New Page 1

Na podlagi 46. člena v povezavi z 18. in 53. členom Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C, 57/12, 109/12, 35/13 – sklep US, 86/14 – odločba US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2) in je župan občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah, dne 28. 5. 2018, sprejel

 

SKLEP

O ZAČETKU POSTOPKA PRIPRAVE

SPREMEMB IN DOPOLNITEV OBČINSKEGA PROSTORSKEGA NAČRTA

OBČINE SVETA TROJICA V SLOVENSKIH GORICAH

 

1. člen

(uvodne določbe)

S tem sklepom se začne postopek priprave sprememb in dopolnitev Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (UGSO, št. 29/2014; v nadaljevanju: OPN).

Pravna podlaga za izvedbo postopka sprememb in dopolnitev OPN je Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt, Uradni list Republike Slovenije, št. 33/07, 70/08 – ZVO-1B, 108/09, 80/10 – ZUPUDPP, 43/11 – ZKZ-C, 57/12, 109/12, 35/13 – sklep US, 76/14 – odločba US, 14/15 – ZUUJFO in 61/17 – ZUreP-2), ostali relevantni sistemski in področni zakoni ter ustrezni podzakonski predpisi.

 

2. člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo sprememb in dopolnitev OPN)

Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah je konec junija 2014 sprejela temeljni občinski prostorski akt, ki ga opredeljuje ZPNačrt, t.j. OPN. Gre za prostorski akt, ki celovito ureja prostor ter vključuje tako strateške vsebine kot tudi izvedbena določila, ki so podlaga za pridobivanje oz. izdajanje gradbenih dovoljenj ter izvajanje posegov v prostor. Z njim se urejajo območja za poselitev, vključno z gradnjo v odprtem prostoru občine in ostalimi območji, namenjenimi poselitvi. Poleg za območje poselitve so z OPN določeni tudi prostorski izvedbeni pogoji za dopustne posege in ureditve na kmetijskih, gozdnih, vodnih in drugih zemljiščih, za urejanje infrastrukturnih omrežij, za varovanje posameznih sestavin in vrednot okolja, podane so usmeritve za podrobnejše prostorsko načrtovanje idr..

Po uveljavitvi OPN in uporabi v praksi se je izkazalo, da prihaja pri razumevanju in tolmačenju izvedbenega dela OPN na strani občine, upravne enote, prostorskih načrtovalcev, posameznih investitorjev in drugih uporabnikov do posameznih nejasnosti in neusklajenosti ter do novih strokovnih podlag, dejstev in okoliščin, ki ob pripravi akta še niso mogle biti upoštevane. Evidentirani so bili predlogi in pripombe za konkretizacijo, dopolnitev ali izboljšanje posameznih določil izvedbenega dela OPN.

Občina se je zato odločila, da preveri podane predloge, ki se nanašajo na besedilni del oz. odlok o OPN. V kolikor bodo predlogi pripomogli k boljšemu razumevanju akta in njegovi večji transparentnosti, se jih ustrezno upošteva. Občina bo v ta namen izvedla postopek sprememb in dopolnitev OPN, ki ga začenja s tem sklepom.

 

3. člen

(območje in predmet sprememb in dopolnitev OPN ter vrsta postopka)

Spremembe in dopolnitve OPN se nanašajo na celotno območje veljavnega akta ter obsegajo naslednje vsebine:

·   preciziranje določil, za katera so podani predlogi, da se ustrezno preverijo in po potrebi dopolnijo oz. preoblikujejo;

·   odprava evidentiranih tehničnih pomanjkljivosti, očitnih napak, neskladnosti in dvoumnosti nekaterih določil prostorskih izvedbenih pogojev, ki ne posegajo v delovna področja nosilcev urejanja prostora;

·   redakcijske ureditve odloka, t.j. odprava slovničnih, leposlovnih, oblikovnih in semantičnih napak oz. pomanjkljivosti;

·   odprava morebitnih neskladij med posameznimi določbami znotraj izvedbenega ali strateškega dela, ki so posledica očitnih napak.

Spremembe in dopolnitve OPN se izvedejo v besedilu oz. odloku o OPN ter se nanašajo le na vsebine, ki ne posegajo v delovna področja nosilcev urejanja prostora.

Ker se vsebina sprememb in dopolnitev nanaša le na izvedbeni del OPN in ne posega v določanje namenske rabe prostora, se spremembe in dopolnitve akta sprejmejo skladno s 53. členom ZPNačrt po skrajšanem postopku.

 

4. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Za izdelavo sprememb in dopolnitev OPN se pripravi novi prikaz stanja prostora, ki se ga izdela na ažurnem zemljiško katastrskem prikazu.

Pri strokovnih rešitvah se upoštevajo za OPN izdelano okoljsko poročilo, splošne smernice nosilcev urejanja prostora ter usmeritve iz državnih prostorskih aktov, prav tako pa tudi strokovne podlage, izdelane v postopku priprave OPN.

V primeru, da se v postopku ugotovi, da je potrebno izdelati dopolnilne oz. dodatne strokovne podlage, se le-te izdelajo v skladu s potrebami in predpisi.

 

5. člen

(udeleženci, ki bodo sodelovali v postopku priprave sprememb in dopolnitev OPN)

Pobudnik, pripravljavec in naročnik sprememb in dopolnitev OPN  je Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah.

Prostorskega načrtovalca bo izbral naročnik.

Za pripravo sprememb in dopolnitev OPN bodo uporabljene relevantne splošne smernice nosilcev urejanja prostora ter smernice in druga mnenja, ki so bila pridobljena v postopku izdelave OPN, sprejetega v letu 2014. Ker se spremembe in dopolnitve OPN ne nanašajo na vsebine iz delovnih področij posameznih ministrstev, se nosilcev urejanja prostora v postopek ne vključi.

V kolikor se bo v postopku priprave sprememb in dopolnitev OPN pokazalo, da vsebine posegajo v delovno področje posameznih nosilcev urejanja prostora, se lahko le-ti v postopek vključijo naknadno.

V postopek se vključi Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje, od katerega se pridobi odločitev, ali je treba za spremembe in dopolnitve OPN izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje.

 

6. člen

(postopek in okvirni roki za pripravo sprememb in dopolnitev OPN)

Spremembe in dopolnitve OPN se izvedejo po skrajšanem postopku, saj se nanašajo le na prostorske izvedbene pogoje, ki imajo značaj konkretizacije in odprave nejasnosti in ne vplivajo na namensko rabo prostora ali na celovitost načrtovanih ureditev.

Posamezne faze akta se pripravijo v naslednjih rokih:

 

aktivnost

nosilec

rok oz. trajanje aktivnosti

priprava in sprejem sklepa o pričetku postopka in objava v uradnem glasilu

občinska uprava, župan

izvedeno

izdelava osnutka sprememb in dopolnitev OPN za preveritev potrebnosti postopka CPVO

prostorski načrtovalec, občinska uprava

do 2 tedna po dokončni uskladitvi vsebine in uveljavitvi sklepa o pričetku postopka

izdelava dopolnjenega osnutka sprememb in dopolnitev OPN

prostorski načrtovalec

do 2 tedna po odločitvi o izvedbi postopka CPVO

javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi

občinska uprava

objavi pripravljavec najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve

javna razgrnitev in javna obravnava

občinska uprava

javna razgrnitev traja 15 dni, javna obravnava se izvede v tem času

priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave

prostorski načrtovalec

do 1 teden po končani javni razgrnitvi in ureditvi pripomb

sprejem stališč do pripomb

župan

1 dan po uskladitvi stališč

izdelava predloga sprememb in dopolnitev OPN

prostorski načrtovalec

do 1 teden po sprejemu stališč

sprejem sprememb in dopolnitev OPN na občinskem svetu

občinski svet

prva redna seja občinskega sveta po oblikovanju predloga akta

objava v uradnem glasilu

občinska uprava

prva številka uradnega glasila po sprejemu akta

izdelava končnih elaboratov

prostorski načrtovalec

1 teden po objavi v uradnem glasilu

 

V kolikor bo za spremembe in dopolnitve OPN potrebno izvesti postopek celovite presoje vplivov na okolje po predpisih, ki urejajo varstvo okolja, se ta postopek ustrezno integrira v postopek in roke priprave sprememb in dopolnitev OPN po ZPNačrt.

 

7. člen

(Obveznosti v zvezi s financiranjem)

Stroške priprave sprememb in dopolnitev OPN in stroške postopka financira Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah.

 

8. člen

(Druge določbe)

Sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin (UGSO) in na spletni strani občine ter začne veljati naslednji dan po objavi.

Sklep se pošlje ministrstvu, pristojnemu za prostor in sosednjim občinam.

 

Številka: 350-4/2018-1

Datum: 28. 5. 2018

 

 

Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah

 

Darko Fras, župan