New Page 1

Na podlagi 45. in 46. člena Zakona o zavodih ( Uradni list RS, št. 12/91, 8/96, 36/00-ZPDZC in 127/06-ZJP), 121. člena Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD-1  Uradni list, št. 85/16, 77/17, in 73/19) in 36. člena Odloka o ustanovitvi Javnega zavoda Javni lekarniški zavod Mariborske lekarne Maribor (MUV št. 30/2021) je Svet Javnega lekarniškega zavoda Mariborske lekarne Maribor, na 1. seji dne 15. junija 2022 sprejel

 

STATUT

JAVNEGA LEKARNIŠKEGA ZAVODA

MARIBORSKE LEKARNE MARIBOR

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

S tem statutom se urejajo organizacija Javnega lekarniškega zavoda Mariborske lekarne Maribor (v nadaljevanju: zavod), način poslovanja in druga vprašanja, pomembna za delovanje zavoda v skladu z zakoni in Odlokom o ustanovitvi Javnega zavoda Javni lekarniški zavod Mariborske lekarne Maribor (v nadaljevanju: odlok).

V statutu uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

II.  Ime in sedež zavoda

 

2. člen

Ime zavoda je: Javni lekarniški zavod Mariborske lekarne Maribor.

Skrajšano ime zavoda je: Lekarne Maribor.

Sedež zavoda je: Maribor.

Sestavni del imena je lahko tudi znak ali grafična oblika imena zavoda.

 

III.  Štampiljka zavoda

 

3. člen

Zavod uporablja pri svojem poslovanju štampiljko pravokotne oblike, dimenzije 55 mm x 20 modre barve, sestavljeno iz besedila JAVNI LEKARNIŠKI ZAVOD MARIBORSKE LEKARNE MARIBOR, Minařikova ulica 6, v treh vrsticah. Štampiljke na upravi vsebujejo zaporedne številke, ki se nahajajo v četrti vrstici na sredini.

Lekarniške enote uporabljajo štampiljko pravokotne oblike, dimenzije 55 mm x 20 mm, turkizno zelene barve. Na vsaki štampiljki je navedeno ime zavoda, ime organizacijske enote, ime lekarniške enote, naslov lekarniške enote.

Lekarne uporabljajo še štampiljko, na kateri je poleg vsebine iz prejšnjega odstavka še nastavljiv datum.

Organizacijska enota Galenski laboratorij uporablja štampiljko pravokotne oblike, dimenzije 55 mm x 20 mm, turkizno zelene barve. Na štampiljki je navedeno ime zavoda, ime organizacijske enote, naslov organizacijske enote.

Zavod in organizacijske enote zavoda lahko poslujejo tudi s štampiljkami pravokotne oblike ob uporabi skrajšanega imena zavoda - LEKARNE MARIBOR.

Način uporabe, varovanja, uničenja in druga določila v zvezi z uporabo štampiljk so urejena v Pravilniku o uporabi štampiljk.

 

IV.  Notranja organizacija

 

4. člen

Zavod izvaja lekarniško dejavnost na primarni ravni kot javno službo, s katero se zagotavlja trajna in nemotena oskrba prebivalstva in izvajalcev zdravstvene dejavnosti z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter farmacevtska obravnava pacientov. Dejavnost zavoda določa ZLD-1 (v nadaljevanju tudi: zakon) in odlok.

Zavod za izvajanje svoje dejavnosti organizira naslednje organizacijske enote:

·  organizacijska enota Lekarne, v kateri so organizirane lekarne in podružnice lekarn in so navedene v odloku in Pravilniku o notranji organizaciji,

·  organizacijska enota Galenski laboratorij kot enota za izdelavo galenskih zdravil in izdelkov galenskega laboratorija

in

·  uprava zavoda, v okviru katere so organizirane posamezne službe.

Zavod ima organiziran kontrolno-analizni laboratorij.

Zavod ima organizirano spletno lekarno skladno z določili 70. člena ZLD-1 oziroma skladno z vsakokrat veljavno zakonodajo s tega področja.

Zavod lahko skladno z zakonom organizira priročno zalogo zdravil.

 

5. člen

Lekarne, lekarniške podružnice, galenski laboratorij in kontrolno-analizni laboratorij izvajajo dejavnost v obsegu, za katerega so verificirane oziroma so pridobile dovoljenje za izvajanje dejavnosti.

Lekarniška podružnica deluje pod strokovnim nadzorom lekarne, ki jo je organizirala.

Notranja organizacija zavoda je podrobneje opredeljena v Pravilniku o notranji organizaciji zavoda, ki ga sprejme direktor zavoda.

 

V.  Organi zavoda

 

6. člen

Organi zavoda so:

·  svet zavoda,

·  direktor zavoda,

·  strokovni vodja in

·  strokovni svet.

Zavod ima tudi strokovnega/strokovno vodjo, kadar direktor ni nosilec lekarniške dejavnosti.

 

Svet zavoda

 

7. člen

Svet zavoda je kolegijski organ upravljanja zavoda.

Sestava, konstituiranje, mandat, imenovanje in razreševanje članov sveta zavoda, vodenje sveta zavoda je opredeljeno v odloku. Pristojnosti sveta zavoda so določene v Zakonu o lekarniški dejavnosti in odloku, pri čemer svet zavoda daje tudi predloge in mnenja o posameznih vprašanjih.

 

8. člen

Postopek kandidiranja in volitev ter razrešitev predstavnikov delavcev v Svet zavoda je določen v Pravilniku o volitvah in imenovanju članov v organe upravljanja zavoda. V svet zavoda ne morejo biti izvoljeni direktor zavoda in strokovni vodja. Volitve predstavnikov delavcev razpisuje svet zavoda najkasneje tri mesece pred potekom mandatne dobe članom sveta zavoda. Zaposlene v zavodu se glede razpisa in o posameznih volilnih opravilih obvešča po elektronski pošti.

Član sveta zavoda je tudi predstavnik ZZZS in predstavnik pacientov. Imenovanje predstavnika ZZZS in pacientov ureja odlok.

 

9. člen

Konstitutivno sejo sveta zavoda skliče direktor zavoda v roku 30 dni po imenovanju večine vseh članov sveta zavoda in po izteku mandata članov sveta zavoda prejšnjega sklica. Predsednika in namestnika predsednika svet zavoda izvoli na konstitutivni seji.

Predsednik sveta zavoda je predstavnik ustanoviteljice Mestne občine Maribor.

Svet zavoda se sestaja na sejah, ki so redne in/ali korespondenčne.

Predsednik, namestnik predsednika in člani sveta zavoda imajo pravico do sejnine za udeležbo na seji. Višino sejnin določi svet ustanoviteljev. V primeru, da se član sveta zavoda seje fizično ne more udeležiti, je o tem dolžan obvestiti predsednika sveta zavoda in/ali osebo, ki skrbi za administrativne zadeve sveta zavoda. V kolikor so upravičeni razlogi, lahko član sveta zavoda sodeluje preko aplikacij, ki omogočajo prisotnost na daljavo.

Svet zavoda se lahko sestane na daljavo, v kolikor se s tem strinja večina članov.

 

10. člen

Svet zavoda lahko ustanovi komisije kot stalna ali občasna telesa, ki obravnavajo posamezne zadeve iz pristojnosti sveta zavoda. Svet zavoda ustanovi komisije s sklepom, s katerim določi tudi naloge komisije in število članov, ter opravi imenovanje predsednika in članov komisije.

 

11. člen

Delo sveta zavoda in njegovih komisij je javno. Javnost se zagotavlja z objavo potrjenih izvlečkov zapisnikov sveta zavoda na intranetni strani zavoda.

Javnost dela se lahko omeji ali izključi, če je to potrebno zaradi varovanja osebnih podatkov, dokumentov in gradiv, ki vsebujejo podatke, ki so v skladu z zakonom, drugim predpisom ali splošnim aktom zavoda ali druge pravne osebe zaupne narave.

Svet zavoda sprejema odločitve z javnim glasovanjem. Vsak član ima en (1) glas. Tajno glasovanje je dopustno v primeru, da tako določa zakon, poslovnik o delu sveta zavoda ali če tako odloči svet zavoda s sklepom.

Predsednik sveta zavoda je dolžan sklicati sejo na pobudo vsaj treh (3) članov sveta zavoda, na pobudo direktorja, ali pa jo skliče na lastno pobudo.

Organizacijo in način dela ter druga vprašanja delovanja sveta zavoda določi svet zavoda s poslovnikom.

 

Direktor zavoda

 

12. člen

Poslovodni organ zavoda je direktor zavoda, ki organizira in vodi delo in poslovanje zavoda, predstavlja in zastopa zavod ter je odgovoren za zakonitost delovanja zavoda.

Direktor zastopa zavod neomejeno.

Direktor ima poleg pristojnosti in nalog določenih s predpisi, odlokom in notranjimi akti zavoda še naslednje pristojnosti:

·  predlaga poslovno politiko zavoda, finančni načrt, delovni in razvojni program zavoda ter sprejema ukrepe za njihovo izvajanje,

·  sprejema splošne akta zavoda, za katere v zakonodaji ali v odloku ni posebej določeno, da jih sprejema svet zavoda,

·  izdaja navodila za izvajanje določil splošnih aktov,

·  daje pooblastila za zastopanje zavoda drugim zaposlenim ali tretjim osebam,

·  je pooblaščen za posredovanje informacij javnega značaja in za dajanje informacij in/ali izjav za medije,

·  skrbi za tekoče informiranje delavcev o bistvenih dogodkih iz poslovanja zavoda,

·  odloča o potrebi po delavcih, izbiri delavcev, imenovanju vodij in razporejanju delavcev na delovna mesta,

·  zagotavlja neodvisno strokovno izpopolnjevanje farmacevtskih strokovnih delavcev in odloča o dodeljevanju štipendij,

·  opravlja druge naloge opredeljene v zakonih, odloku in tem Statutu.

 

13. člen

V odsotnosti direktorja zavoda zastopa in predstavlja zavod oseba, ki jo direktor za to izrecno pisno pooblasti. Pisno pooblastilo določa obseg in trajanje pooblastila.

 

14. člen

V primeru, če poslovodna funkcija in funkcija vodenja strokovnega dela zavoda nista ločeni, mora imeti direktor visoko strokovno izobrazbo farmacevtske smeri.

 

15. člen

Postopek imenovanja in razrešitve direktorja  se opravi skladno z veljavno zakonodajo in odlokom.

Svet zavoda v roku šest (6) mesecev pred iztekom mandata direktorja oziroma v roku 30 dni od razrešitve izvede razpis in pripravi dokumentacijo za odločanje oziroma imenovanje direktorja na svetu zavoda. Za administrativno - tehnično izvedbo razpisnega postopka svet zavoda imenuje tričlansko komisijo. Sestavo in roke za izvedbo postopka določi svet zavoda s sklepom. Sejo razpisne komisije vodi predsednik komisije. Razpisna komisija ima naslednje pristojnosti:

·  zbira prijave na razpis,

·  odpira prijave in ugotavlja ali so prijave prispele pravočasno,

·  ugotavlja, kateri kandidati izpolnjujejo pogoje navedene v razpisu,

·  poroča svetu zavoda o poteku postopka.

Svet zavoda lahko določi tudi, da komisija:

·  opravi razgovore s kandidati, katerih prijave so prispele pravočasno ter hkrati izpolnjujejo vse zahtevane pogoje,

·  po pregledu prijav predlaga svetu zavoda kandidata za direktorja zavoda,

·  opravi druge naloge.

Javni razpis se objavi v sredstvih javnega obveščanja in na spletnih straneh zavoda ter vsebuje zlasti:

·  pogoje za imenovanje,

·  trajanje mandata,

·  rok za prijavo kandidatov, ki ne sme biti krajši od osmih (8) dni od objave javnega razpisa,

·  rok, v katerem bodo prijavljeni kandidati obveščeni o izbiri, ki ne sme biti daljši od 15 dni po sprejemu sklepa o imenovanju oziroma prejetem soglasju s strani Sveta ustanoviteljev.

Vloge za razpisano mesto direktorja zavoda morajo kandidati oddati v zaprti kuverti z oznako »za razpisno komisijo« in se zbirajo na sedežu zavoda.

Če se na javni razpis ni prijavil nihče ali če nihče od prijavljenih kandidatov ne izpolnjuje pogojev ali če od prijavljenih kandidatov nihče ni bil izbran, se postopek/javni razpis ponovi. Za čas do imenovanja direktorja zavoda na podlagi ponovljenega razpisa, vendar najdlje za eno (1) leto, svet zavoda imenuje vršilca dolžnosti izmed zaposlenih v zavodu, ki izpolnjujejo pogoje, niso člani sveta zavoda istega ali drugega javnega lekarniškega, zdravstvenega ali socialnovarstvenega zavoda, so 40 ur na teden zaposleni v zavodu in niso v nobenem pogodbenem odnosu pri nobeni drugi pravni ali fizični osebi in niso bili pravnomočno obsojeni zaradi naklepnega kaznivega dejanja.

Predsednik sveta zavoda je pooblaščen za sklenitev pogodbe o zaposlitvi z direktorjem ob upoštevanju določil odloka, ob predhodni pridobitvi soglasja Sveta ustanoviteljev k imenovanju direktorja zavoda. Pogoje in način razrešitve direktorja zavoda določa odlok.

 

Strokovni vodja

 

16. člen

Strokovni vodja načrtuje, organizira in koordinira delo na strokovnem področju dela, zlasti pa:

·  vodi strokovno delo zavoda,

·  nadzira izvajanje strokovnega dela v zavodu,

·  izvršuje sklepe strokovnega sveta,

·  nadzira izpolnjevanje standardov kakovosti dela in sprejema ukrepe ob njihovem neizpolnjevanju,

·  daje strokovna mnenja in predloge ter svetuje direktorju pri strokovnih zadevah,

·  predlaga nove programe in storitve,

·  organizira in koordinira notranji nadzor na strokovnem področju v poslovnih enotah in predlaga ukrepe,

·  skrbi, predlaga in usklajuje strokovno izobraževanje in usposabljanje farmacevtov in farmacevtskih tehnikov in izdela letni načrt strokovnega izobraževanja,

·  direktorju predlaga izbiro vodij lekarn, podružnic, OE Lekarne in OE Galenskega laboratorija  ter kontrolno analiznega laboratorija,

·  sodeluje pri organizaciji dela zavoda in predlaga rešitve za čim boljšo organiziranost dela,

·  opravlja druge naloge povezane s strokovnim delom v zavodu.

 

17. člen

Strokovnega vodjo imenuje in razrešuje svet zavoda na podlagi javnega razpisa po predhodnem mnenju strokovnega sveta. Za administrativno - tehnično izvedbo razpisnega postopka lahko svet zavoda imenuje tričlansko komisijo. Sestavo in roke za izvedbo postopka določi svet zavoda s sklepom. V primeru, da svet zavoda imenuje tričlansko komisijo ima le-ta naslednje pristojnosti:

·  zbira prijave na razpis,

·  odpira prijave in ugotavlja, ali so prijave prispele pravočasno,

·  ugotavlja, kateri kandidati izpolnjujejo pogoje navedene v razpisu,

·  poroča svetu zavoda o poteku postopka.

Svet zavoda lahko določi tudi, da komisija:

·  opravi razgovore s kandidati, katerih prijave so prispele pravočasno ter hkrati izpolnjujejo vse zahtevane pogoje,

·  po pregledu prijav ob upoštevanju predhodnega mnenja strokovnega sveta predlaga svetu zavoda kandidata za strokovnega vodjo zavoda,

·  opravi druge naloge.

Za strokovnega vodjo je lahko imenovan nosilec lekarniške dejavnosti, ki ima vsaj pet (5) let delovnih izkušenj na področju lekarniške dejavnosti.

Kandidat za strokovnega vodjo mora ob pogojih določenih v zakonu, ki ureja lekarniško dejavnost in odloku, izpolnjevati še naslednje pogoje:

·  je vpisan v register farmacevtskih strokovnih delavcev pri izvajalcu lekarniške dejavnosti,

·  ima pridobljeno dovoljenje za samostojno opravljanje poklica magister farmacije pri izvajalcu lekarniške dejavnosti (licenca),

·  ima izkušnje s področja vodenja.

Mandat strokovnega vodje traja pet (5) let in je po poteku te dobe lahko ponovno imenovan.

Za sklenitev pogodbe o zaposlitvi s strokovnim vodjem je pooblaščen predsednik sveta zavoda.

O razrešitvi strokovnega vodje odloča svet zavoda na predlog strokovnega sveta.

 

Strokovni svet zavoda

 

18. člen

Strokovni svet zavoda je kolegijski strokovni organ zavoda za obravnavanje in odločanje o strokovnih vprašanjih. Sestava strokovnega sveta je določena v odloku. Strokovni svet sestavljajo direktor kot predsednik, strokovni vodja, vodje organizacijskih in poslovnih enot ter vodje služb.

Pristojnosti strokovnega sveta so:

·  obravnava in odloča o vprašanjih s področja farmacevtskega strokovnega dela zavoda,

·  sodeluje pri določanju strokovnih podlag za program dela in razvoja zavoda,

·  svetu zavoda, direktorju zavoda in strokovni vodji daje mnenja in predloge glede organizacije dela in pogojev za razvoj lekarniške dejavnosti,

·  imenuje delovna telesa za obravnavo ali pripravo gradiv iz svoje pristojnosti,

·  svetu zavoda daje predhodno mnenje glede imenovanja strokovnega vodje,

·  obravnava pritožbe uporabnikov lekarniških storitev,

·  obravnava ugotovitve internega strokovnega nadzora in sprejema ukrepe,

·  opravlja druge naloge določene z zakonom, ki ureja lekarniško dejavnost, odlokom in tem statutom,

·  opravlja druge naloge po pooblastilu sveta zavoda ali direktorja zavoda.

 

19. člen

Način dela strokovnega sveta ter postopki uveljavljanja pravic in obveznosti članov strokovnega sveta so opredeljene v Poslovniku strokovnega sveta.

Strokovni svet sklicuje in vodi direktor zavoda, v njegovi odsotnosti pa strokovni vodja.

Direktor zavoda lahko obveznost sklica in vodenja sej strokovnega sveta prenese na strokovnega vodjo.

 

VI.  Sredstva za delo zavoda in premoženje zavoda

 

20. člen

Sredstva za delo zavoda zavod pridobiva v skladu z zakonskimi določili oziroma določili odloka.

Zavod samostojno upravlja z lastnim premoženjem in s premoženjem ustanoviteljic in ga uporablja za opravljanje svoje dejavnosti, skladno z zakonom, odlokom in tem statutom.

Za upravljanje s premoženjem je zavod odgovoren ustanoviteljicam.

Zavod je dolžan uporabljati in upravljati premoženje s skrbnostjo dobrega gospodarja.

Za razpolaganje z nepremičnim premoženjem, mora zavod predhodno pridobiti soglasje sveta zavoda in sveta ustanoviteljic.

Ustanoviteljice morajo pred morebitno odtujitvijo nepremičnin, ki jih zavod uporablja za opravljanje svoje dejavnosti, le-temu zagotoviti ustrezne, primerljive nadomestne prostore na lokaciji, za katere zavod poda svoje soglasje.

 

VII. Pravice, obveznosti in odgovornosti zavoda v pravnem prometu

 

21. člen

Zavod je pravna oseba s pravicami, obveznostmi in odgovornostmi, ki so določene z zakonom in odlokom ter odgovarja za obveznosti s sredstvi, s katerimi lahko razpolaga.

Zavod nastopa v pravnem prometu v svojem imenu za svoj račun z omejitvami, da brez soglasja sveta ustanoviteljev ne sme sklepati pravnih poslov o razpolaganju z nepremičnim premoženjem in sklepati pravnih poslov o najemanju posojil, razen za likvidnostna posojila tekočega leta.

Poslovne enote zavoda v pravnem prometu nastopajo v okviru registrirane dejavnosti in pooblastil v imenu in za račun zavoda.

 

VIII.  Poslovna skrivnost

 

22. člen

Vsak član organa zavoda, ki pri svojem delu uporablja poslovne podatke ali pride v stik z njimi, po zakonu in internih aktih zavoda pa se ti podatki štejejo kot poslovna skrivnost, je dolžan poslovno skrivnost varovati oziroma jo ustrezno zavarovati tudi po prenehanju mandata. Pravila in postopki varovanja poslovne skrivnosti za zaposlene so opredeljeni v internih aktih zavoda.

 

IX.  Informacije javnega značaja

 

23. člen

Zavod zagotavlja javnost dela:

·  z uradnimi sporočili za javnost,

·  s posredovanjem informacij javnega značaja v svetovni splet, v skladu z zakonom, ki ureja področje informacij javnega značaja ali

·  na drug način.

 

24. člen

Obveščanje javnosti o delu zavoda je v izključni pristojnosti direktorja zavoda. Drugi zaposleni lahko obveščajo javnost o delu zavoda le, če jim direktor to izrecno pisno odobri in soglaša z vsebino obvestila.

 

X.  Obveščanje delavcev

 

25. člen

Organi zavoda so dolžni obveščati delavce o zadevah, ki vplivajo na socialno-ekonomski položaj in pravice zaposlenih ter obveznosti zaposlenih.

Za obveščanje v organizacijskih enotah, lekarnah in službah so zadolženi vodje enot, lekarn in služb. Obveščanje delavcev se izvaja tudi po elektronski pošti in na intranetni strani zavoda.

 

XI.  Splošni akti

 

26. člen

Statut zavoda sprejme svet zavoda s soglasjem sveta ustanoviteljic.

Statut zavoda sprejme svet zavoda z večino glasov vseh članov.

 

27. člen

Splošne akte zavoda sprejema direktor zavoda, razen tiste akte, za katere je v zakonodaji ali v odloku posebej določeno, da jih sprejema svet zavoda.

Pričetek veljavnosti splošnih aktov mora biti naveden v vsakem posameznem splošnem aktu.

 

XII. Prehodne in končne določbe

 

28. člen

Ta statut prične veljati naslednji dan po objavi v uradnih glasilih vseh ustanoviteljic.

Z dnem uveljavitve preneha veljati statut, ki ga je svet zavod sprejel 18. 12. 2013 in je bil objavljen v Medobčinskem uradnem vestniku št. 15. dne 8. 7. 2014.

 

29. člen

Za vsa vprašanja, ki niso urejena s tem statutom se uporabljajo določbe zakona in odloka, v kolikor odlok ni v nasprotju z ZLD-1 in Zakonom o zavodih.

Določbe splošnih aktov, ki so v nasprotju s tem statutom, prenehajo veljati z dnem uveljavitve tega statuta.

 

 

Javni lekarniški zavod Mariborske lekarne Maribor

 

Jelka Kolmanič, predsednica sveta zavoda