New Page 1

Na podlagi 129. člena v povezavi s 119. in 128. členom Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) (ZUreP-3) (Uradni list RS, št. 199/21, 18/23 – ZDU-1O, 78/23 – ZUNPEOVE, 95/23 – ZIUOPZP in 23/24) ter 31. členom Statuta Občine Gornja Radgona (Uradno glasilo Občine Gornja Radgona, št. 1/15 in 9/23) sprejemam

 

SKLEP

O PRIPRAVI OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA GRADNJO HLEVA V ČREŠNJEVCIH

 

1. člen

(predmet sklepa)

S tem sklepom se začne postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta za gradnjo hleva v Črešnjevci (v nadaljnjem besedilu: OPPN).

 

2. člen

(območje in predmet načrtovanja)

1)  Območje OPPN leži na robu podeželskega naselja Črešnjevci v Občini Gornja Radgona ob obstoječem kmetijskem gospodarstvu, ki je vpisano v register kmetijskih gospodarstev s številko KMG-MID: 100321840.

2)  Območje OPPN obsega dela parcel št. 1063 in 1062 obe v k. o. 187 – Črešnjevci, skupne površine 3.809,1 m2.

3)  Območje OPPN se nahaja na obrobju nižinskega dela občine Gornja Radgona, na Radenskem polju. Gre za ravninsko krajino z heterogenimi njivskimi površinami in posameznimi gozdnimi kompleksi in zaplatami ter gozdovih v pasovih ob vodotokih. Zahodno od območja OPPN se prične gričevnat svet Slovenskih goric.

4)  Območje OPPN glede na dejansko rabo kmetijskih in gozdnih zemljišč (MKGP, januar 2024) obsega pretežno pozidana in sorodna zemljišča ter delno ostale trajne nasade.

5)  Območje OPPN se glede na usmeritve iz strateškega dela Občinskega prostorskega načrta Občine Gornja Radgona (Uradno glasilo Občine Gornja Radgona, št. 3/15, 5/20 – obvezna razlaga in 7/23) (v nadaljnjem besedilu: OPN) nahaja na robu strnjenega naselja oziroma znotraj območja urejanja strnjenega naselja v nižinskem podeželskem prostoru. Razvoj v krajini na območju občine se usmerja v razvoj tistih dejavnosti, ki temeljijo na naravnih potencialih, med katere spada tudi kmetijstvo. Kmetijska dejavnost se z vidika razvoja krajine prednostno ohranja na celotnem območju občine. Intenzivna kmetijska dejavnost se usmerja na območja z najvišjim pridelovalnim potencialom za kmetijsko rabo. Območje OPPN se nahaja na območju izvedenih agrarnih operacij, s katerimi so se izboljšala kmetijska zemljišča in pogoji obdelave.

6)  Območje OPPN se glede na izvedbeni del OPN nahaja na najboljših kmetijskih zemljiščih z oznako podrobnejše namenske rabe K1, v enoti urejanja prostora z oznako EU 6.

7)  Na oziroma ob območju OPPN je zgrajena vsa potrebna gospodarska javna infrastruktura za potrebe predvidenega objekta. Čez območje OPPN poteka zemeljski komunikacijski vod. Ob zahodni strani območja OPPN poteka državna cesta (regionalna cesta III. reda 2807 Spodnji Ivanjci–Gornja Radgona), cevovod za pitno vodo (vodovod), cevovod za odpadno vodo (mešani kanalizacijski vod), elektroenergetski vodi (0,4 kV kablovoda, javna razsvetljava), plinovod (distribucijski) in komunikacijski vodi. Ob južni strani območja OPPN poteka gozdna cesta (133366 Črešnjevci–Mele), elektroenergetski vodi (20 kV daljnovoda, 110 kV daljnovod) in zemeljski komunikacijski vod.

8)  Območje OPPN se nahaja na:

·  erozijsko ogroženem območju z zahtevnimi zaščitnimi ukrepi;

·  vodovarstvenem območje mineralnih vrelcev, ki so zavarovani z Odlokom o določitvi varstvenih pasov vseh javnih vodnih virov in ukrepih za njihovo zavarovanje v Občini Gornja Radgona (Uradne objave občinskih skupščin: Gornja Radgona, Lendava, Ljutomer in Murska Sobota, št. 27/84 in Uradni list RS, št. 76/00).

9)  Območje OPPN se lahko v času postopka priprave OPPN naknadno še spremeni.

10)  Na območju OPPN se načrtuje gradnja večjega hleva na kmetijskih zemljiščih skladno s 3.ea členom Zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/11 – uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17, 44/22 in 78/23 – ZUNPEOVE).

11)  Kmetijsko gospodarstvo vpisano v register kmetijskih gospodarstev s številko KMG-MID: 100321840 ima registrirano dopolnilno dejavnost s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo ter se ukvarja s pridelavo poljščin za prehrano in tržnih poljščin za prodajo na 24 ha kmetijskih površin. Na kmetiji imajo trenutni stalež 26,36 GVŽ (krave molznice, mlado govedo in teleta ter nekaj malega prašičev za lastno rabo), zato na kmetiji obstajajo vsi potrebni objekti in potrebna infrastruktura za rejo živali.

12)  Z naslednikom kmetije si želijo investirati v gradnjo hleva za plemenske svinje in prašiče pitance, saj želijo svojo proizvodnjo razširiti tudi na druge živalske vrste. Tako bi z gradnjo novega hleva za 60 plemenskih svinj s pujski, 8 mladic, 288 tekačev in 576 pitancev, tlorisne velikosti 58,0 m x 24,0 m oziroma 1.390,0 m2 tlorisne površine, s spremljajočimi objekti, kot so laguna za gnojevko in različni silosi za spravilo zrnja, omogočili nadaljnji razvoj in varno prihodnost živinorejske kmetije. Nadaljnji razvoj kmetije je pomemben zaradi zagotavljanja eksistence sedanjim in bodočim rodovom na demografsko ogroženem območju, kjer so možnosti druge zaposlitve precej težavne.

13)  Na kmetiji poteka okolju prijazna proizvodnja, saj so vključeni v ukrep SOPO (shema za okolje in podnebje) in ukrep KOPO (kmetijski okoljski in podnebni ukrepi), s katerima se krepi biodiverziteta na njivskih površinah, travnikih in trajnih nasadih ter prispevata k ohranjanju kmetijske krajine.

14)  Predvideno zemljišče za gradnjo kmetijskega objekta je v neposredni bližini ostalih kmetijsko gospodarskih objektov, zato je območje najbolj primerno za umestitev hleva, saj ima zemljišče že urejen dostop in ostalo potrebno infrastrukturo. Območje urejanja se nahaja na najboljših kmetijskih zemljiščih, vendar gre za zemljišča slabše kvalitete zaradi obstoječe pozidave.

 

3. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Strokovne rešitve se pridobijo v skladu z določili ZUreP-3.

 

4. člen

(vrsta postopka)

V skladu s 129. členom ZUreP-3 se za postopek priprave in sprejetja OPPN smiselno uporabijo določbe, ki veljajo za postopek priprave in sprejetja OPN.

 

5. člen

(roki za pripravo OPPN in posameznih faz postopka)

1)  Minimalni okvirni roki za pripravo posameznih faz postopka OPPN so:

·  osnutek OPPN v roku treh mesecev po začetku postopka priprave OPPN,

·  dopolnjen osnutek OPPN v roku dveh mesecev po pripravi osnutka OPPN,

·  predlog OPPN v roku dveh mesecev po pripravi dopolnjenega osnutka OPPN,

·  usklajen predlog OPPN v roku dveh mesecev po pripravi predloga OPPN.

2)  Ob upoštevanju minimalnih okvirnih rokov je zaključek priprave OPPN predviden v desetih mesecih po začetku postopka priprave.

 

6. člen

(nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani za podajo mnenj)

1)  Nosilci urejanja prostora:

·  Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za prostor in graditev, Sektor za občinsko prostorsko načrtovanje in zemljiške ukrepe, Dunajska cesta 47, 1000 Ljubljana (gp.mnvp@gov.si),

·  Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direkcija Republike Slovenije za vode, Urad za upravljanje z vodami, Sektor območja Mure, Slovenska ulica 2, 9000 Murska Sobota (gp.drsv-ms@gov.si),

·  Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direktorat za naravo, Sektor za upravne zadeve s področja narave, Dunajska cesta 47, 1000 Ljubljana (gp.mnvo@gov.si),

·  Ministrstvo za zdravje, Direktorat za javno zdravje, Štefanova ulica 5, 1000 Ljubljana (gp.mz@gov.si),

·  Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (gp.mk@gov.si),

·  Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Direktorat za kmetijstvo, Sektor za urejanje kmetijskega prostora in zemljiške operacije, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana (gp.mkgp@gov.si),

·  Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Direktorat za gozdarstvo in lovstvo, Sektor za gozdarstvo, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana (gp.mkgp@gov.si),

·  Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, Sektor za obnovljive vire energije, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana (gp.mope@gov.si),

·  Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za energijo, Sektor za okoljske presoje, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana (gp.mope@gov.si),

·  Ministrstvo za obrambo, Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (urszr@urszr.si),

·  Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za ceste in cestni promet, Sektor za ceste, Tržaška cesta 19, 1000 Ljubljana (gp.mzi@gov.si),

·  Elektro Maribor, podjetje za distribucijo električne energije, d. d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (info@elektro-maribor.si),

·  Petrol d. d., Dunajska cesta 50, 1000 Ljubljana (plin@petrol.si),

·  Telekom Slovenije, d. d., TKO vzhodna Slovenija, Titova cesta 38, 2000 Maribor (spletna vloga),

·  Telemach d.o.o., Brnčičeva ulica 49a, 1231 Ljubljana (info@telemach.si),

·  Komunala Radgona, javno podjetje d.o.o., Partizanska cesta 13, 9250 Gornja Radgona (info@komunala-radgona.si),

·  Radenska d.o.o., Boračeva 37, 9502 Radenci (info@radenska.si),

·  Občina Gornja Radgona, Partizanska cesta 13, 9250 Gornja Radgona (obcina@gor-radgona.si).

2)  V postopek se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se v postopku priprave OPPN izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.

 

7. člen

(načrt vključevanja javnosti)

Javnost se v postopek vključi v času javne razgrnitve in javne obravnave.

 

8. člen

(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)

1)  Za pripravo OPPN se uporabijo javno dostopni grafični in prostorski podatki, podatki evidenc geodetske uprave in zemljiške knjige, geodetski načrt in morebitne druge strokovne podlage, ki bi jih zahtevali nosilci urejanja prostora.

2)  Pripravo OPPN v celoti financira naslednik kmetijskega gospodarstva, ki je vpisano v register kmetijskih gospodarstev s številko KMG-MID: 100321840.

 

9. člen

(potrebnost izvedbe celovite presoje vplivov na okolje oziroma presoje sprejemljivosti na varovana območja)

1)  V skladu s tretjo alinejo tretjega odstavka 128. člena ZUreP-3 se za OPPN izvede celovita presoja vplivov na okolje, ker gre za pripravo OPPN zaradi katerega bo treba v naslednjih spremembah in dopolnitvah OPN spremeniti namensko rabo prostora iz območij kmetijskih zemljišč v območja stavbnih zemljišč.

2)  Z mnenjem št. 3563-0066/2024-3 z dne 26. 3. 2024 je Zavod Republike Slovenije za varstvo narave ugotovil, da območje OPPN in njegov daljinski vpliv leži izven posebnega varstvenega območja (Natura 2000) in zavarovanega območja. Zavod Republike Slovenije za varstvo narave zato ocenjuje, da presoje sprejemljivosti vplivov izvedbe plana v naravo na varovana območja ni treba izvesti.

 

10. člen

(objava in uveljavitev)

1)  Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati naslednji dan po objavi.

2)  Skupaj z mnenjem Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave št. 3563-0066/2024-3 z dne 26. 3. 2024 se sklep objavi tudi na spletni strani Občine Gornja Radgona.

 

Številka: 350-2/2023-14-U107

Datum: 16. 4. 2024

 

 

Občina Gornja Radgona

 

Urška Mauko Tuš, županja