim v četrtem členu tega odloka. V kolikor so poimenovani glede na namen uporabe v skladu z veljavnim predpisom ali poimenovani z novim izrazom, ki predstavlja različne vrste objektov iz veljavnega predpisa in če ni določeno drugače s podrobnejšim PIP ali drugimi členi odloka velja, da so dopustne vse vrste objektov, ki so po namenu določeni znotraj posamezne klasifikacijske ravni in tudi hierarhično pod njo.

(2) Dopustne so večnamenske stavbe, ki se opredelijo glede na pretežno dejavnost v njih.

(3) Gradbeno inženirski objekti dopustni na vseh območjih osnovnih in podrobnejših namenskih rabah oziroma kot je v nadaljevanju določeno in ne glede na določila podrobnejših PIP so:

·  ceste le na stavbnih zemljiščih, na kmetijskih zemljiščih le v skladu s 70. čl. tega odloka, na gozdnih, vodnih in drugih zemljiščih izjemoma le v soglasju s pristojnim NUP,

·  mostovi, viadukti, predori in podhodi, na kmetijskih zemljiščih le v skladu s 70. členom tega odloka,

·  daljinski in lokalni cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi, s pripadajočimi objekti, priključki ter napravami oz. infrastrukturnimi elementi (npr. vključno tudi z baznimi postajami),

·  objekti za zadrževanje plazov, za zaščito pred skalnimi podori in snežnimi plazovi ter drugi stabilizacijski objekti, razen na kmetijskih zemljiščih,

·  objekti za zaščito rečnih bregov in ureditev strug, nasipi in podobni objekti za zaščito oz. varstvo pred poplavami, razen na kmetijskih zemljiščih.

 

69. člen

(dopustne dejavnosti in objekti na stavbnih zemljiščih glede na PNRP)

V tabeli v nadaljevanju so za PNRP na stavbnih zemljiščih, poleg že v predhodnih členih dopustnih posegov in gradenj za posamezne dejavnosti in objekte, dopustne tudi še v skladu z ostalimi PIP naslednje dejavnosti in objekti ne glede na njihovo razvrstitev glede zahtevnosti po predpisih, ki urejajo gradnjo:

 

 

(1) SS - stanovanjske površine s spremljajočimi dejavnostmi

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  bivanje;

−  trgovina na drobno, vzdrževanje in popravila  motornih vozil, posredništvo;

−  dejavnosti družbene infrastrukture;

−  gostinska dejavnost, na območju UN le: oddajanje zasebnih sob gostom, druge nastanitve za krajši čas, dejavnost okrepčevalnic in podobnih obratov, slaščičarn in kavarn, priložnostna priprava in dostava jedi ter druga oskrba z jedmi;

−  storitvena dejavnost;

−  poslovna dejavnost;

−  kmetijska dejavnost in njene dopolnilne le v okviru obstoječih kmetij,

−  druge dejavnosti malega gospodarstva: pod pogojem, da so v skladu z drugimi določili odloka, da ne potrebujejo stacionarnih parkirnih površin za tovorna vozila, avtobuse ali gradbene stroje na predmetnih površinah, da imajo vplive omejene na dopustno raven za stanovanjsko območje

DOPUSTNI OBJEKTI

−  stanovanjske stavbe,

−  stavbe družbene infrastrukture,

−  trgovske stavbe in stavbe za storitvene dejavnosti, gostinske stavbe (za kratkotrajno nastanitev oz.: le penzion, gostišče, prenočišče, oddajanje zasebnih sob gostom in stavbe za dejavnost strežbe in pijač oz. gostilne, restavracije in točilnice ter druge; od stavb za dejavnost strežbe in pijač na območju UN le: okrepčevalnice in podobni obrati, slaščičarne in kavarne, stavbe za priložnostno pripravo in dostavo jedi ter drugo oskrbo z jedmi), poslovne in upravne stavbe ter druge različne 12 nestanovanjske stavbe po CC-SI za potrebe malega gospodarstva,

−  garažne stavbe,

−  nestanovanjske kmetijske stavbe samo v okviru obstoječih kmetij,

−  stavbe za opravljanje verskih obredov, kulturni spomeniki - dediščina,

−  objekti za šport, rekreacijo in prosti čas.

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  enostanovanjske ali dvostanovanjske prostostoječe: FZ 0,4, DOBP 30%; enostanovanjske ali dvostanovanjske strnjene: FZ 0,5, DOBP 25%;

−  stavbe družbene infrastrukture: FZ 0,8 , FZP 20%,

−  trgovske stavbe in stavbe za storitvene dejavnosti (razen oskrbnih postaj – bencinskega servisa), gostinske, poslovne in upravne, različne stavbe za malo gospodarstvo: BTP do 400 m2 , višino enako kot je določeno za enostanovanjske stavbe, FZ 0,5 , FZP 25%, gradbena parcela največ 1.500 m2,

−  garažne stavbe so pritlične, za nestanovanjske stavbe so dopustne največ P+1,

−  nestanovanjske kmetijske stavbe: veljajo velikosti kot so določene za stavbe na površinah SK.

(2) SK - površine podeželskega naselja

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  bivanje,

−  trgovina; vzdrževanje in popravilo motornih vozil,

−  malo gospodarstvo,

−  gostinstvo,

−  dejavnosti družbene infrastrukture,

−  kmetijstvo in dopolnilne dejavnosti na kmetiji, lov, gozdarstvo, ribištvo.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  stanovanjske stavbe, 

−  nestanovanjske kmetijske stavbe in drugi kmetijski gradbeni inženirski objekti,

−  garažne stavbe,

−  različne vrste nestanovanjskih stavb po CC-SI razvrščenih v oddelek 12 in objektov za potrebe izvajanja dopustnih dejavnosti in za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetiji,

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  enostanovanjske ali dvostanovanjske prostostoječe: FZ 0,4, DOBP 30%; enostanovanjske ali dvostanovanjske strnjene: FZ 0,5, DOBP 25%;

−  različne stavbe za kmetijsko dejavnost in različne stavbe za dopolnilne dejavnosti na kmetiji: etažnost P - pritlična, FZ 0,8; FZP  20 %,

−  garažne stavbe: pritlične, razen za dejavnosti družbene infrastrukture

−  različne vrste nestanovanjskih stavb potrebnih za druge dopustne dejavnosti razen za stavbe družbene infrastrukture in oskrbne postaje – bencinski servis: največ BTP 400 m2, višino enako kot je določeno za enostanovanjske stavbe, FZ 0,5; FZP 25%, gradbena parcela največ 1.500 m2.

(3) SB – stanovanjske površine za posebne namene

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  bivanje ostareli in drugih socialnih skupin,

−  spremljajoče dejavnosti: dejavnosti družbene infrastrukture, gostinstvo, trgovina,  poslovne dejavnosti, storitvene dejavnosti.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine,

−  stavbe za šport, za potrebe izvajanja dopustnih dejavnosti.

DRUGI POGOJI

−  Dopustne spremljajoče dejavnosti se umeščajo v dopustne objekte in obsegajo največ 20 % bruto tlorisnih površin dopustnega objekta.

(4) SP- površine počitniških hiš

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

občasno bivanje,

športne in druge dejavnosti za prosti čas.

DOPUSTNI OBJEKTI

enostanovanjske stavbe: le počitniške hišice,

objekti za šport, rekreacijo in prosti čas.

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  počitniške hišice: tloris največ 60 m2 , višina največ P+M oz. 8 m, FZ 0,5, FZP 40%, gradbena parcela največ 500 m2.

(5) CU - osrednja območja centralnih dejavnosti

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

dejavnosti družbene infrastrukture,

poslovne dejavnosti,

trgovina; vzdrževanje in popravilo motornih vozil,

gostinska dejavnost,

storitvene dejavnosti,

bivanje,

kmetije z dopolnilnimi dejavnostmi samo kot obstoječe.

DOPUSTNI OBJEKTI

stanovanjske stavbe različnih tipologij,

stavbe družbene infrastrukture,

gostinske stavbe,

poslovne in upravne stavbe,

trgovske stavbe,

stavbe za storitvene dejavnosti,

garažne stavbe,

nestanovanjske kmetijske stavbe samo v okviru obstoječih kmetij,

stavbe za opravljanje verskih obredov,

objekti za šport, rekreacijo in drugi objekti za prosti čas (samo nogomet, tenis, košarka, ipd., otroška in druga javna igrišča, javni vrtovi, parki ipd.);

Velikosti stavb in gradbene parcele

eno in dvostanovanjske stavbe prostostoječe ali strnjene kot so dopustne na SS, večstanovanjske stavbe: FI 1,2, DOBP 30%,

stavbe družbene infrastrukture: višina največ 16 m, FZ 0,8, FZP 10%,

gostinske stavbe: višina največ 16 m, FZ 0,7, FZP 25%,

poslovne in upravne stavbe: višina največ 16 m , FZ 0,7, FZP 20%,

trgovske stavbe: tloris največ 2000 m2, višina največ 14 m, FZ 0,7; FZP 20%,

stavbe za storitvene dejavnosti: višina največ 14 m, FZ 0,7; FZP 20%,

bencinski servisi in parkirne površine: FZP 30%,

garažne stavbe na samostojni parceli: višina največ P+1, FZ 0,8; FZP 10%,

nestanovanjske kmetijske stavbe samo v okviru obstoječih kmetij: veljajo pogoji kot so določeni na SK, stavbe za opravljanje verskih obredov: FZ 0,7; FZP 25%.

(6) BT - površine za turizem

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  turistične dejavnosti,

gostinske, poslovne, trgovske in storitvene dejavnosti ter družbene infrastrukture v povezavi s turistično dejavnostjo,

− športne, rekreacijske in druge dejavnosti za prosti čas.

DOPUSTNI OBJEKTI

gostinske stavbe,

stavbe za šport,

objekti za šport, rekreacijo in prosti čas,

različne stavbe in gradbeno inženirski objekti ter drugi gradbeni posegi za izvajanje dopustnih dejavnosti,

garažne stavbe,

parkirišče.

Velikosti stavb in gradbene parcele

gostinske stavbe: FZ 0,6, FZP 30%,

stavbe za druge dopustne dejavnosti: tloris največ 400 m2, FZ 0,4, FZP 40%,

parkirišče na samostojni gradbeni parceli FZP 30%, parkirišče na gradbeni parceli stavbe: zasajena morajo biti tri drevesa na 1 PM.

(7) BC – športni centri

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  športne dejavnosti,

−  spremljajoče storitvene dejavnosti v kopenskem prometu (npr.: dejavnost parkiranja ipd.),

− druge dopustne dejavnosti v okviru športne dejavnosti: gostinstvo, turizem, trgovska, storitvena, zdravstvena, poslovna dejavnost.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  stavbe in objekti za šport,

−  gostinske stavbe.

drugi pogoji

stavbe FI 1,2,  FZ 0,6

−  gostinske stavbe se kot samostojne lahko gradijo le sočasno ali po izgradnji ali ureditvi športnih objektov in stavb za šport,

− prostori za druge dopustne dejavnosti se uredijo le v dopustnih stavbah in objektih.

(8) IP - površine za industrijo

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

proizvodne dejavnosti,

trgovina; vzdrževanje in popravila motornih vozil,

poslovne dejavnosti,

gostinska dejavnost – le dejavnost strežbe jedi in pijač,

storitvene dejavnosti.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  industrijske stavbe in skladiščne stavbe,

−  industrijski gradbeni kompleksi,

−  stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij,

−  poslovne in upravne stavbe,

−  stavbe za storitvene dejavnosti,

−  trgovske stavbe,

−  gostilne, restavracije in točilnice (ki služijo temu območju),

−  garažne stavbe in parkirne površine  za različna vozila,

−  drugi gradbeni inženirski objekti za šport, rekreacijo in prosti čas (samo za potrebe EUP),

−  odlagališča odpadkov (zbirni center za odpadke).

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  industrijske stavbe, skladišča, upravne in pisarniške stavbe, trgovske stavbe, gostilne, restavracije in točilnice (ki služijo temu območju), garažne stavbe in parkirne površine za različna vozila ter druge dopustne stavbe: FZ 0,8, FZP 10%,

−  odlagališča odpadkov (zbirni center za odpadke): FZP 20%.

(9) IG - gospodarske cone

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  proizvodne dejavnosti,

−  trgovina; vzdrževanje in popravila motornih  vozil,

−  dejavnost strežbe jedi in pijač,

−  poslovne dejavnosti,

−  storitvene dejavnosti.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  industrijske in skladiščne stavbe,

−  stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacijstavbe za storitvene dejavnosti,

−  poslovne in upravne stavbe,

−  trgovske stavbe,

−  gostilne, restavracije in točilnice (ki služijo temu območju),

−  garažne stavbe,

−  drugi gradbeni inženirski objekti za šport, rekreacijo in prosti čas (samo za potrebe EUP),

−  odlagališča odpadkov (zbirni center za odpadke).

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  industrijske stavbe, skladišča, stavbe za storitvene dejavnosti, upravne in pisarniške stavbe, trgovske, gostilne, restavracije in točilnice (ki služijo temu območju), garažne stavbe in parkirne površine za različna vozila ter druge dopustne stavbe : višina največ 10 m, FZ 0,8, FZP 10%,

−  odlagališča odpadkov (zbirni center za odpadke): FZP 20%.

Drugi pogoji

Na območjih proizvodnih dejavnosti (gospodarske cone - IG), ki mejijo neposredno na stanovanjska območja je za vsako dejavnost, ki se na novo umešča v prostor ali za pomembno spremembo obstoječih dejavnosti oziroma naprav, potrebno pridobiti:

−  strokovno mnenje inštitucije, ki ima pooblastilo ministrstva za ocenjevanje celotne obremenitve zunanjega zraka; velja za posege, za katere presoja vplivov na okolje po zakonodaji ni potrebna;

−  strokovno mnenje inštitucije, ki ima pooblastilo ministrstva za ocenjevanje hrupa v okolju, pri čemer je potrebno smiselno upoštevati določila Uredbe o ocenjevanju in urejanju hrupa v okolju.

(10) IK – površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  kmetijska proizvodnja,

−  druge dopustne dejavnosti v okviru kmetijske proizvodnje (npr.: predelovalne, trgovina, ipd.).

DOPUSTNI OBJEKTI

−  različne nestanovanjske stavbe za potrebe kmetijske proizvodnje oz. v povezavi z njo (npr.: industrijske stavbe in skladišča, trgovske, garažne ipd.).

(11) ZS - območja zelenih površin - površine za oddih, rekreacijo in šport

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

−  športne in druge dejavnosti za prosti čas.

DOPUSTNI OBJEKTI

−  objekti za šport, rekreacijo in prosti čas,

−  stavbe za funkcionalne potrebe izvajanja športnih dejavnosti.

Velikosti stavb in gradbene parcele

−  stavbe za funkcionalne potrebe izvajanja športnih dejavnosti (garderobe, sanitarije, za shranjevanje opreme  ipd.): pritlične.

(12) ZK - pokopališča

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  dejavnost verskih organizacij in  pogrebna dejavnost ter storitvene in trgovske, ki služijo tem območjem oz. kot sestavni del  pokopališke dejavnosti.

DOPUSTNI OBJEKTI

–  pokopališča,

–  stavbe za opravljanje verskih obredov,

–  pokopališke stavbe,

–  stavbe za storitvene dejavnosti,

–  trgovske stavbe.

Velikosti stavb in gradbene parcele

–  stavbe storitvene in trgovske dejavnosti: BTP do 100 m2. 

(13) ZP - parki

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  dejavnosti za prosti čas in rekreacijo,

–  gostinstvo

DOPUSTNI OBJEKTI

–  športna igrišča,

–  drugi gradbeno inženirski objekti za šport rekreacijo in prosti čas,

–  druge stavbe, ki niso uvrščene drugje: sanitarni prostori ipd., ki služijo za potrebe parka,

–  gostinske.

Velikosti stavb in gradbene parcele

–  stavbe so pritlične, BTP največ 100m2, FZ 0,3, FZP 50%.

(14) ZD -  druge urejene zelene površine

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  urejanje in vzdrževanje zelenih površin.

DOPUSTNI OBJEKTI

–  kot so dopustno določeni na vseh območjih osnovnih in podrobnejših namenskih rabah

(15) PC - površine cest

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  cestni promet,

–  cevovodni transport

DOPUSTNI OBJEKTI

–  stavbe za promet in izvajanje elektronskih komunikacij,

–  ceste,

–  mostovi, viadukti in brvi, predori in podhodi,

–  oskrbne postaje - bencinski servisi,

–  prenosna komunikacijska omrežja,

–  parkirišče in garaže za vse vrste vozil.

Velikosti stavb in gradbene parcele

–  parkirišče in garaže: FZP 20%.

(16) PO – ostale prometne površine

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  dejavnosti s področja prometa,

–  druge dejavnosti: trgovske, gostinske in storitvene dejavnosti ter druge dejavnosti, vezane na blagovni promet in promet potnikov.

DOPUSTNI OBJEKTI

–  stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij,

–  različni objekti namenjeni izvajanju dejavnosti s področja prometa (npr. P+R ipd.)

DRUGI POGOJI

Prostori za dopustne dejavnosti se lahko uredijo v dopustnih stavbah in objektih.

(17) O - območja okoljske infrastrukture

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  oskrba z vodo,

–  ravnanje z odplakami in odpadki, 

–  saniranje okolja ter druge dejavnosti s področja okoljske infrastrukture

DOPUSTNI OBJEKTI

–  industrijske stavbe, rezervoarji, silosi in skladišča (za potrebe ravnanja z odpadki),

–  distribucijski cevovodi za pitno in tehnološko vodo, 

–  vodni stolpi, vodnjaki in hidranti,

–  cevovodi za odpadno vodo, čistilne naprave,

–  objekti za ravnanje z odpadki: odlagališča za nenevarne odpadke in inertne odpadke

–  energetski objekti (za potrebe ravnanja z odpadki ali lastno oskrbo z električno energijo).

Velikosti stavb in gradbene parcele

–  objekti : FZ 0,5, FZP 20%.

(18) E – območja energetske infrastrukture

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  dejavnosti gospodarskih služb s področja energetike

DOPUSTNI OBJEKTI

–  objekti in naprave za izvajanje dopustnih dejavnosti

(19) A - površine razpršene poselitve

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  bivanje,

–  kmetijstvo in dopolnilne dejavnosti na kmetiji, lov, gozdarstvo, ribištvo,

–  turizem,

–  malo gospodarstvo,

–  trgovina;  vzdrževanje in popravila  motornih vozil,

–  druge oblike dela na domu.

DOPUSTNI OBJEKTI

–  eno in dvostanovanjske stavbe, večstanovanjske stavbe,

–  nestanovanjske kmetijske stavbe in drugi kmetijski gradbeni inženirski objekti,

–  različne nestanovanjske stavbe (po CC-SI iz oddeleka 12) in objekti potrebni za opravljanje dopustnih dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, za turizem, malo gospodarstvo in trgovino na drobno ter vzdrževanje in popravilo motornih vozil,

–  garažne stavbe za potrebe kmetijske dejavnosti, bivanja in drugih dopustnih dejavnosti,

–  otroška in druga igrišča, zelenice in druge urejene zelene površine, igrišča za športe na prostem razen površin za avtomobilske, motociklistične, kolesarske ali konjske dirke, agility poligonov, adrenalinskih in plezalnih parkov.

Velikosti stavb in gradbene parcele

–  eno in dvostanovanjske stavbe prostostoječe: FZ 0,4; DOBP 30%;

–  večstanovanjske stavbe: največ 6 stanovanj, višina največ K+P+1+M, FZ in DOBP kot je določeno za eno in dvostanovanjske stavbe,

–  nestanovanjske kmetijske stavbe ter druge stavbe in objekti potrebni za opravljanje dopustnih dopolnilnih dejavnosti na kmetiji: FZ je 0,7, FZP 20 %,

–  stavbe za turistične dejavnosti in malo gospodarstvo: BTP do 400 m2, višino enako kot je določeno za enostanovanjske stavbe, FZ 0,5, FZP 25%, gradbena parcela največ 2.000 m2.

–  prostori za druge oblike dela na domu v stanovanjski stavbi: površina manj kot 50% površine stanovanjske stavbe,

–  garažne stavbe: pritlične, največ v dveh etažah le za turistične dejavnosti.

(20) T – območja komunikacijske infrastrukture

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

–  dejavnosti gospodarskih služb s področja komunikacijske infrastrukture

DOPUSTNI OBJEKTI

–  objekti in naprave za izvajanje dopustnih dejavnosti

     

 

19. člen

V 70. členu se besedilo prvega odstavka črta in nadomesti z novim besedilom, ki se glasi:

 »(1) Na kmetijskih zemljiščih je dopustna dejavnost kmetijstva in lova.«.

Besedilo drugega in tretjega odstavka se črta in nadomesti z novim, ki se glasi:

»(2) Na območju namenske rabe kmetijskih zemljišč se lahko brez spremembe namenske rabe načrtujejo naslednji objekti in posegi:

a) čebelnjak, namenjen gojenju čebel, kot lesen enoetažni pritlični objekt na točkovnih temeljih, tlorisne površine do vključno 40 m2. Čebelnjake kot nezahtevne objekte je dopustno postavljati:

·  v medsebojni oddaljenosti najmanj 2,8 km,

·  v oddaljenosti najmanj 20 m od sosednjih zemljišč in vsaj 50 m od javnih stavb, poti in igrišč,

·  lokacijsko tako, da območje preleta čebel iz panjev ne bo posegalo na poselitveno območje,

·  na podlagi pozitivnega mnenja čebelarske svetovalne službe, iz katerega izhaja, da je zemljišče, na katerem bi stal takšen čebelnjak, v skladu s predpisi, ki urejajo čebelarstvo, da je zemljišče vključeno v kataster čebelje paše in čebelarski pašni red in da je investitor vpisan v priznano rejsko organizacijo za kranjsko čebelo.

b) rastlinjaki, kot nezahtevni in enostavni objekti, razen na območju EUP UN1, kjer so dopustni le kot enostavni objekti;

c) drugi objekti in posegi:

·  ureditve dostopov do objektov, skladnih s tem odlokom, če gre za objekt, ki ga je dopustno graditi na kmetijskih zemljiščih ali je prepoznan kot razpršena gradnja ali ga je dopustno graditi na površinah razpršene poselitve;

·  agrarne operacije in vodni zadrževalniki za potrebe namakanja kmetijskih zemljišč;

·  rekonstrukcija obstoječih legalno zgrajenih objektov;

·  gradnja kmetijskih objektov ob predhodno sprejetem OPPN v skladu s predpisi, ki urejajo kmetijska zemljišča;

·  pomožni objekti za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov;

·  opazovalnica kot netemeljena lesena konstrukcija (npr. lovska preža, ptičja opazovalnica);

·  začasni objekti in začasni posegi, in sicer za čas dogodka oziroma v času sezone:

·  oder z nadstreškom, sestavljen iz montažnih elementov,

·  cirkus, če so šotor in drugi objekti montažni,

·  začasna tribuna za gledalce na prostem,

·  premični objekti za rejo živali v leseni izvedbi (npr. premični čebelnjak, premični kokošnjak, premični zajčnik ipd.) ki se jih po prenehanju rabe odstrani in s pogojem, da se po odstranitvi objektov vzpostavi prvotno stanje na zemljišču;

·  gradbeno inženirski objekti, ki so po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov in o določitvi objektov državnega pomena uvrščeni v skupini:

·  daljinski cevovodi, daljinska (hrbtenična) komunikacijska omrežja in daljinski (prenosni) elektroenergetski vodi, s pripadajočimi objekti in priključki nanje, in

·  lokalni cevovodi, lokalni (distribucijski) elektroenergetski vodi in lokalna (dostopovna) komunikacijska omrežja, s pripadajočimi objekti in priključki nanje;

·  rekonstrukcije občinskih in državnih cest v skladu z zakonom, ki ureja ceste. Dopustni so tudi objekti, ki jih pogojuje načrtovana rekonstrukcija ceste (npr. nadkrita čakalnica na postajališču, kolesarska pot in pešpot, oporni in podporni zidovi, nadhodi, podhodi, prepusti, protihrupne ograje, pomožni cestni objekti, urbana oprema) ter objekti gospodarske javne infrastrukture, ki jih je v območju ceste treba zgraditi ali prestaviti zaradi rekonstrukcije ceste;

·  majhna stavba kot dopolnitev obstoječe pozidave na zemljišču, določenem kot pripadajoče funkcionalno zemljišče k objektu razpršene gradnje oziroma v oddaljenosti največ 15 metrov od legalno zgrajenega stanovanjskega objekta razpršene gradnje. Oddaljenost se meri kot najmanjša razdalja skrajnih točk obeh objektov.

(3) Na območju namenske rabe kmetijskih zemljišč se lahko brez spremembe namenske rabe načrtujejo še:

a) za potrebe kmetijskega gospodarstva:

·  enostavni in nezahtevni pomožni kmetijsko gozdarski objekti v skladu s predpisom, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost, razen kleti in vinske kleti;

·  objekti, ki so proizvod, dan na trg v skladu s predpisom, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in ugotavljanje skladnosti, in se v skladu s predpisom, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost, lahko uvrstijo med pomožne kmetijsko-gozdarske objekte, razen kleti in vinske kleti, po velikosti pa ne presegajo nezahtevnih objektov, razen grajenega rastlinjaka, ki lahko presega velikost nezahtevnih objektov, razen na območju EUP UN1, kjer so dopustni le kot enostavni objekti;;

·  staja kot lesen enoetažni pritlični objekt na točkovnih temeljih, namenjen zavetju rejnih živali na paši, tlorisne površine do vključno 100 m2;

·  pomožna kmetijsko-gozdarska oprema (npr. brajda, klopotec, kol, količek, žična opora, opora za mrežo proti toči, opora za mrežo proti ptičem, obora, ograja za pašo živine, ograja ter opora za trajne nasade, ograja za zaščito kmetijskih pridelkov, premični tunel in nadkritje, zaščitna mreža);

b) za potrebe investitorjev, ki imajo v lasti oziroma zakupu najmanj 1 ha zemljišč (ki so glede na evidenco dejanske rabe zemljišč uvrščena med njive in vrtove, travniške površine, trajne nasade in druge kmetijske površine) ali najmanj 5.000 m2 zemljišč (ki so glede na evidenco dejanske rabe zemljišč uvrščena med trajne nasade)se lahko, ne glede na zakon, ki ureja graditev objektov, gradijo staje in pomožne kmetijsko-gozdarske objekte, ki so po uredbi o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje (Ur. L. RS, št. 18/13 in 26/13) nezahtevni objekti, razen rastlinjaka, ograje za pašo živine, obore za rejo divjadi, ograje in opore za trajne nasade in opore za mreže proti toči ter ograje za zaščito kmetijskih pridelkov.

V petem odstavku se besedilo črta in se nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »Vse zemljiške operacije na območju celotne občine se urejajo in izvajajo skladno z zakonom in drugimi predpisi, ki urejajo oz. se nanašajo na kmetijska zemljišča.«.

Besedilo šestega odstavka se črta in nadomesti z novim, ki se glasi: »Za potrebe legalno zgrajenih obstoječih objektov, ki ne izpolnjujejo pogojev pod točko a) in b) tretjega odstavka tega člena odloka, se lahko enostavne pomožno kmetijsko – gozdarske objekte, razen rastlinjake, umešča le v oddaljenosti od njih 20 m.«

 

20. člen

V 71. členu se v tretjem odstavku na koncu šeste alineje pred podpičjem doda vejica in za njo besedilo, ki se glasi: »opazovalnica kot netemeljena lesena konstrukcija (npr. lovska preža, ptičja opazovalnica ipd.);«.

 

21. člen

V 72. členu v prvem odstavku se za besedo poseg doda besedilo »na vodnem ali priobalnem zemljišču oziroma« ter pred piko dodata vejica in besedilo, ki se glasi: »ki ga izda pristojni organ za upravljanje in varstvo voda ter soglasje, ki ga z vidika pogojev za varnost plovbe izda Uprava Republike Slovenije za pomorstvo.«.

V drugem odstavku se za zadnjo d) točko dodata dve novi točki, ki se glasita:

»e) Dejavnosti in posegi v prostor, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjšali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja ter onemogočili obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov niso dopustni.

f)  Odlaganje in pretovarjanje nevarne snovi v trdni, tekoči ali plinasti obliki, odlaganje ali odmetavanje odkopnih ali odpadnih materialov ali drugih podobnih snovi ter odlaganje odpadkov na vodnem in priobalnem zemljišču ni dopustno.«

Deveti odstavek se v celoti črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »(9) Na priobalnih zemljiščih v tlorisni širini 15 m od meje brega voda 1. reda in 5 m od meje brega voda 2. reda, je prepovedano gnojenje in uporaba sredstev za varstvo rastlin.«

Zadnji enajsti odstavek se črta.

 

22. člen

V 73. členu se za tretjim odstavkom doda četrti odstavek, ki se glasi:

» (4) V času opuščanja izrabe kamnolomov ni možno pridobiti gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt ali postaviti enostavni objekt, če le-ta ni skladen oziroma dopusten v projektu opustitve izkoriščanja.«.

 

23. člen

V 74. členu v četrtem odstavku se za besedo »dovoljeni« doda beseda »tudi« in črta besedilo vključno z dvopičjem ter za besedo »odloka« doda vejica in besedilo, ki se glasi: »objekti za lastne potrebe le kot enostavni in nezahtevni objekti, ograje kot enostavni objekt, oporni zidovi in drugi gradbeni posegi, ki jih pogojuje izvedba dopustnih gradenj in posegov iz petega odstavka tega člena.«.

V petem odstavku se za zadnjo alinejo pika spremeni v podpičje in doda nova alineja, ki se glasi: »- nadomestna gradnja objekta kot gradnja novega objekta na mestu poprej odstranjenega  objekta tako, da ta glede lege, gabaritov, oblike, namembnosti in zunanjega videza objekta ne odstopa od obstoječega objekta.«.

V sedmem odstavku se za zadnjo alinejo pika spremeni v podpičje in dodata novi alineji, ki se glasita: »

·  prizidave;

·  nadomestne gradnje kot so določene v petem odstavku tega člena.«.

Doda se nov, osmi, odstavek, ki se glasi: »(8) Ob zakonito zgrajenih obstoječih objektih iz šestega in sedmega odstavka tega člena so v okviru parcele namenjene gradnji dovoljeni objekti za lastne potrebe le kot enostavni in nezahtevni objekti, ograje, oporni zidovi in drugi gradbeni posegi, ki jih pogojuje izvedba dopustnih gradenj in posegov navedenih v teh odstavkih.«

 

24. člen

V 75. členu se prvi in drugi odstavek črtata.

V četrtem odstavku se v četrtem stavku za besedo »višine« doda besedilo, ki se glasi: »(npr. GJI) in zunanje ureditve objektov (npr. robniki internega dovoza do objekta, zunanjih utrjenih manipulativnih površin, parkirnih površin, zunanjih utrjenih pohodnih površin, ipd.)«, na koncu se doda nov stavek, ki se glasi: »Odmik je lahko manjši, če s tem soglaša lastnik ali upravljavec sosednje parcele.«.

V petem odstavku se na koncu doda nov stavek, ki se glasi: »V primeru načrtovanega objekta višjega od 10 m je odmik med objekti enaki višini od terena do kapi višjega objekta, razen ko je še nezgrajen objekt predviden južno, jugovzhodno ali jugozahodno od obstoječega objekta in mora biti odmik enak 1,5 višine kapi predvidenega objekta.«.

V šestem odstavku se besedilo »v prostoru ni mogoče ugotoviti« črta in nadomesti z novim besedilom: »v grafičnih prikazih OPN niso določene«, črtajo se tudi zadnje tri alineje.

Sedmi in osmi odstavek se črtata.

Dosedanji tretji, četrti, peti in šesti odstavek se preštevilčijo v prvi, drugi, tretji in četrti odstavek.

 

25. člen

Za  75. členom se zaporedno število podtočke pravilno zapiše »3.1.5.2«.

 

26. člen

V 76. členu se v drugem stavku prvega odstavka beseda »soglasja« črta in nadomesti z besedo »mnenj«.

V drugem odstavku se črta vejica in besedilo za vejico.

 

27. člen

V 77. členu se črta prvi odstavek, drugi in tretji se preštevilčita v prvi in drugi odstavek.

 

28. člen

V 78. členu se črtata prvi in tretji odstavek.

V dosedanjem drugem odstavku se na koncu doda nov stavek, ki se glasi: »Za vse objekte skladno s prilogo tabela 1 in 2 Pravilnika o pogojih in omejitvah gradenj, uporabe objektov ter opravljanja dejavnosti v območju varovalnega pasu elektroenergetskih omrežij označene z »-« prepovedana gradnja v varovalnem pasu obstoječih in predvidenih daljnovodov.«.

V dosedanjem četrtem odstavku se besedilo črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi. »Varovalni pasovi za prenosni sistem zemeljskega plina znašajo za prenosni plinovod 130m, 65 m levo in 65 m desno od osi; za MRP (merilno regulacijske postaje) 65 m od ograje; za kompresorsko postajo 100 m od ograje. Vsi posegi v varovalni pas so možni le ob izdanih pogojih in soglasju, oziroma mnenju upravljavca prenosnega plinovoda.«.

V dosedanjem petem odstavku se besedilo črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Za določitev varnostnih odmikov objektov, naprav in napeljav in drugih ureditev od prenosnega omrežja zemeljskega plina je potrebno upoštevati zakonske in podzakonske akte (Energetski zakon, Sistemska obratovalna navodila za prenosni sistem zemeljskega plina, Pravilnik o tehničnih pogojih za graditev, obratovanje in vzdrievanje plinovodov z delovnim tlakom nad 16 barov ter o pogojih za posege v območjih njihovih varovalnih pasov), ki natančneje opredeljujejo postopke in dovoljene posege v varovalnem (2x65m) oziroma varnostnem pasu (2x5m) prenosnega plinovodnega omrežja).«.

Dosedanji drugi, četrti in peti odstavek se preštevilčijo v prvi, drugi in tretji odstavek.

 

29. člen

 V 80. členu se besedilo v celoti črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »Kriteriji za velikost in oblikovanje objektov izhajajo tudi iz pomena nekaterih v nadaljevanju uporabljenih izrazov in kratic, ki so obrazloženi v 4. členu odloka.«.

 

30. člen

V 81. členu se v tretji alineji črta besedilo pred in za besedo »višini«, v četrti alineji se črta besedilo »arhitekturnih elementov in«, v peti alineji se črtata veznik »in« in beseda »fasade«.

Doda se nov stavek, ki se glasi: »Okoliške objekte iz predhodnega stavka predstavljajo le objekti, ki so oddaljeni največ 50 m od parcelne meje načrtovane novogradnje, elemente, ki predstavljajo značilnost v prostoru pa mora imeti pretežni del le-teh.«.

 

31. člen

V 82. členu se besedilo in dvopičje za drugo vejico črtajo in nadomestijo z besedilom, ki se glasi: »ter faktor zelenih površin v dopustnem razponu in kompatibilno kot so za območja PNRP različno določeni v 69. členu za posamezno vrsto objektov, v podrobnejših PIP za posamezno EUP in v usmeritvah za izdelavo OPPN.«.

Tabela se črta.

 

32. člen

V naslovu 83. člena se črtajo besede »namenjene stalnemu bivanju«.

V prvem odstavku se v napovednem stavku črta beseda »objektov« in se nadomesti z besedo »stavb«.

 

 

33. člen

Za 83. členom se doda nov 83.a člen, ki se glasi: »

83.a člen

(pogoji glede oblikovanja večstanovanjskih stavb in strnjene gradnje)

(1) Za oblikovanje večstanovanjskih objektov veljajo enaki pogoji oblikovanja kot za samostojne enostanovanjske objekte s tem, da se upoštevajo posebni pogoji glede višinskega gabarita, ki obsega praviloma klet, pritličje, dve do štiri etaže in izkoriščeno podstrešje oziroma naj bo višinski gabarit prilagojen višinskim gabaritom na sosednjih objektih z enako namembnostjo.

(2) Za velikost in oblikovanje stanovanjskih objektov, ki se gradijo kot strnjena gradnja, je potrebno upoštevati naslednje pogoje:

·  zazidalna zasnova: strnjena gradnja objektov je lahko zasnovana horizontalno (vrstne hiše) na ravnih terenih ali vertikalno (terasne hiše) na strmih terenih, pri čemer se hiša smatra kot en objekt oziroma stanovanjska enota. Strnjena gradnja ne sme presegati števila štirih hiš, oziroma skupne horizontalne dolžine vrstnih hiš do 30 m ali vertikalnega gabarita terasnih hiš do 15 m;

·  višinski gabarit: pri vrstnih hišah praviloma klet, pritličje in izkoriščeno podstrešje; pri terasnih hišah: stanovanjske enote zasedajo eno etažo;

·  projektna dokumentacija: strnjena gradnja objektov se po tem odloku šteje kot gradnja enega objekta, zato je potrebno projektno dokumentacijo izdelati za vse stanovanjske enote hkrati, prav tako je potrebno zgraditi vse stanovanjske enote hkrati. Za strnjeno gradnjo veljajo tudi možnosti in pogoji iz prejšnjega člena tega odloka.«.

 

34. člen

V 84. členu se število 42 nadomesti s številom 60.

 

35. člen

V 85. členu se v prvem odstavku na koncu doda nov stavek, ki se glasi: »Lahko so grajeni objekti ali so proizvodi, dani kot celota na trg.«.

V drugem odstavku se v prvem stavku za zaklepajem doda besedilo »grajeni kot osnovni objekti«. Na koncu se doda nov stavek, ki se glasi: »Izjema so rastlinjaki oz. stavbe za rastlinsko pridelavo, ki so le pritlične in lahko odstopajo od predhodno navedenih velikosti, oblike tlorisa in strehe, kritine idr. ter kmetijsko gozdarski objekti, ki se gradijo kot enostavni ali nezahtevni. Zanje ni obvezno oblikovanje strehe kot dvokapnice.«.

V šestem odstavku se črta besedilo »površine do 20 m2«.

 

36. člen

V 88. členu se črta četrti odstavek.

 

37. člen

Naslov 89. člena se spremeni tako, da se glasi: »objekti za oglaševanje«.

Besedilo člena se v celoti črta in se nadomesti z besedilom, ki se glasi:

» (1) Objekti za oglaševanje, ki so namenjeni nameščanju ali posredovanju oglasnih sporočil, obveščanju o dogodkih, prireditvah in podobno, so: samostoječe table oziroma stenske table, svetlobne vitrine, plakatni stebri, svetlobni prikazovalniki in drugi, kot npr. obešanke na drogovih javne razsvetljave, transparenti, platna na slepih fasadah stavb ali na gradbenih odrih, slikovno in pisno obdelane stene stavb ipd..

(2) Objekte in naprave za oglaševanje je dopustno postavljati le na stavbnih zemljiščih.

(3) Objekte in naprave za oglaševanje se na javnih površinah postavljajo v skladu z določili akta, ki za območje občine ureja merila za določitev lokacij ter druge pogoje za oglaševanje. Na zasebnih površinah je za lastne potrebe oglaševanja proizvodov in storitev iz registrirane dejavnosti v skladu s predpisi dovoljeno nameščanje objektov za oglaševanje na poslovnih stavbah in prostorih ter na gradbenih parcelah.

(4) Izjemoma so dovoljene začasne postavitve objektov za oglaševanje v času prireditev.

(5) Na območjih in objektih z različnimi varstvenimi režimi ter v varovalnih pasovih gospodarske javne infrastrukture je označevanje in oglaševanje dopustno skladno z veljavnimi predpisi in v soglasju s pristojnimi nosilci urejanja prostora. 

(6) Plakatne stebre kot urbano opremo  je dopustno postavljati na javnih površinah. 

(7) Objekti za oglaševanje so dopustni na ograjah gradbišč v času gradnje objektov, za katere je izdano gradbeno dovoljenje.«.

 

38. člen

V 90. členu se v tretjem odstavku v drugi alineji število »500« nadomesti s številom »400«.

V četrtem odstavku se za prvim stavkom doda nov stavek, ki se glasi: »Na njih so dopustne nadomestne gradnje, rekonstrukcije in nadzidave obstoječih objektov ter spremembe namembnosti, prizidave v horizontalni smeri pa le v okviru PIP kot so določeni za gradnjo novega objekta.«, na koncu dosedanjega drugega stavka, ki postane tretji stavek, se doda besedilo, ki se glasi: »in samo za oblikovanje novih gradbenih parcel.«.

Doda se peti odstavek, ki se glasi:

»(5) Ne glede na predhodna določila so večje gradbene parcele dopustne, v kolikor preostanek parcele ne zadošča za oblikovanje nove gradbene parcele.«.

 

39. člen

V 92. členu se v prvem odstavku beseda »soglasjem« nadomesti z besedama »pozitivnim mnenjem«.

V drugem odstavku se črta zadnji stavek.

V četrtem odstavku se beseda »Uredbe« črta in nadomesti z besedilom »veljavnega predpisa«.

 

40. člen

V 95. členu se v drugem odstavku besedi »veljavne Uredbe« črtata in nadomestita z besedama »veljavnega predpisa«.

V tretjem odstavku se beseda »Uredbo« črta in nadomesti z besedama »veljavnim predpisom«, črta se oklepaj in besedilo v njem.

V devetem in desetem odstavku se besedi »veljavne Uredbe« črtata in nadomestita z besedama »veljavnega predpisa«.

V enajstem odstavku se črta besedilo za besedo »veljavnega« in se nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »predpisa o varstvu voda pred onesnaževanjem z nitrati iz kmetijskih virov.«.

 

41. člen

V naslovu 96. člena se doda besedilo, ki se glasi: »in omrežje elektronskih komunikacij«.

Za tretjim odstavkom se doda četrti odstavek, ki se glasi:

» (4) Elektronsko komunikacijsko omrežje, razen objektov in naprav brezžičnih sistemov se izvede podzemno, praviloma v kabelski kanalizaciji. Izven naselij se dovoli tudi gradnja nadzemnih vodov. Pri načrtovanju komunikacijskih objektov elektronskega omrežja mobilnih komunikacij (bazne postaje in dostopovne točke) je treba upoštevati predpise s področja graditve elektronskih komunikacij in elektromagnetnega sevanja ter naslednje usmeritve in pogoje:

·  bazne postaje s samostoječimi antenskimi stolpi je dopustno graditi na območjih s podrobnejšo namensko rabo I, P, E, B in O. Na območjih K1, K2 in G jih je dopustno graditi tako, da čim manj ovirajo dejavnosti povezane z rabo teh zemljišč in da ne degradirajo podobo kulturne krajine;

·  baznih postaj s samostojnimi antenami ali antenskimi drogovi na prej zgrajenih stavbah ali gradbenih inženirskih objektih ni dopustno nameščati, če gre za stavbe namenjene zdravstvu, varstvu, izobraževanju in bivanju ter na otročka igrišča in pokopališča,  razen pod pogojem, da s term izrecno soglaša lastnik oziroma upravnik;

·  bazne postaje se mora v čim večji meri umeščati v obstoječe ali načrtovane infrastrukturne koridorje in naprave;

·  baznih postaj s samostoječimi antenskimi stolpi ni dovoljeno graditi v neposredni bližini  prostorskih dominant;

·  kadar je na območju, ki se ureja ali na objektu, ki je predviden za rušenje zakonito  nameščena bazna postaja, je za čas gradnje dopustno postaviti začasno bazno postajo. Po dokončanju gradnje se začasno bazno postajo odstrani, novo pa je ne glede na ostale določbe tega prostorskega akta dopustno postaviti na nov objekt ali na območje, ki je urejeno na novo;

·  bazne postaje je na varovalnih območjih. kjer se varuje posebna vrednota in na območjih v varovalnem pasu infrastrukture dopustno postaviti le ob predhodni odobritvi pristojnega soglasodajaica;

·  na celotnem območju občine je v vseh namenskih rabah prostora dopustno vzpostavljati dostopovne točke kot samostojne elektronske naprave za mobilne komunikacije v lokalnem (dostopovnem) komunikacijskem omrežju iz oddelka klasifikacije vrst objektov CC-SI 22 na prej zgrajenih stavbah, gradbenih inženirskih objektih in na ureditvah drugih gradbenih posegov.«.

 

42. člen

Naslov 116. člena se spremeni tako, da se glasi: »(nestanovanjske dejavnosti na SS).«.

V napovednem stavku se črta besedilo »novih, dodatno dovoljenih rab oziroma« in se nadomesti z besedo »nestanovanjskih«.

Črta se prva alineja, dosedanja druga in tretja postaneta prva in druga.

 

43. člen

V 128. členu se v prvem odstavku črta besedilo »4. člena Uredbe« in se nadomesti z besedama »veljavnega predpisa« ter za besedo »okolju« črta oklepaj in besedilo v njem.

V tretjem odstavku se črta beseda »Uredbe« in nadomesti z besedama »veljavnega predpisa«. Na koncu stavka se črta besedilo »4. člena Uredbe« ter nadomesti z besedama »veljavnega predpisa«.

 

44. člen

V 132. členu se v prvem odstavku pri RO2 za RO2/026 doda vejica in pri naštevanju navedeta še oznaki MOEUP RO2/017 in RO2/028.

V drugem odstavku se za zadnjo alinejo dodajo tri nove alineje in dodajo se tretji, četrti in peti odstavek, ki se glasijo: »

·  prizidave kot dozidave in nadzidave v okviru gradbene parcele,

·  spremembe namembnosti obstoječih objektov v skladu s PNRP,

·  odstranitev obstoječih objektov in druga dela v zvezi s pripravo stavbnega zemljišča za gradnjo.

(3) Na območjih, za katera je določena izdelava OPPN, ni dopustno izvajati parcelacije zemljišč razen za objekte GJI.

(4) OPPN se lahko pripravi tudi na območjih, kjer s tem odlokom ni predviden, v primerih, če:

·  se izkaže investicijski interes in ta ni v nasprotju s strateškim delom OPN;

·  gre za ureditve zaradi posledic naravnih in drugih nesreč;

·  je na obstoječih parcelah potrebno izvesti komasacijo;

·  ni možno zagotoviti dostopov do parcel;

·  gre za spremembo iz bolj v manj intenzivne namenske rabe v skladu s predpisi s področja urejanja prostora;

·  gre za spremembo, ki je potrebna za izvedbo občinskega in drugega razvojnega projekta v skladu z regionalnim razvojnim programom.

(5) OPPN se, lahko izdela tudi za manjše zaključeno območje, če tako izhaja iz usmeritev za njegovo izdelavo ali ob pogoju, da se pripravijo izhodišča za celotno območje urejanja z OPPN, ki se potrdijo s sklepom o pripravi.«.

 

45. člen

V 133. členu se v napovednem stavku za besedo »zelenih« dodajo besede »in odprtih bivalnih«, za oznako »PNRP« se črta veznik »in«, ki se nadomesti s »CU le na v tabeli navedenih«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

MOEUP

FZP in DOBP

CU

UN1/002, UN1/006, UN1/007, UN1/012, UN1/016, UN1/044, UN1/101, UN1/103

FZP 20%

CU

UN1/034

FZP 10%

CU

UN1/071

FZP 40%

.«.

 

46. člen

V 134. členu se v napovednem stavku črta besedilo za besedo »namembnosti« in se nadomesti z besedilom, ki se glasi: »oziroma dejavnosti in vrste objektov ter gradnje in posegi, ki so v odloku že dovoljeni na posamezni PNRP, so za MOEUP še naslednje oziroma kot je v tabeli v nadaljevanju določeno:«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

 

PNRP

MOEUP

NAMEMBNOST IN VRSTE POSEGOV

SS

UN1/046, UN1/048

Dopustne so tudi večstanovanjske stavbe; stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine

CU

UN1/002, UN1/006, UN1/007, UN1/012, UN1/016, UN1/044, UN1/101

Dodatno dopustna dejavnost je promet in skladiščenje.

Dopustne so tudi stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine ter

stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij ter skladiščne stavbe: višina max 14 m, FZ 0,7, FZP 20%.

 

CU

UN1/034, UN1/103

Dodatno dopustna dejavnost je promet in skladiščenje.

Dopustne so tudi stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine in stavbe za promet in stavbe za izvajanje komunikacij.

CU

UN1/071

Sprememba namembnosti je dopustna samo za potrebe bivanja ter za dejavnosti stavb splošnega družbenega pomena

BT

UN1/010

Dopustne so tudi kot samostojne dejavnosti trgovina, storitvene in poslovne dejavnosti ter promet.

Dopustne so tudi samostojne stavbe splošnega družbenega pomena in druge stavbe za izvajanje dopustnih dejavnosti  ter razstavno prodajni objekti.

ZD

UN1/039, UN1/047, UN1/077

Dodatno dopustne dejavnosti so še oskrba z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki, saniranje okolja.

ZP

UN1/070

Dodatno je dopustna ureditev turistične železnice.

.«.

 

47. člen

Naslov in besedilo 136. člena se črtata in nadomestita z novim naslovom in besedilom, ki se glasita:

»(pogoji glede oblikovanja pomožnih oz. funkcionalnih objektov ob večstanovanjskih stavbah)

Na gradbenih parcelah oz. pripadajočih zemljiščih večstanovanjskih stavb se nezahtevni in enostavni objekti gradijo na podlagi enotnega načrta za posamezno vrsto nezahtevnega ali enostavnega objekta, ki ga predhodno potrdi pristojni odbor – komisija za urejanja prostora Občine Zreče.«.

48. člen

V tabeli 141. člena se črtata druga in predzadnja vrstica, dosedanje tretja, četrta, peta, šesta, sedma, osma in deseta vrstica postanejo druga, tretja, četrta, peta, šesta, sedma in osma vrstica.

 

49. člen

V 143. členu se tabela črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

MOEUP

PNRP

namembnost  - dodatni opis

RO2/001

BC

teniška igrišča, športna dvorana, kapela, tehnična baza

RO2/029

BT

hotel, depandanse, bungalovi

RO2/002

BT

bungalovi

RO2/028

BT

parkirišče, gostinski in trgovski paviljoni

RO2/004

BT

večnamenski objekt ob TSCP

RO2/005

BT

parkirišča V od TSCP

RO2/006

BT

območje zg. postaje žičnice

RO2/007

BC

nogometni stadion

RO2/008, RO2/009

PC

regionalna cesta

RO2/010

BC

tekaško startno-ciljni prostor (TSCP)

RO2/027

ZS, VC

območje tekaških prog, vodne akumulacije, objektov za potrebe vzdrževanja smučarskih prog

RO2/011, RO2/019

ZS, BT

območje tekaških prog

RO2/012

ZS, BT

območje alpskih smučišč

RO2/013, RO2/020, RO2/014

G

območje: ekocelica mokrišča

RO2/015, RO2/021, RO2/022, RO2/023, RO2/024, RO2/025

K2

območje: ekocelica travišča

RO2/016

ZS

območje sankaških prog

RO2/017

BT, ZS

območje parkovnega centra

RO2/018

ZS

območje parkovnega centra

RO2/026

BT

hotel, depandanse, bungalovi / manjši J del

.«.

 

50. člen

Besedilo 144. in 145. člena ter naslov 145. člena se črtajo in se nadomestijo z besedilom, ki se glasi: 

»144. člen

(pogoji za celotno območje enote urejanja prostora RO2)

(1) Znotraj EUP RO2 so po evidenci dejanske rabe Ministrstva za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano kmetijska zemljišča, ki so vključena v ukrepe skupne kmetijske politike. Na njih je še naprej dopustno izvajati kmetijske dejavnosti v skladu z ustaljeno kmetijsko prakso na tem območju.

(2) Pri poseganju na nestavbna zemljišča veljajo določila 70. (kmetijska zemljišča), 71. (gozdna zemljišča) in 72. (vodna zemljišča) tega odloka, v kolikor ni v tem podpoglavju določeno drugače.

(3) Na območju gozdnega rezervata Lovrenških jezer (ID 0901) na delu parcele št. 1103/14 k.o. Hudinja s PNRP K2 poseganje ni dovoljeno.

(4) Za dopustne vrste posegov in gradenj na stavbnih zemljiščih veljajo skupni PIP kot so določeni za območja vseh namenskih rab in za območja stavbnih zemljišč.

(5) Namembnosti posegov in gradenj so določene z dopustnimi dejavnostmi in objekti na posameznih PNRP  kot sledi:

 

BT - površine za turizem

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

-  turistične dejavnosti,

-  gostinstvo,

-  poslovne dejavnosti,

-  trgovina,

-  storitvene dejavnosti,

-  športne, rekreacijske in druge dejavnosti za prosti čas

DOPUSTNI OBJEKTI

-  gostinske stavbe,

-  trgovske stavbe,

-  stavbe za zdravstveno oskrbo,

-  garažne stavbe,

-  skladiščne stavbe,

-  stavbe za šport,

-  gradbeno inženirski objekti in drugi gradbeni posegi potrebni za izvajanje dopustnih dejavnosti in hkrati skladni z opredeljeno namembnostjo MOEUP

BC - športni centri

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

-  športne, rekreacijske in druge dejavnosti za prosti čas

DOPUSTNI OBJEKTI

-  stavbe za šport,

-  garažne stavbe,

-  skladiščne stavbe,

-  gradbeno inženirski objekti in drugi gradbeni posegi potrebni za izvajanje dopustnih dejavnosti in hkrati skladni z opredeljeno namembnostjo MOEUP

ZS - površine za oddih, rekreacijo in šport

DOPUSTNE DEJAVNOSTI

-  športne, rekreacijske in druge dejavnosti za prosti čas

DOPUSTNI OBJEKTI

-  stavbe žičniških naprav,

-  gradbeno inženirski objekti in drugi gradbeni posegi potrebni za izvajanje dopustnih dejavnosti in hkrati skladni z opredeljeno namembnostjo MOEUP

 

(6) Pri načrtovanju posegov in ureditev na vodovarstvena območja, vodna in priobalna zemljišča je potrebno poleg skupnih PIP določenih s tem odlokom upoštevati tudi pogoje in omejitve veljavnih predpisov, ki urejajo predmetna področja.

145. člen

(podrobnejši PIP za MOEUP)

Podrobnejši PIP za urbanistično arhitekturno oblikovanje na MOEUP navedenih v nadaljevanju:

 

MOEUP

podrobnejši PIP

RO2/001, RO2/029

-  faktor zazidanosti: max. 0,5

-  etažnost: (K+) P+M

-  oblikovanje: dvokapne strehe, sleme vzporedno s plastnicami, naklon 35-45°, kritina v temno rjavi barvi

RO2/011

-  faktor zazidanosti: max. 0,6

-  etažnost: P

RO2/012

-  faktor zazidanosti: max. 0,6

-  etažnost: P

.«.

 

51. člen

V 146. členu se doda nov tretji odstavek, ki se glasi: »(3) Zaradi občutljivosti naravnega okolja, se pri načrtovanju vseh prostorskih ureditev vključuje tudi nosilec urejanja prostora pristojen s področja za ohranjanje narave.«

 

52. člen

V 150. členu se v tretji vrstici tabele v prvem stolpcu črta oznaka MOEUP »RO2/003« in se nadomesti z »RO2/027«.

 

53. člen

V 151. členu se v prvem napovednem stavku na koncu pika spremeni v dvopičje, pred njo se vstavi pomožni glagol »so«, drugi stavek se črta.

V tabeli se črta prva vrstica v celoti.

V drugi vrstici se v prvem stolpcu črta besedna zveza »del/«.

V tretji vrstici se v prvem stolpcu črtajo oznake MOEUP »RO2/003, RO2/011-del in RO2/012-del«, doda se oznaka »RO2/027« .

Dosedanja druga in tretja vrstica postaneta prva in druga.

 

54. člen

V 152. členu se v prvem stavku beseda »eno« črta in nadomesti z besedilom, ki se glasi: »v tabeli v nadaljevanju navedene«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

MOEUP

usmeritve za OPPN

RO2/017

OPPN_25:

Dopustni so tudi še naslednji objekti in ureditve:

–  izgradnja stavb parkovnega centra (vstopne točke v park Pohorje) površine do 1.200 m2,

–  ureditev ograjenega parkovnega območja (doživljajski gozd) z omejenim vstopom površine do 2,5 ha,

–  postavitev max. 5-ih prodajnih oz. trgovskih objektov (kioskov) površine do 25 m2.

 

Drugi pogoji:

Stavba parkovnega centra se umesti v neposredno bližino obstoječega objekta  Pot med krošnjami. Ograjeno parkovno območje se umesti v severni del MOEUP RO2/017. Na južni rob ograjenega parkovnega območja se umesti vstopna stavba površine do 100 m2. Območje je opremljeno z igrali in urbano opremo. Prodajni objekti (kioski) se umestijo v  vzhodni del MOEUP RO2/017.

RO2/026

OPPN_16:

Dopustna je tudi izgradnja bungalovov v nizih (2 do 6) skladno z vizualno podobo in gabariti obstoječih tovrstnih objektov na območju EUP RO2/002 .

V čim večji meri se ohranja gozd oz. posamično drevje.

Vzhodni del območja se nameni zelenim površinam.

RO2/028

OPPN_26:

Parkirna mesta se zagotavljajo v pasu med dvema cestama. Dovoz oziroma dostop se uredi iz južne ceste, lahko se nadkrijejo. Na območju nadkritja (v nivoju severne ceste) je dopustna izgradnja paviljonskih objektov z gostinskim in trgovskim programom. Potrebno je zagotoviti  čim večjo peš prehodnost območja. Etažnost paviljonskih objektov: P.

«.

 

55. člen

153. členu se v napovednem stavku za besedo »zelenih« dodajo besede »in odprtih bivalnih«,  besedilo za drugo vejico se črta in nadomesti z novim besedilom, ki se glasi: »so le za površine razpršene poselitve  A 20%.«.

Tabela se črta.

 

56. člen

V 154. členu se v napovednem stavku črta besedilo za besedo »namembnosti« in se nadomesti z besedilom, ki se glasi: »oziroma dejavnosti in vrste objektov ter gradnje in posegi, ki so v odloku že dovoljeni na posamezni PNRP, so za MOEUP še naslednje oziroma kot je v tabeli v nadaljevanju določeno:«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

EUP/MOEUP

namembnost in vrste posegov v prostor

SP

VP4

Dovoljeno je le odstranitev objektov in vzdrževanje objektov

SP

VP3/001-del, VP3/002-del,

VP3/004

VP3/005

Upoštevajo se rešitve iz SP: 07/07 – SP / Biro 2001 ter omilitveni pogoji, ki so navedeni v 157. členu tega odloka.

A

VP3

Dodatno dovoljene dejavnosti so kulturne, razvedrilne in rekreacijske dejavnosti ter stavbe za njihovo izvajanje.

.«.

 

57. člen

V 160. členu se v napovednem stavku za besedo »zelenih« dodajo besede »in odprtih bivalnih«, za veznikom »in« se doda besedilo, ki se glasi: »le za v tabeli navedena«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

EUP/MOEUP

FZP in DOBP 

SS

AP6/005, AP6/006, AP6/010, AP6/011, AP6/013, AP6/015, AP6/024

DOPB 30%

SK

AP6/001, AP6/004, AP6/012, AP6/014, AP6/017, AP6/018, AP6/019, AP6/023, AP6/026

DOPB 40%

CU

AP6/016

FZP 20%

BT

znotraj AP5

FZP 30%

.«.

 

58. člen

V 161. členu se v napovednem stavku črta besedilo za besedo »namembnosti« in se nadomesti z besedilom, ki se glasi: »oziroma dejavnosti in vrste objektov ter gradnje in posegi, ki so v odloku že dovoljeni na posamezni PNRP, so za MOEUP še naslednje oziroma kot je v tabeli v nadaljevanju določeno:«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

EUP/MOEUP

NAMEMBNOST IN VRSTE POSEGOV

SS

AP6/005, AP6/006, AP6/010, AP6/011, AP6/013, AP6/015, AP6/024

Dopustne so tudi še dejavnosti: kmetijstvo, lov, gozdarstvo, ribištvo.

Dopustne so tudi še različne nestanovanjske stavbe in objekti potrebni za izvajanje dopustnih dejavnosti.

SK

AP6/001, AP6/004, AP6/012, AP6/014, AP6/017, AP6/018, AP6/019, AP6/023, AP6/026

Dopustne so tudi še dejavnosti: lov, gozdarstvo, ribištvo.

Dopustne so tudi še različne nestanovanjske stavbe in objekti potrebni za izvajanje dopustnih dejavnosti.

BT

znotraj AP5

Dodatno dopustne dejavnosti so še kmetijstvo, lov, gozdarstvo, ribištvo.

Dopustne so še stavbe splošnega družbenega pomena.

.«.

 

59. člen

V 172. členu se v napovednem stavku za besedo »zelenih« dodajo besede »in odprtih bivalnih«, za veznikom »in« se doda besedilo, ki se glasi: »le za v tabeli navedena.«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

MOEUP

FZP in DOBP

SS

OP7/001, OP7/004, OP7/008, OP7/009, OP7/014, OP7/021, OP7/025, OP8/001, OP8/002-del, OP8/003, OP8/006

DOBP 30%

CU

OP7/019

FZP 10%

ZD

OP7/026-del, OP8/002-del

FZP 95%

.«.

 

60. člen

V 173. členu se v napovednem stavku črta besedilo za besedo »namembnosti« in se nadomesti z besedilom, ki se glasi: »oziroma dejavnosti in vrste objektov ter gradnje in posegi, ki so v odloku že dovoljeni na posamezni PNRP, so za MOEUP še naslednje oziroma kot je v tabeli v nadaljevanju določeno«.

Tabela se črta in se nadomesti z novo tabelo, ki se glasi: »

 

PNRP

MOEUP

namembnost in vrste posegov v prostor

ZD

OP7/026-del, OP8/002-del

Dopustno je vzdrževanje obstoječih objektov.

Dopustna je tudi gradnja objektov za oskrbo z vodo, ravnanje z odplakami in odpadki ter saniranje okolja.

.«.

 

61. člen

V 183. členu se na koncu doda nova točka, ki se glasi:

» 6) Odlok o ZN »Rogla« na Pohorju v občini Slovenske Konjice (Uradni list SRS št. 24/80, 31/81, 19/82, 34/87, Uradni list RS, št. 81/05, 7/11).

7) Odlok o ZN SN1 Zreče (Uradni list RS, št. 23/98, 63/99, 23/00, 72/01, 110/04, 101/06, 30/09-popr., Uradno glasilo slovenskih občin št. 3/14).

8) Odlok o ZN stanovanjske cone 4 Nova Dobrava – Zreče (Uradni list SRS, št. 15/73, 1/86).«.

 

62. člen

Za 183. členom se doda nov 183.a člen, ki se glasi:

»183. a  člen

(stopnja natančnosti in odstopanja)

(1) Meje NRP ali EUP so določene na podlagi katastrskih, topografskih in digitalnih ortofoto načrtov različnih meril in prikazane na zemljiškem katastru v merilu 1:5000.

(2) Položajna natančnost mej NRP ali EUP je enaka položajni natančnosti zemljiškega katastra, če meja sovpada s parcelno mejo. Če meje ne sovpadajo s parcelno mejo, je položajna natančnost meje odvisna od razlik med položajno natančnostjo topografskih in digitalnih ortofoto načrtov in digitalnim katastrskim načrtom na območju obravnavane meje.

(3) Drugi grafični prikazi iz  tega odloka so pripravljeni na podlagi podatkov o prikazu stanja v prostoru, katerih položajna natančnost je različna in katerih meje se lahko v določenih primerih razlikujejo od dejanskega stanja v naravi.

(4) Če zaradi neusklajene ali neprimerne položajne natančnosti različnih podatkov meje NRP ali EUP, prikazane v tem aktu, odstopajo od dejanskega stanja v naravi, je treba v postopku določitve parcele objekta izvesti postopek ureditve meje, s katerim se nedvoumno izkaže usklajenost načrtovane gradnje s tem prostorskim aktom in stanjem v prostoru.

(5) Če je za določitev meje med območji NRP uporabljen topografski podatek, je dopustna interpretacija natančnosti zemljiškega katastra v odnosu do uporabljenih topografskih podatkov. Interpretacija se lahko poda v obliki izvedenskega mnenja ali s strani občine v okviru izdaje mnenja v postopku pridobivanja dovoljenja za gradnjo.«

 

63. člen

Priloge 1, 2, 3 in 4 se v celoti nadomestijo z novimi.

 

III.  Prehodne in končne določbe

 

64. člen

(dokončanje postopkov)

Postopki za izdajo gradbenih dovoljenj, ki so se začeli pred uveljavitvijo predmetnih sprememb in dopolnitev OPN Občine Zreče, se lahko končajo po določilih OPN, ki so za investitorja ugodnejše.

 

65. člen

(vpogled)

Predmetne spremembe in dopolnitve OPN Občine Zreče so na vpogled na občinski upravi Občine Zreče in Upravni enoti Slovenske Konjice.

 

66. člen

(nadzor nad izvajanjem)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne državne in občinske inšpekcijske službe.

 

67. člen

(veljavnost)

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3505-0006/2018-129 

Datum: 25. 3. 2021

 

 

Občina Zreče

 

mag. Boris Podvršnik, župan

 

Priloge:

·  PRILOGA 1: Pregled strokovnih podlag na katerih temeljijo rešitve v OPN

·  PRILOGA 2:  Pregled okvirnih območij naselij v OPN

·  PRILOGA 3:  Pregled MOEUP glede na PNRP, načine urejanja in okvirna območja naselij (ON)

·  PRILOGA 4: Bilance površin v OPN

 

 

PRILOGA 1: Pregled strokovnih podlag na katerih temeljijo rešitve v OPN

 

poseg v prostor

strokovne podlage

MOEUP

obravnavano v sklopu:

namembnost / opis

šifra (izdelovalec) ali PIA ali vir podatkov

UN1

sprememba PNRP in določitev ukrepov

poplavno ogrožena območja

Hidrološko – hidravlična študija za območje Dravinje v naselju Zreče in dolvodno do meje naselja Radana vas,  št. 151/2013, datum julij 2013 - dopolnitev avgust 2013 (GBH Maribor)

UN1/064

širitev naselja:

Zreče (16)

območje vrtnarije (zazidljiva zemljišča, črpališče termalne vode)

Ap-293/2007-SP (ARHENA)

UN1/069

širitev naselja: Zreče (16)

usmerjena stanovanjska gradnja (6 stanovanjskih hiš)

- 36/07-SP (Biro 2001)

- 10007, avgust 2011 (ZUM)

UN1/107

širitev naselja:

Zreče - Loška gora (13)

poslovni objekt - orodjarska delavnica

27/07-SP (BIRO 2001)

RO2/001

RO2/002

RO2/004

RO2/005

RO2/006

RO2/007

RO2/008

RO2/009

RO2/010

RO2/011

RO2/012

RO2/013

RO2/014

RO2/015

RO2/016

RO2/017

RO2/018

RO2/019

RO2/020

RO2/021

RO2/022 RO2/023

RO2/024

RO2/025

RO2/026

RO2/027

RO2/028

RO2/029

širitev naselja:

Rogla – KTC (1)

ažuriranje stanja na osnovi PIA, uskladitve namenske rabe z novim ZKP in uskladitve na osnovi SP glede MOEUP in ONRP ter PNRP

-  Konkretizacija programa na območju RTC Rogla (ZUM, 7009 - 6032)

-  Odlok o OPPN za območje počitniških hiš na Rogli (Ur.l.RS, št. 16/12, 81/12-obv. razl.)

-  Odlok o OPPN za smučarsko tekaški poligon na Rogli (Ur.l.RS, št. 55/09)

-  SP »Vizija Pohorja 2030«

- Strokovne podlage  za območje Rogle na Pohorju v Občini Zreče«(št. naloge 19056, izdelal ZUM d.o.o. marec 2020)

 

AP6/025

določitev pridobivalnega prostora

sanacija kamnoloma (opredelitev pridob. prostora)

SP IP-1/2007 (EKO Inženiring)

AP6/028

določitev pridobivalnega prostora

kamnolom - okrasni arhitektonski kamen /marmor

vris stanja na osnovi DOF

OP7/008

določitev MOEUP

stan. objekti

Ap 291/2007 – SP (ARHENA)

OP7/024

določitev MOEUP

stan. objekti

162/A/02 (URBANA)

-

določitev O

čistilne naprave, črpališča, zbiralniki

Podatki o načrtovani GJI  Občine Zreče

 

 

PRILOGA 2:  Pregled okvirnih območij naselij v OPN

 

zap. št.

ime naselja v OPN

 

šifra naselja

lega v EUP

1

Resnik – vas

3_1

AP6

2

Resnik – Višnar

3_2

 

3

Resnik – cerkev

3_3

 

4

Resnik – na  Sedlu 

3_4

 

5

Planina – Ostruh

4

 

6

Skomarje – vas

5_1

 

7

Skomarje – vikendi

5_2

 

8

Padeški vrh – 2

6

 

9

Padeški vrh – 1

7_1

 

10

Padeški vrh – Gorjup

7_2

 

11

Koroška vas – Kropej

8

 

12

Gorenje – vas

9_1

 

13

Gorenje – šola

9_2

 

14

Bezovje

10

 

15

Zreče – Fijavž

12

UN1

16

Stranice

19

OP7

17

Bukovlje – 1

20

 

18

Bukovlje – 2

21

 

19

Radana vas

22

UN1

20

Dobrava – 1

23

 

21

Gabrovlje

25

OP8

22

Dobrava – 3

26

 

23

Bukovlje – 3

27

OP7

24

Planina na Pohorju – Jerut

28

AP6

25

Boharina – 1

29

 

26

Rogla – KTC

1

RO2

27

Resnik – Nune

2

VP3

28

Črešnova

11

AP6

29

Zreče – Loška gora

13

UN1

30

Zlakova

15

AP6

31

Zreče

16

UN1

32

Stranice – Rozman

18

OP7

33

Dobrava – 2

24

OP8

34

Zlakova – 2

30

AP6

35

Zlakova – 3

31

 

36

Gračič

32

OP8

37

Dobrovlje – 1

33

AP6

38

Sp. Stranice – 1

34

OP7

 

 

PRILOGA 3:  Pregled MOEUP glede na PNRP, načine urejanja in okvirna območja naselij (ON)

 

EUP

MOEUP

PNRP

dodatni opis

način urejanja

lega

glede na ON

UN1

UN1/001

SB

dom za varstvo odraslih

Odlok o OPPN za območje doma za starejše občane in oskrbovana varovana stanovanja (Ur.l. RS, št. 30/10)

16

Zreče

 

UN1/002

CU

Loška gora – hotel pod Roglo

PIP

12

Zreče – Fijavž

 

UN1/003

SS

stan. obm. J od doma za varstvo odr.

OPPN_01 / usmeritve

16

Zreče

 

UN1/004

SS

Loška gora – ob cesti v Skomarje

PIP

12

Zreče – Fijavž

 

UN1/005

PC

regionalna cesta

 

16

Zreče

 

UN1/006

CU

Loška gora – V od picerije

 

12

Zreče – Fijavž

 

UN1/007

CU

Loška gora – območje bivše žage

 

 

 

 

UN1/008

SS

Loška gora – osrednji del Z

 

13

Zreče - Loška gora

 

UN1/009

SS

Loška gora – osrednji del V

 

 

 

 

UN1/010

BT

S ob odcepu ceste v Gorenje

 

16

Zreče

 

UN1/011

ZD

zeleni pas ob Dravinji

 

 

 

 

UN1/012

CU

območje S. Podgraješek

 

 

 

 

UN1/015

SS

del pod cesto v Gorenje

 

 

 

 

UN1/016

CU

območje računovodstvo Pirnat

 

 

 

 

UN1/017

ZD

zeleni pas ob Dravinji

 

 

 

 

UN1/018 - del

SS

stanovanjsko območje Nova Dobrava 4 – JV del

PIP

 

 

 

- del

 

 

Odlok o ZN stanovanjske cone 4 Nova Dobrava – 4 (Ur.l. SRS, št. 15/73, 1/86)

 

 

 

UN1/019

ZD

zeleni pas ob Dravinji

PIP

 

 

 

UN1/020

SS

območje vrstnih hiš

Odlok o s.i.d. ZN obstoječe vrstne hiše Nova Dobrava Zreče (Ur.l. RS, št. 68/97, 43/01, 95/04-popr., 16/05, 40/11)

 

 

 

UN1/021

SS

Z od krožišča

PIP

 

 

 

UN1/022

ZD

ločilni zeleni pas

 

12

Zreče – Fijavž

 

UN1/023

PC

regionalna cesta

 

16

Zreče

 

UN1/024

PC

regionalna cesta

 

 

 

 

UN1/025

ZD

zeleni pas ob Dravinji

 

 

 

 

UN1/026

SS

domačija Kekl

 

 

 

 

UN1/027

ZD

zeleni pas ob Dravinji

 

 

 

 

UN1/028

IG

mizarstvo Zazjal

 

 

 

 

UN1/029

ZP

ločilni zeleni pas ob območju Comet

 

 

 

UN1

UN1/030

SK

stan. obm. Vodovodna, Obvozna cesta

PIP

 

 

 

UN1/033

CU

stare Zreče SZ del

OPPN_02 / usmeritve

 

 

 

UN1/034

CU

stare Zreče SV del

PIP

 

 

 

UN1/035

CU

stare Zreče JV del (bivša ŽP)

OPPN_03 / usmeritve

 

 

 

UN1/036

ZP

zeleni pas pod teraso Dobrava 2

PIP

 

 

 

UN1/037

ZP

parkovna ureditev bivše pokopališče

 

 

 

 

UN1/038

SS

stan. obm. nad Cometom JV del

 

 

 

 

UN1/039

ZD

ločilni zeleni pas

 

 

 

 

UN1/040

SS

stan. obm. nad Cometom SZ del

 

 

 

 

UN1/041

IP

območje Comet SZ del

 

 

 

 

UN1/042

IP

območje Unior 1

 

 

 

 

UN1/043

IP

območje Comet JV del

 

 

 

 

UN1/044

CU

ob Dravinjski cesti

 

 

 

 

UN1/045

SS

stan. obm. Vinogradna cesta

 

 

 

 

UN1/046

SS

stan. obm. Mladinska, Pohorska

 

 

 

 

UN1/047

ZD

ločilni zeleni pas

 

 

 

 

UN1/048

SS

Ogljarska, Vodnikova, Bratov Mernik

 

 

 

 

UN1/049

SS

stan. obm. S od območja zadrževalnikov

PIP

 

 

 

UN1/050

BT, ZS, O, VC

območje zadrževalnikov

Odlok o PUP »Zadrževalniki za posebne namene, Zreče« (Ur.l. RS, št. 46/97)

 

 

 

UN1/051

ZP

park ob termah

Odlok o ZN turistično –rekreacijskega območja s parkovno ureditvijo in dopolnitvijo obstoječega programa centra Zreč in s.i.d. ZN Nova Dobrava in ZN Centra Zreč (Ur.l. SRS, št. 30/87, Ur.l. RS, št. 54/93, 137/06, 31/09)

 

 

 

UN1/052

ZD, O

zeleni pas V ob Koprivnici

PIP

 

 

 

UN1/053

BT

območje bungalovi ob termah

Odlok o ZN turistično –rekreacijskega območja s parkovno ureditvijo in dopolnitvijo obstoječega programa centra Zreč in s.i.d. ZN Nova Dobrava in ZN Centra Zreč (Ur.l. SRS, št. 30/87, Ur.l. RS, št. 54/93, 137/06, 31/09)

 

 

 

 

UN1/054

BT

terme Zreče – hotel

 

 

 

UN1/055

O

območje TP 4 Dobrava Zreče

Odlok o ZN Nova Dobrava in ZN Zreče (Ur.l.SRS, št. 23/82) in s.i.d. (Ur.l.SRS, št. 23/83, 30/87, Ur.l.RS, št. 52/93, 109/04)

 

 

 

UN1/056

SS

stan. bloki SZ od term

 

 

 

UN1/057

SS

stan. bloki JV od term

 

 

 

UN1/058

CU

upravno središče mesta Zreče

 

 

 

UN1/059

BT

širše območje term

Odlok o ZN turistično –rekreacijskega območja s parkovno ureditvijo in dopolnitvijo obstoječega programa centra Zreč in s.i.d. ZN Nova Dobrava in ZN Centra Zreč (Ur.l. SRS, št. 30/87, Ur.l. RS, št. 54/93, 137/06, 31/09)

 

 

 

UN1/060

A

območje kmetije Jurak

PIP

 

 

 

UN1/061

SS

stan. obm. J od območja Špar

 

 

 

 

UN1/062

CU

območje med središčem in Šparom

Odlok o ZN družbeno usmerjene blokovne gradnje »Nova Dobrava« Zreče (Ur.l.SRS, št. 6/90, Ur.l.RS, št. 25/91, 54/93, 56/98, 100/03, 53/08, 69/04, 53/08, 81/12)

 

 

 

UN1/063

ZP

zeleni pas ob vstopnem križišču

PIP

 

 

 

UN1/064

IK, ZD, O

območje vrtnarije

OPPN_04 / SP: Ap-293/2007 (ARHENA)

 

 

 

UN1/065

ZP

ločilni zeleni pas

PIP

 

 

 

UN1/066

CU

del centra Zreč – SV del

Odlok o ZN Nova Dobrava in ZN Zreče (Ur.l.SRS, št. 23/82) in s.i.d. (Ur.l.SRS, št. 23/83, 30/87, Ur.l.RS, št. 52/93, 109/04)

 

 

 

UN1/067

SS

stan. obm. V od vrstnih hiš – J del

PIP

 

 

 

UN1/068

SS

stan. obm. V od vrstnih hiš – S del

 

 

 

 

UN1/069

SS

stan. območje Ilirska pot – Borlak – SZ del

 

 

 

 

UN1/070

ZP

zeleni pas pod cesto na Roglo

 

 

 

 

UN1/071

CU

šolsko območje

 

 

 

 

UN1/072

ZS

športne površine – JZ od Dravinje

OPPN_05 / usmeritve

 

 

 

UN1/073

SS

stan. območje Cesta pod hribom

PIP

 

 

 

UN1/074

ZS

športne površine – SV od Dravinje

OPPN_06 / usmeritve

 

 

 

UN1/075

SK

del s kmetijami – Cesta pod hribom

PIP

 

 

 

UN1/076

SS

območje Z od Unior 2

 

 

 

 

UN1/077

ZD

ločilni zeleni pas proti Unior 2

 

 

 

 

UN1/078

SS

stan. obm. ob Cesti pod hribom SZ del

 

 

 

 

UN1/079

SS

stan. obm. ob Cesti pod hribom JV del

 

 

 

 

UN1/080

IP

ind. cona Unior 2 – SZ del

Odlok o sprejetju ZN industrijska cona II, Unior KI Zreče (Ur.l. SRS, št. 16/78 in s.i.d. Ur.l.RS,  št. 135/03)

 

 

 

UN1/081

IP

ind. cona Unior 2 – osrednji del

 

 

 

UN1/082

IP

ind. cona Unior 2 – JV del

 

 

 

UN1/083

SK, ZD

Radana vas

PIP

22

Radana vas

 

UN1/084

SS

območje S od bivše obrtne cone

 

16

Zreče

 

UN1/085

SS

območje Z od bivše obrtne cone

 

 

 

 

UN1/086

IG

bivša obrtna cona

OPPN_07 / usmeritve

 

 

 

UN1/087

SS

stan. obm. Z od Radane vasi in Dravinje

PIP

 

 

 

UN1/088

ZP

ločilni zeleni pas v SN1

Odlok o ZN SN1 Zreče (Ur.l. RS, št. 23/98, 63/99, 23/00, 72/01, 110/04, 101/06, 30/09-popr. in Ur.g.s.o., št. 3/14)

 

 

 

UN1/089

SS

stan. obrtno obm. Dobrava

PIP

 

 

 

UN1/090

SS

stan. obm. SN1

Odlok o ZN SN1 Zreče (Ur.l. RS, št. 23/98, 63/99, 23/00, 72/01, 110/04, 101/06, 30/09-popr. in Ur.g.s.o., št. 3/14)

 

 

 

UN1/091

ZP

ločilni zeleni pas J ob SN1

PIP

 

 

 

UN1/092

ZP

ločilni zeleni pas v SN1

Odlok o ZN SN1 Zreče (Ur.l. RS, št. 23/98, 63/99, 23/00, 72/01, 110/04, 101/06, 30/09-popr. in Ur.g.s.o., št. 3/14)

 

 

 

UN1/093

SS

širitev stan. obm. SN1 – faza a

OPPN_08 / usmeritve

 

 

 

UN1/094

SS

širitev stan. obm. SN1 – faza b

OPPN_09 / usmeritve

 

 

 

UN1/095

SS

stan. obm. Dobrava 1

PIP

23

Dobrava – 1

 

UN1/096

SS

stan. obm. ob Ulipi

 

 

 

 

UN1/097

SS

Loška gora – ob cesti v Boharino

 

12

Zreče – Fijavž

 

UN1/098

SS

stan. obm. V od bivše žage

 

 

 

 

UN1/099

SS

del pod cesto v Gorenje – Z od reg. c.

 

16

Zreče

 

UN1/100

CU

območje trgovine Špar

Odlok o OPPN Trgovski center ob vstopu v Zreče (Uradni list, št. 69/10, 1/11)

 

 

 

UN1/101

CU

območje gostišče Zreški gaj

PIP

 

 

 

UN1/102

SS

stan. obm. ob Ilirski poti

 

 

 

 

UN1/103

CU

obm. centr. dej. Z od šolskega območja

 

 

 

 

 

UN1/105

SS

stan. obm. med C. na Roglo – SV večinski del

 

 

 

 

UN1/106

SS

širitev stan. obm. Dobrava – 1

OPPN_10 / SP: 18/07-SP (Biro 2001), 10007 (ZUM)

23

Dobrava – 1

 

UN1/107

IG

gosp. cona Loška gora

OPPN_11 / SP: 27/07-SP (Biro 2001)

13

Zreče – Loška gora

 

UN1/108

SS

stanovanjsko območje Nova Dobrava 4 – SZ del

OPPN_12 / usmeritve

16

Zreče

 

UN1/109

SS

stan. območje Ilirska pot – Borlak - JV del

OPPN_13 / SP: 36/07-SP (Biro 2001), 10007 (ZUM)

 

 

 

UN1/110

SS, ZD

območje pod Borkom – S večinski del

OPPN_14 / SP: 24/06-SP (BIRO 2001)

 

 

 

UN1/111

SS

stan. obm. med C. na Roglo – JZ manjši del

OPPN_15 / usmeritve

 

 

RO2

RO2/001

BC

teniška igrišča, športna dvorana, kapela, tehnična baza

PIP

1

Rogla – KTC

 

 

 

 

RO2/002

BT

bungalovi

Odlok o OPPN za območje počitniških hiš na Rogli (Ur.l.RS, št. 16/12, 81/12-ob. ral.)

 

 

RO2

RO2/004

BT

večnamenski objekt ob TSCP

Odlok o OPPN za smučarsko tekaški poligon na Rogli (Ur.l.RS, št. 55/09)

 

 

 

 

 

 

RO2/005

BT

parkirišča V od TSCP

 

 

 

RO2/006

BT

območje zg. postaje žičnice

 

 

 

RO2/007

BC

nogometni stadion

 

 

 

RO2/008

PC

regionalna cesta

PIP

izven

 

 

RO2/009

PC

 

 

 

 

 

RO2/010

BC

tekaško startno-ciljni prostor (TSCP)

Odlok o OPPN za smučarsko tekaški poligon na Rogli (Ur.l.RS, št. 55/09)

1

Rogla – KTC

 

RO2/027

ZS,  VC

območje tekaških prog

izven

 

 

RO2/011

RO2/019

ZS, BT

 

PIP

 

 

 

RO2/012

BT, ZS

območje alpskih smučišč

 

 

 

RO2/013

RO2/020

G

območje: ekocelica mokrišča

PIP

 

 

 

 

 

 

RO2/014

G

območje: ekocelica mokrišča

 

 

 

 

RO2/015

RO2/021

RO2/022

RO2/023

RO2/024
RO2/025

K2

območje: ekocelica travišča

 

 

 

 

RO2/016

ZS

območje sankaških prog

Odlok o ZN »Rogla« na Pohorju  v občini Slovenske Konjice (Ur.l. SRS  št. 24/80, in s.i.d.  Ur.l.SRS št. 31/81, 19/82, 34/87, Ur.l. RS, št. 81/05, 7/11)

 

 

 

RO2/017

BT, ZS

območje parkovnega centra

OPPN_25 / usmeritve

1

Rogla – KTC

 

RO2/018

ZS

območje parkovnega centra

PIP

 

 

 

RO2/026

BT

hotel, depandanse, bungalovi / manjši J del

OPPN_16 / usmeritve

 

 

 

RO2/028

BT

parkirišče, gostinski in trgovski paviljoni

OPPN_26 / usmeritve

 

 

 

RO2/029

BT

Hotel, depandanse, bungalovi

PIP

 

 

VP3

VP3/001

SP

območje počitniških hiš Nune – nad reg. cesto – večinski osrednji del

Odlok o PUP za ureditveno območje počitniških hiš Nune (ureditveno območje 2) v občini Zreče (Ur.l.RS, št. 48/02 in s.i.d. št. 110/04)

2

Resnik – Nune

 

VP3/002 - del

SP

območje počitniških hiš Nune – pod reg. cesto

 

 

 

- del

O

 

PIP

 

 

 

VP3/003

PC

regionalna cesta

 

izven

/ regionalna cesta

EUP

MOEUP

PNRP

dodatni opis

način urejanja

lega

glede na ON

VP3

VP3/004

SP

obm. poč. hiš Nune – nad reg. cesto – manjši S del

PIP

2

Resnik – Nune

 

VP3/005

SP

obm. poč. hiš Nune – nad reg. cesto – manjši V del

 

 

 

VP4

-

-

-

PIP

-

-

AP5

-

-

-

PIP

-

-

AP6

AP6/001

SK

vas Skomarje

PIP

5_1

Skomarje – vas

 

AP6/002

SP

območje počitniških hiš Skomarje

 

5_2

Skomarje – vikendi

 

AP6/003

SS

širitev stan. območje Resnik

OPPN_18 / usmeritve

3_2

Resnik – Višnar

 

AP6/004

SK

vas Resnik – S del - a

PIP

3_1

Resnik – vas

 

AP6/005

SS

vas Resnik – osrednji del

 

3_3

Resnik – cerkev

 

AP6/006

SS

vas Resnik – J del

 

3_4

Resnik – na Sedlu

 

AP6/007

SP

območje počitniških hiš Planina

Odlok o LN sanacije gradnje počitniških hiš na območju Planine v KS Gorenje (Ur.l.RS, št. 24/07, 5/08-popr.)

4

Planina – Ostruh

 

AP6/008

SP

obm. počitniških hiš v Padeškem vrhu

Odlok o ZN za območje počitniških hiš v Padeškem vrhu (območje urejanja P6) (Ur.l.RS, št. 68/03)

6

Padeški vrh – 2

 

AP6/009

SP

obm. poč. hiš v Padeškem vrhu - Mah

PIP

7_1

Padeški vrh – 1

 

AP6/010

SS

stan. obm. Padeški vrh – Gorjup

 

7_2

Padeški vrh – Gorjup

 

AP6/011

SS

stan. obm. Planina na Pohorju – Jerut

 

28

Planina na Pohorju – Jerut

 

AP6/012

SK

vas Koroška vas – Kropej

 

8

Koroška vas – Kropej

 

AP6/013

SS

stan. obm. Boharina

 

29

Boharina – 1

 

AP6/014

SK

vas Gorenje 

 

9_1

Gorenje – vas

 

AP6/015

SS

vas Gorenje – območje ob šoli

 

9_2

Gorenje – šola

 

AP6/016

CU

vas Gorenje – cerkev in pokopališče

 

9_1

Gorenje – vas

 

AP6/017

SK

vas Bezovje

 

10

Bezovje

 

AP6/018

SK

vas Črešnova

 

11

Črešnova

 

AP6/019

SK

vas Zlakova

 

15

Zlakova

 

AP6/020

PC

regionalna cesta

 

izven

 

 

AP6/021

PC

 

 

 

 

 

AP6/022

PC

 

 

 

 

 

AP6/023

SK

vas Zlakova – V del

 

30

Zlakova – 2

 

AP6/024

SS

stan. obm. Zlakova – Z del

 

31

Zlakova – 3

 

AP6/025

LN

kamnolom Fijavž

OPPN_19 / SP: IP-1/2007 (EKOINŽENIRING)

izven

 

 

AP6/026

SK

vas Resnik – S del - b

PIP

3_1

Resnik – vas

 

AP6/027

SP

obm. počitniških hiš Resnik

 

 

 

AP6

AP6/028

LN

kamnolom Štravs

PIP

izven

 

 

AP6/029

LN

kamnolom Podgrajšek – Črešnar (Loška gora I in II)

 

 

 

OP7

OP7/001

SS

stan. obm. Sp. Stranice – Rozman

PIP

18

Stranice – Rozman

 

OP7/002

SK

obm. Dolar Sp. Stranice

 

 

 

 

OP7/003

SP

obm. poč. hiš Sp. Stranice

 

 

 

 

OP7/004

SS

vas Bukovlje – S del

 

20

Bukovlje – 1

 

OP7/005

SK

vas Bukovlje – Z del

 

21

Bukovlje – 2

 

OP7/006

SK

vas Bukovlje – J del

 

20

Bukovlje – 1

 

OP7/007

SP

obm. poč. hiš Bukovlje

 

27

Bukovlje – 3

 

OP7/008

SS

vas Stranice – večinski del

 

19

Stranice

 

OP7/009

SS

obm. stan. obj. Stranice – V del

 

 

 

 

OP7/010

LN

kamnolom Stranice

OPPN_20 / usmeritve

izven

 

 

OP7/011

ZK

pokopališče Zreče

PIP

 

 

 

OP7/012

PC

regionalna cesta

 

 

 

 

OP7/013

PC

 

 

 

 

 

OP7/014

SS

poslovno območje Osredek

 

 

 

 

OP7/015

SK

zaselek Spodnje Stranice – 1

 

34

Spodnje Stranice – 1

 

OP7/016

IG

gosp. cona Sp. Stranice J od reg. ceste

 

izven

 

 

OP7/017

IG

gosp. cona Sp. Stranice S od reg. ceste

 

 

 

 

OP7/018

E

območje BČ Osredek

 

izven

 

 

OP7/019

CU

vas Stranice šola, pokopališče

 

19

Stranice

 

OP7/020

IG

gospodarska cona Sp. Stranice

 

izven

 

 

OP7/021

SS

stan. obm. Stranice – S del a

 

19

Stranice

 

OP7/022

PC

regionalna cesta

 

izven

 

 

OP7/023

PC, K1

spominsko območje Frankolovo

 

 

 

 

OP7/024

SS

stan. obm. Stranice – S del b

OPPN_21 / SP: 162/A/02 (URBANA)

19

Stranice

 

OP7/025

SS

stan. obm. Stranice – S del c

PIP

 

 

 

OP7/026

IG, ZD

poslovno območje Marovt

 

19

Stranice

 

OP7/027 - del

A

območje turistične kmetije Urška

 

izven

 

 

- del

 

 

Odlok o OPPN za širitev turistične kmetije Urška (Ur.l.RS, št. 37/12)

 

 

 

OP7/028

SS

vas Stranice – manjši JZ del

OPPN_22 / SP: 291/2007 – SP (ARHENA)

 

19

Stranice

OP8

OP8/001

SS

stan. obm. Dobrava – 3 / JV del

PIP

26

Dobrava – 3

 

OP8/002

SS, ZD

stan. obm. Dobrava – 2

 

24

Dobrava – 2

 

OP8/003

SS

zaselek Dobrava – 2

 

 

 

 

OP8/004

SK

vas Gabrovlje

 

25

Gabrovlje

 

OP8/005

ZD

rezervat ČN Zreče

 

izven

 

 

OP8/006

SS

stan. obm. Dobrovlje

 

33

Dobrovlje – 1

 

OP8/007

SK

vas Gračič

 

32

Gračič

 

OP8/008

LN

kamnolom Gračič

OPPN_23 / usmeritve

izven

 

 

OP8/009

SS

stan. obm. Dobrava – 3 / SZ del

OPPN_24 / usmeritve

26

Dobrava – 3

OP9

-

-

-

PIP

-

-

PP10

-

-

območje prenosne plinovodne zanke do Zreč

DPN_01 / Uredba o državnem prostorskem načrtu za prenosne plinovodne zanke do Zreč (Ur.l.RS, št. 15/41)

-

-

VP11

-

-

-

PIP

-

-

 

PRILOGA 4: Bilance površin v OPN

 

a)  Bilanca površin osnovne namenske rabe prostora (ONRP) v OPN:

 

ONRP

površina

v ha

v %

I.  STAVBNA ZEMLJIŠČA

550,33

8,2

II.  KMETIJSKA ZEMLJIŠČA

1.947,46

29,1

III.  GOZDNA ZEMLJIŠČA

4.167,29

62,2

IV.  VODNA ZEMLJIŠČA

14,79

0,2

V.  DRUGA ZEMLJIŠČA

20,13

0,3

skupaj

6.700,0

100,0

 

b)  Bilanca površin osnovne in podrobne namenske rabe prostora (PNRP) v OPN:

 

 

PNRP

 

površina

 

št.ozn.

opis

ozn.

v ha

I. v %

I.

OBMOČJA STAVBNIH ZEMLJIŠČ

 

550,33

100,0

1

OBMOČJA STANOVANJ

S

159,81

29,0

1.1

- stanovanjske površine

SS

105,78

 

1.2

- stan. površine za posebne namene

SB

0,53

 

1.3

- površine podeželskega naselja

SK

38,91

 

1.4

- površine počitniških hiš

SP

14,59

 

2

OBMOČJA CENTRALNIH DEJAVNOSTI

C

33,10

6,0

2.1

- osrednja območja centralnih dejavnosti

CU

33,10

 

3

OBMOČJA PROIZVODNIH DEJAVNOSTI

I

27,60

5,0

3.1

- površine za industrijo

IP

21,73

 

3.2

- gospodarske cone

IG

5,23

 

3.3

- površine z objekt za kmetijsko proizvodnjo

IK

0,64

 

4

POSEBNA OBMOČJA

B

35,54

6,46

4.1

- površine za turizem

BT

28,69

 

4.3

- športni centri

BC

6,85

 

5

OBMOČJA ZELENIH POVRŠIN

Z

158,08

28,72

5.1

- površine za oddih, rekreacijo in šport

ZS

142,74

 

5.2

- parki

ZP

6,98

 

5.4

- druge urejene zelene površine

ZD

6,52

 

5.5

- pokopališča

ZK

1,84

 

6

OBMOČJA PROMETNIH POVRŠIN

P

41,29

7,5

6.1

- površine cest

PC

41,29

 

 

 

 

 

 

8

OBMOČJA ENERGETSKE INFRASTRUKTURE

E

0,56

0,1

9

OBMOČJA OKOLJSKE INFRASTRUKTURE

O

0,26

0,0

11

POVRŠINE RAZPRŠENE POSELITVE

A

94,08

17,1

II.

OBMOČJA KMETIJSKIH ZEMLJIŠČ

 

1.947,46

 

1

NAJBOLJŠA KMETIJSKA ZEMLJIŠČA

K1

978,39

 

2

DRUGA KMETIJSKA ZEMLJIŠČA

K2

969,07

 

III.

OBMOČJA GOZDNIH ZEMLJIŠČ

 

4.167,29

 

1

GOZDNA ZEMLJIŠČA

G

4.167,29

 

IV.

OBMOČJA VODA

 

14,79

 

1

POVRŠINSKE VODE

V

14,79

 

1.1

- celinske vode

VC

14,79

 

V.

OBMOČJA DRUGIH ZEMLJIŠČ

 

20,13

 

1

OBMOČJA MINERALNIH SUROVIN

L

20,13

 

1.1

- površine nadzemnega pridobivalnega prostora

LN

20,13

 

 

I. do V. skupaj

 

6.700,0