New Page 1

Na podlagi 52. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP (106/10 popr.), 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12-ZUPUDPP-A, 109/2012 in 14/15 – ZUUJFO, 61/67 – ZureP-2) in 17. člena Statuta Občine Rogašovci (Uradno glasilo slovenskih občin številka 29/2018) je Občinski svet Občine Rogašovci na 1. izredni seji dne 21. 2. 2019 sprejel

 

Odlok

 o spremembah in dopolnitvah odloka o občinskem prostorskem načrtu

 Občine Rogašovci – SD OPN 1

 

1. člen

V Odloku o občinskem prostorskem načrtu Občine Rogašovci (Uradni list RS, št. 100/12) se v četrtem odstavku 2. člena, za besedo »(EUP)« doda besedilo »podenote urejanja prostora (pEUP),«.

 

2. člen

Sedmi odstavek 3. člena se spremeni, tako da glasi:

»Območje občine Rogašovci je zaradi odsotnosti večjih urbanih središč in industrije ter naravnih vrednot, biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti kvalitetno bivalno okolje. To je tudi osnovni razvojni potencial občine in potencial za ohranitev poseljenosti podeželske občine. V okviru prostorskega razvoja občine je želja po zagotovitvi površin za poselitev in za razvoj dejavnosti. Prostorski razvoj občine se usmerja izven območij, ki jih lahko ogrožajo naravne in druge nesreče.«

V osmem odstavku 3. člena se tretji in četrti stavek brišeta. Dosedanji peti in šesti stavek postaneta tretji in četrti.

Deveti odstavek 3. člena se spremeni tako, da glasi:

»V občini je prisotno pomanjkanje delovnih mest, zato se pretežni del prebivalstva vozi na delo v Mursko Soboto in Avstrijo. Težnja občine je po zagotovitvi večjega deleža stavbnih zemljišč za servisno, obrtno in neagresivno proizvodno dejavnost. Z razvojem servisnih, obrtnih in neagresivnih proizvodnih dejavnosti (razvoj manjših obrtno-proizvodnih obratov, izkoriščanje naravnih virov, ipd.) se zagotavlja povečanje števila delovnih mest, kar zmanjšuje vsakodnevne migracije in prispeva k ohranjenosti naselja. Spodbuja se razvoj obnovljivih virov energije, razvoj primarnega kmetijstva z izboljšanjem pridelave (namakanje, rastlinjaki, ipd.) ter razvoj dopolnilnih dejavnosti na kmetiji.«

V desetem odstavku 3. člena se briše zadnji stavek.

Enajsti odstavek 3. člena se spremeni tako, da glasi:

»Občina si prizadeva ohranjati in izboljševati kvalitetno bivalno okolje z razvojem dejavnosti, ki bodo zagotavljala delovna mesta, nadgradnjo gospodarske javne infrastrukture, zagotavljanjem družbene infrastrukture, javnih površin za rekreacijo in prosti čas, urejanjem zelenih površin naselij ter ohranjanjem društvenih dejavnosti.«

Trinajsti odstavek 3. člena se spremeni tako, da glasi:

»Občina teži k ureditvi cestne infrastrukture. Potrebno je zagotoviti sanacijo dotrajanega javnega cestnega omrežja. Prisotna je težnja po ureditvi površin za pešce in kolesarje (po hodnikih za pešce in kolesarskih stezah). Država in tudi občina spodbujata nadaljnje povezovanje omrežja kolesarskih poti in turističnih rekreacijskih poti z evropskimi omrežji. Spodbuja se razvoj javnega potniškega prometa.«

Štirinajsti odstavek 3. člena se spremeni tako, da glasi:

»Največja težnja občine je po ureditvi gospodarske javne infrastrukture, namenjene oskrbi z vodo, odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode ter ravnanju z odpadki. Vzpodbuja se urejanje telekomunikacijske infrastrukture, in sicer povezovanje in združevanje obstoječih TK omrežij in sistematično uvajanje novih tehnologij. Predvidena je izgradnja optičnega kabla za širokopasovni internet v občini Rogašovci. V območjih večje gostote poselitve se spodbuja ureditev infrastrukture, namenjene daljinskemu ogrevanju.«

Osemnajsti odstavek 3. člena se spremeni tako, da glasi:

»Občine Rogašovci je obsegal bivši pridobivalni prostor »Sotina – širitev« za izkoriščanje mineralne surovine tehnični kamen – filitni skrilavec.«

 

3. člen

Na koncu šestega odstavka 4. člena se doda stavek, ki glasi:

»Predvideva se razširitev naselij zaradi ureditve gospodarske javne infrastrukture, ureditve odprtih bivalnih površin in zelenega sistema naselij.«

 

4. člen

V prvem odstavku 5. člena se drugi, tretji in četrti stavki brišejo. Za prvim stavkom se doda nov drugi stavek, ki glasi:

»Občina Rogašovci je vključena v projekt Oskrba s pitno vodo Pomurja – Sistem B, v okviru katerega bo zagotovljena oskrba s pitno vodo za celotno območje občine.«

Prvi stavek drugega odstavka 5. člena se briše. Dodajo se nov prvi, drugi in tretji stavek, ki glasijo:

»Zaradi povečanih potreb po vodi, lege na občutljivem območju, evtrofikacije in plazljivosti območja je pomembno vzpostaviti učinkovit sistem odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih in padavinskih voda. V strnjenih delih naselij, kjer je izgradnja javne kanalizacije obvezna po predpisih o varstvu okolja, je zgrajena fekalna kanalizacija oziroma se pripravlja projektna dokumentacija za izgradnjo le-te. Na ostalih območjih stavbnih zemljiščih se čim več objektov priključi na kanalizacijsko omrežje ali se odvajanje in čiščenje izvaja z nepretočnimi greznicami ali malimi komunalni čistilnimi napravami.«

Dosedanji drugi in tretji stavek postaneta četrti in peti stavek.

 

5. člen

Prvi stavek petega odstavka 6. člena se spremeni tako, da glasi:

»Razvoj dejavnosti v naseljih je vezan na opremljena stavbna zemljišča, zato občina načrtuje na obstoječih območjih proizvodnih dejavnosti razvoj proizvodne obrti in druge oblike podjetništva.«

Šesti odstavek 6. člena se spremeni tako, da glasi:

»V občinskem središču se predvideva razvoj centralnih in gospodarskih dejavnosti, ohranjanje temeljne strukture naselja ter vzpostavitev urbanega centra. Ohranja se obcestna pozidava in zaporednost zazidave v območjih kmečkega naselja. Nove stanovanjske površine se nameni za individualno stanovanjsko gradnjo.«

 

6. člen

Tretji odstavek 12. člena se spremeni tako, da glasi:

»Razvoj poselitvenih območij se usmerja v zapolnitev nepozidanih stavbnih zemljišč in v zgostitev obstoječih stanovanjskih območij. Stanovanjska gradnja je pretežno usmerjena v gradnjo individualnih stanovanjskih hiš. Večje površine za stanovanjsko gradnjo se zagotovijo v naselju Sveti Jurij in v naselju Rogašovci, kjer je najmanj prostih stavbnih zemljišč. V naselju Nuskova je še veliko prostih stavbnih zemljišč, zato se tam ne načrtuje širitev poselitve. Za širitev družbenih dejavnostih se rezervirajo površine v središču naselja, kar bi omogočilo združitev sorodnih vsebin kot so šola in vrtec oziroma kulturna dvorana. Gospodarske dejavnosti se širijo izven strnjenega dela naselja, poleg obstoječega proizvodnega obrata. Ob obstoječem športnem igrišču se predvidijo dodatne površine za širitev športnih dejavnostih kot so npr. površine za odbojko, kopališča, otroška igrišča in tenis igrišča, ki jih v občini ni. V neposredni bližini občinskega središča se zagotovijo površine za bmx in trim stezo ter površine, namenjene tekaškim prireditvam in preživljanju prostega časa.«

Sedmi odstavek 12. člena se spremeni tako, da glasi:

»Zagotovijo se prometne površine, oskrba s pitno vodo, odvajanje komunalne odpadne vode in daljinsko ogrevanje. Naselje se v celoti opremlja z gospodarsko javno infrastrukturo. Celotna občina Rogašovci je vključena v skupni regionalni vodooskrbni sistem Pomurja. Hodniki za pešce so izgrajeni in so namenjeni tudi kolesarjem. Na novo se bodo postavila tudi avtobusna postajališča in oprema ter obcestna razsvetljava, ki je zastarela oziroma pomanjkljiva.«

 

7. člen

V poglavju III. Izvedbeni del prostorskega načrta se členi od 13. vključno s 46. členom črtajo ter nadomestijo z novim besedilom, ki glasi:

 

»III. Izvedbeni del prostorskega načrta

 

1.0         Splošni skupni pogoji in pregled EUP in pEUP

 

13. člen

(prostorski izvedbeni pogoji)

a) Splošni skupni pogoji

 

(1) Pogoji za načrtovanje posegov v prostor na stavbnih zemljiščih v območju občinskega središča, na območjih naselij, na območju razpršene poselitve in razpršene gradnje ter v odprtem prostoru, določajo:

·   namembnost in vrsto posegov v prostor,

·   lego, velikost in oblikovanje objektov,

·   parcelacijo,

·   priključevanje objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro,

·   celostno ohranjanje kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin, varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb,

·   varovanje zdravja ljudi,

·   drugo.

(2) V vseh EUP, pEUP so na območjih stavbnih zemljišč in ostalih zemljiščih, na katerih odlok dovoljuje posege razen, če za posamezno območje PNRP ni drugače določeno, dopustni naslednji posegi:

·   izvedba gradbenih in drugih del, ki obsega gradnjo novega objekta ali naprave, dozidavo, nadzidavo,  rekonstrukcijo objekta ali naprave in odstranitev objekta ali njegovega dela,

·   sprememba namembnosti objekta,

·   pridobitev gradbenega dovoljenja za obstoječi objekt ali napravo,

·   vzdrževanje objekta in naprav in

·   dela v zvezi s pripravo stavbnega zemljišča.

Posegi se nanašajo na vse vrste objektov glede zahtevnosti: zahtevne, manj zahtevne, nezahtevne in enostavne objekte (v nadaljevanju: posegi). Pri oblikovanju objektov se upošteva tipologija zazidave na območju Občine Rogašovci.

(3) Pri gradnji in določanju velikosti in oblik pomožnih objektov, nezahtevnih in enostavnih objektov, se upošteva veljavne predpise, ki določajo pogoje za gradnjo teh objektov in splošne pogoje glede oblikovanja nezahtevnih in enostavnih objektov. Oblika in obdelava teh objektov se podredi osnovnemu objektu. Nezahtevni in enostavni objekti so lahko zgrajeni kot posamična gradnja ali tako, da se stikajo.

(4) Pri določanju posegov za vrsto objektov za posamezno EUP, pEUP so podlaga podrobne opredelitve objektov predpisi o klasifikaciji oz. razvrščanju objektov in vse njihove spremembe.

(5) Sestavni del izvedbenega dela občinskega prostorskega načrta se štejejo tudi Prikazi območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture, kjer so prikazi obstoječe in predvidene GJI in se na prikazanem koridorju, pod oznako iz Priloge 2 iz Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega prostorskega načrta ter pogojih za določitev območij sanacij razpršene gradnje in območji za razvoj in širitev naselij (Uradni list RS, št. 99/07) lahko izvajajo posegi iz 13. člena tega odloka predvidene ali obstoječe infrastrukture pod pogoji, ki so za posamezni infrastrukturni objekt navedeni v odloku.

(6) Kot prometne površine se smatrajo vse površine, ki v grafičnih prikazih niso opredeljene s PNRP prometne infrastrukture in so del druge namenske rabe ali PNRP in so v grafičnih prikazih izvedbenega dela OPN označene v grafičnih prikazih »Prikazi območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture« ali so evidentne v zemljiško katastrskem prikazu ali evidentne tudi v prostoru (so po dejanski rabi ceste, poti) ali pa so kategorizirane občinske ceste.

(7) EUP in pEUP so določene na podlagi naravnih in ustvarjenih značilnosti prostora in pretežne namenske rabe. EUP in pEUP so naselja ter samostojni zaselki ter ostala območja stavbnih zemljišč (rekreacijska območja, zelene površine,…). Posebne EUP so območja krajine s kmetijskimi in gozdnimi zemljišči in z razpršeno poselitvijo. V prostorski enoti je za posamezne površine določena osnovna namenska raba in PNRP ter PIP.

(8) Poleg PIP-ov za posamezne EUP in pEUP se pri gradnji objektov upoštevajo tudi skupni in splošni PIP-i. ter pogoji iz 8.0 poglavja odloka.

(9) Občinski prostorski načrt Občine Rogašovci je podlaga za pridobitev gradbenega dovoljenja, razen za območja, kjer veljajo obstoječi ali so predvideni OPPN-ji.

 

b) Skupni PIP, ki se upoštevajo pri posegih v prostor v vseh EUP in pEUP

(1)  Na objektih so prepovedane strehe z nezdružljivimi različnimi nakloni in slemeni, podaljšani, prirobljeni in polni čopi oz. elementi, ki niso skladni z arhitekturno tipologijo območja. Dopustna je izvedba klasičnih čopov, značilnih  oz. tipičnih za to območje. Prepovedani so dodatki na pročeljih objektov kot so večkotni izzidki, okrogli izzidki, stolpiči, ipd. razen, če so za objekte značilni (sakralni objekti,…). Izzidki ali dodatki na fasadah so pravokotnih, kvadratnih oblik. Izzidki ne smejo presegati 1/3 stanice objekta in biti izzidani več kot 1,2 m. Izzidki imajo lahko tudi enokapno ali ravno strešico. Na strehah objektov so poleg strešnih oken lahko tudi frčade oz. kukerli, pultna okna, sončni sprejemniki ali druge naprave namenjene zbiranju obnovljivih virov energije, ki ne smejo presegati slemena streh. Frčade so lahko z  dvokapno streho ali ravno strešico in zidcem ob straneh. Frčade in pultna okna se izvede največ do 1/2 višine strešine in do 2/3 dolžine strešine.

(2) Na območjih, kjer so dovoljene dvokapne strehe, ki se kombinirajo z ravnimi, se upošteva naslednje določilo: Ob dvokapnem delu objekta (min. 2/3), so lahko deli stavbe z ravno ali enokapno streho, ki so vcepljeni ali dodani k osnovnim tlorisom z dvokapno streho. Pri kombinaciji dvokapne strehe z ravno ali enokapno mora stavbna masa dvokapnega dela objekta vizualno prevladovati in slediti vzorcu pozidave na območju.

(3) Višina stanovanjske etaže je največ 3,0 m. Višina poslovne etaže 4,5 m oz. se lahko prilagodi tehnologiji.

(4) Višine in tlorisne oblike specifičnih stavb, kot so sakralni objekti (kapele, cerkve,…), gasilski stolpi, športni objekti (tribune,…), silosi, ipd. se prilagodijo namenu oz. tehnologiji. Prav tako se strehe na specifičnih objektih (glede oblike strehe, naklona in materiala) kot so zimski vrtovi, športni objekti (tribune) kmetijski ali proizvodni objekti (rastlinjaki, lagune, silosi,...) prilagodijo namenu oz. tehnologiji.

(5) Ne glede na določila odloka je možna gradnja stanovanjskih objektov v drugi vrsti, če je prva vrsta zapolnjena in je do predvidenega objekta v drugi vrsti zagotovljena odmerjena dovozna pot na katero se lahko priključi stavbno zemljišče. Dovozna pot mora bit širine min. 3,5 m za en objekt oz. min. 5, 0 m za dva ali več objektov.

(6) Ostale obstoječe objekte in naprave izvedene na kmetijskih, gozdnih zemljiščih se lahko vzdržuje, rekonstruira in poruši (kužna znamenja, spomeniki, lovske preže, obvestilne prometne in neprometne signalizacije,…) v skladu z resornimi predpisi. 

(7) Streha osnovnega objekta se lahko podaljša na prizidan objekt v istem ali manjšem naklonu. V kolikor se nezahtevni in enostavni objekti gradijo tik ob osnovni stavbi so lahko izvedeni tudi tako, da se streha osnovnega objekta podaljša ali nadaljuje preko objekta praviloma v istem naklonu, kot ga ima osnovna streha, lahko pa tudi v manjšem. Vrtne ute, paviljoni imajo lahko tudi šotorasto ali stožčasto streho s poljubnim naklonom. Nadstreški za avto imajo lahko usločeno obliko.

(8) Kritine ne smejo biti svetleče oziroma trajno bleščeče. Kričeče in žive barve, kakor tudi risanje okraskov in poševnic na fasadah je prepovedano. Signalne barve (vijolične, izrazito rumene, turkizne,...), kakor tudi risanje okraskov in poševnic na fasadah je prepovedano.

(9) Ne glede na določbe odloka se nadstreški, terase, zimski vrtovi, garaže in vetrolovi lahko gradijo za, ob in pred objektom pod pogojem, da se upošteva gradbeno linijo, prepisane odmike od mej in je v soglasju z upravljavcem ceste. Ograje, škarpe, dovozi, dvorišča, parkirišča, podporni zidovi, ipd. se gradijo v okolici objektov 1,0 m odmiku ali do sosednje parcelne meje v soglasju s sosedom. Objekti, ki nimajo višine, pa se lahko gradijo do meje.

(10) Za pomožne kmetijsko - gozdarske objekte, ki se gradijo na kmetijskih in gozdih zemljiščih, ob obstoječe stavbno zemljišče se smiselno uporabijo PIP glede lege, velikosti in oblikovanja  iz EUP, pEUP, v kateri se nahaja kmetija, kmečko gospodarstvo, domačija. V kolikor gre za ureditev kmetijske dejavnosti v odprti krajini veljajo pogoji, ki so predpisani glede lege, velikosti in oblikovanja objektov za razpršeno poselitev z oznako PNRP A.

 

c) Pregled EUP in pEUP

 

(1) Pregled EUP in pEUP v Občini Rogašovci:

 

Oznaka

EUP/

pEUP

Naselje

Ime EUP/pEUP

PNRP

Režimi v EUP/pEUP

Načini urejanja

Člen v odloku

OC 1

Ocinje

Naselje Ocinje

SK-površine podeželskega naselja

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

K2-druga območja kmetijskih zemljišč

VC-celinske vode

varstvo narave,

erozija (OU)

/

21. člen

OC 2

Ocinje

Pokopališče Ocinje

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave, varstvo KD (Ešd: 6848),

erozija (OU)

/

23. člen

OC 3

Ocinje

MIP – Pomurka Reja

IK-površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo

varstvo narave,

erozija(OU)

/

24. člen

OC 4

Ocinje

KG Rakičan

IK površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo

varstvo narave,

erozija (OU)

/

24. člen

SE 1

Serdica, Ocinje

Zaselek Serdiški Breg

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

varstvo narave, varstvo KD (Ešd: 26047),

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 2

Serdica

Počitniške hišice Serdiški Breg – 1

SP-površine počitniških hiš

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

25. člen

SE 3

Serdica

Zaselek Serdica –Ves

SK-površine podeželskega naselja

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

varstvo narave (NV-območje), varstvo KD

(Ešd: 6867), območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 4

Serdica

Zaselek Kovačev Breg

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 5

Serdica

Poslovno obrtna cona – Kovačev Breg

CD-druga območja centralnih dejavnosti

IG-gospodarska cona

varstvo narave,

erozija (ZU)

 

Ur.l. RS, 24/15

27. člen

SE 6

Serdica

Igrišče Serdica

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

22. člen

SE 7

Serdica

Pokopališče Serdica

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

SE 8

Serdica

Zaselek Žimanov Breg

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

K1-najboljša kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 9

Serdica,

Sotina

Romski zaselek Serdica

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

SE 9/1

Serdica,

Sotina

Romski zaselek Serdica – širitev

SS-stanovanjske površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

SE 10

Serdica,

Sotina

Zaselek Glošnjak

SK-površine podeželskega naselja

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 11

Serdica

Zaselek Benkove Grabe

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

SE 12

Serdica

Serdiški breg

BC-športni center

ZS-površine za oddih rekreacijo in šport

K2-druga kmetijska zemljišča

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

22. člen

SO 1

Sotina

Zaselek Tomanov Breg

SK-površine podeželskega naselja

ZD-druge urejene zelene površine

PC-površine cest

O-območja okoljske infrastrukture

VC-celinske vode

varstvo narave

(NV-območje),

erozija (ZU)

/

21. člen

SO 2

Sotina

Zaselek Martinova Graba s starim gasilskim domom in kapelo.

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

ZD-druge urejene zelene površine

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 26048),

erozija (ZU)

/

21. člen

SO 3

Sotina

Zaselek Šarkanov – Čurmanov Breg

SK-površine podeželskega naselja

VC-celinske vode

PC-površine cest

ZD-druge urejene zelene površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

SO 4

Sotina

Pokopališče Sotina – Čurmanov Breg

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

SO 5

Sotina

Igrišče Sotina

ZS-površine za oddih rekreacijo in šport

BC-športni center

PO-ostale prometne površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

22. člen

SO 6

Sotina

»Mejni prehod Sotina«

BT-površine za turizem

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

26. člen

SO 7

Sotina

Romski zaselek Sotina

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

SO 8

Sotina

Kamnolom

LN-površine nadzemnega pridobivalnega prostora

PC-površine cest

varstvo narave

(NV-območje),

erozija (ZU)

OPPN

(Ur.l. RS, št. 54/10, 44/12)

27. člen

SO 9

Sotina

Pokopališče Sotina – Martinova Graba

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

SO 10

Sotina

Sotinski breg - Kugla

BT-površine za turizem

PC-površine cest

varstvo narave

(NV-območje),

erozija (ZU)

/

26. člen

SO 11

Sotina

»Maloobmejni prehod Sotina«

BT-površine za turizem

varstvo narave

(NV-območje),

erozija (ZU)

/

26. člen

KR 1

Kramarovci

Naselje Kramarovci s kapelo.

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

ZD-druge urejene zelene površine

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 12287),

HMO,

erozija (OU, ZU)

/

21. člen

KR 2

Kramarovci

Igrišče Kramarovci

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

varstvo narave,

erozija (OU)

/

22. člen

KR 3

Kramarovci

Vinska klet

IK-površine z objekti za kmetijsko proizvodnjo

varstvo narave,

erozija (OU, ZU)

/

24. člen

KR 4

Kramarovci

Pokopališče Kramarovci

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (OU)

/

23. člen

KR 5

Kramarovci

»Mejni prehod«

BT-površine za turizem

varstvo narave,

erozija (OU)

/

26. člen

FI 1

Fikšinci

Naselje Fikšinci s cerkvijo in gasilskim domom.

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3047, 12284, 26045,),

erozija (ZU)

/

21. člen

FI 1/1

Fikšinci

Naselje Fikšinci – kmetija

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

FI 1/2

Fikšinci

Naselje Fikšinci – kmetija

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

FI 1/3

Fikšinci

Naselje Fikšinci – kmetija

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

FI 1/4

Fikšinci

Naselje Fikšinci – širitev

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21.člen

FI 2

Fikšinci

Pokopališče Fikšinci

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

FI 3

Fikšinci

Igrišče Fikšinci

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

22. člen

FI 4

Fikšinci

Zaselek Mahlt

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

FI 5

Fikšinci

Maloobmejni prehod Fikšinci

BT-površine za turizem

varstvo narave,

erozija (OU)

/

26. člen

RP 1

Ropoča

Zaselek Ropoča – Ropoški Vrh

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3227, 26038),

erozija (ZU)

/

21. člen

RP 2

Ropoča

Romski zaselek Ropoča-1

SS-stanovanjske površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

RP 3

Ropoča

Romski zaselek Ropoča-2

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

RP 4

Ropoča

Zaselek Ropoča – Ves

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave (NV-območje), območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

21. člen

RP 5

Ropoča

Igrišče Ropoča

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

BT-površine za turizem

varstvo narave (NV-območje), območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

22. člen

RP 6

Ropoča

Zaselek Pretmar

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

RP 7

Ropoča

Turistično območje Ledavsko jezero

BT-površine za turizem

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

26. člen

RP 8

Ropoča

Zaselek Šarkanov Breg

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

 

/

21. člen

PE 1

Pertoča

Zaselek Pertoča-Ropoški Vrh

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 2

Pertoča

Zaselek Vukov Breg

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 3

Pertoča

Zaselek Kočeva Graba

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 4

Pertoča

Zaselek Pertoča – Ves

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

ZD-druge urejene zelene površine

PO-ostale prometne površine

varstvo narave (NV-območje), območje katastrofalnih poplav,

HMO,

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 5

Pertoča

Zaselek Pertoča – Gres

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave (NV-območje), varstvo KD

(Ešd: 6866, 26041) , območje katastrofalnih poplav,

HMO,

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 6

Pertoča, Ropoča

Romski zaselek Kosednarov Breg

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

PE 6/1

Pertoča, Ropoča

Romski zaselek Kosednarov Breg – širitev

SS-stanovanjske površine

varstvo narave,

HMO,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

PE 6/2

Pertoča, Ropoča

Romski zaselek Kosednarov Breg – širitev

SS-stanovanjske površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

pOPPN

27. člen

PE 7

Pertoča, Večeslavci

Zaselek Varaš

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

BC-športni center

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3225),

erozija (ZU)

/

21. člen

PE 8

Pertoča

Pokopališče Pertoča – Sv. Helena

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnost.

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

PE 9

Pertoča

Skakalni center

BC-športni center

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

 

22.člen

VE 1

Večeslavci

Zaselek Pintarjev – Sikašov Breg z gasilskim domom

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnost,

PC-površine cest

ZD-druge urejene zelene površine

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 26044),

erozija (ZU)

/

21. člen

VE 2

Večeslavci

Zaselek Večeslavci – Ves

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 26043),

HMO,

erozija (ZU)

/

21. člen

VE 3

Večeslavci

Pokopališče Večeslavci

ZK-pokopališče

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

VE 4

Večeslavci

Igrišče Večeslavci

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

22. člen

VE 5

Večeslavci

Zaselek Večeslavci - Gres

SK-površine podeželskega naselja

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3228), območje katastrofalnih poplav,

HMO,

erozija (ZU)

/

21. člen

SJ 1

Sveti Jurij

Zaselek Mačkove Grabe

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

SJ 2

Sveti Jurij

Zaselek Gerečavci – Srednja ves

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

21. člen

SJ 3

Sveti Jurij

Del naselja – Jug

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

HMO,

erozija (ZU)

/

17. člen

SJ 4

Sveti Jurij

Del naselja – LIV Zahod

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

16. člen

SJ 5

Sveti Jurij

Del naselja – LIV Sever-Vzhod

SSm-mešane stanovanjske površine z obrtnimi dejavnostmi

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

16. člen

SJ 7

Sveti Jurij

Del naselja Sveti Jurij – Kmetija Šalamon

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

17. člen

SJ 8

Sveti Jurij

Industrijska cona LIV

IG-gospodarska cona

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

18. člen

SJ 10

Sveti Jurij

Pokopališče Sveti Jurij

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PO-ostale prometne površine

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

SJ 11

Sveti Jurij

Center – Vas

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti,

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

VC-celinske vode

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

14. člen

SJ 12

Sveti Jurij

Center Sever – Sveti Jurij

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

14. člen

SJ 13

Sveti Jurij

Elizabeta – Dom starejših Rakičan

SB-stanovanjske površine za posebne namene

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

16. člen

SJ 14

Sveti Jurij

Del naselja – Center

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

16. člen

SJ 15

Sveti Jurij

Zeleni del naselja

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

BC-športni center

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

19. člen

SJ 16

Sveti Jurij

Del naselja – Sever

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

 

 

16. člen

SJ 18

Sveti Jurij

Del naselja – Meklika

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

17. člen

SJ 19

Sveti Jurij

Center Jug – Sveti Jurij

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3046),

erozija (ZU)

/

15. člen

SJ 21

Sveti Jurij

Lovski dom

BC-športni center

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

22. člen

RO 1

Rogašovci

Zaselek Rogašovske Rajse

SK-površine podeželskega naselja,

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

RO 2

Rogašovci

Zaselek Haužekov Breg – Gerderove Grabe

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

RO 3

Rogašovci

Del naselja – Center

SS-stanovanjske površine

ZV-površine za vrtičkarstvo

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 26033, 26034, 26037),

erozija (ZU)

/

16. člen

RO 4

Rogašovci

Del naselja – Vrtec Jug

SS-stanovanjske površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

16. člen

RO 5

Rogašovci

Del naselja – Zahod

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

17. člen

RO 6

Rogašovci

Center – Rogašovci

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 3048),

erozija (ZU)

/

14. člen

RO 7

Rogašovci,

Nuskova

Del naselja – Srednja Gasa-Vzhod

SS-stanovanjske površine

ZD-druge urejene zelene površine

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

16. člen

RO 8

Rogašovci

Center – Srednja Gasa

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

14. člen

RO 9

Rogašovci

Pokopališče Rogašovci

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

RO 10

Rogašovci

Del naselja Rogašovci – Kmetija Šalamon

SK-površine podeželskega naselja

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

17. člen

RO 12

Rogašovci,

Nuskova

Del naselja – Srednja Gasa-Vzhod

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

17. člen

RO 13

Rogašovci

Športni center

»BMX« steza

BC-športni center

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

22. člen

NU 1

Nuskova

Zaselek Nuskove Rajse

SK-površine podeželskega naselja

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

NU 2

Nuskova

Del naselja – Zahod

SS-stanovanjske površine

PC-površine cest

varstvo narave, območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

16. člen

NU 3

Nuskova,

Rogašovci

Del naselja – Center

CU-osrednja območja centralnih dejavnosti

CD-druga območja centralnih dejavnosti

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 12290),

erozija (ZU)

/

14. člen

NU 4

Nuskova

Del naselja – Mekišova Graba

SK-površine podeželskega naselja

ZD-druge urejene zelene površine

PC-površine cest

varstvo narave, varstvo KD

(Ešd: 26049),

erozija (ZU)

/

17. člen

NU 5

Nuskova

Pokopališče Nuskova

ZK-pokopališče

CD-druga območja centralnih dejavnosti

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

23. člen

NU 6

Nuskova

Zaselek Založe

SK-površine podeželskega naselja

ZD-druge urejene zelene površine

PC-površine cest

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

21. člen

EU 1

Občina

Odprta krajina – Občina Rogašovci

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

ZD-druge urejene zelene površine

A-površine razpršene poselitve

E-območja energetske infrastrukture

O-območja okoljske infrastrukture

G-gozdna zemljišča

K1-najboljša kmetijska zemljišča

K2-druga kmetijska zemljišča

VI-območja vodne infrastrukture

PC-površine cest

PO-ostale prometne površine

VC-celinske vode

varstvo narave (NV-točke in območja),

varstvo KD

(Ešd: 6760, 6830, 6866, 6867, 6868, , 26034, 26035, 26036, 26041, 26042, 26043, 26044, 26047

območje katastrofalnih in redkih poplav,

HMO,

erozija (OU, ZU)

vojno grobišče

/

28. člen

EU 1/1

Serdica

Odprta krajina – Zaselek Serdica

A-površine razpršene poselitve

varstvo narave

erozija (OU, ZU)

/

28. člen

EU 1/2

Nuskova

Odprta krajina – Mineralni vrelec

ZS-površine za oddih, rekreacijo in šport

varstvo narave

(NV-točka),

območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

28. člen

EU 1/3

Sveti Jurij

Odprta krajina – Park

ZP-parki

varstvo narave,

območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

28. člen

EU 1/4

Sotina

Odprta krajina – žaga

ZD-druge urejene zelene površine

varstvo narave

(NV-obm),

območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

28. člen

EU 1/5

Sveti Jurij

Odprta krajina – čistilna naprava

O- območja okoljske infrastrukture

varstvo narave,

območje katastrofalnih poplav,

HMO,

erozija (ZU)

 

/

28. člen

EU 1/6

Sotina

Odprta krajina – oljarna

A-površine razpršene poselitve

ZD-druge urejene zelene površine

PO-ostale prometne površine

varstvo narave

(NV-točka in območja)

območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

28. člen

EU 1/7

Serdica

Odprta krajina – širitev kmetije

A-površine razpršene poselitve

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

28. člen

EU 3

Fikšinci

Odprta krajina – Naselje Fikšinci

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

/

20. člen

EU 4

Pertoča

Odprta krajina – Naselje Pertoča

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave (NV-območje),

območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

/

20. člen

NH 1

Ocinje

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (OU)

NHT 38.2

28. člen

NH 2

Ocinje

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave

HMO,

erozija (OU)

NHT 38.2

28. člen

NH 3

Rogašovci

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

NHT 38.2

28. člen

NH 4

Sveti Jurij

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

NHT 38.2

28. člen

NH 5

Sveti Jurij

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

varstvo narave,

erozija (ZU)

NHT 38.2

28. člen

NH 6

Pertoča

Nadomestni habitat

K2-druga kmetijska zemljišča

G-gozdna zemljišča

VC-celinske vode

varstvo narave (NV-območje), območje katastrofalnih poplav,

erozija (ZU)

NHT za mokrotne habitate (37.2 in 44.13)

28. člen

NH 7

Sotina

Nadomestni habitat

G-gozdna zemljišča

varstvo narave (NV-območje),

erozija (ZU)

NHT za Ilirsko hrastova belo-gabrovja

28. člen

               

*opombe: varstvo narave pomeni, da je celotna občina v območju Nature 2000, v ekološko pomembnem območju (EPO) in zavarovanem območju Krajinskega parka Goričko, za posamezno enoto so navedeni podatki o naravnih vrednotah (NV), kulturni dediščini (KD), poplavnih in erozijskih (OU-običajni ukrepi, ZU-zahtevni ukrepi) območjih ter izvedenih hidromelioracijah (HMO)

 

2.0. Prostorski izvedbeni pogoji za načrtovanje prostorskih ureditev in graditev objektov na območju stavbnih zemljišč v posameznih EUP in pEUP

 

14. člen

(centralni del občinskega središča – Rogašovci - Sveti Jurij - Nuskova)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

(1) V EUP SJ 11, SJ 12, RO 6, RO 8 in NU 3 so na območju stavbnih zemljišč, ki so opredeljena kot osrednja območja centralnih dejavnosti (oskrbne, storitvene, upravne, socialne, zdravstvene, vzgojne, izobraževalne, kulturne in podobne dejavnosti ter bivanje), z oznako PNRP CU, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   eno in dvo stanovanjske stavbe (razen počitniških in vrstnih hiš) pod pogojem, da je del objekta namenjen za javno funkcijo,

·   stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine,

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe,

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti (razen avtomehaničnih delavnic),

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   druge nestanovanjske stavbe, razen kmetijskih,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice ter na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) EUP NU 3 in RO 6 so na območju stavbnih zemljišč, ki so namenjena drugim centralnim dejavnostim, z oznako PNRP CD (območja kapel), dopustni posegi za objekte:

·   druge nestanovanjske stavbe:

·   stavbe za opravljanje verskih obredov,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti v skladu z namembnostjo območja, razen vojaških objektov in odlagališča odpadkov,

·   objekti iz Priloge 1.

(3) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1, podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma, če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

(4) Na območjih celinskih vodnih zemljišč, ki so del druge namenske rabe, in na območjih celinskih vodnih zemljišč z oznako PNRP VC, na območjih vodne infrastrukture in na priobalnih zemljiščih, ki jim pripadajo, so poleg osnovne rabe dopustni naslednji posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve):

·   gradnja objektov javne infrastrukture, komunalne in druge infrastrukture ter komunalnih priključkov na javno infrastrukturo (tudi iz skupine nezahtevnih in enostavnih objektov),

·   gradnja objektov grajenega javnega dobra po Zakonu o vodah ali drugih zakonih,

·   ukrepi, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih voda,

·   ukrepi, ki se nanašajo na ohranjanje narave,

·   gradnja objektov, potrebnih za rabo voda, ki jih je za izvajanje vodne pravice nujno zgraditi na vodnem oziroma priobalnem zemljišču (npr. objekt za zajem ali izpust vode), zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih,

·   gradnja objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaženjem, gradnja objektov, namenjenih obrambi države, zaščiti in reševanju ljudi, živali in premoženja ter izvajanju nalog policije,

·   objekti iz Priloge 1.

(5) Za obstoječe objekte in naprave, ki se nahajajo na vodnem in priobalnem zemljišču, je na teh objektih in napravah mogoča rekonstrukcija, sprememba namembnosti ali nadomestna gradnja, če:

·   se s tem ne povečuje poplavna ali erozijska nevarnost ali ogroženost,

·   se s tem ne poslabšuje stanja voda,

·   je omogočeno izvajanje javnih služb,

·   se s tem ne ovira obstoječe posebne rabe voda,

·   to ni v nasprotju s cilji upravljanja z vodami in

·   se z rekonstrukcijo ali nadomestno gradnjo oddaljenost do meje vodnega zemljišča ne zmanjšuje.

Na vodnih in priobalnih zemljiščih so prepovedani posegi, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja ter onemogočili obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov. Prepovedano je tudi pranje vozil, gnojenje in uporaba sredstev za varstvo rastlin, izlivanje, odlaganje in pretovarjanje odkopanih ali odpadnih materialov ali drugih podobnih snovi ter odlaganje odpadkov.

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogoča intervencijo v notranjost parcele in zagotavlja požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. V strnjeni zazidavi se novi objekti lahko locirajo na mejo. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve priključkov gospodarske javne infrastrukture na predmetnem zemljišču, ti se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

(2) Ob cestah se upoštevata gradbena linija, ki je določena z linijo obstoječih objektov.

 

c) Pogoji glede velikosti

 

(1) Velikost objektov na posamezni parceli se določa glede na velikost parcele in glede na obvezne odmike. Objekti na posamezni gradbeni parceli morajo biti medsebojno oblikovno usklajeni in usklajeni z osnovnim objektom glede gabaritov, naklonov in oblikovanja streh ter fasad.

(2) Višina stanovanjskih stavb je do K+P+1 ali do K+P+M. Višina nestanovanjskih objektov in stanovanjskih stavb za posebne družbene skupine je lahko do K+P+1+M ali do K+P+2. Višina objektov se lahko poveča, če je vertikalni gabarit prevladujočega tipa obstoječih stavb višji. Sprememba višine mora biti utemeljena v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja s prikazom višin sosednjih objektov. Pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode. Stropna plošča kleti je 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna gradnja ene etaže manj nad terenom. Sakralni, družbeni objekti in stolpi ob gasilskih domovih so lahko višji, oblika se prilagodi namenu. Sakralni objekti se izvedejo pod kulturnovarstvenimi pogoji in soglasjem.

 

č) Pogoji glede oblikovanja 

 

(1) Tlorisna oblika objektov mora biti podolgovata ali lomljena, za objekte javnega značaja tudi kvadratna. Fasade so svetlih, zemeljskih barv.

(2) Strehe na vseh objektih so enakostranične dvokapnice v naklonu od 30 do 45 stopinj s smerjo slemena po daljši stranici objekta ter na območju centralnih dejavnosti štirikapne v naklonu od 25 do 45 stopinj.  Strehe naj bodo v opečni, rjavi ali sivi barvi ter na območjih tradicionalne tipologije gradnje pretežno opečne. Na sakralnih objektih so dopustne drugačne strehe v skladu z kulturnovarstvenimi pogoji in soglasjem. Ravne in enokapne strehe so možne na stanovanjskih objektih, pod pogojem, da je min. 2/3 objekta dvokapna streha ter max. 1/3 objekta ravna ali enokapna streha, ki mora biti nižje od slemena dvokapnice, to razmerje se upošteva tudi pri enokapnih in ravnih prizidkih k osnovnemu objektu. Enokapne in ravne strehe ter strehe z manjšimi nakloni so možne na prizidkih k stanovanjskemu objektu, na enostavnih in nezahtevnih objektih ter na večjih in širših nestanovanjskih objektih. Ti objekti morajo biti oblikovani in obdelani skladno z osnovnim objektom.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Del parcele mora biti ozelenjen. Za zasaditev se uporablja predvsem avtohtono drevje in grmovje.

(4) Posamezna parcela je lahko ograjena. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 1,20 m. Ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah se morajo ograje postaviti tako, da omogočajo preglednost in ne ovirajo prometa po javni cesti. Ograje ob zunanjih mejah EUP (to je ob cestah) morajo biti enotne višine. Varovalne ograje (žične ali iz drugih pletiv)  ob eventualnih rekreacijskih površinah so lahko višje, njihova višina se prilagodi namenu.

(5) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

d) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Širina parcele mora zagotavljati sanitarne in požarne odmike med objekti. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Za samostojne stanovanjske objekte širina novih parcel ne sme biti manjša od 18 m. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključek na javno cesto mora biti varen in urejen v skladu s predpisi o javnih cestah.

2) Posamezna gradbena parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na funkcijo in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP NU 3 je objekt kulturne dediščine EŠD 12290 – Nuskova – Kapela Sv. Trojice,  v EUP RO 6 objekt kulturne dediščine EŠD 3048 Rogašovci – Kapela Marije vnebovzete. Objektom kulturne dediščine se varujejo gabariti, zunanja podoba in materiali gradnje. Za vsak poseg v enote kulturne dediščine in njegovo vplivno območje se pridobi kulturno-varstvene pogoje in kulturno-varstveno soglasje.

(2) Na poplavnem območju na delu EUP SJ 11, ki se nahaja delno ali v celoti na poplavnem območju, je dopustna le rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja, razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak tovrsten poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(3) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(4) Pri EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(5) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

15. člen

(cerkveni in šolski kompleks v občinskem središču)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SJ 19 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so osrednja območja centralnih dejavnosti, z oznako PNRP CU, in so namenjena za verske, izobraževalne, upravne, gostinske, trgovske in vzgojne dejavnosti, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine,

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe (kampi, šotorišča kot del dejavnosti ter tudi na območju šole in vrtca v skladu z predpisi),

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti (manjših dimenzij ali v kombinaciji z drugimi dejavnostmi, razen avtomehaničnih delavnic),

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   druge nestanovanjske stavbe (razen stavb za kmetijske dejavnosti),

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti – kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

(2) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1, podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma, če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Nezahtevne in enostavne objekte k cerkvenim objektom se lahko zgradi ali postavi pod pogojem, da ne zakrivajo pogledov na enoto kulturne dediščine in so v skladu s kulturno varstvenimi pogoji in soglasjem.

(2) Objekti so lahko kvadratne, podolgovate ali lomljene oblike. Višina šolske stavbe je največ K+P+3, višina ostalih poslovno stanovanjskih objektov, kakor tudi stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine, so lahko do K+P+2. Višina in oblika cerkvenih objektov in objektov znotraj cerkvenega kompleksa se prilagodi namenu in morajo biti skladni s kulturnovarstvenimi pogoji in soglasjem. Višina ostalih objektov se lahko poviša, če je vertikalni gabarit prevladujočega tipa obstoječih stavb višji. Sprememba višine mora biti utemeljena v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja s prikazom višin sosednjih objektov. Pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode. Stropna plošča kleti je lahko največ 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna gradnja ene etaže manj nad terenom.

(3) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogoča intervencijo v notranjost parcele in zagotavlja požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. V strnjeni zazidavi se novi objekti lahko locirajo na mejo. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmiki od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

 

c) Pogoji glede velikosti in oblikovanja

 

(1) Pri rekonstrukciji in vzdrževanju cerkvenega objekta se varuje tlorisna in višinska zasnova stavbne dediščine, gradivo in konstrukcijska zasnova, oblikovanost zunanjščine (členitev strešine, kritina, nakloni streh, stavbno pohištvo, barva, detajli), funkcionalna zasnova, komunikacijska in infrastrukturna navezava na okolico. Varuje se tudi širša okolica objekta.

(2) Strehe na šolskem kompleksu so lahko v poljubnem naklonu, ravne ali enokapne s poljubno kritino. Na cerkvenem kompleksu je dopustna streha in kritina, ki je skladna s kulturnovarstvenimi pogoji in soglasjem. Pri vkopanih objektih je streha lahko ozelenjena.

(3) Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje okoli šolskega kompleksa je lahko višine do 1,2 m. Varovalne ograje so lahko višje in morajo biti transparentne (žičnate ali pletene). Okoli cerkve je višina in oblika ograje, škarpe ter podpornega zidu določena v skladu z kulturnovarstvenimi pogoji in soglasjem. Na strani parcele, ki meji na cesto mora biti postavljena tako, da ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah omogoča preglednost in ne ovira prometa po javni cesti. Če je sosednje zemljišče javna cesta, je za postavitev ograje treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.

(4) Fasade so v svetlih, zemeljskih barvah.

(5) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Del parcele mora biti ozelenjen.

(6) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna. Spominska obeležja in objekte za oglaševanje se ne sme nameščati na cerkveno stavbo, razen če to zahteva Ministrstvo za kulturo ali njegove strokovne službe.

(7) Pri oblikovanju nezahtevnih in enostavnih objektov se upošteva oblikovne značilnosti in materiale na obstoječih objektih. Pri določanju velikosti nezahtevnih in enostavnih objektov se upoštevajo veljavni predpisi, ki določajo pogoje za gradnjo teh objektov.

 

č) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Pri nadaljnjih gradnjah v šolskem kompleksu se upošteva faktor zazidanosti, ki znaša 0,6.

(2) Posamezna gradbena parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na funkcijo in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

d) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP SJ 19 gradnja južno od cerkve ni možna. Zaradi izjemne vedute cerkve Sv. Jurija mora ta prostor ostati nepozidan. Ostali posegi v prostor so možni ob pridobitvi kulturnovarstvenih pogojev in soglasja. V to območja se ne dovoli umeščanje reklamnih tabel.

(2) Vse posege v cerkvenem kompleksu se izvaja v skladu s kulturno varstvenimi pogoji in s soglasjem.

(3) Zaradi varovanja netopirjev se morajo pred začetkom izvajanja vzdrževalnih in rekonstrukcijskih delih na objektih v EUP SJ 19 izvajalci posvetovati z območno službo za varovanje narave. Izvajanje del je potrebno prilagoditi življenjskemu ciklusu netopirjev. Na obstoječe podstrešne odprtine objektov naj se ne namešča žičnatih mrež, ki so manjše od 20 x 12 cm. Reže polken naj bodo odprte. Objektov naj se ne osvetljuje. Izjemoma je osvetljevanje možno, vendar tako, da bo vpliv na netopirje čim manjši (ne osvetljuje se lin skozi katere izletavajo netopirji). Prednostno naj se uporabljajo svetila z vgrajenim sistemom za samodejni vklop/izklop. V bližini naj se v največji možni meri ohranja drevesna in grmovnata vegetacija.

(4) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(5) EUP se nahaja na erozijskih območjih zato se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(6) Poleg navedenih pogojev veljajo še pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

16. člen

(stanovanjska območja v občinskem središču)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP NU 2, RO 3, RO 4, RO 7, SJ 4, SJ 5, SJ 13, SJ 14 in SJ 16 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so stanovanjske površine, namenjene bivanju s spremljajočimi dejavnostmi, z oznako PNRP SS, SSm in SB, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   eno ali dvo  stanovanjske stavbe (razen počitniških hišic in vrstnih hiš),

·   stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine,

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe,

·   poslovne in upravne stavbe, pod pogojem, da njihov delež ne presega deleža stanovanjske funkcije,

·   trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti manjših dimenzij ali znotraj stanovanjske stavbe, vključno z avtomehaničnimi in drugimi delavnicami pod pogojem, da ne presegajo predpisane mejne ravni hrupa za to območje,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   druge nestanovanjske stavbe (razen kmetijskih), ki nimajo negativnih vplivov na okolje,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti -  kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

(2) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, odstranitev in tekoča vzdrževalna dela prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1 ter gradnja, rekonstrukcija, odstranitev in vzdrževanje podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture in če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

(3) V EUP RO 3 na območju stavbnih zemljišč, ki so opredeljene kot površine za vrtičke z oznako PNRP ZV, so dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske objekte:

·   - kmetijski objekti za namene dejavnosti na območju,

·   - samostojne sanitarije in ostale naprave in objekti, ki so namenjeni dejavnosti na območju,

·   - druge stavbe, ki niso uvrščeni drugje (pomožne stavbe),

·   gradbeni  inženirski objekti namenjenih dejavnosti na območju ali kot  povezovalni vodi, če ni drugih prostorskih možnosti:

·   objekti prometne infrastrukture

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov

·   energetski objekti za oskrbo objektov na območju - kotlovnice, na strehah objektov sončne    elektrarne in kolektorji,

·   objekti  iz Priloge 1. 

 

(4)  Na EUP RO 7 so na območju stavbnih zemljišč, ki so opredeljene, kot druge zelene površine z oznako PNRP ZD, dopustni posegi, za objekte:

·   gradbeni  inženirski objekti namenjenih dejavnosti na območju ali kot povezovalni vodi, če ni drugih prostorskih možnosti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   objekti  iz Priloge 1. 

 

(b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju novih objektov na območju z oznako PNRP SS, SSm in SB se upošteva tipologija zazidave in regulacijske linije, ki se povzamejo iz vzorca postavitve obstoječih stavb na območju. Postavitev stavb mora slediti obstoječi razpoznavni regulacijski črti naselja, to je gradbeni liniji obstoječih objektov. V kolikor obstoječa zazidava ne zagotavlja prometne varnosti se novi objekti lahko locirajo v gradbeno linijo obstoječih objektov zamaknjenih v notranjost parcele, ki ni večja od 10 m. V primeru, da gradbena linija v notranjosti še ni vzpostavljena ali je globlja od 10 m se novogradnje umešča v 10 m odmiku od ceste in temu vzorcu sledijo vse naslednje novogradnje. Vsa navedena odstopanja morajo biti utemeljena v projektni dokumentaciji, iz katere je razvidna tudi lega obstoječih objektov.

(2) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogoča intervencijo v notranjost parcele in zagotavlja požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

 

c) Pogoji glede velikosti

 

(1) Višina stanovanjskih objektov je do K+P+1 ali do K+P+M. Višina se lahko poveča, če je vertikalni gabarit prevladujočega tipa obstoječih stavb višji. Sprememba višine mora biti utemeljena v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja s prikazom višin sosednjih objektov. Pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode. Stropna plošča kleti je 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna gradnja le ene etaže nad terenom (P).

 

č) Pogoji glede oblikovanja

 

(1) Tlorisna oblika objektov je pravokotna ali lomljena. Strehe so dvokapne, v naklonu od 30 do 45 stopinj in s smerjo slemena po daljši stranici objekta, v opečni, rjavi in sivi barvi ter na območjih tradicionalne tipologije gradnje pretežno opečne. Štirikapne strehe, v naklonu od 25 do 35 stopinj, so dopustne na območju obstoječih štirikapnic, v primerih zapolnitve vrzeli oz. kontinuitete obstoječe tipologije pozidave. Ravne in enokapne strehe so možne na stanovanjskih objektih, pod pogojem, da je min. 2/3 objekta dvokapna streha ter max. 1/3 objekta ravna ali enokapna streha, ki mora biti nižje od slemena dvokapnice, to razmerje se upošteva tudi pri enokapnih in ravnih prizidkih k osnovnemu objektu. Enokapne in ravne strehe ter strehe z manjšimi nakloni so možne na prizidkih k stanovanjskemu objektu, na enostavnih in nezahtevnih objektih ter na večjih in širših nestanovanjskih objektih. Ravni deli streh in vkopani objekti so lahko ozelenjeni. Fasade so v svetlih in zemeljskih barvah, delno so lahko obdelane z lesom.

(2) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Del parcele se ozeleni.

(3) Ograja, škarpa in podporni zid morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 1,20 m. Ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah se morajo ograje postaviti tako, da omogočajo preglednost in ne ovirajo prometa po javni cesti. Varovalne ograje (žične ali iz drugih pletiv)  ob rekreacijskih površinah so lahko višje, njihova višina se prilagodi namenu.

(4) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

d) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Velikost in obliko novih gradbenih parcel narekuje pravokotna tipologija zazidave. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Za samostojne stanovanjske objekte širina novih parcel ne sme biti manjša od 18 m. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključki na javne ceste morajo biti varni in urejeni v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Na območju EUP SJ 16 mora biti zagotovljena dostopna pot do parcel, ki se nahajajo v  notranjosti. Pot se lahko uredi tudi preko sosednjih EUP. 

(2)  Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) Za vsak poseg v enoto kulturne dediščine v EUP RO 3 se pridobi kulturno-varstvene pogoje in kulturno-varstveno soglasje.

(2) Na poplavnem območju na delu EUP NU 2, SJ 4 in SJ 14, ki se nahajajo delno ali v celoti na poplavnem območju, je dopustna rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(3)  V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. Na območju EUP RO 3 se ob ureditvi vrta uredi tudi visokodebelni sadovnjak.

(4) V EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(5)  Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

17. člen

(podeželski del naselja občinskega središča)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

(1) V EUP SJ 3, SJ 7, SJ 18, RO 5, RO 10, RO 12 in NU 4 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so površine podeželskih naselij, namenjene bivanju s spremljajočimi dejavnostmi in površinam kmetij z dopolnilnimi dejavnostmi, z oznako PNRP SK, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   eno stanovanjske stavbe (razen počitniških in vrstnih hiš),

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe lahko s kampi, šotorišči, kot del dejavnosti v skladu s predpisi,

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske (v delih naselij, ki so strnjena ob regionalni cesti R2-440) in druge stavbe za storitvene dejavnosti, vključno z avtomehaničnimi in podobnimi proizvodnimi delavnicami iz skupine industrijskih stavb do velikosti 500 m2,  vse pod pogojem, da ne presegajo mejnih ravni hrupa,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge nestanovanjske stavbe,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   - energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in  

·      kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture, z oznako PNRP PC, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1 ter gradnja, rekonstrukcija, vzdrževanje in odstranitev podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma, in če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

(3) V EUP NU 4 so na območju stavbnih zemljišč, ki so opredeljene kot druge zelene površine, z oznako PNRP ZD, dopustni posegi za objekte:

·   gradbeni inženirski objekti namenjenih dejavnosti na območju ali kot  povezovalni vodi, če ni drugih prostorskih možnosti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   objekti iz Priloge 1. 

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju novih objektov se upošteva tipologija zazidave in regulacijske linije. Objekte se locira vzdolž cestne gradbene linije obstoječih objektov, z daljšo stranico vzporedno s cesto oz. skladno z vzorcem pozidave. V kolikor obstoječa zazidava ne zagotavlja prometne varnosti, se novi objekti lahko locirajo v gradbeno linijo obstoječih objektov zamaknjenih v notranjost parcele, ki ni večja od 10 m. V primeru, da gradbena linija v notranjosti še ni vzpostavljena ali je globlja od 10 m, se novogradnje umešča v 10 m odmiku od ceste in temu vzorcu sledijo vse naslednje novogradnje. Vsa navedena odstopanja morajo biti utemeljena v projektni dokumentaciji, iz katere je razvidna tudi lega obstoječih objektov.

(2) Kmetijske objekte ter kmetijske nezahtevne in enostavne objekte se locira v notranjost parcele. Novi kmetijski objekti za proizvodnjo (hlevi, predelava,...) ter gnojne jame, gnojišča in silosi morajo biti najmanj 12 m oddaljeni od stanovanjskih objektov. Ventilacijske odprtine in okna na proizvodnih kmetijskih objektih ne smejo biti orientirana proti sosednjim bivalnim prostorom ali sosednjemu dvorišču. V notranjost parcele se lahko gradijo tudi servisni, proizvodni objekti, objekti za dopolnilne dejavnosti na kmetiji in stavbe za storitvene dejavnosti.

(3) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

 

c) Pogoji glede velikosti

 

(1) Velikost novih objektov se prilagodi parceli in predpisanim odmikom. Višina stanovanjskih objektov je do K+P+1 ali do K+P+M. Višina nestanovanjskih in kmetijskih objektov se prilagodi namenu, višji so lahko tudi stanovanjski objekti, če to dopušča višinska zasnova okoliških objektov. Višje zasnovani stanovanjski objekti ne smejo presegati višinskega gabarita okoliških objektov in same silhuete naselja. Sprememba višine mora biti utemeljena v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja s prikazom višin sosednjih objektov. Pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode. Stropna plošča kleti je 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna gradnja ene etaže manj nad terenom.

 

č) Pogoji glede oblikovanja

 

(1) Tlorisna oblika objektov je praviloma podolžna ali lomljena na ključ. Fasade so v svetlih, zemeljskih barvah, lahko se kombinirajo z lesom. Objekti za lastne potrebe, zgrajeni na zemljiških parcelah, ki pripadajo osnovni stavbi, morajo biti oblikovani skladno z osnovnim objektom.

(2) Strehe morajo biti enakostranične dvokapnice, v naklonu od 35 do 45 stopinj, s smerjo slemena po daljši stranici objekta, v opečni, rjavi in sivi barvi ter na območjih tradicionalne tipologije gradnje pretežno opečne ali krite s slamo. Smeri slemen so praviloma vzporedne s cesto. Štirikapne strehe v naklonu od 25 do 35 stopinj so dopustne na območju obstoječih štirikapnic, v primerih zapolnitve vrzeli oz. kontinuitete obstoječe tipologije pozidave. Ravne in enokapne strehe so možne na stanovanjskih objektih, pod pogojem, da je min. 2/3 objekta dvokapna streha ter max. 1/3 objekta ravna ali  enokapna streha, ki mora biti nižje od slemena dvokapnice, to razmerje se upošteva tudi pri enokapnih in ravnih prizidkih k osnovnemu objektu. Enokapne in ravne strehe ter strehe z manjšimi nakloni so možne na prizidkih k stanovanjskemu objektu, na enostavnih in nezahtevnih objektih ter na nestanovanjskih objektih, razen na kmetijskih objektih, kjer so strehe dvokapne v naklonu od 12 do 45 stopinj. Ravni deli streh in vkopani objekti so lahko ozelenjeni.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Za zasaditev se uporablja predvsem avtohtona vegetacija. V okolici kmečkih gospodarstev se sadi tudi visokodebelno sadno drevje.

(4) Posamezna parcela je lahko ograjena. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 1,20 m ob cestni – vhodni strani, in mora biti postavljena tako, da ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih omogoča preglednost in ne ovira prometa po javni cesti. Če je sosednje zemljišče javna cesta, je za postavitev ograje treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste. Prepovedane so plastične ograje, ograje kričečih barv, zidovi in okrasne betonske ograje. Praviloma se postavljajo lesene, kovinske in žične ograje, ki se lahko kombinirajo s stebri (zidanimi, betonskimi ali kovinskimi) in talnim zidcem, zasadi se lahko živo mejo.

(5) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

d) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Velikost in obliko novih gradbenih parcel narekuje pravokotna tipologija zazidave. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Za samostojne stanovanjske objekte širina novih parcel ne sme biti manjša od 18 m. Širina parcele mora zagotavljati sanitarne in požarne odmike med objekti. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključki na javne ceste morajo biti varni in urejeni v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP NU 4 je objekt kulturne dediščine EŠD 26049 – Nuskova – Mekiševa kašča. Varujejo se gabariti, zunanja podoba in materiali gradnje. Za vsak poseg v enoto kulturne dediščine in njeno vplivno območje se pridobi kulturno-varstvene pogoje in kulturno-varstveno soglasje.

(2) V EUP SJ 3 in RO 5, ki se nahaja (delno ali v celoti) na poplavnem območju, je dopustna le rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(3) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. V vseh EUP, kjer prihaja do posegov v ekstenzivne sadovnjake, se le te ohranja in obnavlja, če pa to ni mogoče pa je potrebno prizadeta drevesa nadomestiti. Odstranjena ali odmrla drevesa se nadomesti z nadomestno zasaditvijo krajevno značilnih visokodebelnih sadnih dreves. Posebej se upoštevajo določila 32. člena.

(4) Na delu EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(5) V EUP SJ 3 se upošteva, da se nahaja na območju HMO.

(6) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

18. člen

(gospodarska cona)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SJ 8, na območjih stavbnih zemljišč, ki so območja gospodarskih con, namenjena obrtnim, skladiščnim, prometnim, trgovskim, poslovnim in proizvodnim dejavnostim, z oznako PNRP IG, so dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe v sklopu dovoljenih objektov,

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti (brez bencinskih servisov),

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   industrijske stavbe in skladišča ter spremljajoči objekti,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·    objekti iz Priloge 1.

(2) Na območju varovalnih pasov infrastrukturnih objektov so dopustni posegi, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt oziroma če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju objektov se upošteva regulacijske linije, lego obstoječih objektov in odmike od javnih cest. Nove objekte se locira vzporedno z obstoječimi objekti in vzporedno z dovozno cesto.

(2) Najmanjši odmik objektov od sosednje parcelne meje je 5,0 m. Odmiki morajo biti taki, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjih objektih. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od javne občinske ceste ali poti je 4,0 m in so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

(3) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino.

 

c) Pogoji glede velikosti

 

(1) Nove objekte se locira na mestu obstoječih oziroma na ustrezni prosti površini v velikosti, ki jo dopušča faktor zazidanosti parcele, ki znaša 0,8. V tej EUP višina novih objektov ne sme presegati obstoječih proizvodnih objektov nad urejenim terenom. Objekti so lahko podkleteni, pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode.

 

č) Pogoji glede oblikovanja

 

(1) Tlorisna oblika objektov se prilagodi namenu. Oblika in obdelava enostavnih in nezahtevnih objektov se podredi osnovnemu objektu.

(2) Strehe na vseh objektih so lahko v poljubnem naklonu ali ravne s poljubno kritino v opečni, sivi ali rjavi barvi. Ravne strehe so lahko ozelenjene.

(3) Fasade so v svetlih ali zemeljskih barv, lahko se jih obdela z različnimi materiali.

(4) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Zasaditev drevja in grmovja mora biti izvedena znotraj kompleksa, posebej pa na delih, ki mejijo na bivalno območje in delih, ki so vizualno izpostavljeni.

(5) Posamezna parcela je lahko ograjena. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 2,0 m. Ograje ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah se postavi tako, da omogočajo preglednost in ne ovirajo prometa po javni cesti.

 

d) Pogoji in merila za parcelacijo

(1) Velikost in oblika novih parcel je odvisna od namena, velikosti in zmogljivosti načrtovanih objektov in tlorisne zasnove ter tipologije zazidave. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključek na javno cesto mora biti varen in urejen v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(2) V EUP, ki se nahaja na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(3) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

19. člen

(rekreacijska cona v občinskem središču)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SJ 15, ki je območje športnih površin, namenjeno za igrišča in športne objekte, z oznako PNRP BC, so dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   stavbe za šport, klubski objekti, tribuna, slačilnica s sanitarije, garderobe in skupni prostori ter spremljajoči objekti, kampi, šotorišča kot del dejavnosti v  skladu z predpisi,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   samostojni sanitarni prostori,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   - energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne 

·     elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) V EUP SJ 15 so na območju zelenih površin, ki so namenjene športu in rekreaciji na prostem, z oznako PNRP ZS, dopustni posegi:

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   objekti iz Priloge 1.

 

b) Pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja objektov

(1) Nove objekte se locira na ustrezni prosti površini, v velikosti, da so zagotovljene požarne zahteve. Oblika objektov je poljubna, streha v naklonu, enokapna  ali ravna, kritina v opečni, sivi ali rjavi barvi. Etažnost objekta je do P+1 ali do P+M nad urejenim terenom. Tribune in ostala oprema se oblikovno in višinsko prilagodijo namenu.

(2) Žična oz. transparentna ograja je lahko do višine 2,0 m. Varovalne ograje (žične ali iz drugih pletiv) so lahko višje, njihova višina se prilagodi namenu. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda.

Na strani parcele, ki meji na cesto, mora biti postavljena tako, da ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah omogoča preglednost in ne ovira prometa po javni cesti. Če je sosednje zemljišče javna cesta, je za postavitev ograje treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino.

 

c) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Območje se mora zasaditi z avtohtonim drevjem in grmovjem, vključi se lahko hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih površin, poti in utrjenih parkirišč.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

č) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

d) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(2) Na delu EUP, ki se nahaja na erozijskem območju, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(3) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

20. člen

(kmetijsko zemljišče med poselitvenim območjem)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

(1) EUP EU 3 in EU 4 sta območji najboljših in drugih kmetijskih zemljišč, obdani s stavbnimi zemljišči. Namenjeni sta kmetijski dejavnosti z oznako PNRP K1 in K2.

(2) Na kmetijskih zemljiščih, z oznako PNRP K1 in K2, ki so namenjena za kmetijsko proizvodnjo, so poleg primarne rabe dopustni posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve):

·   na K1 in K2 naslednji objekti in posegi:

·   agrarne operacije (medsebojna menjava kmetijskih zemljišč in nezahtevne agromelioracije), vodni zadrževalniki za potrebe namakanja kmetijskih zemljišč vključno s sistemi za namakanje kmetijskih zemljišč (namakalni kanali in drugi objekti za dovajanje vode),

·   pomožna kmetijsko-gozdarska oprema (npr. brajda, klopotec, kol, količek, žična opora, opora za mrežo proti toči, opora za mrežo proti ptičem, obora, ograja za pašo živine, ograja ter opora za trajne nasade, ograja za zaščito kmetijskih pridelkov, premični tunel in nadkritje, zaščitna mreža),

·   pomožni objekti za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov,

·   raziskovanje podzemnih voda, mineralnih surovin in geotermičnega energetskega vira;

·   začasni objekti in začasni posegi za čas dogodka oziroma v času sezone, in sicer oder z nadstreškom, sestavljen iz montažnih elementov, cirkus, če so šotor in drugi objekti montažni, začasna tribuna za gledalce na prostem, premični objekti za rejo živali v leseni izvedbi (npr. premični čebelnjak, premični kokošnjak, premični zajčnik),

·   opazovalnica, to je netemeljena lesena konstrukcija (npr. lovska preža, ptičja opazovalnica),

·   začasne ureditve za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami,

·   dostop do objekta, če gre za objekt, ki ga je dopustno graditi na kmetijskih zemljiščih, razpršeni gradnji ali razpršeni poselitvi,

·   gradbeni inženirski objekti, ki so po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov in o določitvi objektov državnega pomena uvrščeni v skupini daljinski cevovodi, daljinska (hrbtenična) komunikacijska omrežja in daljinski (prenosni) elektroenergetski vodi, s pripadajočimi objekti in priključki nanje, in lokalni cevovodi, lokalni (distribucijski) elektroenergetski vodi in lokalna (dostopkovna) komunikacijska omrežja, s pripadajočimi objekti in priključki nanje,

·   rekonstrukcije, vzdrževanje in odstranitve občinskih in državnih cest v skladu z zakonom, ki ureja ceste. Dopustni so tudi objekti, ki jih pogojuje načrtovana rekonstrukcija ceste (npr. nadkrita čakalnica na postajališču, kolesarska pot in pešpot, oporni in podporni zidovi, nadhodi, podhodi, prepusti, protihrupne ograje, pomožni cestni objekti, urbana oprema) ter objekti gospodarske javne infrastrukture, ki jih je v območju ceste treba zgraditi ali prestaviti zaradi rekonstrukcije ceste,

·   mala vetrna elektrarna do največje nazivne moči naprave 11 kVA za samooskrbo, če gre za kmetijsko zemljišče z boniteto manj kot 35 in ne sme presegati priključne moči iz soglasja za priključitev v skladu s predpisom o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije. Ob umestitvi se upošteva pogoje iz 32. člena.

·   objekti iz Priloge 1, ki so dopustni na območjih z oznako PNRP K1 in K2.

·   ostali posegi:

·   rekreacijske in turistične poti po obstoječih poteh.

Pri rekonstrukcijah, vzdrževanjih in odstranitvah (državnih, občinskih prometnih površin ter obstoječih dostopnih poteh)  se upošteva vse prometne površine, ki v grafičnih prikazih niso opredeljene s PNRP prometne infrastrukture, temveč so del osnovne namenske rabe zemljišč ali del druge podrobnejše namenske rabe zemljišč. Razvidne so iz grafičnih prikazov stanja prostora ali izvedbenega dela v kartografskih prilogah "Prikaz območij EUP in gospodarske javne infrastrukture" ali evidentne iz katastrskih načrtov ali so zavedene v kategorizaciji občinskih cest ali so površine, ki so po dejanski rabi ceste/poti.

(3) Obdelava kmetijske zemlje se izvaja na tak način, da ne ogroža sosednje parcele ali nepremičnine na njej. Kakršen koli drugi poseg na sosednje zemljišče je možen le v soglasju z lastnikom sosednjega zemljišča.

(4) Na kmetijska zemljišča se gnojevka in gnojnica razvažata v skladu z predpisom o vnosu nevarnih snovi in rastlinskih hranil v tla, prepovedano je izvajati druge kmetijske dejavnosti, ki bi ogrožale zdravje ljudi.

(5)  Prostorske ureditve in posege, ki se jih dopušča v vseh površinah v odprti krajini na kmetijskih zemljiščih ter agrarne operacije, vodne zadrževalnike in druge objekte za intenzifikacijo kmetijske dejavnosti naj se umešča tako, da se ohranja varovane habitatne tipe ali pa se zanje pridobi naravovarstveno soglasje.

(6)  Za EUP na območju kmetijskih zemljišč (K1 in K2) veljajo še pogoji iz 34. člena tega odloka.

 

b) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Omrežja gospodarske javne infrastrukture, katerih trase potekajo po kmetijskih zemljiščih, ki se izvajajo v zemeljski izvedbi ob pogoju, da se ohranja proizvodni potencial kmetijskih zemljišč, se izvaja pod pogojem, da poteka infrastruktura čim bolj v skupnih koridorjih in v čim krajšem poteku ter po možnosti izven sklenjenih kmetijskih površin in da se po izvedeni gradnji zemljišče vzpostavi v prvotno stanje. Pomožne kmetijsko - gozdarske objekte se po opustitvi objekta poruši, zemljišče se vzpostavi v prvotno stanje.

(2) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

c) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) Kmetijska zemljišča varujemo pred spreminjanjem osnovne namenske rabe. Sprememba namenske rabe kmetijskih zemljišč je možna le s spremembo občinskega prostorskega načrta ali pod pogoji kot dopušča zakonodaja.

(2) Za EUP na območju kmetijskih zemljišč (K1 in K2) veljajo tudi pogoji iz 34. člena tega odloka.

(3) EUP EU 4, ki se nahaja delno ali v celoti na poplavnem območju, se za vsak poseg iz točke a) tega člena preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(4) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(5) Na delu EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(6) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

č) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

21. člen

(podeželska naselja in zaselki)

 

a) Pogoji glede namembnosti območja:

 

(1) V EUP in pEUP OC 1, SE 1, SE 3, SE 4, SE 8, SE 10, SE 11, SO 1, SO 2, SO 3, KR 1, FI 1, FI 1/4, FI 4, RP 1, RP 4, RP 6, RP 8, PE 1, PE 2, PE 3, PE 4, PE 5, PE 7, VE 1, VE 2, VE 5, SJ 1, SJ 2, RO 1, RO 2, NU 1 in NU 6 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so površine podeželskih naselij, namenjene bivanju s spremljajočimi dejavnostmi in namenjene površinam kmetij z dopolnilnimi dejavnostmi, z oznako PNRP SK, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   enostanovanjske stavbe (razen vil, počitniških in vrstnih hiš), v EUP RP 8, PE 5 enostanovanjske stavbe (razen vil in vrstnih hiš),

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe lahko s kampi, šotorišča kot del dejavnosti, v skladu s predpisi,

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske stavbe do 400 m2 le v EUP RP 1, PE 1, PE 7, VE 1, FI 1, SE1, KR 1 in OC 1, večje kot 400 m2 pa v delih naselij, ki so strnjena ob regionalni cesti R2-440 in druge stavbe za storitvene dejavnosti, vključno z avtomehaničnimi in podobnimi proizvodnimi objekti iz skupine industrijskih stavb do velikosti 500 m2, pod pogojem, da ne presegajo mejne ravni hrupa,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge nestanovanjske stavbe (vinske kleti in zidanice le v EUP SE 1, SO 3, KR 1, RO 1, NU 1, FI 1, FI 4, PE 1, PE 3 in RP 1),

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter njihovi spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

(2) V EUP OC 1, SE 3, SE 10, KR 1, FI 1 in PE 7 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so območja centralnih dejavnosti, z oznako PNRP CU, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe (lahko v kombinaciji s stanovanji):

·   trgovske stavbe do 400 m2, večje le ob regionalni cesti R2-440 in stavbe za storitvene dejavnosti, razen avtomehaničnih delavnic,

·   gostinske stavbe lahko s kampi, šotorišči kot del dejavnosti ter tudi kampi, šotorišča na območju šole in vrtca v skladu z predpisi,

·   poslovne in upravne stavbe,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge nestanovanjske stavbe, vključno z župniščem, razen kmetijske,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   - energetski objekti - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

(3) V EUP OC 1, SE 8, SO 2, KR 1, FI 1, RP 1, RP 4, PE 2, PE 7, VE 1 in VE 5 so na območju stavbnih zemljišč, ki so namenjena centralnim dejavnostim, z oznako PNRP CD (vaško-gasilski domovi, cerkve, kapele, poslovni objekti, ipd.), dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   poslovne in upravne stavbe,

·   trgovske in storitvene dejavnosti,

·   gostinske stavbe lahko s kampi, šotorišči kot del dejavnosti, kampi, šotorišča tudi na območju šole in vrtca, v skladu z predpisi,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja in  javni namen,

·   druge nestanovanjske stavbe, vključno z župniščem, razen kmetijskih,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti (razen vojaških objektov, odlagališč),

·   - energetski objekti - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

(4) V EUP PE 7 na območjih športnih površin, ki so namenjene za rekreacijska območja in športne objekte, z oznako PNRP BC, so dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   športne stavbe, klubski objekt, tribuna, slačilnica s sanitarijami, garderobe in skupni prostori, ipd. z vsemi spremljajočimi objekti, kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, razen kmetijske,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in      kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(5) Na območju prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, odstranitev in tekoča vzdrževalna dela prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1 podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma, če s posegom soglaša upravljavec tega objekta. 

(6) V EUP OC 1, SO 1 in SO 3 so na območjih vodnih zemljišč z oznako PNRP VC, in na območjih vodnih zemljišč, ki so del druge namenske rabe in območjih vodne infrastrukture ter na priobalnih zemljiščih, poleg osnovne rabe dopustni naslednji posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve):

·   gradnja objektov javne infrastrukture, komunalne in druge infrastrukture ter komunalnih priključkov na javno infrastrukturo,

·   gradnja objektov grajenega javnega dobra po Zakonu o vodah ali drugih zakonih,

·   ukrepi, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih voda,

·   ukrepi, ki se nanašajo na ohranjanje narave,

·   gradnja objektov, potrebnih za rabo voda, ki jih je za izvajanje vodne pravice nujno zgraditi na vodnem oziroma priobalnem zemljišču (npr. objekt za zajem ali izpust vode), zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih,

·   gradnja objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaženjem,

·   gradnja objektov, namenjenih obrambi države, zaščiti in reševanju ljudi, živali in premoženja ter izvajanju nalog policije,

·   - objekti iz Priloge 1.

Za obstoječe objekte in naprave, ki se nahajajo na vodnem in priobalnem zemljišču, je na teh objektih in napravah mogoča rekonstrukcija, sprememba namembnosti ali nadomestna gradnja, če:

·   se s tem ne povečuje poplavna ali erozijska nevarnost ali ogroženost,

·   se s tem ne poslabšuje stanja voda,

·   je omogočeno izvajanje javnih služb,

·   se s tem ne ovira obstoječe posebne rabe voda,

·   to ni v nasprotju s cilji upravljanja z vodami in

·   se z rekonstrukcijo ali nadomestno gradnjo oddaljenost do meje vodnega zemljišča ne zmanjšuje.

(7) Na vodnih in priobalnih zemljiščih so prepovedani tudi posegi, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja ter onemogočili obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov. Prepovedano je pranje vozil, gnojenje in uporaba sredstev za varstvo rastlin, izlivati, odlagati in pretovarjati nevarne snovi in druge odpadke, odlagati ali pretovarjati odkopane ali odpadne materiale ali druge podobne snovi ter odlaganje odpadkov.

(8) Za EUP OC 1 in SE 8, na območju kmetijskih zemljišč (K1 in K2), veljajo pogoji iz 20. člena tega odloka.

(9) V EUP SO 1, SO 2, SO 3, KR 1, PE 4, VE 1 in NU 6, na območju stavbnih zemljišč, ki so opredeljene kot druge zelene površine, z oznako PNRP ZD, so dopustni posegi za objekte:

·   gradbeni inženirski objekti, namenjeni dejavnosti na območju ali kot povezovalni vodi, če ni drugih prostorskih možnosti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti (razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov), kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   objekti iz Priloge 1.    

(10) Ne glede na določila prvega odstavka a) točke tega člena so v pEUP urejanja FI 1/1, FI 1/2 in FI 1/3, na območjih stavbnih zemljišč, ki so območja podeželskih naselij, z oznako PNRP SK, namenjena kmetijski proizvodnji, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   poslovne in upravne stavbe, trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti, ki služijo prodaji in proizvodnji kmetijske dejavnosti,

·   skladišča za kmetijske namene,

·   nestanovanjske kmetijske stavbe s spremljajočimi objekti,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, potrebni za obratovanje kmetijske proizvodnje,

·   energetski objekti - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(11) V območju EUP SO 1 so na območju okoljske infrastrukture, namenjene za izvajanje gospodarske javne službe s področja oskrbe prebivalstva s pitno vodo in s področja čiščenja odpadnih voda, z oznako PNRP O, dopustne gradnje, rekonstrukcije, odstranitev in vzdrževanje komunalnih čistilnih naprav, vodohranov, črpališč in drugih objektov vključno z vsemi tehničnimi objekti in napravami, s katerimi se izboljša delovanje in poveča kapaciteta naprave ter gradnja vseh vrst gradbenih inženirskih objektov. Na območju okoljske infrastrukture (O) je dopustna zasaditev drevja, grmičevja in hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih poti in utrjenih parkirišč. Pri zasaditvi se uporabi krajevno značilna vegetacija. Območja se lahko ogradijo z ograjo višine do 2 m.

 

(b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju novih objektov se upošteva tipologija zazidave in regulacijske linije. Stanovanjske in druge objekte se locira vzdolž cestne gradbene linije obstoječih objektov,  z daljšo stranico vzporedno s cesto oz. skladno z vzorcem pozidave. V kolikor obstoječa zazidava ne zagotavlja prometne varnosti se novi objekti lahko locirajo v gradbeno linijo obstoječih objektov zamaknjenih v notranjost parcele, ki ni večja od 10 m. V primeru, da gradbena linija v notranjosti še ni vzpostavljena ali je globlja od 10 m, se novogradnje umešča v 10 m odmiku od ceste in temu vzorcu sledijo vse naslednje novogradnje. Vsa navedena odstopanja morajo biti utemeljena v projektni dokumentaciji, iz katere je razvidna tudi lega obstoječih objektov.

(2) Nove kmetijske objekte ter kmetijske nezahtevne in enostavne objekte se locira v notranjost parcele. V primeru gradnje samostojnega kmetijskega objekta, brez stanovanjskih delov, se ti ne postavljajo v obcestno gradbeno linijo, pač pa prav tako v notranjost parcele v 20 m odmiku od ceste, kar ne velja za zidanice in vinske kleti. Le te se umešča v gradbeno linijo ali v predpisanih odmikih od cest. Ne glede na prejšnje določbe se v pEUP FI 1/1 lahko kmetijski objekti ter tudi nezahtevni in enostavni kmetijski objekti postavijo v obcestno gradbeno linijo. Kmetijski objekti (hlevi, predelava,...) ter gnojne jame, gnojišča in silosi morajo biti najmanj 12 m oddaljeni od stanovanjskih objektov. Ventilacijske odprtine in okna na proizvodnih kmetijskih objektih ne smejo biti orientirana proti sosednjim bivalnim prostorom ali sosednjem dvorišču. V notranjost parcele se lahko umeščajo servisni, obrtni objekti in stavbe za storitvene dejavnosti.

(3) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogoča intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ti se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

 

c) Pogoji glede velikosti

 

(1) Velikost obstoječih objektov se lahko poveča, če to dopušča velikost parcele in odmiki od meja in sosednjih objektov. Višina stanovanjskih objektov je do K+P+1 ali do K+P+M, višina nestanovanjskih in kmetijskih objektov se prilagodi namenu, vendar ne smejo bistveno izstopati iz višinskega gabarita naselja ali predstavljati novo veduto v prostoru. Objekti namenjeni centralnim dejavnostim so lahko višji, če to dopušča višinska zasnova okoliških objektov. Sprememba višine mora biti utemeljena v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja s prikazom višin sosednjih objektov. Sakralni objekti in zvoniki ob vežicah ali gasilskih domovih so lahko višji. Pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode. Stropna plošča kleti je 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna ena etaža manj nad terenom.

 

č) Pogoji glede oblikovanja

 

(1) Tlorisna oblika objektov je podolžna, lahko je lomljena. Kvadratni tlorisi so lahko pri objektih namenjenih centralnim dejavnostim. Strehe morajo biti enakostranične dvokapnice, z nakloni od 30 do 45 stopinj, s smerjo slemena po daljši stranici, objekti v opečni, rjavi in sivi barvi ter na območjih tradicionalne tipologije gradnje pretežno opečne ali krite s slamo. Štirikapne strehe so možne na objektih centralnih dejavnost v naklonu od 25 do 35 stopinj. Štirikapne strehe na območjih individualne zazidave, v naklonu od 25 do 35 stopinj, so dopustne na območju obstoječih štirikapnic, v primerih zapolnitve vrzeli oz. kontinuitete obstoječe tipologije pozidave. Ravne in enokapne strehe so možne tudi na stanovanjskih objektih pod pogojem, da je min. 2/3 objekta dvokapna streha ter max. 1/3 objekta ravna ali enokapna streha, ki mora biti nižje od slemena dvokapnice. To razmerje se upošteva tudi pri enokapnih in ravnih prizidkih k osnovnemu objektu. Enokapne in ravne strehe oz. strehe z manjšimi nakloni so možne na prizidkih, ki so manjši od osnovnega objekta, na enostavnih, nezahtevnih in pomožnih objektih ter na večjih in širših nestanovanjskih objektih. Ravni deli streh so lahko ozelenjeni.

(2) Fasade so v svetlih, zemeljskih barvah, lahko so kombinirane z lesom. Objekti za lastne potrebe, zgrajeni na zemljiških parcelah, ki pripadajo osnovni stavbi, morajo biti oblikovno skladni z osnovnim objektom.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Del parcele pri domačijah je kmečko dvorišče. V okolici kmečkih gospodarstev se predvsem na območjih, ki mejijo na odprto krajino, sadi visokodebelno sadno drevje. Za ostalo zasaditev se uporablja avtohtono vegetacijo.

(4) Posamezna parcela je lahko ograjena. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 1,20 m ob cestni – vhodni strani ter mora biti postavljena tako, da ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah omogoča preglednost in ne ovira prometa po javni cesti. Če je sosednje zemljišče javna cesta, je za postavitev ograje treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste. Prepovedane so plastične ograje, ograje kričečih barv, zidovi in okrasne betonske ograje. Postavljajo se lesene, kovinske in žične ograje, ki se lahko kombinirajo s stebri (zidanimi, betonskimi ali kovinskimi) in talnim zidcem, zasadijo se lahko žive meje.

(5) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

d) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Velikost in obliko novih parcel narekuje tipologija zazidave. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Za samostojne stanovanjske objekte širina novih parcel ne sme biti manjša od 18 m. Nove parcele so pravokotne na cesto, podolgovate z ožjo stranico ob cesti. Vsaka parcela mora imeti varen dostop na javno cesto. Dostopi morajo biti varni in urejeni v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP veljajo naslednje usmeritve:

·   v EUP SE 1 je objekt kulturne dediščine EŠD 26047 – Zaselek Na grebenu (Ocinje),

·   v EUP SE 3 je objekt kulturne dediščine EŠD 6867 – Mlin Serdica 10 (Serdica),

·   v EUP SO 2 je objekt kulturne dediščine EŠD 26048 – Gasilski dom (Sotina),

·   v EUP KR 1 je objekt kulturne dediščine EŠD 12287 – Kapela (Kramarovci),

·   v EUP FI 1 so objekti kulturne dediščine EŠD 12284 – Kapelica (Fikšinci), EŠD 26045 - Domačija Gaber (Fikšinci) in EŠD 3047 – Cerkev Marije Snežne,

·   v EUP RP 1 so objekti kulturne dediščine EŠD 3227 – Kapela Srce Jezusovega (Ropoča), EŠD 26038 – Domačija Marič (Ropoča), 

·   v EUP PE 5 je objekt kulturne dediščine EŠD 26041 – Domačija Pertoča 24 (Pertoča) in EŠD 6866 – Mlin in žaga Pertoča 6 (Pertoča). Varuje se spomenik v celoti.

·   v EUP VE 1 je objekt kulturne dediščine EŠD 26044 – Zaselek Pusta (Večeslavci),

·   v EUP VE 2 je objekt kulturne dediščine EŠD 26043 – Domačija Večeslavci 39,

·   v EUP VE 5 je objekt kulturne dediščine EŠD 3228 – Kapela (Večeslavci). Varujejo se gabariti, zunanja podoba in materiali gradnje,

·   v EUP PE 7 je objekt kulturne dediščine EŠD 3225 – Cerkev sv. Helene (Pertoča). Varuje se zunanja podoba cerkve, ambient in njena podoba v širšem prostoru. Varuje se tudi notranjost cerkve in inventar.

(2) Okolica kmetijskih objektov v pEUP FI 1/3 se mora ustrezno urediti. Za vsak poseg v enoto kulturne dediščine in njegovo vplivno območje se pridobi kulturno-varstvene pogoje in kulturno-varstveno soglasje.

(3) V EUP SE 3, SE 4, RP 4, PE 4, PE 5, VE 5 in SJ 2, ki se nahajajo delno ali v celoti v poplavnem območju, je dopustna le rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(4) V EUP in pEUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

V EUP SE 3, SO 1, RP 4, PE 4 in PE 5 so evidentirane naravne vrednote, zato se pri načrtovanju posegov v njihov prostor in v bližino upošteva usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravne vrednote. V primeru rekonstrukcij obstoječega cestnega omrežja v SO 1, OC 1 in SO 3 se naj ob rekonstrukciji vzpostavijo podhodi in ograje za dvoživke oziroma se kako drugače zagotovi zmanjšano smrtnost zaradi povozov. Pred rekonstrukcijo ceste naj investitor preveri črne točke povozov dvoživk na predmetnem odseku ceste in ZRSVN zaprosi za usmeritve.

(5) Zaradi varovanja netopirjev se morajo pred začetkom izvajanja vzdrževalnih in rekonstrukcijskih delih na objektih v EUP FI 1 in PE 7 izvajalci posvetovati z območno službo za varovanje narave. Izvajanje del je potrebno prilagoditi življenjskemu ciklusu netopirjev. Na obstoječe podstrešne odprtine objektov naj se ne namešča žičnatih mrež, ki so manjše od 20 x 12 cm. Reže polken naj bodo odprte. Objektov naj se ne osvetljuje. Izjemoma je osvetljevanje možno, vendar tako, da bo vpliv na netopirje čim manjši (ne osvetljuje se lin skozi katere izletavajo netopirji). Prednostno naj se uporabljajo svetila z vgrajenim sistemom za samodejni vklop/izklop. V bližini naj se v največji možni meri ohranja drevesna in grmovnata vegetacija.

(6) V vseh EUP in pEUP, kjer prihaja do posegov v ekstenzivne sadovnjake, se le te ohranja in obnavlja, če pa to ni mogoče pa je potrebno prizadeta drevesa nadomestiti. Odstranjena ali odmrla drevesa se nadomesti z nadomestno zasaditvijo krajevno značilnih visokodebelnih sadnih dreves. V delu pEUP FI 1/1, ki meji na odprto krajino, kjer ni predvidena gradnja objektov, se kosi 2x letno. V pEUP FI 1/2 se na parceli ali v neposredni bližini naj zasadi visokodebelni sadovnjak, ki je bil uničen z razširitvijo kmetije. Na zahodnem delu parc. št. 458/3 k.o. Fikšinci v pEUP FI 1/3 ohranja in po potrebi obnavlja visokodebelni sadovnjak. V pEUP FI 1/4  se na JV delu naj ohranja habitate kvalifikacijskih vrst in po potrebi obnavlja obstoječa mejica. V tej pEUP se odstranjena ali odmrla drevesa nadomesti z nadometno zasaditvijo krajevno značilnih avtohtonih grmov in dreves. Posebej se upoštevajo določila 32. člena.

(7) V EUP in pEUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(8) V EUP KR 1, PE 4, PE 5, VE 2 in VE 5 se upošteva, da se nahajajo na območju izvedenih hidromelioracij.

(9) Za EUP in pEUP veljajo še pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP in pEUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

22. člen

(rekreacijske površine - igrišča)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SE 6, SE 12, SO 5, KR 2, FI 3, RP 5, PE 9, VE 4, SJ 21 in RO 13 so na območjih športnih površin, ki so namenjene za rekreacijska območja in športne objekte, z oznako PNRP BC, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   stavbe za šport, klubski/društveni objekti, tribune, slačilnica s sanitarijami, garderobe in skupni prostori, točilnice in drugimi spremljajočimi objekti, v SJ 21 le lovski dom ter v vseh tudi kampi, šotorišča, kot del dejavnosti, v skladu s predpisi,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, razen kmetijske,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in    kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) V EUP SE 6, SE 12, SO 5, KR 2, FI 3, RP 5 in VE 4 so na območjih zelenih površin, ki so namenjene športu in rekreaciji na prostem, z oznako PNRP ZS,  dopustni posegi za objekte:

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov, kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   energetski objekti - na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(3) V EUP RP 5, ki je namenjena za turistične dejavnosti, z oznako PNRP BT, so dopustni posegi:

·   stanovanjske stavbe:

·   počitniške hiše, kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   nestanovanjske stavbe:

·   upravne, pisarniške, trgovske, turistične stavbe (namenjene izključno turistični ponudbi),

·   gostinske stavbe (rezen hotelov), kampi, šotorišča, kot del dejavnosti v skladu z predpisi,

·   stavbe za šport in drugi spremljajoči objekti,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi terspremljajočimi objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti - kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in 

·   kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(4) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1, podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

(5) Za EUP SE 12 in RO 13, na območju kmetijskih zemljišč (K1 in K2), veljajo pogoji iz 20. člena tega odloka.

 

b) Pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja objektov

 

(1) Nove objekte se locira na ustrezni prosti površini. Oblika objektov je poljubna, streha v naklonu ali ravna, kritina v opečni, rjavi ali sivi barvi, turistični objekti lahko kriti s slamo. Objekt mora biti pritličen oziroma je lahko tudi do P+M in je lahko tudi v montažni ali tipski izvedbi. Ravni deli streh so lahko ozelenjeni. Fasade so svetlih, zemeljskih barv, lahko so lesene (brune so prepovedane).

(2) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Območje mora biti ozelenjeno z avtohtonim drevjem in grmovjem.

(3) Ograja ob parcelni meji je lahko višine 1,2 m, varovalne ograje (žične ali iz drugih pletiv) so lahko višje, njihova višina se prilagodi namenu. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Na strani parcele, ki meji na cesto mora biti postavljena tako, da ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah omogoča preglednost in ne ovira prometa po javni cesti. Če je sosednje zemljišče javna cesta, je za postavitev ograje treba pridobiti soglasje upravljavca javne ceste.

(4) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

c) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Dopustna je zasaditev drevja in grmičevja ter hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih površin, poti in utrjenih parkirišč.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

č) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

d) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami

 

(1) Na delu EUP SE 6, RP 5 in VE 4, ki se nahajajo, delno ali v celoti, v poplavnem območju, je dopustna le rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja, razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(2) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. Na območju EUP SO 5 se ob potoku ohranja lesno obrežno zarast.

(3) Znotraj območja urejanja v EUP PE 9, se na vzhodni strani vzpostavi gozdni rob tako, da se 3 m pas izkrčenega zemljišča proti gozdnim površinam prepusti zaraščanju s ciljem vzpostavitve gozdnega roba. Gozdni rob se ustrezno vzdržuje. Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na zato urejenem odlagališču. Pohodne ali povezovalne površine naj bodo izdelane iz naravnih materialov (pesek, sekanci, les...). Gradbeni poseg (npr: izkop ali odstranitev dreves) je potrebno izvesti izven obdobja gnezdenja večine vrst ptic. Pri izvedbi izkopnih del se posebno pozornost nameni ohranjanju posameznih dreves na območju, ki se jih zaščiti pred poškodbami. Morebitno poškodovano ali uničeno drevje se nadomesti z zasaditvijo avtohtonih drevesnih vrst v sklopu ureditvenega prostora. V času gradbenih del se uporabljajo stroji s čim manjšo možno zvočno močjo. Upošteva se časovne omejitve glede njihove uporabe (predvsem uporaba v dnevnem času). Elementi javne razsvetljave morajo biti postavljeni skladno s predpisi. V kolikor bo infrastruktura (skakalnica, sankališče, smučišče, ipd.) delovala tudi v večernih urah, naj se čas delovanja prilagodi (do največ 22 ure). Za odvajanje padavinske in kanalizacijske odpadne vodi se uredi ustrezno infrastrukturo. Morebitna gradnja spremljevalnih/servisnih objektov se načrtuje v primernem odmiku od gozdnega roba. Za zunanje ureditve naj se prednostno uporablja avtohton gradbeni material (npr: les, kamen). Zelene površine v okolici objektov naj se uredi z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova. Za posege je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje pristojnega organa.

(4) Ob ureditvi dostopne poti do EUP PE 9 se upoštevajo naslednji ukrepi:

·   posek in druga hrupnejša dela se izvede izven glavne gnezditvene sezone na območju, ki je od maja do julija,

·   okolica (vključno z ograjevanjem) se ureja upoštevajoč tipični panonski značaj prostora,

·   morebitno poškodovano ali uničeno drevje se nadomesti z zasaditvijo avtohtonih drevesnih vrst v sklopu ureditvenega prostora,

·   dovozne ceste in parkirišča se ne osvetljuje,

·   odpadne vode iz parkirnih površin naj se odvajajo v vodotesne greznice,

·   za posege je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje pristojnega organa.

(5) Ob ureditvi parkirišča v EUP SO 5 se upoštevajo naslednji ukrepi:

·   območje parkirišča se ne osvetljuje,

·   obrežni pas vodotoka se ohranja v svoji celovitosti, naravni sestavi in geomorfološki zgradbi,

·   ureditve in dejavnosti na območju ne smejo ogroziti ali preprečiti naravnih procesov,

·   obrežno zarast (5 m pas ob vodotoku) je potrebno v času gradnje in obratovanja parkirišča ohranjati.

(6) Na delu EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(7) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

e)  Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka

 

23. člen

(območja pokopališč)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP OC 2, SE 7, SO 4, SO 9, KR 4, FI 2, PE 8, VE 3, SJ 10, RO 9 in NU 5 so na območju stavbnih zemljišč, ki so zelene površine, namenjene za pokop in spominu na umrle, z oznako PNRP ZK, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   stavbe za opravljanje verskih obredov, pokopališke stavbe in spremljajoči servisni objekti, pod pogojem, da se funkcionalno navezujejo na obstoječi objekt oz. na območje opredeljeno z oznako PNRP CD,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   gradnja gradbenih inženirskih objektov, če so namenjeni dejavnostim na območju ali če gre za povezovalne vode. Slednji pod pogojem, da potekajo po robovih ali koridorjih, kjer ni obstoječih ali predvidenih grobnih polj.      

·   pokopališča,

·   žarni zid, spomeniki, parkovna ureditev in oprema,

·   energetski objekti za oskrbo objekta - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) Na območju stavbnih zemljišč, ki so zemljišča drugih centralnih dejavnosti, s PNRP CD, je poleg vseh objektov iz prvega odstavka tega člena dopustna še izvedba gradbenih in drugih del, ki obsega posege za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   stavbe za opravljanje verskih obredov, pokopališke stavbe in spremljajoči servisni objekti. Če služijo potrebam pokopališča so dopustne tudi manjše trgovske stavbe (kot sestavni del dejavnosti v območju), stavbe za druge storitvene dejavnosti skladne z namembnostjo območja ter sanitarni prostori, ki služijo obiskovalcem in zaposlenim v območju,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   gradnja gradbenih inženirskih objektov, če so namenjeni dejavnostim na območju ali če gre za povezovalne vode, slednji pod pogojem, da potekajo po robovih ali koridorjih, kjer ni obstoječih ali predvidenih grobnih polj,     

·   pokopališča, žarni zid, spomeniki, parkovna ureditev in oprema,

·   - energetski objekti za oskrbo objekta - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in     

·     kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(3) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih z oznako PNRP PC in PO, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1,  podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

b) Pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja objektov

 

(1) Nove mrliške vežice se locira na mesto obstoječih oziroma na ustrezni prosti površini. Odmik od parcelne meje mora biti 4,0 m ali manj, če soglaša lastnik sosednjega zemljišča. Dopustne so enokapne, ravne strehe ter dvokapne strehe. Vežice in ostali objekti so pritlični (P), sakralni objekti se po višini prilagodijo namenu. Fasade so svetlih, zemeljskih barv.

(2) Spomenike, spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja.

 

c) Ureditev parcele

 

(1) Dopustna je dopolnilna zasaditev drevja in grmičevja ter hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih, površin, poti in utrjenih parkirišč. Pri zasaditvi se uporabi avtohtono vegetacijo. Ograja mora biti ozelenjena, zasaditev se izvede znotraj parcele. Višina ograje ne sme presegati višine 1,8 m. Škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda.

(2) Vsaka dejavnost mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

č) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

d) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP OC 2 je objekt kulturne dediščine EŠD 6848 Ocinje – Zvonik. Varuje se zvonik v celoti. Vse posege v EUP OC 2 se izvaja v skladu s kulturno varstvenimi pogoji in soglasjem.

(2) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. V EUP SJ 10 se območje parkirišča naj ne osvetljuje.

(3) V EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(4) Za vse EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

24. člen

(kmetijska proizvodna območja)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

(1) V EUP OC 3, OC 4 in KR 3 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so območja proizvodnih dejavnosti, s površinami za objekte za kmetijsko proizvodnjo, z oznako PNRP IK, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe:

·   poslovne in upravne stavbe, trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti, ki služijo prodaji in proizvodnji oz. predelavi kmetijskih pridelkov oz. proizvodov,

·   skladišča za kmetijske namene,

·   nestanovanjske kmetijske stavbe s spremljajočimi objekti,

·   - druge stavbe, ki niso uvrščene drugje,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, potrebni za obratovanje kmetijske proizvodnje,

·   - energetski objekti - kotlovnice, na strehah objektov sončne elektrarne in  kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju nekmetijskih objektov se upošteva regulacijske linije, lego obstoječih objektov in odmike od javnih cest. Nove objekte se čim bolj locira vzporedno z obstoječimi objekti in vzporedno z dovoznimi potmi. Obstoječe objekte na teh območjih se lahko rekonstruira, vzdržuje in spremeni namembnost v obstoječih odmikih. V kolikor se obstoječi objekti odstranijo se novi gradijo v 20 m   odmiku od ceste. Kmetijski objekti (hlevi, predelava, ...) ter gnojne jame, gnojišča in silosi morajo biti najmanj 12 m oddaljeni od stanovanjskih objektov in se umeščajo v notranjost parcele. Ventilacijske odprtine in okna na proizvodnih kmetijskih objektih (če povzročajo smrad, prah in hrup) ne smejo biti orientirana proti sosednjim bivalnim prostorom ali sosednjemu dvorišču.

(2) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 5,0 m, lahko je manj, če s tem soglaša sosed in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Višji kmetijski objekti morajo biti izdatno obsajeni z avtohtono visokodebelno drevnino.

(4) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

c) Pogoji glede velikosti in oblikovanja

 

(1) Višina nekmetijskih objektov je največ P+1 nad urejenim terenom, višina kmetijskih objektov se prilagodi namenu, vendar ne smejo biti vidno izpostavljeni v širšem prostoru. Objekti so lahko podkleteni, pri določanju kote kleti se upošteva višina talne vode.

(2) Tlorisna oblika objektov je praviloma podolžna. Kmetijski objekti se oblikovno prilagodijo namenu. Strehe na nekmetijskih objektih so enakostranične dvokapnice v naklonu od 30 do 45 stopinj, s smerjo slemena po daljši stranici objekta in z opečno kritino. Strehe na kmetijskih objektih so enakostranične dvokapnice v naklonu od 12 do 45 stopinj, s smerjo slemena po daljši stranici objekta in s kritino opečne, sive ali rjave barve. Fasade so  pastelnih, neizstopajočih barv, lahko so obdelane z različnimi materiali. Strehe na enostavnih in nezahtevnih objektih so lahko enokapne ali dvokapne z manjšim naklonom od prepisanega. Pri vkopanih objektih je streha lahko ozelenjena.

(3) Posamezna parcela je lahko ograjena. Ograje, škarpe in podporni zidovi morajo biti postavljeni znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Višina ograje ne sme presegati višine 2,0 m. Ograje ob cestnih uvozih, priključkih in ob drugih prometnih površinah se postavi tako, da omogočajo preglednost in ne ovirajo prometa po javni cesti.

 

č) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Velikost in oblika novih gradbenih parcel je odvisna od namena, velikosti in zmogljivosti načrtovanih objektov in tlorisne zasnove ter tipologije zazidave. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključek na javno cesto mora biti varen in urejen v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka dejavnost mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

d) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(2) V EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(3) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Pri vseh vhodih in uvozih v EUP, kjer se izvaja reja živine, morajo biti urejene dezinfekcijske bariere v skladu s predpisi.

(2) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

25 . člen 

(območje počitniških hišic/vinskih kleti)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SE 2 so na območjih stavbnih zemljišč, ki so površine počitniških hišic, namenjene začasnemu bivanju in gospodarski vinogradniški dejavnosti, z oznako PNRP SP, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   počitniške stavbe,

·   nestanovanjske stavbe:

·   gostinske stavbe – in sicer le vinotoči, kmečki turizem, kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   kleti, vinske kleti, zidanice in pripadajoči objekti,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje v skladu z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti – kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in  kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjena za promet in pripadajočim varovalnim pasovom, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, odstranitev in tekoča vzdrževalna dela prometne infrastrukture in naprav ter objekti iz Priloge 1, podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

b) Pogoji glede lege objektov

 

(1) Pri umeščanju novih objektov se upošteva tipologija zazidave in regulacijske linije. Objekte se locira pravokotno na cestno gradbeno mejo, v gradbeno linijo obstoječih objektov. Ostale objekte se smiselno umesti na parcelo z upoštevanjem odmikov in ostalih pogojev tega člena.

(2) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ti se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

 

c) Pogoji glede velikosti

(1) Velikost novih objektov in objektov, ki se lahko povečajo, je največ 80 m2 tlorisne površine, razen pri vinotočih in turističnih objektih, kjer velikost lahko znaša do 100 m2 tlorisne površine, če to dopušča velikost parcele in odmiki od sosednih meja. Širina ožje stranice objekta ne sme presegati 7,0 m. Višina objektov je do K+P+M. Stropna plošča kleti je 30 cm nad ali v nivoju s terenom, v kolikor je višje, je možna gradnja ene etaže manj nad terenom.

 

č) Pogoji glede oblikovanja

 

(1) Tlorisna oblika objektov je pravokotna v razmerju stranic 1:1,5 ali 1:2 in je lahko lomljena v L ali U. Strehe so enakostranične dvokapnice, v naklonu od 40 do 45 stopinj z opečno kritino. Strehe so lahko krite tudi s slamo. Enokapne, manjši nakloni in ravne strehe so možne na prizidkih, ki so manjši od osnovnega objekta ter na enostavnih, nezahtevnih in ostalih pomožnih objektih. Ti objekti morajo biti oblikovani in obdelani podobno kot osnovni objekt. Smer slemena je vzporedna z daljšo stranico strešine. Ravni deli streh so lahko ozelenjeni.

(2) Okenske odprtine na čelni fasadi so pokončne, razporejene simetrično. Fasade se opleska v svetlih in zemeljskih barvah, talni zidec je temen. Letve lesenih oblog morajo biti pravokotne.

(3) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Pri zasaditvi se uporabi avtohtono drevje in grmovje, predvsem visokodebelno sadno drevje. Pri umeščanju objektov na zemljiščih, ki so kvalifikacijski habitati, se v največji možni meri ohranjajo travniške površine. Teh ni dopustno nasipavati ali odvodnjavati in s tem spreminjati hidrološke razmere, uporaba pesticidov in umetnih gnojil pri vzdrževanju travniških površin ni dopustna. Objekte se umešča tako, da se v največji možni meri ohranijo visokodebelni sadovnjaki.

(4) Ograje na območju počitniških hiš niso dovoljenje. Zasadi se lahko avtohtona živa meja, višine do 1,2 m. 

(5) Urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območje.

 

 d) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Velikost in obliko novih parcel narekuje pravokotna tipologija zazidave. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključki na javne ceste morajo biti varni in urejeni v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

e) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V vseh EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

 

(2) V EUP, ki se nahaja na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(3) Za EUP veljajo še pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

g) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

26. člen

(turistična območja)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) V EUP SO 6, SO 10, SO 11, KR 5 in FI 5 so na območju nekdanjih mejnih prehodov in na območju EUP RP 7, ki so namenjena za turistične dejavnosti, z oznako PNRP BT, dopustni posegi za objekte:

·   stanovanjske stavbe:

·   enostanovanjske stavbe le na območju RP 7,

·   počitniške hiške,

·   nestanovanjske stavbe (z možnostjo bivanja v RP 7):

·   upravne, pisarniške, trgovske, turistične stavbe (namenjene izključno turistični ponudbi),

·   gostinske stavbe lahko s kampi in šotorišči v skladu z predpisi,

·   stavbe za šport in drugi spremljajoči objekti,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje, ki so skladne z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov,

·   energetski objekti – kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in      kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(2) Na območjih prometne infrastrukture in pripadajočim varovalnim pasovom, ki so namenjeni za promet, z oznako PNRP PC, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, odstranitev in tekoča vzdrževalna dela prometne infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1 ter gradnja, rekonstrukcija, vzdrževanje in odstranitev podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma, če s posegom soglaša upravljavec tega objekta.

 

b) Pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja objektov

 

(1) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, lahko je manj, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo normalno vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjih objektih. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

(2) Oblika objektov je podolžna, lahko lomljena. Fasade so svetlih in zemeljskih barv.

(3) Strehe so enakostranične dvokapnice v naklonu od 30 do 45 stopinj, kritina sive, rjave ali opečne barve.  Strehe so lahko krite s slamo. V EUP RP 7 opečne  in krite s slamo. Na območju EUP SO 6 so strehe lahko tudi ravne ali enokapne. Enokapne in ravne strehe oz. strehe z manjšimi nakloni so možne na prizidkih, ki so manjši od osnovnega objekta, na enostavnih, nezahtevnih objektih in pomožnih objektih ter na večjih in širših nestanovanjskih objektih. V kolikor geomehansko poročilo dovoljuje poseg v teren, so objekti lahko tudi vkopani v pobočje z zeleno streho in spojeni z okoliškim reliefom. Smer slemena je vzporedna z daljšo stranico strešine.

(4) Okolica objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Turistična območja morajo biti izdatno ozelenjena z avtohtono drevnino.

(5) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna.

 

c) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Širina parcele mora zagotavljati sanitarne in požarne odmike med objekti. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Turistično območje/objekt mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Objekte se locira ob cestno gradbeno mejo, v gradbeno linijo obstoječih objektov. Priključki na javne ceste morajo biti varni in urejeni v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Dopustna je dopolnilna zasaditev drevja in grmičevja ter hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih igrišč za igre z žogo, utrditev dvorišč in ureditev utrjenih poti ter utrjenih parkirišč.

(3) Vsaka parcela mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na namembnost in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

d) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti.

(2) V EUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(3) Za EUP veljajo pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

f) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

3.0. Območja podrobnih prostorskih načrtov

 

27. člen

 (območja občinskih podrobnih prostorskih načrtov - OPPN)

 

1.            Predvideni OPPN

 

a) Pogoji glede namembnosti območja

 

(1) V EUP in pEUP SE 9, SE 9/1, SO 7, RP 2, RP 3, PE 6, PE 6/1 in PE 6/2 je predvidena izdelava OPPN. Do uveljavitve le-teh niso dopustni nobeni posegi razen, če s tem odlokom ni določeno drugače.

(2) Občina lahko na podlagi 55. člena ZPN-ačrta tudi na drugih območjih podrobneje načrtuje prostorske ureditve, če se za to izkaže potreba po tem, ko je bil sprejet občinski prostorski načrt.

(3) Pri izdelavi OPPN se po posameznih EUP in pEUP upoštevajo naslednji pogoji glede namembnosti območja:

·   v EUP in pEUP SE 9, SE 9/1, SO 7, RP 2, RP 3, PE 6, PE 6/1 in PE 6/2 (romski zaselki), ki so namenjene bivanju in spremljajočim dejavnostim, z oznako PNRP SS, ZS, BC in PC, so dopustne stanovanjske stavbe, gostinske stavbe, trgovske stavbe in stavbe za storitvene dejavnosti, stavbe za promet, stavbe splošnega družbenega pomena in druge nestanovanjske stavbe, poslovne in upravne stavbe, gradbeni inženirski objekti, pomožni, enostavni in nezahtevni objekti v skladu z namembnostjo območja,

·   pred sprejemom OPPN so v EUP in pEUP SE 9, SE 9/1, SO 7, RP 2, RP 3 PE 6, PE 6/1 in PE 6/2 (romski zaselki) na obstoječih gradbenih parcelah dopustni naslednji posegi:

·   redna in investicijska vzdrževalna dela na obstoječih objektih ter rekonstrukcije in dozidave obstoječih objektov, pod pogoji oblikovanja kot to velja za območja z oznako PNRP SS v 16. členu tega odloka,

·   gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov za lastne potrebe na obstoječih zazidanih gradbenih parcelah, postavitev začasnih objektov, ograj, vadbenih objektov in urbane opreme, pod pogoji kot to velja za območja z oznako PNRP SS v 16. členu tega odloka,

·   odstranitve obstoječih objektov,

·   rekonstrukcije, vzdrževanje in odstranitve GJI ter drugih omrežij in objektov, gradnje nezahtevnih in enostavnih pomožnih infrastrukturnih objektov, rabi, ki niso v nasprotju z načrtovanimi gradnjami v OPPN,

·   gradnja objektov in naprav za potrebe obrambe in zaščite ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;

·   do izdelave OPPN je na območju nezazidanih gradbenih parcelah možna postavitev začasnih objektov.

 

b) Pogoji glede velikosti in oblikovanja

 

(1) V vseh EUP in pEUP, za katere je predvidena izdelava OPPN, se velikost objektov in ostalih ureditev prilagodi namenu območja. Parcelacija v EUP in pEUP SE 9, SE 9/1, SO 7, RP 2, RP 3, PE 6, PE 6/1 in PE 6/2 je praviloma pravokotna na dovozne ceste. Oblika novih objektov je podolgovata ali lomljena. Strehe na stanovanjskih objektov so enakostranične dvokapnice, v naklonu od 30 do 45 stopinj, z opečno, sivo ali rjavo kritino. Strehe so lahko v kombinaciji z ravno ali enokapno streho (min. 2/3 enakostranične dvokapnice in max. 1/3 ravne ali enokapne). Višina stanovanjskih objektov je do K+P+1 ali do K+P+M. Pogoji glede velikosti in oblikovanja se ne upoštevajo za obstoječe objekte. Stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine in ostali nestanovanjski objekti, manjši pomožni, enostavni in nezahtevni objekti so lahko z manjšim naklonom, ravno ali enokapno streho. Odmik objekta od parcelne sosednje meje mora biti 4,0 m. Pogoji glede fasad in ograj so isti kot za ostala območja s PNRP SS v 16. členu.

(2) Pri določanju velikosti enostavnih in nezahtevnih objektov se upošteva veljavne predpise, ki določajo pogoje za gradnjo teh objektov. Oblika in obdelava teh objektov se podredi osnovnemu objektu. Možnost vrste gradnje nezahtevnih in enostavnih objektov se opredeli v posameznem OPPN.

(3) Glede na to, da se v nekaterih EUP in pEUP nahajajo obstoječi objekti, se za njih glede velikosti in oblikovanja objektov v OPPN določijo novi pogoji.

 

c) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter obrambnih potreb

 

(1) Pri načrtovanju v EUP in pEUP PE 6/1, PE 6/2, SE 9/1 se upoštevajo naslednji ukrepi:

·   Pri izvedbi del naj se posamezna drevesa na lokaciji zaščiti pred mehanskimi poškodbami.

·   Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na zato urejenem odlagališču.

·   Za zunanje ureditve se prednostno uporablja avtohton gradbeni material (npr: les, kamen, pesek)

·   Zelene površine se uredi z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova.

·   Večja in hrupnejša gradbena dela (npr: odstranitev dreves) je potrebno izvesti izven obdobja gnezdenja večine vrst ptic (posek lesa se naj izvede v obdobju med 31. oktobrom in 31. decembrom). Posekan les naj se z območja čim prej pospravi in s tem prepreči, da bi prišlo do odlaganja jajčec (rogač), ki bi bila kasneje uničena.

·   V času gradnje se uporabljajo stroji s čim manjšo možno zvočno močjo. Upošteva se časovne omejitve glede njihove uporabe (predvsem uporaba v dnevnem času).

·   Območje naselja se proti gozdu dodatno ne osvetljuje.

 

2.      Sprejeti OPPN

 

(1) V območju EUP SO 8, z oznako PNRP LN, so zemljišča namenjena za izkop kamna. Na območju, kjer velja OPPN, se upošteva prostorske ureditvene pogoje iz Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za kamnolom v Sotini (Uradni list RS, št. 54/10, 44/12). Pri načrtovanju posegov v ta prostor in v bližino območja se upošteva usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravne vrednote, predvsem njihovo ohranjanje. Upošteva se omilitvene ukrepe iz Dopolnjenega okoljskega poročila (Geateh d.o.o., september 2008) in dodatka za varovana območja (Aquarius, avgust 2008).

 

(2) Na območju EUP SE 5, kjer velja OPPN, se območje ureja z:

·   Odlokom o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za območje SE 5 (Ur.l. RS, št. 24/15).

 

 

4.0. Prostorski izvedbeni pogoji na območjih krajine

 

28. člen

(območja urejanja na območju krajine in razpršene poselitve)

 

a) Pogoji glede namembnosti in vrste posegov v prostor

 

(1) EUP in pEUP EU 1, EU 1/1, EU 1/2, EU 1/3, EU 1/4, EU 1/5, EU 1/6 in EU 1/7 so območja krajine, namenjena pretežno kmetijski, gozdarski dejavnosti ter razpršeni poselitvi in se deli na najboljša kmetijska zemljišča z oznako PNRP K1, na druga kmetijska zemljišča z oznako PNRP K2, na gozdna zemljišča z oznako PNRP G, na vodna zemljišča z oznako PNRP VC, na površine cest  z oznako PNRP PC, na ostale prometne površine z oznako PNRP PO, na površine območij vodne infrastrukture z oznako PNRP VI, na stavbna zemljišča v razpršeni poselitvi z oznako PNRP A, na površine za oddih, rekreacijo in šport z oznako PNRP ZS, na parkovne površine z oznako PNRP ZP, na druge urejene zelene površine z oznako PNRP ZD, na območja energetske infrastrukture z oznako PNRP E in na območja okoljske infrastrukture, z oznako PNRP O.

(2) Na kmetijskih zemljiščih, z oznako PNRP K1 in K2, ki so namenjena za kmetijsko proizvodnjo, so poleg primarne rabe dopustni posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve):

·   agrarne operacije (medsebojna menjava kmetijskih zemljišč in nezahtevne agromelioracije), vodni zadrževalniki, za potrebe namakanja kmetijskih zemljišč, vključno s sistemi za namakanje kmetijskih zemljišč (namakalni kanali in drugi objekti za dovajanje vode),objekti, ki so proizvod dan na trg v skladu s predpisom, ki ureja tehnične zahteve za proizvode in ugotavljanje skladnosti in se po uredbi, ki ureja vrste objektov glede na zahtevnost, lahko uvrstijo med pomožne kmetijsko-gozdarske objekte, razen kleti ter vinske kleti, po velikosti pa ne presegajo nezahtevnih objektov, razen grajenega rastlinjaka, ki lahko presega velikost nezahtevnih objektov;

·   pomožna kmetijsko-gozdarska oprema (npr. brajda, klopotec, kol, količek, žična opora, opora za mrežo proti toči, opora za mrežo proti ptičem, obora, ograja za pašo živine, ograja ter opora za trajne nasade, ograja za zaščito kmetijskih pridelkov, premični tunel in nadkritje, zaščitna mreža),

·   pomožni objekti za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov,

·   raziskovanje podzemnih voda, mineralnih surovin in geotermičnega energetskega vira;

·   - začasni objekti in začasni posegi za čas dogodka oz. v času sezone, in sicer oder z nadstreškom, sestavljen iz montažnih elementov, cirkus, če so šotor in drugi objekti montažni, začasna tribuna za gledalce na prostem, premični objekti za rejo živali v leseni izvedbi (npr. premični čebelnjak, premični kokošnjak, premični zajčnik),

·   opazovalnica, to je netemeljena lesena konstrukcija (npr. lovska preža, ptičja opazovalnica),

·   začasne ureditve za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami,

·   dostop do objekta, če gre za objekt, ki ga je dopustno graditi na kmetijskih zemljiščih, razpršeni gradnji ali razpršeni poselitvi,

·   gradbeni inženirski objekti, ki so po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov in o določitvi objektov državnega pomena uvrščeni v skupini daljinski cevovodi, daljinska (hrbtenična) komunikacijska omrežja in daljinski (prenosni) elektroenergetski vodi, s pripadajočimi objekti in priključki nanje, in lokalni cevovodi, lokalni (distribucijski) elektroenergetski vodi in lokalna (dostopkovna) komunikacijska omrežja, s pripadajočimi objekti in priključki nanje,

·   rekonstrukcije, vzdrževanje in odstranitve občinskih in državnih cest v skladu z zakonom, ki ureja ceste. Dopustni so tudi objekti, ki jih pogojuje načrtovana rekonstrukcija ceste (npr. nadkrita čakalnica na postajališču, kolesarska pot in pešpot, oporni in podporni zidovi, nadhodi, podhodi, prepusti, protihrupne ograje, pomožni cestni objekti, urbana oprema) ter objekti gospodarske javne infrastrukture, ki jih je v območju ceste treba zgraditi ali prestaviti zaradi rekonstrukcije ceste,

·   mala vetrna elektrarna do največje nazivne moči naprave 11 kVA za samooskrbo, če gre za kmetijsko zemljišče z boniteto manj kot 35, in ne sme presegati priključne moči iz soglasja za priključitev v skladu s predpisom o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije. Ob umestitvi se upošteva tudi pogoje iz 32. člena.

 

·   objekti iz Priloge 1

·   ostali posegi:

·   rekreacijske in turistične poti po obstoječih poteh.

Pri rekonstrukcijah, vzdrževanjih in odstranitvah (državnih, občinskih prometnih površin ter obstoječih dostopnih poti), se upošteva vse prometne površine, ki v grafičnih prikazih niso opredeljene s PNRP prometne infrastrukture, temveč so del osnovne namenske rabe zemljišč ali del druge podrobnejše namenske rabe zemljišč. Razvidne so iz grafičnih prikazov stanja prostora ali izvedbenega dela v kartografskih prilogah "Prikaz območij EUP in gospodarske javne infrastrukture" ali evidentne iz katastrskih načrtov ali so zavedene v kategorizaciji občinskih cest ali  so površine, ki so po dejanski rabi ceste/poti.

(3) Celotna območja EUP in pEUP so v območjih varstva narave. Na vseh namenskih površinah se poleg osnovne namenske rabe ohranja biotska raznovrstnost in varstvo naravnih vrednot. V vseh namenskih površinah ter na površinah s kmetijsko namensko rabo je po obstoječih poteh dopustna ureditev turističnih, rekreacijskih in učnih poti, kolesarskih stez in območja opazovalnic za naravovarstvene vsebine v skladu z varstvenimi zahtevami in soglasju s pristojnimi službami. Za prostorske ureditve in posege, ki se jih dopušča na vseh površinah v odprti krajini, na kmetijskih zemljiščih ter agrarne operacije, vodne zadrževalnike in druge objekte za intenzifikacijo kmetijske dejavnosti, naj se umešča tako, da se ohranja varovane habitatne tipe in pridobi naravovarstveno soglasje ali dovoljenje za poseg v naravo.

(4) Na kmetijskih zemljiščih, kjer so izvedene kmetijske operacije za izboljšanje zemljišč za kmetijsko rabo, se vzdržuje in obnavlja drenažne sisteme in osnovna odvodnja s kmetijskih zemljišč. Na območju izvedenih kmetijskih operacij se pri posegih v prostor preveri izvedene drenažne sisteme in jarke ter se jih smiselno priključi na nove ureditve oziroma se jih v največji možni meri varuje.

(5) V EU 1 je predvideno ohranjanje obsega ekstenzivnih travišč v velikosti oz. obsegu iz leta 2003 (PA koda 38 in 37, Bio-inventarizacija krajinskega parka Goričko, 2003). Kar pomeni, da se ohranja sedanje travniške površine (šifra dejanske rabe 1300 in 1222, Vir: dejanska raba MKO - zajem 2012). Obstoječe ekstenzivne travnike se ne spreminja v intenzivne površine, kateri so se v obdobju med 2003 in 2012 zaradi intenzifikacije kmetijstva naravovarstveno razvrednotili (šifra dejanske rabe: 1100, 1190, 1211, 1221, Vir: dejanska raba MKO - zajem 2012) ter so se nadomesti na obstoječih zaraščajočih površinah (šifra dejanske rabe 1410, Vir: dejanska raba MKO - zajem 2012). S tem se zagotovi ohranjanje in ponovno vzpostavitev travniških površin na približno 530 ha.

(6) Objekte in omrežja gospodarske javne infrastrukture, katerih trase potekajo po kmetijskih zemljiščih, se lahko izvede v zemeljski izvedbi ob pogoju, da se ohranja proizvodni potencial kmetijskih zemljišč, da poteka infrastruktura v skupnih koridorjih, v čim krajšem poteku in po možnosti izven sklenjenih kmetijskih površin, na robovih parcelnih mej, ob cestnem svetu, med gozdno mejo in njivo. Po izvedeni gradnji se zemljišče vzpostavi v prvotno stanje. Pomožne kmetijsko-gozdarske objekte se po opustitvi objekta poruši, zemljišče se vzpostavi v prvotno stanje. Na območju EU 1 s PNRP K2, na parceli 128/1 k.o. Serdica, je možna postavitev objektov za telekomunikacijsko opremo, za nameščanje radijskih postaj za radioamaterje s pripadajočimi antenami in postavitev baznih postaj za mobilno telefonijo.

(7) Kmetijska zemljišča varujemo pred spreminjanjem osnovne namenske rabe. Sprememba namenske rabe kmetijskih zemljišč je možna le s spremembo občinskega prostorskega načrta in na način kot dopušča zakonodaja.

(8) Za EUP na območju kmetijskih zemljišč (K1 in K2) veljajo tudi pogoji iz 34. člena tega odloka.

(9) Na gozdnih zemljiščih, z oznako PNRP G, ki so namenjena za gozdarsko dejavnost, so poleg primarne rabe dopustni posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve), za vrste objektov v velikosti in pogojih,  kot so navedeni v predpisu o vrstah objektov glede na zahtevnost:

·   vsi gradbeni inženirski objekti razen objekti iz skupine 230 in zahtevni objekti iz skupine 2412 ter objekti iz skupine 24203; objekti iz skupine 22232-čistilne naprave se lahko postavljajo na robu gozdnega zemljišča;

·   objekti iz Priloge 1,

·   ostali posegi; rekreacijske in turistične poti po obstoječih poteh, vodnogospodarske ureditve za vzdrževanje vodnih površin in vodnega režima, začasna delovišča za izvajanje raziskovalnih, gradbenih in drugih del pod pogojem, da se območje po izvedbi posega primerno sanira in vzpostavi v prvotno stanje ter športne in rekreacijske površine, kot so paintbol, adrenalinski park, ipd. in drugi posegi v soglasju z Zavodom za gozdove Slovenije.

(10) Za EUP na območju gozdov (G) veljajo pogoji iz 35. člena tega odloka.

(11) Na območjih prometne infrastrukture, ki so del druge namenske rabe, in na območjih prometne infrastrukture z oznako PNRP PC in PO, ki so namenjene za promet in pripadajočih varovalnih pasovih, je dopustna gradnja, rekonstrukcija, tekoča vzdrževalna dela in odstranitev prometne  infrastrukture in naprav ter objektov iz Priloge 1 podzemnih in nadzemnih komunalnih in elektroenergetskih objektov in omrežij ter druge gospodarske javne infrastrukture. Posegi so dopustni, če niso v nasprotju z veljavnimi predpisi za posamezen objekt prometne infrastrukture oziroma če s posegom soglaša upravljavec tega objekta. Območja parkirišč v EUP EU 1 v k.o. Nuskova se naj ne osvetljuje.

(12) Na območjih celinskih vodnih zemljišč, ki so del druge namenske rabe, in celinskih vodnih zemljišč z oznako PNRP VC, na območjih vodne infrastrukture in na priobalnih zemljiščih, ki jim pripadajo, so poleg osnovne rabe dopustni naslednji posegi (gradnje, rekonstrukcije, vzdrževanja in odstranitve):

·   gradnja objektov javne infrastrukture, komunalne in druge infrastrukture, ter komunalnih priključkov na javno infrastrukturo,

·   gradnja objektov grajenega javnega dobra po Zakonu o vodah ali drugih zakonih,

·   ukrepi, ki se nanašajo na izboljšanje hidromorfoloških in bioloških lastnosti površinskih voda,

·   ukrepi, ki se nanašajo na ohranjanje narave,

·   gradnja objektov, potrebnih za rabo voda, ki jih je za izvajanje vodne pravice nujno zgraditi na vodnem oziroma priobalnem zemljišču (npr. objekt za zajem ali izpust vode), zagotovitev varnosti plovbe in zagotovitev varstva pred utopitvami v naravnih kopališčih,

·   gradnja objektov, namenjenih varstvu voda pred onesnaženjem,

·   gradnja objektov, namenjenih obrambi države, zaščiti in reševanju ljudi, živali in premoženja ter

·   izvajanju nalog policije,

·   objekti iz Priloge 1.

Za obstoječe objekte in naprave, ki se nahajajo na vodnem in priobalnem zemljišču, je na teh objektih in napravah mogoča rekonstrukcija, sprememba namembnosti ali nadomestna gradnja, če:

·   se s tem ne povečuje poplavna ali erozijska nevarnost ali ogroženost,

·   se s tem ne poslabšuje stanja voda,

·   je omogočeno izvajanje javnih služb,

·   se s tem ne ovira obstoječe posebne rabe voda,

·   to ni v nasprotju s cilji upravljanja z vodami in

·   se z rekonstrukcijo ali nadomestno gradnjo oddaljenost do meje vodnega zemljišča ne zmanjšuje.

Na vodnih in priobalnih zemljiščih so prepovedani posegi, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja ter onemogočili obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov. Prepovedano je tudi pranje vozil, gnojenje in uporaba sredstev za varstvo rastlin, izlivanje, odlaganje in pretovarjanje odkopanih ali odpadnih materialov ali drugih podobnih snovi ter odlaganje odpadkov.

(13) Na območju okoljske infrastrukture, namenjene za izvajanje gospodarske javne službe s področja oskrbe prebivalstva s pitno vodo in s področja čiščenja odpadnih voda, z oznako PNRP O, so dopustne gradnje, rekonstrukcije, odstranitev in vzdrževanje komunalnih čistilnih naprav, vodohranov, črpališč in drugih objektov, vključno z vsemi tehničnimi objekti in napravami, s katerimi se izboljša delovanje in poveča kapaciteta naprave ter gradnja vseh vrst gradbenih inženirskih objektov za delovanje okoljske infrastrukture ter objekti iz Priloge 1. Na območju okoljske infrastrukture (O) je dopustna zasaditev drevja, grmičevja in hortikulturna ureditev skupnih površin, ureditev utrjenih poti in utrjenih parkirišč. Pri zasaditvi se uporabijo krajevno značilna vegetacija. Območja se lahko ogradijo z ograjo višine do 2 m.

(14) Na območju stavbnih zemljišč, ki so območja elektroenergetske infrastrukture, z oznako PNRP E, in na katerih je urejena elektroenergetska infrastruktura, so dopustne gradnje, rekonstrukcije, odstranitev in vzdrževanje elektroenergetske in ostale infrastrukture, ki je potrebna za delovanje in oskrbo elektroenergetske infrastrukture ter objekti iz Priloge 1.

(15) Na območju zemljišč z oznako PNRP VI, ki je območje vodne infrastrukture (visokovodni nasip ob Ledavskem jezeru), niso dopustni nobeni posegi, razen vzdrževalnih del oz. posegi, ki jih dopuščajo predpisi o vodah ter objekti iz Priloge 1.

(16) Na območjih stavbnih zemljišč razpršene poselitve, z oznako PNRP A, ki so namenjene bivanju s spremljajočimi dejavnostmi in kmetijam z dopolnilnimi dejavnostmi, so dopustni posegi za objekte:

·    stanovanjske stavbe:

·   eno stanovanjske stavbe (razen vil in vrstnih hiš),

·   nestanovanjske stavbe:

·   upravne in pisarniške stavbe,

·   gostinske stavbe ter dopolnilne kmetijske dejavnosti, vse lahko s kampi, šotorišči v skladu z predpisi,

·   trgovske stavbe (razen nakupovalnih in trgovskih centrov ter veleblagovnic) in stavbe za storitvene dejavnosti vključno z avtomehaničnimi delavnicam in drugimi proizvodnimi objekti iz skupine industrijskih in skladiščnih stavb do velikosti 500 m2, pod pogojem, da ne presegajo mejne ravni hrupa,

·   stavbe za promet in stavbe za izvajanje elektronskih komunikacij, skladno z namembnostjo območja ali javni namen,

·   stavbe splošnega družbenega pomena,

·   druge nestanovanjske stavbe (vinske kleti in zidanice ob pogoju, da ima potencialni investitor v lasti in obdelavi vinograd),

·   stavbe za šport in drugi spremljajoči objekti,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti (razen vojaških objektov),

·   energetski objekti – kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(17) Za objekte, zgrajene na podlagi dovoljenj s področja graditve objektov, ki so v grafičnem delu OPN prikazani kot razpršena gradnja, je dopustna izvedba vzdrževalnih del ter rekonstrukcije, dozidave ali nadzidave legalno zgrajenih objektov, če gre za izboljšanje bivalnega standarda v teh objektih, ne pa za dodajanje novih stanovanjskih enot ali prostorov za opravljanje novih dejavnosti. Za izvedbo zgoraj naštetih dopustnih posegov se smiselno uporabljajo prostorsko izvedbeni pogoji glede na namen objekta, ki je določen z upravnim dovoljenjem oziroma glede na namen objekta, ki mu je določen v uradnih evidencah. Na gradbenih parcelah k objektom razpršene gradnje je dopustna tudi gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov.

(18) Za obstoječe objekte razpršene gradnje, zgrajene na podlagi dovoljenj s področja graditve objektov ter za nove enostavne in nezahtevne objekte, ki niso vključeni v naselje in niso opredeljeni kot razpršena poselitev, se upoštevajo prostorsko izvedbeni pogoji, kot je določeno za razpršeno poselitev, z oznako PNRP A, in sicer glede na namen objekta razpršene gradnje. Smiselno se za območja razpršene gradnje upoštevajo tudi skupni prostorsko izvedbeni pogoji.

(19) V kolikor obstoječi zakonito zgrajeni objekt na območju razpršene gradnje ni prikazan (kot fundus) v kartografskem prikazu izvedbenega dela prostorskega načrta na kartah 3. "Prikaz območij enot urejanja prostora ter osnovne oziroma PNRP", zanj veljajo enaki pogoji kot za prikazane objekte.

(20) V primeru požara, škodljivega delovanja voda, dotrajanosti ali podobno se zakonito zgrajenim objektom zunaj poselitvenih območij (območje razpršene gradnje) dovoli nadomestna gradnja, vendar pod pogojem, da se pred začetkom uporabe nadomestnega objekta obstoječi objekt odstrani.

(21) Ne glede na določbe šestnajstega odstavka tega člena, so v pEUP EU 1/7 na območjih stavbnih zemljišč razpršene poselitve, z oznako PNRP A, dopustni posegi za objekte:

·   nestanovanjske stavbe za namene:

·   poslovne in upravne stavbe, trgovske in druge stavbe za storitvene dejavnosti, ki služijo prodaji in proizvodnji kmetijske dejavnosti,

·   skladišča za kmetijske namene,

·   nestanovanjske kmetijske stavbe s spremljajočimi objekti,

·   druge stavbe, ki niso uvrščene drugje v skladu z namembnostjo območja,

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti, potrebni za obratovanje kmetijske proizvodnje,

·   energetski objekti – kotlovnice za lastne potrebe, na strehah objektov sončne elektrarne in kolektorji,

·   objekti iz Priloge 1.

(22) Na območjih zelenih površin, ki so namenjene športu in rekreaciji na prostem, parkom in drugim zelenim površinam z oznako PNRP ZS, ZP, ZD  so dopustni posegi za objekte:

·   gradbeni inženirski objekti:

·   objekti prometne infrastrukture,

·   prenosni in distribucijski cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi ter

·   spremljajoči objekti,

·   drugi gradbeni inženirski objekti (razen vojaških objektov in odlagališč odpadkov) v skladu z

·   namembnostjo območja, kampi, šotorišča v skladu z predpisi,

·   objekti iz Priloge 1.

 

b) Pogoji glede lege, velikosti in oblikovanja objektov v območjih razpršene poselitve

 

(1) Pri gradnji novih objektov v območjih razpršene poselitve se upošteva tradicionalna zasnova razporeditve objektov na parceli.

·   Stanovanjske in javne objekte (vaško-gasilske domove, trgovske, gostinske in ostale poslovne in nekmetijske stavbe) se umešča praviloma ob cesti, pri tem se upošteva ulična gradbena linija, če je izrazita in odmik od kategoriziranih državnih in občinskih cest. Objekte se locira z daljšo stranico vzporedno s cesto oz. skladno z vzorcem pozidave. Kmetijski objekti za proizvodnjo (hlevi, predelava,...) ter gnojne jame, gnojišča in silosi morajo biti najmanj 12 m oddaljeni od stanovanjskih objektov. Ventilacijske odprtine in okna na proizvodnih kmetijskih objektih ne smejo biti orientirana proti sosednjim bivalnim prostorom ali sosednjem dvorišču. V notranjost parcele se lahko gradi tudi objekte za spremljajoče in dopolnilne dejavnosti.

·   Nove kmetijske, obrtne, proizvodne objekte in skladišča ter njihove nezahtevne in enostavne objekte se prednostno locira v notranjosti parcele, razen na območjih, kjer je obstoječa zasnova razporeditve objektov drugačna, kar mora biti prikazano in utemeljeno v projektni dokumentaciji za izdajo gradbenega dovoljenja. Lahko so pravokotno priključeni na stanovanjski objekt in pravokotno lomljeni, lahko so tudi kot samostojni objekti postavljeni v notranjost parcele. V primeru gradnje samostojnega kmetijskega objekta, brez stanovanjskih delov, se ti ne postavljajo v obcestno gradbeno linijo, pač pa prav tako v notranjost parcele v 20 m odmiku od ceste, kar ne velja za zidanice in vinske kleti, in v 5 m odmiku od sosednje parcelne meje. V obcestnih zaselkih razpršene poselitve, z obcestno gradbeno linijo, se upošteva zaporedni odmik od bližnje parcelne meje, kar pomeni, da se bližnji odmiki ponavljajo le na eni strani parcel, ki so pravokotne na cesto oz. sledijo obstoječem vzorcu pozidave. Določilo zaporednosti pozidave ne velja v primeru že izgrajenega objekta ali če prostorske možnosti ne dovoljujejo zahtevane rešitve (teren, obstoječi vzorec pozidave, naravne razmere (poplave, plazljivost, erozija, ipd.) ali izhaja iz varstvenih zahtev zaradi varovanja narave, kulturne dediščine, ipd.).

·   V zaselkih in območjih razpršene poselitve, kjer gradbena linija ni izrazita, se objekte locira prosto v prostor z upoštevanjem tradicionalne zasnove razporeditve objektov, orientacije in lege obstoječih objektov, osončenosti, odmikov in dostopa ter terenskih razmer.

(2) Najmanjši odmik objektov (od najbolj izpostavljenega njegovega dela) od sosednje parcelne meje je 4,0 m, nezahtevni in enostavni objekti morajo biti oddaljeni od meje sosednjega zemljišča najmanj 1,5 m, razen rezervoarja za utekočinjeni naftni plin ali nafto, ki mora biti od meje sosednjih zemljišč oddaljen najmanj toliko kot to določajo predpisi, ki urejajo področje naprav za vnetljive tekočine in pline. Odmiki objektov so lahko manjši, če s tem soglaša lastnik sosednjega zemljišča in ne ruši vzpostavljenega sistema pozidave, vendar ne manj kot 1,0 m. Pri določanju odmikov od sosednjih parcelnih mej je potrebno dosledno upoštevati obstoječi zaporedni sistem odmikov. Odmiki objektov in naprav od sosednih parcelnih mej morajo biti tolikšni, da omogočajo vzdrževanje objekta, omogočajo pozidavo sosednjih parcel, omogočajo intervencijo v notranjost parcele in zagotavljajo požarno varnost ter ne slabšajo pogojev bivanja v sosednjem objektu. Odmiki od meja in sosednjih objektov morajo zagotavljati tudi možnost umestitve gospodarske javne infrastrukture in njihovih priključkov na predmetnem zemljišču, ki se lahko gradijo do meje sosednjih gradbenih parcel. Odmik od lokalne ceste ali javne poti je 4,0 m. Odmiki od javnih cest so lahko manjši, če je gradbena linija obstoječih objektov ob cesti bliže od navedenih odmikov in če s tem soglaša upravljavec ceste.

(3) Strehe na vseh objektih so enakostranične dvokapnice, v naklonu od 30 do 45 stopinj, s smerjo slemena po daljši stranici objekta, z opečno kritino. Strehe so lahko krite tudi s slamo. Enokapne in ravne strehe ter strehe z manjšimi nakloni so možne na nezahtevnih in enostavnih objektih ter na večjih in širših nestanovanjskih objektih. Ti objekti morajo biti oblikovani in obdelani podobno kot osnovni objekt. Ravne in enokapne strehe so možne na stanovanjskih objektih, pod pogojem, da je min. 2/3 objekta dvokapna streha ter max. 1/3 objekta ravna ali enokapna streha, ki mora biti nižje od slemena dvokapnice, to razmerje se upošteva tudi pri enokapnih in ravnih prizidkih k osnovnemu objektu. Stavbna masa dvokapnega dela objekta mora vizualno prevladovati ter slediti morfologiji in tipologiji naselja. Strehe so lahko tudi ozelenjene. V kolikor geomehansko poročilo dovoljuje poseg v teren so objekti lahko tudi delno vkopani v pobočje, z ozelenjeno streho in spojeni z okoliškim reliefom.

(4) Fasade so v svetlih in zemeljskih barvah, lahko so kombinirane z lesom. Letve lesenih oblog morajo biti pravokotne.

(5) Okolico objektov se uredi glede na funkcijo objekta. Del parcele na zunanjem robu parcele mora biti ozelenjen. Pri zasaditvi se uporabi avtohtono drevje in grmovje, predvsem visokodebelno sadno drevje.

(6) Ograje so dopustne, kadar je potrebno varovanje zemljišča, objekta ali naprave pred nezaželenimi  vplivi okolice, ljudi in ali živali, ki so višine 1,2 m. Možna je tudi postavitev ograj okrog čistilnih naprav, črpališč, vodohranov in ostalih infrastrukturnih objektov do višine 2,0 m. Ograje se postavijo znotraj parcele ali na meji, če se tako sporazumeta oba soseda. Prepovedane so plastične ograje, ograje kričečih barv, zidovi in okrasne betonske ograje. Praviloma se postavljajo lesene, kovinske in žične ograje, ki se lahko kombinirajo s stebri (zidanimi, betonskimi ali kovinskimi) in talnim zidcem, zasadi se lahko živo mejo.

(7) Tlorisna oblika objektov je praviloma podolžna ali lomljena na ključ. Fasade so v svetlih, zemeljskih barvah, lahko se kombinirajo z lesom. Kričeče in žive barve, kakor tudi risanje okraskov in poševnic na fasadah je prepovedano. Objekti za lastne potrebe, zgrajeni na zemljiških parcelah, ki pripadajo osnovni stavbi, morajo biti oblikovani skladno z osnovnim objektom.

(8) Spominska obeležja in urbano opremo se postavi tako, da ne ovira prometa in da ne zastira značilnih pogledov na objekte ali območja. Višina reklamnih tabel in neprometnih znakov na prometnih površinah mora biti 2,5 m nad pločnikom oziroma pohodno površino. Namestitev velikih reklamnih panojev na fasade ni dopustna

 

c) Pogoji in merila za parcelacijo

 

(1) Širina parcele na območju razpršene poselitve, z oznako PNRP A, mora zagotavljati sanitarne in požarne odmike med objekti. Gradbena parcela je lahko sestavljena iz ene ali več zemljiških parcel. Za nove samostojne stanovanjske objekte širina parcele ne sme biti manjša od 18 m. Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključek na javno cesto mora biti varen in urejen v skladu s predpisi o javnih cestah.

(2) Posamezna gradbena parcela na območju razpršene poselitve, z oznako PNRP A,  mora imeti zagotovljeno predpisano število parkirnih mest glede na funkcijo in kapaciteto objektov, ki so predpisana v 30. členu tega odloka.

 

č) Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

(1) Omrežja gospodarske javne infrastrukture, katerih trase potekajo po kmetijskih zemljiščih, se lahko izvede v zemeljski izvedbi ob pogoju, da se ohranja proizvodni potencial kmetijskih zemljišč, da poteka infrastruktura v skupnih koridorjih in v čim krajšem poteku ter po možnosti izven sklenjenih kmetijskih površin ter da se po izvedeni gradnji zemljišče vzpostavi v prvotno stanje.

(2) Gospodarsko javno infrastrukturo se načrtuje ob obstoječih koridorjih in izven naravovarstveno občutljivih območij, pri gradnji se zagotavlja varstvo naravnih vrednot in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Obstoječo gospodarsko infrastrukturo, ki negativno vpliva na naravne vrednote in biotsko raznovrstnost, se sanira.

(3) Priključevanje objekta na električno omrežje, plinovodno omrežje in telekomunikacijsko omrežje se izvede pod pogoji, ki jih določi posamezen upravljavec.

(4) Poleg navedenih pogojev veljajo še pogoji iz 5.0 poglavja tega odloka.

 

d) Pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, obrambnih potreb ter varstvo vojnih grobišč in prikritih vojnih grobišč

 

(1) V EUP  EU 1 je več enot kulturne dediščine in sicer:

·   EŠD 6760 – Arheološko najdišče Bela cerkev (Ocinje) - varuje se arheološke plasti in morebitne še ohranjene na površini ne več vidne strukture.

·   EŠD 6830 – Peršov križ (Večeslavci) – varuje se znamenje v celoti.

·   EŠD 6866 – Mlin in žaga Pertoča 6 (Pertoča), EŠD 6867 – Mlin Serdica 10 (Serdica) - varuje se spomenik v celoti.

·   EŠD 6868 – Dajčev mlin (Sotina) - varuje se mlin v celoti.

·   EŠD 26034 – Domačija Rogašovci 3 (Rogašovci), EŠD 26035 – Domačija Lang (Serdica), EŠD 26036 – Domačija Buček (Serdica), EŠD 26041 – Domačija Pertoča 24 (Pertoča), EŠD 26042 – Domačija Pertoci (Pertoča), EŠD 26043 – Domačija Večeslavci 39 (Večeslavci), EŠD 26044 – Zaselek Pusta (Večeslavci), EŠD 26047 – Zaselek Na grebenu (Ocinje) - varujejo se gabariti, zunanja podoba in materiali gradnje.

·   Na naštetih objektih so dopustna le vzdrževalna, sanacijska in obnovitvena dela v skladu s kulturno varstvenimi pogoji in soglasjem. Kakršnokoli gradnjo, poseg in rušitev na zavarovanih  območjih kulturne dediščine določi pristojna kulturnovarstvena služba.

(2) Za vsak poseg v enoto kulturne dediščine in njegovo vplivno območje se pridobi kulturno-varstvene pogoje in kulturno-varstveno soglasje.

(3) V EUP  EU 1 so naravne vrednote z evidenčno številko:

 

Zap.št.

Evidenčna številka naravne vrednote

Ime naravne vrednote

Zvrst

Pomen naravne vrednote

1.

2014

Ledava

zool., hidr.

državni

2.

2015

Ledavsko jezero

ekos., bot., zool.

državni

3.

7524

Nuskova – slatinski vrelec

geol., hidr.

državni

4.

7304

Pertoča – mokrotni travniki

zool., bot., ekos.

državni

5.

7531

Sotinski breg

geomorf.

državni

6.

7535

Slatinska graba – izvir slatine

geol., hidr.

državni

7.

7401

Pertoča – rastišče narcis

bot., ekos.

državni

 

(4) Na območju hidroloških naravnih vrednot so dopustne le vodnogospodarske ureditve, ki se izvajajo sonaravno in tako, da se ne ogrozi obstoj naravne vrednote: ne spreminja se količina vode, hitrost pretoka, prostorska in časovna razporeditev voda, smer toka, oblika in dno struge vodotoka. Poseg v obrežno vegetacijo je dopusten le zaradi vzdrževalnih del in čiščenja, pri čemer se bistveno ne spremenijo vidne in funkcionalne lastnosti naravne vrednote.

(5) V primeru rekonstrukcij obstoječega cestnega omrežja v EUP EU 1 naj se ob rekonstrukciji vzpostavijo podhodi in ograje za dvoživke oziroma se kako drugače zagotovi zmanjšano smrtnost zaradi povozov. Pred rekonstrukcijo ceste naj investitor preveri črne točke povozov dvoživk na predmetnem odseku ceste in ZRSVN zaprosi za usmeritve.

(6) Izvajanje kmetijskih dejavnosti se načrtuje tako, da se zagotavlja varstvo naravnih vrednot in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Pri tem se gnojevka izvaža prednostno na zemljišča izven varovanih območij. Ohranja se obstoječi obseg ekstenzivnih obdelovalnih travišč. Spodbuja se ekološko kmetovanje, integrirana pridelava, rabo zaraščajočih se kmetijskih površin na način, ki zagotavlja varstvo naravnih vrednot in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Na večjih kmetijskih površinah se ohranja in ponovno vzpostavlja obmejke, živice, gozdne otoke.

(7) Ohranja se sklenjenost gozdnih površin in stabilnost gozdnih ekosistemov s poudarkom na ohranjanju kvalifikacijskih habitatnih tipov (EPO, Natura). Ohranja se gozdne površine v kmetijskih območjih, ki predstavljajo mozaično kulturno krajino in omogočajo varstvo ohranjanje biotske raznovrstnosti.

 

(8) Regulirane vodotoke se vzdržuje tako, da se omogoči obnovo naravnih procesov in izboljšuje njihovo hidromorfološko stanje.

(9) Na delih EUP in pEUP, ki se nahaja, delno ali v celoti, na poplavnem območju, je dopustna le rekonstrukcija, odstranitev, sprememba namembnosti in vzdrževanje obstoječih objektov in naprav. Za vsak poseg se preveri poplavno varnost območja in po potrebi predvidi ustrezne ukrepe v skladu s predpisom, ki določa omejitve in pogoje na poplavnih območjih. Z navedenimi posegi se ne sme poslabšati obstoječa poplavna varnost. Pri tem se ne sme poslabšati stanje voda ali povečati poplavna ogroženost sosednjih območij. Na poplavnih območjih so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja, razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. Za vsak tovrsten poseg na poplavnem območju se mora predhodno pridobiti vodno soglasje.

(10) Na območju z oznako PNRP ZS v pEUP EU 1/2, na območju z oznako PNRP ZD, ZP v EUP EU 1/3 in vseh PC v odprti krajini oz. EUP iz prvega odstavka a) točke tega člena, ki se nahajajo na poplavnih območjih so posegi možni, pod pogojem, da se na območju ne spreminja nivo obstoječega terena in ohranja obstoječe stanje, brez gradnje novih objektov oz. se za ta območja pridobi vodno soglasje.

(11) Na območjih pEUP EU 1/6 z oznako PNRP ZD, A in PO, pEUP EU 1/4 z oznako PNRP ZD,  pEUP EU 1/5 z oznako PNRP O, ki se nahajajo na poplavnem območju so posegi možni, pod pogojem, da se ne spreminja nivo obstoječega terena in ohranja obstoječe stanje (asfaltirani plato), brez gradnje novih objektov. Za vsak gradbeni poseg na tem območju je treba pridobiti vodno soglasje.

(12) EUP NH 1 do NH 7 so nadomestni habitati za stavbna zemljišča, ki so uničena z gradnjo objektov v EUP s stavbnimi zemljišči. Območje nadomestnih habitatov se uredi pred izdajo gradbenih dovoljenj za objekte v EUP, ki so razvidne iz Prikaza stanja prostora, Preglednica 3: Nepozidana stavbna zemljišča s kvalifikacijskimi habitatni tipi, ki jih je potrebno nadomeščati in v grafičnem delu pod imenom 4.1. Prikaz varovanja habitatov in v shp obliki »podatek_PHT_uniceni.shp«, ki se nahaja v mapi »03_priloge\32_sta_pro\ 323_prikaz_varstv_rezimov \03_vektor_shp\rezimi\habitati_OPN«, ki posegajo na zemljišča, ki so evidentirana kot kvalifikacijski habitati. Podrobni pogoji za ta območja so podana v 32. členu.

(13) V EUP in pEUP se pri načrtovanju posegov v prostor upošteva tudi usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti. Na območju z oznako PNRP ZD (ob žagi) v pEUP EU 1/4 in pEUP 1/6 je potrebno ohranjati obrežno lesno zarast v min. širini 5 m. V vseh EUP in pEUP, kjer prihaja do posegov v ekstenzivne sadovnjake, se le te ohranja in obnavlja, če pa to ni mogoče pa je potrebno prizadeta drevesa nadomestiti. Odstranjena ali odmrla drevesa se nadomesti z nadomestno zasaditvijo krajevno značilnih visokodebelnih sadnih dreves. Posebej se upoštevajo določila 32. člena.

(14) Na delu EUP in pEUP, ki se nahajajo na erozijskih območjih, se upoštevajo ukrepi iz 38. člena odloka.

(15) Na območju EUP 1, kjer se nahaja vojno grobišče, se upoštevajo tudi pogoji iz 39. člena tega odloka.

(16) Poleg navedenih veljajo še pogoji iz 6.0 poglavja tega odloka.

 

e) Pogoji glede varovanja zdravja ljudi

 

(1) Za EUP in pEUP veljajo pogoji iz 7.0 poglavja tega odloka.

 

5.0. Skupni in splošni prostorski izvedbeni pogoji glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

29. člen

 (območja opremljanja zemljišč in pogoji za izgradnjo opreme)

 

(1) Gradbene posege v vseh prostorskih EUP se lahko izvaja le na opremljenih stavbnih zemljiščih. Stavbno zemljišče je opremljeno, če ima zgrajeno in predano v upravljanje komunalno opremo ter objekte in omrežja druge gospodarske javne infrastrukture, ki so določeni v prostorskem aktu občine ali če je v prostorskem aktu občine predvidena komunalna oprema ter objekti in omrežja druge gospodarske javne infrastrukture vključene v občinski načrt razvojnih programov v okviru občinskega proračuna za tekoče in naslednje leto. Predvidena komunalna oprema oz. druga gospodarska javna infrastruktura se izvaja v skladu s prikazi v občinskem prostorskem načrtu (v strateškem ali izvedbenem delu grafičnega in tekstualnega dela) in skladno z ustrezno projektno dokumentacijo. Za sestavni del izvedbenega dela občinskega prostorskega načrt se štejejo tudi Prikazi območij enot urejanja prostora in gospodarske javne infrastrukture, kjer so prikazi obstoječe in predvidene GJI in se na prikazanem koridorju, pod oznako iz Priloge 2, Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega prostorskega načrta ter pogojih za določitev območij sanacij razpršene gradnje in območji za razvoj in širitev naselij lahko izvajajo posegi iz 13. člena tega odloka predvidene ali obstoječe infrastrukture pod pogoj, ki so za posamezni infrastrukturni objekt navedeni v odloku.

(2) Pri načrtovanju gospodarske javne infrastrukture se predvidi čim manjše število prečkanj vodotokov. Na delih, kjer trasa poteka vzporedno z vodotokom, naj le-ta ne posega na priobalno zemljišče, manjši odmiki so dopustni le izjemoma, na krajših odsekih, kjer so prostorske možnosti omejene, vendar na tak način, da se ne bo poslabšalo obstoječe stabilnosti brežin vodotokov.

(3) Gospodarska javna infrastruktura se načrtuje v skupnih koridorjih in tako, da se ohranja proizvodni potencial kmetijskih zemljišč in da ni potrebna odstranitev drevja in grmičevja. Linijske infrastrukturne objekte se v največji možni meri umešča vzporedno z obstoječimi strukturami v prostoru (ceste, poti, potoki, rob naselja). Namenska raba zemljišč pod ali nad koridorji gospodarske javne infrastrukture ne sme ovirati ali ogrožati delovanja vodov. Prav tako infrastrukturni vodi ne smejo ovirati rabe zemljišč pod (ali nad) katerimi potekajo.

(4) Objekte in naprave za oglaševanje je dopustno postavljati v skladu z določili predpisa o plakatiranju in obveščanju.

 

30. člen

(pogoji priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo)

 

(1) Novogradnje, dozidave, nadzidave in rekonstrukcije stavb morajo imeti zagotovljeno minimalno komunalno oskrbo (oskrbo s pitno vodo, električno energijo, odvajanje odpadne vode in dostop do javne ceste). Ne glede na prejšnji stavek je gradnja dopustna tudi stavbnih zemljiščih, ki niso opremljena v skladu z določbami prejšnjega člena, če se sočasno z gradnjo objektov zagotavlja tudi opremljanje stavbnih zemljišč po pogodbi o opremljanju ali če investitor zagotovi samooskrbo objekta s posamezno vrsto komunalne opreme v skladu s predpisom, ki ureja graditev objektov. Komunalna oprema za samooskrbo objekta na področju oskrbe s pitno vodo in področju odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode se lahko uporablja le na območjih, ki niso opremljena s to gospodarsko javno infrastrukturo in najpozneje do opremljanja stavbnega zemljišča s to gospodarsko javno infrastrukturo v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja. Določbe tega odstavka se ne uporabljajo za novogradnjo, dozidavo, nadzidavo in rekonstrukcijo nezahtevnih in enostavnih objektov. Vse objekte, kjer je treba zagotoviti pitno ali sanitarno vodo, se priključi na javno vodovodno omrežje, če je le-to zgrajeno. Pogoje priključitve urejajo občinski predpisi o oskrbi s pitno vodo. Priključitev objektov, kjer se pričakuje povečana poraba vode ali poraba vode v tehnološke namene, se izvede le po predhodni proučitvi zadostnih količin vode iz javnega vodnega vira.

(2) Vse objekte, ki bodo priključeni na vodovodno omrežje, se obvezno priključi tudi na kanalizacijsko omrežje. Na območjih, kjer ni javne kanalizacije, se odvajanje in čiščenje odpadne komunalne vode izvede z izgradnjo malih komunalnih čistilnih naprav ali nepretočnih greznic pod pogoji in soglasjem upravljavca. Vsebino greznic se odvaža na bližnjo komunalno čistilno napravo. Tehnološke odpadne vode se odvaja v javno kanalizacijo pod pogojem, da le-te po sestavi ustrezajo komunalni odpadni vodi oziroma predpisom, ki urejajo odvajanje snovi v javno kanalizacijo. Podrobne pogoje o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ureja občinski odlok.

 

(3) Pri gradnji večjih objektov in večjih posegih na parcelah se uredi ločen odvod padavinskih odpadnih vod. Padavinske vode se prioritetno ponika ali odvaja v površinske odvodnike ali predvidi zadrževanje (zatravitev, travne plošče, suhi zadrževalnik). Z večjih utrjenih površin, kjer obstoja nevarnost onesnaženja, se meteorne vode odvede preko lovilcev maščob v skladu s predpisi.

(4) V gričevnatem delu občine se na območjih stavbnih in ostalih zemljišč, na katere se posega z gradnjo, mora urediti odvod padavinskih voda s streh in utrjenih površin z drenažo, ki prepreči erozijo in plazenje ali kontrolirano spelje do najbližjih odvodnih jarkov, struge potoka oziroma v primerno kanalizacijo ali zadrževalnike. Zajame se tudi padavinske vode, ki bi v primeru erozije lahko povzročile škodo na objektih.

(5) Odvajanje in zbiranje gnojnice in drugih odpadkov s kmetijskih gospodarstev se ureja individualno (gnojnične jame in gnojišča). Objekte za zbiranje gnojnice in gnoja se izvede v nepropustni izvedbi in brez odtoka. Razredčeno vsebino gnojničnih jam se odvaža na kmetijska zemljišča v skladu s predpisi o vnosu snovi v tla, prednostno pa na zemljišča izven območij varstva narave. Vsebina se lahko predela tudi v bioplinarnah.

(6) Zbiranje, odvoz, obdelavo mešanih komunalnih odpadkov ter odlaganje ostankov komunalnih odpadkov izvaja izvajalec gospodarske javne službe. Dovoljeno je kompostiranje lastnih organskih odpadkov na vrtovih in njivah za predelavo v kompost. Pri novih objektih se predvidi zbirna mesta za odpadke tako, da niso vidno izpostavljena in da so dostopna vozilom za odvoz. Zbiranje posebnih odpadkov se izvaja ločeno od ostalih komunalnih odpadkov in ureja na način kot ga predpisuje zakonodaja. Ločeno zbiranje odpadkov se usmerja v ločeno zbiranje odpadkov v zbirnem centru v Serdici.

(7) Pri načrtovanju objektov in naprav omrežja mobilne telefonije je treba upoštevati predpise s področja graditve objektov, elektronskih komunikacij in elektromagnetnega sevanja ter naslednje usmeritve in pogoje:

·   baznih postaj mobilne telefonije ni dopustno umeščati na stanovanjske stavbe in na stavbe varstvenih, zdravstvenih in izobraževalnih ustanov, na otroška igrišča in pokopališča,

·   za postavitev bazne postaje mobilne telefonije na območju občine je potrebno pridobiti soglasje občine,

·   bazne postaje mobilne telefonije je potrebno v čim večji meri umeščati v obstoječe ali načrtovane infrastrukturne koridorje in naprave,

·   oblikovanje objektov mobilne telefonije naj bo čim bolj prilagojeno ostalim infrastrukturnim objektom oziroma prevladujoči urbani in krajinski tipologiji ter naravnim danostim prostora (barve, oblika stebrov in anten),

·   za postavitev bazne postaje mobilne telefonije na vidno izpostavljenih lokacijah je potrebno pred izdelavo projekta pripraviti študijo vpliva načrtovanega objekta na vidne kvalitete prostora. O tem ali ima načrtovani objekt negativni vizualni vpliv na veduto gledano iz pomembnih javno dostopnih gledišč ali ne, presoja občina in o tem izda soglasje.

·   na varovalnih območjih, kjer se varuje posebna vrednota in na območja v varovalnem pasu infrastrukture, je potrebno pridobiti ustrezno soglasje,

·   neglede na prejšnje določbe tega odstavka je ob pridobitvi pravice graditi, dopustna postavitev baznih postaj na nepremičninah v javni, občinski lasti.

 

(8) Nove transformatorske postaje se bo gradilo kot samostojne objekte ali v sklopu drugih objektov, pri čemer se upošteva zahteve glede elektromagnetnega sevanja in hrupa iz področnih predpisov. Planiranje in izgradnja novih transformatorskih postaj (TP 20/0,4 kV) s pripadajočim omrežjem (20/kV in 0,4 kV) na območju občine, se bo izvajala na območjih povečane obremenitve ali na območjih poslabšanih napetostnih razmer pri odjemalcih, priključenih na obstoječe elektroenergetske objekte in vode (NNO, SN in TP). Srednje in nizko napetostni vodi so poleg kabelske izvedbe lahko tudi v nadzemni izvedbi. Za vsako novo priključitev ali povečanje priključne moči se pridobi soglasje od upravljavca elektroenergetskih naprav. Uredi se javna razsvetljava ob pomembnejših posameznih objektih v celotnem naselju, obvezno pa v novih EUP.

(9) Nove in nadomestne električne vode in priključke ter priključitev objektov na električno omrežje se izvede pod pogoji, ki jih določi upravljavec v svojem soglasju. Varovalni pas sistemov elektrike je zemljiški pas ob elektroenergetskih vodih in objektih, v katerem se smejo graditi drugi objekti in naprave ter izvajati dela, ki bi lahko vplivala na obratovanje omrežja, le ob določenih pogojih in na določeni oddaljenosti od vodov in objektov tega omrežja.

Za vsako natančnejšo obdelavo se pridobi podatke o poteku tras elektroenergetskih vodov ter lokacije elektroenergetskih objektov. V navedenih koridorjih veljajo pogoji omejene rabe, ki jih v projektnih pogojih poda upravljavec, za posege v koridorjih pa se pridobi tudi njihovo soglasje.

(10) Pri lociranju objektov in naprav, ki povzročajo obremenitve okolja z elektromagnetnim sevanjem, se glede na občutljivost posameznega območja preveri morebitne prekoračitve mejnih vrednosti v skladu s predpisi.

(11) Pri vseh posegih v bližini obstoječih in načrtovanih elektroenergetskih vodov se upošteva njihov koridor, ki znaša 2x40 m za zračne vode oziroma 2x10 m za zemeljske vode pri daljnovodih nazivne napetosti 400 kV in 220 kV; 2x15 m za zračne vode oziroma 2x3 m za podzemne vode pri daljnovodih z nazivno napetostjo 110 kV in 35 kV; 2x10 m za zračne vode oziroma 2x1 m za podzemne vode pri daljnovodih nazivne napetosti od 1 do vključno 20 kV ter za razdelilno postajo srednje napetosti, transformatorsko postajo srednje napetosti 0,4 kV – 2 m okoli ograje razdelilne ali transformatorske postaje. V navedenih koridorjih veljajo pogoji omejene rabe, ki jih v projektnih pogojih poda upravljavec, za posege v koridorjih pa se pridobi tudi njihovo soglasje. Na podlagi pravilnika o pogojih in omejitvah gradenj, uporabe objektov ter opravljanja dejavnosti v območju varovalnega pasu elektroenergetskih omrežij se lahko v varovalnih pasovih elektroenergetskih vodov ter RTP, RP in TP opravljajo dejavnosti, ki se uvrščajo v dejavnosti I. območja varstva pred elektromagnetnim sevanjem v skladu z Uredbo o elektromagnetnem sevanju v naravnem in življenjskem okolju (Uradni list RS, št. 70/96) le na zemljiščih, kjer je takšna dejavnost opredeljena v prostorskih aktih občin, veljavnih na dan uveljavitve tega pravilnika in se na teh zemljiščih takšna dejavnost z dnem uveljavitve tega pravilnika tudi izvaja.

(12) Pri načrtovanju v prostoru se upošteva vse možnosti uporabe obnovljivih virov energije, predvsem geotermične energetske vire in energijo biomase ali druge alternativne vire. Energija iz biomase temelji predvsem na uporabi kmetijskih pridelkov in odpadkov iz kmetijstva. V vseh EUP je na strehah možna namestitev sončnih sprejemnikov ali drugih naprav, namenjenih zbiranju obnovljivih virov energije, ki ne smejo presegati slemena streh.

(13) Pri rekonstrukciji in gradnji objektov, katerih tlorisna velikost presega 1000 m2, se v skladu z lokalnim energetskim konceptom izdela študija izvedljivosti alternativnih sistemov za oskrbo z energijo.

(14) Pri prostorskem urejanju se upošteva trase obstoječega TK omrežja. Za območja novih con ali večjih objektov se načrtuje novo TK omrežje. Pred izgradnjo komunalne infrastrukture na posameznem območju se obvesti upravljavec TK omrežja. Predvideti hkratno izgradnjo telekomunikacijske infrastrukture kot minimalne komunalne oskrbe zemljišč in tako zagotoviti možnost dostopa do širokopasovnega omrežja vsem zainteresiranim v skladu z zagotavljanjem univerzalne storitve. Predvideti hkratno obnovo vse GJI (vključno s telekomunikacijsko) ob predvidenih rekonstrukcijah. Predvideti ustrezen prostor za nadgradnjo telekomunikacijske infrastrukture ob izgradnji GJI. Zagotoviti in predvideti je potrebno ustrezno zaščito obstoječe telekomunikacijske infrastrukture ob vseh posegih v prostor. V primeru, da bo zaradi gradnje komunalnih in drugih objektov, naprav in napeljav treba izvesti prestavitev oziroma zaščito obstoječega javnega komunikacijskega omrežja ali pripadajoče infrastrukture, je dolžan investitor predvidene gradnje komunalnih in drugih objektov, naprav in napeljav o tem obvestiti operaterja, ki je lastnik javnega komunikacijskega omrežja in pripadajoče infrastrukture, ki jo je potrebno prestaviti in zaščititi, najmanj 30 do 90 dni pred predvidenim pričetkom del ter njegovi pooblaščeni osebi omogočiti prisotnost ter strokovni nadzor pri izvedbi del. V nasprotnem primeru investitor odgovarja operaterju za morebitno povzročeno škodo. Pred pričetkom vseh posegov v prostor in komunalni ureditvi je potrebno naročiti zakoličbo zemeljskega tk omrežja, ter naročiti zaščito oziroma prestavitev tangiranega tk omrežja. Zaščito in prestavitev tangiranega tk omrežja projektno obdelati v projektu  (PGD, PZI). Stroški zakoličbe, stroški prestavitve in zaščite tk omrežja bremenijo investitorja gradnje komunalnih in drugih objektov, naprav in napeljav (13. člen Zakona o elekt. komunikacijah, Uradni list RS, št. 109/2012). Obstoječe trase kabelskega omrežja elektronskih komunikacij in predvidenih tk koridorjev telekomunikacijskega omrežja so prikazane v kartografskih prilogah OPN-ja. Pri vseh posegih v varovalni pas javne gospodarske infrastrukture in k posameznim gradnjam se pridobi od upravljavca telekomunikacijske infrastrukture projektne pogoje oziroma soglasje.

(15) Telekomunikacijske antene in oddajnike se lahko locira v vseh EUP skladno s predpisi. Lahko se jih namesti na vse objekte, razen na objekte, ki so zavarovana kulturna dediščina in na objekte, ki so v vplivnem pasu teh objektov. V stanovanjskih območjih se preveri vplive sevanja.

(16) Kakršnikoli objekti s celostnimi zunanjimi ureditvami, parkirišči in notranjimi prometnimi povezavami morajo biti od zunanjega roba vozišča državne ceste odmaknjeni najmanj 5,0 m. Zaradi dokončne prometne ureditve državne ceste novo predvideni objekti s svojimi gabariti in zunanjimi ureditvami ne smejo ogrožati prometne ureditve in prometne varnosti na državni cesti in ne smejo omejevati preglednosti na cestnih priključkih in križiščih.

(17) Pri načrtovanju, rekonstrukciji in vzdrževanju cest se mora zagotoviti:

·   varno odvijanje prometa vseh udeležencev v prometu in skladnost državnih cest z drugimi posegi v prostor in z okoljem skozi katerega državne ceste potekajo,

·   opremljenost s prometno signalizacijo, ki udeležence v prometu pravočasno opozarja na spremenjene razmere za varno odvijanje prometa,

·   usklajeno načrtovanje z najnovejšimi znanji tehnike projektiranja in graditve ceste ter z ekonomskimi načeli in merili za presojo upravičenosti njihove graditve,

·   s predlaganim posegom v varovalnem pasu državne ceste ne bodo prizadeti interesi varovanja državne ceste in prometa na njej, njene širitve zaradi prihodnjega razvoja prometa ter varovanja njenega videza oziroma moteno redno vzdrževanje državne ceste.

(18) Varovalni pas državne ceste je 25 m na vsako stran ceste. V tem pasu je gradnja ali postavitev objektov in naprav možna le ob soglasju Direkcije RS za ceste. Pri posegih v državno cesto (cestno telo, cestni svet, varovalni pas, zračni prostor) se upoštevajo naslednji odmiki:

·   globina podvrtanih komunalnih vodov znaša 1,20 m pod nivojem vozišča,

·   višina zračno vodenih komunalnih, energetskih in drugih vodov znaša 7,0 m nad cestiščem ob največjem povesu,

·   odmik droga katerekoli naprave od vozišča mora biti enak njegovi višini, če to ni možno, mora biti drog zaščiten z varnostno ograjo.

(19) Varovalni pas pri lokalnih cestah je 5,0 m na vsako stran od cestnega sveta, pri javnih poteh 3,0 m, pri občinskih poteh za kolesarje 2,0 m. Posegi v cestni svet in varovalni pas občinskih cest in javnih poti so možni ob predhodnem soglasju občinske uprave. Pogoje o gradnji, vzdrževanju in varstvu občinskih cest določa občinski odlok o občinskih cestah.

(20) Za vsak javni, proizvodni, servisni objekt, turistični, športni objekt oziroma za posamezni del objekta je treba zagotoviti naslednje najmanjše število PM glede na funkcijo in kapaciteto objektov in sicer:

 

Dejavnost

Število parkirnih mest (PM) na enoto

Stanovanjski objekti

1 - 2 PM na stanovanje 

Počitniške hiše, zidanice

1 PM na stanovanje (dodatno 10% za obiskovalce)

Dom za ostarele

1 PM na 5-8 postelj (dodatno 75% za obiskovalce), minimum  3 PM

Osnovne šole

1PM/ /30 učencev + 1 PM na oddelek za kratkotrajno parkiranje staršev

Vrtci

1PM 20/30 otrok + 1 PM na oddelek za kratkotrajno parkiranje staršev

Poslovne/dejavnosti/ pisarne / javni prostori

1 PM na 30m2 neto površine (dodatno 20% za obiskovalce)

Prodajni prostori

1 PM na  30 m2 koristne prodajne površine

 

Večnamenske dvorane

1 PM na 5 sedežev od tega najmanj 90% PM za obiskovalce

Kinematografi, šolske dvorane

1 PM na 5-10 sedežev od tega najmanj 90% PM za obiskovalce

Cerkve

1 PM na 20-30 sedežev

Športne dvorane

1 PM na  50 m2 površine dvorane

Obrt, servisi, storitvene dejavnosti, proizvodni objekti in spremljajoči objekti

1PM na 2 zaposlena

Bencinski servis z osebjem

1 PM/25,00 m2 stavbe, ne manj kot 3 PM za obiskovalce    

Avtopralnice

3-5 PM na 1 pralno mesto

Avtomobilski servisi

6 PM  na  1 popravljalno mesto

Gostinski objekti tudi vinotoči

1 PM na 10 sedežev

Gostišča s prenočišči, kmečki turizem s prenočišči

1 PM na 5 sob in 1 PM na  4 sedeže + 1 PM za avtobus

Turistične - nastanitvene stavbe

1 PM na 2-6 postelj in

1 PM na 8-12 sedežev v restavraciji 

Športnega igrišča in naprave

1 PM na 250m2 površin

Za obiskovalce športnih prireditev oz. gledalci

1 PM na 10-15 prostorov za obiskovalce

Igrišča za tenis

4 PM na igrišče

Kegljišče, bowling 

4 PM na stezo

Pokopališča

1 PM na 600 m2 površine, ne manj kot 10 PM

Za športne dvorane brez obiskovalcev

1 PM na 50m2 površine dvorane

Poslovni, trgovski prostori, upravne in pisarniške stavbe (bivši mejni prehodi)

1 PM na 30m2 neto površine pisarne

1 PM na 30-40 m2 koristne prodajne površine

Za obiskovalce športnih prireditev oz. gledalci

1 PM na 10-15 prostorov

 

(21) Kadar ustreznega števila PM na mestu gradnje (zemljišču namenjenem gradnji) v območju gradnje trgovskih, gostinskih, storitvenih, družbenih, obrtnih in poslovnih območjih ni mogoče zagotoviti, mora investitor ustrezno število PM zagotoviti v neposredni bližini – manj kot 200 m od nameravane gradnje in sicer:

·   na zemljišču, ki je v njegovi lasti in posesti ali

·   na najetem zemljišču, ki izpolnjuje pogoje za izvedbo parkirišča, za nedoločen čas oz. za čas obstoja dejavnosti na podlagi notarsko overjene najemne pogodbe ali

·   na javnem/zasebnem parkirišču, s soglasjem upravljavca parkirišča, ki jamči za potrebne kapacitete v potrebnem časovnem terminu. PM morajo biti zagotovljena za čas obstoja objekta, h kateremu pripadajo.

(22) Zagotovljeno mora biti najmanj 1 parkirno mesto oziroma 5 % vseh parkirnih mest pri objektu, ki je namenjeno javnosti, za parkiranje vozil invalidnih oseb. Izvedena mora biti ozelenitev parkirišč in sicer eno visokodebelno drevo na 4 PM, razen ob stanovanjskih objektih. Ob stanovanjskih površinah se k površini za parkiranje šteje utrjeno dvorišče. Za posamezno drevo na parkiriščih (razen ob stanovanjskih objektih) mora biti zagotovljena zelena površina v velikosti premera odraslega drevesa x 0,8. Samostojna parkirišča za parkiranje tovornih vozil so v centralnem, turističnem, rekreacijskem in stanovanjskem delu prepovedana. Okolice trgovskih/poslovnih/proizvodnih con ter pripadajoča parkirišča morajo biti obsajene na podlagi krajinsko arhitekturnega načrta.

 

(23) Prostorske ureditve prometne infrastrukture morajo biti načrtovane tako, da omogočajo uporabo vsem ljudem, ne glede na stopnjo njihove telesne zmogljivosti. Funkcionalno oviranim osebam mora biti omogočeno samostojno gibanje po vseh površinah, ki so namenjene pešcem. Elementi cestne, železniške, pomorske, letališke in žičniške infrastrukture ne smejo pomeniti nevarnosti pri gibanju na tistih površinah, ki so namenjene pešcem. Te površine morajo biti tudi brez grajenih in komunikacijskih ovir.

(24) Prodaja izven prodajaln je možna na vseh javnih površinah, ob trgovskih in gostinskih objektih ter na območjih, kjer se izvajajo javne prireditve, ob predhodni pridobitvi soglasja upravljavca ali  lastnika površine.

 

6.0 Skupni prostorski izvedbeni pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine, ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, obrambnih potreb ter varstvo vojnih grobišč in prikritih vojnih grobišč

 

31. člen

(celostno ohranjanje KD)

 

(1) Sestavni del OPN so objekti in območja kulturne dediščine, varovani po predpisih s področja varstva kulturne dediščine (v nadaljevanju: objekti in območja kulturne dediščine). To so kulturni spomeniki, vplivna območja kulturnih spomenikov, varstvena območja dediščine, registrirana kulturna dediščina in vplivna območja dediščine.

(2) Objekti in območja kulturne dediščine so razvidni iz prikaza stanja prostora, ki je veljal ob uveljavitvi odloka o občinskem prostorskem načrtu in je njegova obvezna priloga, in iz veljavnih predpisov s področja varstva kulturne dediščine (aktov o razglasitvi kulturnih spomenikov, aktov o določitvi varstvenih območij dediščine).

(3) Na objektih in območjih kulturne dediščine so dovoljeni posegi, ki prispevajo k trajni ohranitvi dediščine ali zvišanju njene vrednosti ter dediščino varujejo in ohranjajo na mestu samem (in situ).

(4) Na objektih in območjih kulturne dediščine nista dovoljeni:

·   gradnja novega objekta, vključno z dozidavo in nadzidavo ter deli, zaradi katerih se bistveno spremeni zunanji izgled objekta, in

·   rekonstrukcija objekta, na način, ki bi prizadel varovane vrednote objekta ali območja kulturne dediščine in prepoznavne značilnosti in materialno substanco, ki so nosilci teh vrednot.

(5) Odstranitve objektov ali območij ali delov objektov ali območij kulturne dediščine niso dopustne, razen pod pogoji, ki jih določajo predpisi s področja varstva kulturne dediščine.

(6) Na objektih in območjih kulturne dediščine veljajo pri gradnji in drugih posegih v prostor prostorski izvedbeni pogoji za celostno ohranjanje kulturne dediščine. V primeru neskladja ostalih določb tega odloka s prostorsko izvedbenimi pogoji glede celostnega ohranjanja kulturne dediščine veljajo pogoji celostnega ohranjanja kulturne dediščine.

(7) Objekte in območja kulturne dediščine je potrebno varovati pred poškodovanjem ali uničenjem tudi med gradnjo – čez objekte in območja kulturne dediščine ne smejo potekati gradbiščne poti, obvozi, vanje ne smejo biti premaknjene potrebne ureditve vodotokov, namakalnih sistemov, komunalna, energetska in telekomunikacijska infrastruktura, ne smejo se izkoriščati za deponije viškov materialov ipd.

(8) Za kulturne spomenike in njihova vplivna območja veljajo prostorski izvedbeni pogoji kot jih opredeljuje varstveni režim konkretnega akta o razglasitvi kulturnega spomenika. V primeru neskladja določb tega odloka z varstvenimi režimi, ki veljajo za kulturni spomenik, veljajo prostorski izvedbeni pogoji, določeni z varstvenim režimom v aktu o razglasitvi.

(9) Za varstvena območja dediščine veljajo prostorski izvedbeni pogoji, kot jih opredeljuje varstveni režim akta o določitvi varstvenih območij dediščine. V primeru neskladja določb tega odloka z varstvenimi režimi, ki veljajo za varstvena območja dediščine, veljajo prostorski izvedbeni pogoji, določeni z varstvenim režimom v aktu o določitvi varstvenih območij dediščine.

(10) Za registrirano kulturno dediščino, ki ni kulturni spomenik in ni varstveno območje dediščine, velja, da posegi v prostor ali načini izvajanja dejavnosti, ki bi prizadeli varovane vrednote ter prepoznavne značilnosti in materialno substanco, ki so nosilci teh vrednot, niso dovoljeni. V primeru neskladja določb tega odloka z varstvenimi režimi, ki veljajo za registrirano kulturno dediščino, veljajo prostorski izvedbeni pogoji, določeni v tem členu. Za registrirano kulturno dediščino veljajo dodatno še prostorski izvedbeni pogoji kot jih opredeljujejo varstveni režimi za posamezne tipe dediščine in so navedeni v ostalih členih tega odloka.

 

Za registrirano kulturno dediščino dodatno veljajo še prostorsko izvedbeni pogoji za posamezne vrste dediščine.

 

Za registrirano stavbno dediščino- ohranjajo se varovane vrednote kot so:

·   tlorisna in višinska zasnova (gabariti),

·   gradivo (gradbeni material) in konstrukcijska zasnova,

·   oblikovanost zunanjščine (členitev objekta in fasad, oblika in naklon strešin, kritina, stavbno pohištvo, barve fasad, fasadni detajli),

·   funkcionalna zasnova notranjosti objektov in pripadajočega zunanjega prostora,

·   sestavine in pritikline,

·   stavbno pohištvo in notranja oprema,

·   komunikacijska in infrastrukturna navezava na okolico,

·   pojavnost in vedute (predvsem pri prostorsko izpostavljenih objektih - cerkvah, gradovih, znamenjih itd.),

·   celovitost dediščine v prostoru (prilagoditev posegov v okolici značilnostim stavbne dediščine),

·   zemeljske plasti z morebitnimi arheološkimi ostalinami.

 

Za registrirano naselbinsko dediščino: ohranjajo se varovane vrednote kot so:

·   naselbinska zasnova (parcelacija, komunikacijska mreža, razporeditev odprtih prostorov),

·   odnosi med posameznimi stavbami ter odnos med stavbami in odprtim prostorom (lega, gostota objektov, razmerje med pozidanim in nepozidanim prostorom, gradbene linije, značilne funkcionalne celote),

·   prostorsko pomembnejše naravne prvine znotraj naselja (drevesa, vodotoki itd.),

·   prepoznavna lega v prostoru oziroma krajini (glede na reliefne značilnosti, poti itd.),

·   naravne in druge meje rasti ter robovi naselja,

·   podoba naselja v prostoru (stavbne mase, gabariti, oblike strešin, kritina),

·   odnosi med naseljem in okolico (vedute na naselje in pogledi iz njega),

·   stavbno tkivo (prevladujoč stavbni tip, javna oprema, ulične fasade itd.),

·   oprema in uporaba javnih odprtih prostorov,

·   zemeljske plasti z morebitnimi arheološkimi ostalinami.

V primeru, da pri posamezni enoti kulturne dediščine varujemo tudi zemeljske plasti z morebitnimi arheološkimi ostalinami, je potrebno upoštevati tudi PIP za registrirana arheološka najdišča.

 

Za registrirano kulturno krajino in zgodovinsko krajino: ohranjajo se varovane vrednote kot

so:

·   krajinska zgradba in prepoznavna prostorska podoba (naravne in grajene ali oblikovane sestavine),

·   značilna obstoječa parcelna struktura, velikost in oblika parcel ter členitve (živice, vodotoki z obrežno vegetacijo, osamela drevesa),

·   tradicionalna raba zemljišč (sonaravno gospodarjenje v kulturni krajini),

·   tipologija krajinskih sestavin in tradicionalnega stavbarstva (kozolci, znamenja, zidanice),

·   odnos med krajinsko zgradbo oziroma prostorsko podobo in stavbo oziroma naseljem,

·   avtentičnost lokacije pomembnih zgodovinskih dogodkov,

·   preoblikovanost reliefa in spremljajoči objekti, grajene strukture, gradiva in konstrukcije ter likovni elementi in

·   zemeljske plasti z morebitnimi arheološkimi ostalinami.

 

Za registrirano vrtnoarhitekturno dediščino: ohranjajo se varovane vrednote kot so:

·   zasnova (oblika, struktura, velikost, poteze),

·   grajene ali oblikovane sestavine (grajene strukture, vrtna oprema, likovni elementi),

·   naravne sestavine (rastline, vodni motivi, relief),

·   podoba v širšem prostoru oziroma odnos dediščine z okolico (ohranjanje prepoznavne podobe, značilne, zgodovinsko pogojene in utemeljene meje),

·   rastišče z ustreznimi ekološkimi razmerami, ki so potrebne za razvoj in obstoj rastlin, in

·   vsebinska, funkcionalna, likovna in prostorska povezanost med sestavinami prostorske kompozicije in stavbami ter površinami, pomembnimi za delovanje celote.

 

Za registrirano arheološko najdišče velja, da ni dovoljeno posegati v prostor na način, ki utegne poškodovati arheološke ostaline. Registrirana arheološka najdišča s kulturnimi plastmi, strukturami in premičnimi najdbami se varujejo pred posegi ali uporabo, ki bi lahko poškodovali arheološke ostaline ali spremenili njihov vsebinski in prostorski kontekst. Prepovedano je predvsem:

·   odkopavati in zasipavati teren, globoko orati, rigolati, meliorirati kmetijska zemljišča, graditi gozdne vlake,

·   poglabljati morsko dno in dna vodotokov ter jezer,

·   ribariti z globinsko vlečno mrežo in se sidrati,

·   gospodarsko izkoriščati rudnine oziroma kamnine in

·   postavljati ali graditi trajne ali začasne objekte, vključno z nadzemno in podzemno infrastrukturo ter nosilci reklam ali drugih oznak, razen kadar so ti nujni za učinkovito ohranjanje in prezentacijo arheološkega najdišča.

 

Izjemoma so dovoljeni posegi v posamezna najdišča, ki so hkrati stavbna zemljišča znotraj naselij, in v prostor robnih delov najdišč ob izpolnitvi naslednjih pogojev:

·   če ni možno najti drugih rešitev in

·   če se na podlagi rezultatov opravljenih predhodnih arheoloških raziskav izkaže, da je zemljišče možno sprostiti za gradnjo.

 

Obseg in čas potrebnih arheoloških raziskav opredeli organ pristojen za področje varstva kulturne dediščine.

 

V primeru, da se območje urejuje z OPPN, je treba predhodne arheološke raziskave v smislu natančnejše določitve vsebine in sestave najdišča opraviti praviloma že v okviru postopka priprave izvedbenega akta.

 

Za registrirano memorialno dediščino - ohranjajo se varovane vrednote, kot so:

·   avtentičnost lokacije,

·   materialna substanca in fizična pojavnost objekta ali drugih nepremičnin,

·   vsebinski in prostorski kontekst območja z okolico ter vedute.

 

Za drugo dediščino - ohranjajo se varovane vrednote, kot so:

·   materialna substanca, ki je še ohranjena,

·   lokacija in prostorska pojavnost,

·   vsebinski in prostorski odnos med dediščino in okolico.

 

(11) V vplivnih območjih dediščine velja, da morajo biti posegi in dejavnosti prilagojeni celostnemu ohranjanju dediščine. Ohranja se prostorska integriteta, pričevalnost in dominantnost dediščine, zaradi katere je bilo vplivno območje določeno.

(12) Za poseg v kulturni spomenik, vplivno območje kulturnega spomenika, varstveno območje dediščine ali registrirano dediščino, ki je razvidna iz prikaza stanja prostora, ki je veljal ob uveljavitvi odloka o občinskem prostorskem načrtu, je treba pridobiti kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje za posege po predpisih za varstvo kulturne dediščine. Kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje je treba pridobiti tudi za posege v posamezno EUP, če je tako določeno s posebnimi prostorsko izvedbenimi pogoji, ki veljajo za to območje urejanja.

(13) Za poseg v objekt ali območje kulturne dediščine se štejejo vsa dela, dejavnosti in ravnanja, ki kakorkoli spreminjajo videz, strukturo, notranja razmerja in uporabo dediščine ali ki dediščino uničujejo, razgrajujejo ali spreminjajo njeno lokacijo. To so tudi vsa vzdrževalna dela in drugi posegi v prostor, ki se ne štejejo za gradnjo in so dopustni na podlagi odloka OPN ali drugih predpisov.

(14) Za izvedbo predhodne arheološke raziskave na območju kulturnega spomenika, registriranega arheološkega najdišča, stavbne dediščine, naselbinske dediščine, kulturne krajine ali zgodovinske krajine je treba pridobiti kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline po predpisih za varstvo kulturne dediščine. Pred pridobitvijo kulturnovarstvenega soglasja za raziskavo in odstranitev arheološke ostaline je pri pristojni območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije treba pridobiti podatke o potrebnih predhodnih arheoloških raziskavah – obseg in čas predhodnih arheoloških raziskav določi pristojna javna služba.

(15) Na območjih, ki še niso bila predhodno arheološko raziskana in ocena arheološkega potenciala zemljišča še ni znana, se priporoča izvedba predhodnih arheoloških raziskav pred gradnjo ali posegi v zemeljske plasti.

(16)  Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/investitorja/odgovornega vodjo del ob odkritju dediščine zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke.

(17) Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno pristojni osebi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi.

 

32. člen

(ohranjanje narave)

 

(1) Na območju Občine Rogašovci je več območij varstva narave in sicer: zavarovano območje Krajinski park Goričko, območja naravnih vrednot, posebni varstveni območji (območja NATURA 2000), ekološko pomembno območje (EPO). Celotna Občina Rogašovci je v zavarovanem Krajinskem parku Goričko (Uradni list  RS, št. 101/03) in v območjih NATURA 2000 Goričko (SPA in SAC). Vsa območja varstva narave so razvidna iz javnih evidenc in iz prikaza stanja prostora.

(2) Zaradi načrtovanih posegov se v nekaterih EUP uničijo kvalifikacijski habitati, ki se jih nadomesti in ohrani v EUP NH 1 (nadomestni habitati se ne vzpostavljajo na območjih z dejansko rabo 1100), NH 2, NH 3 (nadomeščanje le na območju z dejansko rabo 1410), NH 4, NH 5, NH 6 (nadomestni habitati se ne vzpostavljajo na območjih z dejansko rabo 1100) in NH 7. To so območja kmetijskih, gozdnih zemljišč in tudi vodna zemljišča, kjer se ohranjajo in nadomestijo kvalifikacijski habitatni tipi, uničeni z gradnjo objektov v EUP s stavbnimi zemljišči. Zemljišča, ki se jih nadomešča v EUP od NH 1 do NH 7, so razvidna iz priloge Občinskega prostorskega načrta Občine Rogašovci: Prikaz stanja prostora, Poglavje 3.2 Habitatni tipi in iz Okoljskega poročila OPN Občine Rogašovci, julij 2011. Območja nadomeščanja in njihova velikost je za posamezni poseg prikazan v tekstualnem delu Prikaza stanja prostora v Preglednici 3: Nepozidana stavbna zemljišča s kvalifikacijskimi habitatni tipi, ki jih je potrebno nadomeščati in v grafičnem delu pod imenom shp »podatek_PHT_uniceni.shp«, ki se nahaja v mapi »03_priloge\ 32_sta_pro\323_prikaz_varstv_ rezimov\03_vektor_shp«.

(3) Na površinah nadomeščanja kvalifikacijskih habitatnih tipov v EUP iz drugega odstavka tega člena ni dopustna gradnja nobenih objektov. V območju posameznega nadomestnega habitata (v nadaljevanju: NHT) se do ureditve NHT raba ne intenzivira, po ureditvi NHT se zagotavlja raba, ki omogoča ohranjanje ugodnega stanja habitata.

(4) V EUP NH 1 do NH 5 se nadomesti in vzdržuje habitatne tipe za mezotrofne do evtrofne gojene travnike ali PHT 38.2. Na mezotrofnih do evtrofnih gojenih travnikih (38.2) se ustrezna raba lahko zagotovi skozi ukrepe kmetijsko okoljske politike (npr. MET/STE ali EKS). Za vzpostavitev tega habitatnega tipa naj se na tem območju odstrani lesno vegetacijo. Za pospešitev vzpostavljanja primerne travniške združbe je priporočljivo sejanje ustrezne travne mešanice. Zagotavlja se naj ekstenzivna raba. Kosi se naj dva do trikrat letno. Pokošen material se naj vedno odstrani s travnikov.

(5) V EUP NH 6 se nadomesti in vzdržuje habitatni tip mokrotni mezotrofni in evtrofni travniki ali pašniki ali HT 37.2 in obrežna belovrbovja ali HT 44.13. Na  habitatih 37.2 se izvaja ekstenzivna košnja ali paša.

(6) V EUP NH 7 se nadomesti in vzdržuje habitatni tip Ilirska hrastova belogabrovja ali PHT 41.2A, kjer se gospodari v skladu z Gozdno gospodarskim načrtom. Znotraj NH 6 so opredeljena tudi prednostna območja nadomeščanja habitatov, ki so podrobno opredeljena iz Okoljskega poročila OPN Občine Rogašovci, julij 2011, v poglavju 12. Omilitveni ukrepi in podrobno prikazana na Sliki 4 (EUP za mokrotne habitate (37.2 in 44.13), ki je priloga OPN Rogašovci.

(7) Zemljišča, na katerih se nahajajo NHT, se lahko odkupi ali uredi najemno razmerje in funkcionalne NHT preda v upravljanje krajinskemu parku/občini/skladu… ali pa se z lastniki zemljišč sklene dolgoročno pogodbo o rabi zemljišča v skladu z naravovarstvenimi pogoji proti ustrezni odškodnini. EUP za NHT se lahko na podlagi novo pridobljenih dejstev in v skladu z naravovarstvenimi pogoji optimizira.

(8) Urejanje nadomestnih habitatov, razmerja med lastniki zemljišč/upravljavci zemljišč, na katerih se nadomeščajo habitatni tipi in investitorji, ki so zavezani nadomestiti habitatne tipe, ureja občina. NHT morajo biti vzpostavljeni pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja.

(9) Ureditve turističnih, rekreacijskih, učnih in kolesarskih poti, postavitev opazovalnic za naravovarstvene vsebine ter vodnogospodarske ureditve, paintball, adrenalinski park, ki so dovoljene v vseh namenskih rabah v območjih varstva narave, naj se umešča tako, da se v največji možni meri ohranja obstoječa vegetacija in hidrološki režim. Dejavnosti, ki bi presegale 50 dB (A) naj se ne umešča v bližino razmnoževalnih habitatov vrst, katerih populacije bi bile lahko ob tem ogrožene. Naštete dejavnosti se ureja na sonaraven način in v skladu z varstvenimi cilji območij ohranjanja narave. Glede na to, da podrobnosti glede posegov še niso poznane v obsegu, ki bi omogočale natančno presojo, je potrebno pri njihovi ureditvi sodelovati s pristojnimi organizacijami za varstvo narave. V primeru načrtovanja infrastrukture se v okviru urejanja ali načrtovanja sprehajalnih, kolesarskih, poti ali druge infrastrukture, natančno preveriti ali se na trasi ali njeni neposredni bližini ne nahajajo rastišča zavarovanih vrst rastlin. V tem primeru naj se potek trase primerno prilagodi.

(10) Na območju evidentiranih kvalifikacijskih habitatnih tipov in habitatov varovanih vrst se večja gradbena dela prilagodi biološkemu ciklu kvalifikacijskih vrst; ne izvaja se jih med 15. aprilom in 30. julijem. Čiščenje in vzdrževanje obrežne vegetacije naj se v območjih ohranjanja narave izvaja izven gnezditvenega obdobja ptic (ne med 15. aprilom in 30. julijem). Vsako leto (lahko tudi redkeje) se izmenjujoče očisti le ena brežina.

(11) Morebitne posege v vodotoke se izvaja izven obdobja drstitve rib in izven obdobja, ko lahko pričakujemo visoke vode (jeseni). Čas, ko bo vodni živelj najmanj prizadet ob posegih v vodotoke, je med 15. junijem in 15. septembrom.

(12) Ekoremediacije in hidrotehnične ukrepe za izboljšanje poplavne varnosti ter morebitne druge protipoplavne ukrepe se načrtuje in izvaja na sonaraven način ter ob upoštevanju varstvenih usmeritev in ciljev območij ohranjanja narave. Za protipoplavne ukrepe v območjih ohranjanja narave se pridobi naravovarstveno soglasje.

(13) Iztoki iz čistilnih naprav, ki so predvideni v površinske vodotoke, se izvedejo sonaravno. Brežin in dna vodotoka se ne utrjuje. V kolikor se utrditvam zaradi tehničnih specifik ureditve ne bo moč izogniti, naj se te izvedejo z nasutjem naravnega kamna v najmanjšem možnem obsegu. Ureditve brežin in dna vodotokov se v nobenem primeru ne izvaja z betonom.

(14) Gradbenih inženirskih, nezahtevnih, enostavnih in drugih objektov se praviloma ne osvetljuje. V kolikor je osvetljevanje nujno zaradi varnosti, bo osvetlitev v skladu z Uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja (Uradni list RS, št. 81/07, 109/07) ter s senzorji za vklop in izklop svetil. Višina drogov javne razsvetljave naj bo čim nižja, število svetilk pa čim manjše.

(15) Preprečuje se razrast invazivnih rastlinskih vrst kot so japonski dresnik, rudbekija, ambrozija, robinja, žlezasta nedotika in kanadska rozga. S tem namenom se v vseh EUP po ureditvi (tudi gradbenih inženirskih objektov, komunalnega in energetskega omrežja) predvidi takojšnja sanacija (zatravitev in po potrebi zasaditev) prizadetih površin. V vseh EUP naj se pri sanaciji, zasaditvah in ozelenitvah uporablja lokalno avtohtone vrste vegetacije. V okviru službe za urejanje javnih zelenih površin Občina naj poskrbi za preprečevanje razraščanja tujerodnih rastlinskih vrst na območjih ob cestah, vodotokih, itd. tako, da se tujerodne vrste ne pojavljajo na območjih za katera je odgovorna.

(16) V vseh EUP, kjer prihaja do posegov v ekstenzivne sadovnjake, se le te ohranja in obnavlja, če pa to ni mogoče pa je potrebno prizadeta drevesa nadomestiti in vključiti v krajinsko zasnovo območja. Odstranjena ali odmrla drevesa se nadomesti z nadomestno zasaditvijo krajevno značilnih visokodebelnih sadnih dreves. Pri izvedbi del naj se posamezna drevesa zaščiti pred mehanskimi poškodbami. Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na zato urejenem odlagališču. Zelene površine naj se uredi z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova (avtohtona travna ruša.  Na starejša drevesa primernih dimenzij v neposredni bližini pa naj se namesti gnezdilnice za kvalifikacijske vrste ptic. Evidenca ekstenzivnih sadovnjakov, kjer veljajo določila tega odstavka je v Prikazu stanja prostora v poglavju 32. Habitatni tipi in v grafičnem delu pod imenom shp »DR-ID_1222«, ki se nahaja v mapi »3_priloge\32_sta_pro\324_1_prik_var_hab\03_vektor_DR_sadovnjaki\

DR_ID_1222.shp. in v Prilogi G Okoljskega poročila za OPN Rogašovci, junij 2011 (v nadaljevanju: OP). Načrt gnezdilnic je prikazan v OP v poglavju 12. Omilitveni ukrepi, njihove velikosti pa v Preglednici 31: Dimenzije gnezdilnic (Vir: DOPPS).

(17) Vsa obstoječa nepozidana in nova predvidena stavbna zemljišča, ki se nahajajo na najvišje vrednotenih habitatnih tipih (ocena 5) naj se ohranjajo, razen v posameznih primerih, kjer je gradnja dovoljena samo ob predhodni pridobitvi soglasja in pogojev s strani pristojne naravovarstvene službe. Novi objekti na visoko vrednotenih habitatnih tipih naj se prednostno umeščajo ob obstoječe objekte in/ali prometno infrastrukturo tako, da se poškoduje čim manjši del visoko vrednotenega habitata ali ekstenzivnega sadovnjaka. Prav tako naj se v vseh EUP v največji možni meri ohranjajo zelo visoko (ocena 4) in visoko (ocena 3) vrednoteni habitatni tipi ter strukturni elementi krajine. Objekte in posege v vseh EUP, ki posegajo v varovane in vrednejše habitatne tipe, se naj prednostno umešča izven varovanih habitatnih tipov oz. se za gradnjo na teh območjih pridobi soglasja oz. dovoljenje za poseg v naravo in pogoje s strani pristojne naravovarstvene službe.   

(18) V EUP se pri načrtovanju posegov v prostor ter urejanju nadomestnih habitatnih tipov upošteva tudi usmeritve in priporočila navedena v Presoji sprejemljivosti vplivov izvedbe OPN Rogašovci na varovana območja narave SCI Goričko, SPA Goričko in KP Goričko (Oikos d.o.o., junij 2011) ter usmeritve, izhodišča in pogoje za varstvo naravnih vrednot in zavarovanih območij ter ohranjanje biotske raznovrstnosti, ki so navedeni v Naravovarstvenih smernicah za Občinski prostorski načrt Občine Rogašovci (ZRSVN, OE Maribor, marca 2009), ki se hranijo na sedežu občine.

(19) Na območjih habitatnih tipov »suha travišča« in kvalifikacijskih habitatnih tipov »SAC Goričko« se pri izvedbi del odpadke in odvečni izkopni material deponira na zato urejenem odlagališču. Za zunanje ureditve naj se prednostno uporablja avtohton gradbeni material (npr: les, pesek). Zelene površine naj se uredi z zasaditvijo avtohtonega vegetacijskega pokrova (avtohtona travna ruša). Izkop zemljine naj se ne vrši v poletnem času.

(20) Na območjih, kjer potekaj selitve dvoživk (npr: območja med vodnimi telesi in gozdom) se pred vsakršno rekonstrukcijo cest preveri, ali se na trasi urejanja ne nahajajo črne točke za dvoživke. V primeru identifikacije črne točke za dvoživke je potrebno, na podlagi poznavanj migracijskih koridorjev, določiti primerne lokacije podhodov in dolžine ter vrsto ograj ter monitoring uspešnosti omilitvenega ukrepa ter primerno vzdrževanje. Pri umeščanju podhodov za dvoživke naj sodeluje strokovnjak za dvoživke oziroma biolog.

(21) Na območjih znanih in morebitnih novih zatočišč netopirjev se v stavbah prenova podstrešja izvede na netopirjem prijazen način (potrebno je pustiti primerne odprtine za netopirje), čas obnove je treba prilagoditi življenjskemu ciklu netopirjev, za obnovo je potrebno uporabljati netopirjem prijazne materiale in obnova naj bo usklajena s pristojno službo za varstvo narave. Morebitna osvetlitev cerkva ali njihovih okolic, mora biti urejena tako, da svetlobni snop ne sije v preletne odprtine netopirjev in osvetljuje njihovih letalnih poti v bližini teh zatočišč. Svetilke naj ne svetijo celo noč, primernem čas izklopa je npr. ob 23h.

(22) Svetilke javne razsvetljave izven strnjenih naselij niso priporočljive.

(23) Malih vetrnih elektrarn s pripadajočo infrastrukturo se ne postavlja na strehe objektov na območjih, kjer bi to za nekatere varovane vrste lahko pomenile preletno oviro in negativni vpliv« (selitveni koridorji, prehranjevalni habitati za ptice, netopirje in druge, na delovanje imenovane infrastrukture občutljive vrste). Dopustne so na kmetijskih zemljiščih, če njihova postavitev in delovanje ne vplivata negativno na biotsko raznovrstnost in nista v nasprotju z varstvenimi cilji varovanih območij. Pred postavitvijo male vetrne elektrarne je potrebno narediti študije, v katerih se ugotovijo morebitni negativni vplivi na biotsko raznovrstnost (npr: vpliv vetrne elektrarne s pripadajočo infrastrukturo na ptice in netopirje). Objekte malih vetrnih elektrarn s pripadajočo infrastrukturo se ne postavlja v bližini znanih kotišč ali prezimovališč netopirjev na območju veljavnosti plana, ne postavlja se jih na območja starih visokodebelnih sadovnjakov ali znanih gnezd oz drugih, za ptice pomembnih območij (gozdni rob, odprta kmetijska krajina, znani selitveni koridorji, itd). Vetrne turbine (tako horizontalne, vertikalne ali cevne) naj bodo v barvni izvedbi, tako da občutljivim živalskim vrstam predstavljajo vidno oviro. Za postavitev vetrnih elektrarn je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje pristojnega organa.

(24) Za vse posege, določene v Pravilniku o presoji sprejemljivosti vplivov izvedbe planov in posegov v naravo na varovana območja, je potrebno pridobiti naravovarstveno soglasje ali dovoljenje za poseg v naravo.

 

33. člen

(varstvo okolja in naravnih dobrin)

 

(1) Za vse posege, ki bodo domnevno povzročali prekomerne obremenitve okolja, se v skladu s predpisi o varstvu okolja izdela poročilo o vplivih na okolje in pridobi okoljevarstveno soglasje.

 

34. člen

(varstvo kmetijskih zemljišč)

 

(1) Načrtovanje prostorskih ureditev in posameznih posegov v prostor na najboljših kmetijskih zemljiščih se izvede tako, da:

·   ne bodo dodatno obremenjevala okolja,

·   nekmetijske dejavnosti na sosednjih kmetijskih zemljiščih in dostopa do njih,

·   ne bodo uničili ali poškodovali obstoječe kmetijske proizvodne infrastrukture kot so melioracijski jarki in namakalni sistemi, poljske prometnice, ipd.,

·   uporabniki teh ureditev ne bodo povzročali škode na kmetijskih kulturah.

(2) V EUP, kjer so izvedene hidromelioracije, se omrežja gospodarske javne infrastrukture, ki potekajo v zemlji, locira ob obstoječe ceste tako, da se ne poškoduje drenažnih sistemov.

 

35. člen

(varstvo gozdov)

 

(1) Gozdove v Občini Rogašovci se varuje v obstoječi velikosti, obliki in funkciji. Za vse posege v gozdna zemljišča se predhodno pridobi soglasje Zavoda za gozdove Slovenije.

(2) Krčitev gozdov za kmetijske namene brez predhodne spremembe planskega akta je možna le, če površina krčitve ne presega 0,50 ha. Za krčitev gozda za kmetijske namene je potrebno pridobiti dovoljenje ZGS (21. člen Zakona o gozdovih, Uradni list RS, št. 30/93, 13/98 Odl.US: U-I-53/95, 24/99 Skl.US: U-I-51/95, 56/99-ZON (31/00 popr.), 67/02, 110/02-ZGO-1, 112/06 Odl.US: U-I-40/06-10, 115/06, 110/07, 61/10 Odl.US: U-I-77/08-14, 106/10).

(3) Posegi v gozdne površine so dopustni ob pogoju, da se ohranja gozdno drevje in grmičevje, da poteka infrastruktura v skupnih koridorjih in v čim krajšem poteku ter po možnosti izven pomembnih območij varstva narave in da se zemljišče po končanem posegu vzpostavi v prvotno stanje. odstranitev skupin dreves, posamičnih dreves in živih meja, ki imajo varovalno ali krajinsko značilno funkcijo, ni dopustna. Gozdnih površin ni dopustno ograjevati, razen v času zaščite mladja in primerih, ki jih dopušča zakon o gozdovih. Pri gradnji ograj ob prometnicah se zagotovi prehode za živali na mestih obstoječih stečin in naravnih prehodov. Prehode ugotovi ZGS v sodelovanju s strokovnimi službami za varstvo narave, znanstvenimi ustanovami in lovskimi organizacijami.

(4) V prostoru z majhnim deležem gozda je treba objekte linijske infrastrukture načrtovati tako, da se v čim večji meri izogibajo gozdnim zaplatam, skupinam gozdnega drevja in obvodni vegetaciji. Na območju naselij in v njihovi neposredni bližini je treba obseg gozdnih površin v največji možni meri ohraniti ter jih vpeti v zelene sisteme naselij s primernimi oblikami rekreacijske rabe.

(5) Gozdnih kompleksov ni dovoljeno krčiti. Linijski objekti se naj načrtujejo ob že obstoječih infrastrukturnih objektih. V gozdnih kompleksih je prav tako prepovedana neorganizirana turistična in rekreativna dejavnost.

 

(6) Za posege v prostor, ki lahko bistveno spremenijo življenjske razmere divjadi, izda soglasje ZGS, po predhodni pridobitvi mnenja upravljavca lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom.

(7) Pri gradnji z ograjami zavarovanih prometnic je treba zagotoviti prehode za divjad na krajih, kjer so že od nekdaj potekale stečine in naravni prehodi posameznih vrst divjadi. Kraje prehodov ugotovi ZGS v sodelovanju s strokovnimi službami za varstvo narave, znanstvenimi ustanovami in lovskimi organizacijami.

(8) Gradnja nezahtevnih in enostavnih objektov na območju gozdov je možna le ob predhodnem soglasju Zavoda za gozdove.

(9) Na kmetijskih zemljiščih v zaraščanju, ki še niso opredeljena kot gozd in niso vključena v Gozdnogospodarskem načrtu gozdnogospodarske enote, je dovoljeno drevesa posekati in vzpostaviti kmetijsko površino, brez predhodnega dovoljenja za krčitev gozda.

(10) Ohraniti se morajo vse obstoječe gozdne prometnice ter priključki teh cest na ceste višjega reda, ki so predpogoj za gospodarjenje z gozdom. Zato se na vseh gozdnih prometnicah ne sme načrtovati drugih dejavnosti, ki bi kakorkoli negativno vplivale na normalno gospodarjenje z gozdom. Zagotovi se ustrezno prometno povezavo med gozdom in javnimi cestami.

(11) Potrebno je ohraniti gozdne ostanke in obmejke, biokoridorje med posameznimi kmetijskimi površinami. Za posege v to drevnino izda ZGS lastniku strokovna navodila za poseg.

(12) Če pri novogradnjah ne znaša odmik novo zgrajenih objektov od meje gozdnega roba najmanj eno drevesno višino, investitor nosi vso materialno in nematerialno odgovornost v primeru padca drevesa oziroma njegovih delov na parcelo oziroma zgrajene objekte.

(13) Če za divja odlagališča odpadkov v gozdu ni možno ugotoviti povzročitelja nezakonito odloženih odpadkov, odgovarja lastnik zemljišča, na katerem se odlagališče nahaja.

(14) V večnamenskih gozdovih, ki imajo poudarjeno ekološko funkcijo 1. stopnje, se posegi v gozd dovolijo le v izjemnih primerih, ko so nujni in zanje ni druge možnosti, v gozdovih s poudarjeno socialno funkcijo 1. stopnje pa se posegi dovolijo v primeru, ko gre za objekt, ki dopolnjuje socialno funkcijo s skladno rabo gozda.

(15) Gradnja manj zahtevnih objektov v gozdu je možna le na zemljiščih, ki so v OPN opredeljena kot stavbno zemljišče, razen objektov, ki so navedeni v devetem in desetem odstavku a) točke 28. člena tega odloka. Drevje se lahko poseka šele po pridobitvi ustreznega dovoljenja za gradnjo (21. člen Zakona o gozdovih).

(16) Sečnje drevja, žaganje vej in krčenje zarasti se lahko izvaja izključno v času izven gnezdenja ptic, to je od konca meseca septembra do konca meseca februarja naslednjega leta.

(17) Suha drevesa in drevesna dupla ohranjamo povsod tam, kjer s puščanjem ostalih dreves ne povečamo možnosti širjenja škodljivcev in bolezni. Drevesne vrste, kjer obstaja ta nevarnost so: smreka, kostanj in brest. Prav tako ohranjamo vse plodonosne drevesne in grmovne vrste.

(18) Ohranja se gozdni ostanek ob vodotokih, ker vpliva na zaščito bregov pred erozijo. Pri poseku je potrebno počistiti struge in korita potokov. Z gozdovi ob potokih gospodarimo posamično ali skupinsko prebiralno ter zagotavljamo naravno pestrost.

(19) Skupine gozdnega drevja izven naselij, grmovno in obvodno vegetacijo, ki se zaradi rabe izkrči na golo, je potrebno še v letu krčitve sanirati na način, da se osnuje nova drevesna ali grmovna zarast.

(20) Za vse posege v gozdna zemljišča se pridobi soglasje pristojnega Zavoda za gozdove, za posege v prostor, ki lahko bistveno spremenijo življenjske razmere divjadi pa tudi predhodno mnenje upravljavca lovišča.

 

36. člen

(varstvo vodotokov)

 

(1) Zunanja meja priobalnega zemljišča pri potokih Ledava in Kučnica, ki sta vodotoka 1. reda, sega 15,0 m od meje vodnega zemljišča, pri ostalih potokih (Črnec, Lukaj, Rogašovski potok in ostali manjši vodotoki) pa 5,0 m. Na vodnem in priobalnem zemljišču so posegi dovoljeni izjemoma v primerih, ki jih določajo predpisi o vodah. Na vodah 1. reda zunaj območij naselij pa sega meja priobalnega zemljišča najmanj 40,0 m od meje vodnega zemljišča.

(2) Na vodnih in priobalnih zemljiščih so prepovedani posegi, ki bi lahko ogrožali stabilnost vodnih in priobalnih zemljišč, zmanjševali varnost pred škodljivim delovanjem voda, ovirali normalen pretok vode, plavin in plavja ter onemogočili obstoj in razmnoževanje vodnih in obvodnih organizmov.

(3) Prepovedano je pranje vozil, gnojenje in uporaba sredstev za varstvo rastlin, izlivati, odlagati in pretovarjati nevarne snovi in druge odpadke, odlagati ali pretovarjati odkopane ali odpadne materiale ali druge podobne snovi ter odlaganje odpadkov.

(4) Za varstvo in izboljšanje stanja površinskih in podzemnih voda je v občini načrtovano sistematsko odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih voda. V naseljih, kjer kanalizacija ne bo zgrajena, se odpadne vode odvaja v greznice, vsebina se odvaža na komunalno čistilno napravo ali očisti z manjšimi čistilnimi napravami. Občina bo izboljšala tudi sistem zbiranja odpadkov (ločeno zbiranje, zmanjšanje odloženih odpadkov, itd).

 

37. člen

(varstvo vodnih virov)

 

(1) Voda se kot naravna dobrina prvenstveno uporablja za oskrbo s pitno vodo. Varuje se obstoječe in potencialno pomembne vire in spodbuja varčno in smotrno rabo pitne vode. Na območjih varstvenih pasov vodnih virov se upošteva pogoje iz državnih ali občinskih predpisov.

 

38. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

 

(1) Pri gradnji objektov in pri drugih posegih v prostor se upošteva ukrepe za zagotavljanje varnosti na poplavno, erozijsko in požarno ogroženih območjih ter ukrepe za zaklanjanje v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami. Za zagotavljanje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami se pri vseh posegih v prostor upošteva predpise s področja varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

 (2) Na poplavnem območju so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja, razen posegov, ki so namenjeni varstvu pred škodljivim delovanjem voda. V kolikor predvidena območja poselitve posegajo na poplavna območja, je treba upoštevati pogoje in omejitve iz Uredbe o pogojih in omejitvah za izvajanje dejavnosti in pogojev v prostor na območjih, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja (Uradni list RS, št. 89/08). Če opozorilna karta ne prikazuje območja poplav in erozije, iz novih podatkov ali analiz obravnavanega območja pa izhaja, da na območju posega v prostor ali izvajanja dejavnosti obstaja možnost poplav in z njimi povezane erozije, je treba pri presoji posegov in omejitev upoštevati nove podatke in z njim opozorilno karto dopolniti. Gradnja na poplavnih območjih je dopustna izjemoma pod pogoji pristojne službe za varstvo in upravljanje voda in na podlagi utemeljitve, izdelane s hidrološko-hidravlično analizo.

(3) Pri vseh posegih se upoštevajo pogoji za vzpodbujanje razvoja požarno nenevarnih tehnologij in posegov v prostor, ki zmanjšujejo ali preprečujejo nastanek požarov, uporabo požarno nevarnih snovi in tehnoloških postopkov ter preprečevanje širjenja požarov, vplive obstoječih in novih industrijskih objektov na načrtovanje novih naselij ter pogoje za prevoz ljudi in živali ter transport v cestnem, železniškem, cevnem, ladijskem in letalskem prometu. 

(4) Pri gradnji večjih objektov in pri drugih večjih posegih se v projektni dokumentaciji preveri požarno ogroženost posameznega območja in po potrebi izdela oceno požarne ogroženosti ter predvidi ukrepe za preprečitev požara.

(5) Na poplavnih območjih, območjih visoke podtalnice, zemeljskih plazov in erozij je treba zagotoviti varne življenjske razmere s sanacijo žarišč naravnih procesov in omejevanjem razvoja sorazmerno glede na izrazitost in pogostost naravnih procesov, ki lahko ogrožajo človekovo življenjem njegove materialne dobrine.

(6) Na poplavnih in erozijskih območjih se ne načrtujejo prostorske ureditve oziroma dejavnosti, ki lahko te procese sprožijo oziroma poslabšajo. Na poplavnih in erozijskih območjih je potrebno dejavnosti umeščati in izvajati tako, da ne bodo sprožili naravnih procesov, ki lahko ogrožajo poselitev in druge rabe prostora ter človekove dejavnosti.

(7) Na gričevnatem delu občine, ki se nahaja na območju srednje intenzitete se pred posegom v prostor morajo zagotoviti ustrezni običajni in zahtevnejši protierozijski ukrepi. Na teh območjih se ne načrtuje ureditve, ki lahko s svojim delovanjem povzročijo naravne nesreče. Če se tem območjem ni mogoče izogniti, se zagotovi izvedbo ustreznih strokovnih presoj in tehničnih rešitev, ki zagotavljajo stabilnost objektov in sicer v fazi projektne dokumentacije. Na teh območjih se uredi odvodnjavanje vseh objektov in okolice ter podtalnih in zalednih vod, kar mora biti razvidno iz projektne dokumentacije ali strokovnih podlag.

(8) Vsak poseg v prostor, ki bi lahko trajno ali začasno vplival na vodni režim ali stanje voda, med ostalim tudi za posege na varstvena (vodovarstvena, območja kopalnih vod, varstvena območja površinskih voda) in ogrožena območja (poplavna, erozijska, plazljiva in plazovita) se lahko izvede samo na podlagi vodnega soglasja.

(9) Pri projektiranju objektov in visokih naprav se upošteva, da je območje občine v območju VII. stopnje potresne varnosti po MCS lestvici oziroma v območju z najnižjim projektnim pospeškom tal, ki znaša 0,100 [g]. V objektih, ki so določeni v predpisih o tehničnih normativih za zaklonišča in zaklonilnike, se predvidi ojačana plošča nad pritličjem.

(10) Objekti morajo biti protipotresno grajeni v skladu s cono potresne ogroženosti.

 

39. člen

(obrambne potrebe ter varstvo vojnih grobišč in prikritih vojnih grobišč)

 

(1) Na območju Občine Rogašovci ni objektov ali naprav za obrambne zadeve, zato posebni pogoji za obrambo niso definirani.

 

(2) Na lokacijah, kjer se nahajajo vojna grobišča in prikrita vojna grobišča je skladno z  določbami 30. člena Zakona o vojnih grobišč (Uradni list RS, št. 65/03, 72/09 in 32/17) prepovedano:

spreminjati zunanji videz grobišč v nasprotju z zakonom, 

poškodovati grobišča ali odtujiti njihove sestavne elemente in

izvajati vsako drugo dejanje, ki pomeni krnitev spoštovanja do grobišč ali je v nasprotju s pokopališkim redom vojnih grobišč.

 

7.0. Skupni prostorski izvedbeni pogoji glede varovanja zdravja

 

40. člen

(zdravo in kakovostno bivalno okolje in oskrba prebivalstva s kakovostno pitno vodo in hrano)

 

a) Zdravo in kakovostno bivalno okolje

 

(1) Lastna oskrba prebivalcev s pitno vodo se lahko izvaja na območju poselitve le v primeru, da se oskrba s pitno vodo ne zagotavlja v okviru storitev javne službe. Obstoječi in predvideni objekti na območjih, na katerih je možna priključitev, morajo biti priključeni na vodovodno omrežje v skladu s pogoji upravljavca vodovodnega omrežja. Če priključitev objektov na vodovodno omrežje zaradi fizičnih ovir ni možna, se lahko na podlagi soglasja upravljavca vodovodnega omrežja dopusti začasna ali trajna uporaba lastnih sistemov za oskrbo z vodo, kot so lastno zajetje, vodnjak, kapnica, cisterna, za katere občina zagotovi začasni nadzor nad kakovostjo  pitne vode.

(2) Vsi objekti morajo biti vključeni v organiziran sistem zbiranja in odvažanja komunalnih odpadkov. Odpadki se ločeno zbirajo v posebnih posodah (smetnjakih) po vrsti in/ali izvoru. Mesta za smetnjake morajo biti določena zunaj stavbe, na delu gradbene parcele, ki omogoča neoviran dostop komunalni službi. Ravnanje z odpadki mora biti urejeno na način, ki ne ogroža zdravja ljudi. Občina na območju poselitve zagotovi ustrezno število zbiralnic in zbirnih centrov za ločeno zbiranje komunalnih odpadkov.

(3) Prostori ali deli prostorov, namenjeni bivanju, uživanju in pripravi hrane ter spanju, morajo biti osvetljeni z dnevno svetlobo v skladu s predpisi o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj.

(4) Razvijajo se turistične, rekreacijske in prostočasne dejavnosti kot ena temeljnih strateških usmeritev za gospodarski razvoj in dvig bivalnih kakovosti ter za zagotovitev turistične prepoznavnosti občine. Zagotavlja se primerni delež otroških igrišč, zelenih površin, površin za šport in rekreacijo zaradi zdravega življenjskega sloga (gibanje) ter primerne dostopnosti do njih s peš ali kolesarskimi potmi.

(5) Spodbuja se tudi razvoj turističnih, rekreacijskih in prostočasnih dejavnosti, ki temeljijo na naravnih danostih, med katerimi so najpomembnejši Krajinski park Goričko, naravni vodotoki, visokodebelni sadovnjaki in druga naravovarstveno vredna območja (Natura 2000, EPO, naravne vrednote, kvalifikacijski habitatni tipi, ipd.). Na teh območjih se medsebojno povezujejo posamični obstoječi ali novi programi ob izogibanju pretiranim koncentracijam programov in infrastrukture v prostoru.

 

b) Oskrba prebivalstva s kakovostno pitno vodo in hrano

 

(1) Na območju Občine Rogašovci se zagotovi zadostno količino kvalitetne pitne vode za večino prebivalstva občine.

(2) Na območju Občine Rogašovci je potrebno zagotoviti varovanje tal ter ohranjanje kmetijskih zemljišč za oskrbo prebivalstva z zdravo, kakovostno in lokalno pridelano hrano.

 

41. člen

(osončenost in svetlobno onesnaženje)

 

(1) Objekti morajo biti zasnovani tako, da bo za bivalne objekte in objekte, v katerih se dalj časa zadržujejo ljudje, zagotovljena celoletna osončenost vsaj enega bivalnega prostora vsaj 2 uri dnevno. Z vgradnjo sodobnih materialov mora biti zagotovljeno varstvo pred prekomernim hrupom, z orientacijo stavb pa omogočena zasebnost na posamezni parceli in v stanovanjski enoti.

(2) Omeji se svetlobno onesnaženje v bivalnih območjih v naselju. Na podlagi Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja se pri gradnji nove javne razsvetljave uporabijo svetilke, katerih delež svetlobnega toka, ki seva navzgor, je enak 0%, razen za razsvetljavo javnih površin ulic na območju kulturnega spomenika, kjer se lahko uporabijo svetilke, katerih delež svetlobnega toka, ki seva navzgor, ne presega 5%, če je električna moč posamezne svetilke manjša od 20 W ali je povprečna osvetljenost javnih površin, ki jih osvetljuje razsvetljava s takimi svetilkami, ne presega 2 lx in je javna površina ulic, ki jo razsvetljuje razsvetljava, namenjena pešcem, kolesarjem in počasnemu prometu vozil s hitrostjo, ki ne presega 30 km/h. Tem zahtevam se morajo prilagoditi tudi svetilke obstoječe javne razsvetljave.

(3) Letna poraba elektrike vseh svetilk, ki so na območju posamezne občine vgrajene v razsvetljavo občinskih cest in razsvetljavo javnih površin, ki jih občina upravlja, izračunana na prebivalca s stalnim ali začasnim prebivališčem v tej občini, ne sme presegati ciljne vrednosti 44,5 kWh, največja letna poraba elektrike vseh svetilk, ki so na območju občine z manj kakor 1.000 prebivalcev vgrajene v razsvetljavo občinskih cest in razsvetljavo javnih površin pa je enaka 44,5 MWh. Izpolnjevanje teh zahtev se ugotavlja v postopku celovite presoje vplivov na okolje programov in prostorskih načrtov, ki posredno ali neposredno vplivajo na letno porabo elektrike pri obratovanju razsvetljave cest ali razsvetljave javnih površin.

(4) Pri omejitvah osvetljevanja varovanih prostorov se upoštevajo mejne vrednosti za osvetljenost, ki jo povzroča razsvetljava na oknih varovanih prostorov:

 

Okoljsko območje

   Osvetljenost

od sončnega zahoda do 24. ure

Osvetljenost

od 24. ure do sončnega vzhoda

 

območje, ki je s predpisom

določeno kot naravna

vrednota  

2 lx

0 lx

 

1 lx (samo za osvetljenost

zaradi razsvetljave javne

površine)

naselje, ki ni mesto

5 lx

1 lx

mesto

10 lx

2 lx

 

Mejne vrednosti za osvetljenost se nanašajo na osvetljenost, izmerjeno na sredini svetle okenske odprtine in v smeri, ki je pravokotna na zastekljeno površino okna. Oddaljenost okna od osvetljene površine se izračuna kot razdalja med oknom in najbližjim robom osvetljene nepokrite površine, izmerjena v vodoravni smeri.

 

42. člen

(varovanje kakovosti zunanjega zraka)

 

(1) Pri vseh posegih v prostor,  ki povzročajo emisije v zrak, se upošteva vse predpise, ki urejajo varstvo zraka. Objekte oziroma dejavnosti, ki so lahko pomemben vir onesnaževanja zraka je dovoljeno umeščati samo v območja, namenjena proizvodnim dejavnostim (IG, IP, IK), kjer ni dovoljeno umeščati objektov z varovanimi prostori. Dejavnosti, ki onesnažujejo zrak, je dovoljeno umeščati le v gospodarske ali industrijske cone, kamor ni dovoljeno umeščati objektov z varovanimi prostori. Upravljavci objektov, ki emitirajo nevarne snovi v zrak so dolžni izvajati monitoring emisij v zrak v skladu s predpisi in v primeru preseganj izvesti ustrezno sanacijo o čemer morajo obvestiti pristojno občinsko službo.

(2) Pri vseh novogradnjah in prenovi objektov se prednostno uporabijo obnovljivi viri energije in pogoji glede učinkovite rabe energije v stavbah.

(3) Izvede se energetska sanacija starih oz. energetsko potratnih javnih stavb. Novogradnje javnih stavb se izvedejo po principu nizkoenergetskih in pasivnih stavb.

(4) Spodbujajo se inovativni ukrepi za lokalno energetsko oskrbo kot so daljinski sistemi za  ogrevanje, vključno s sistemi soproizvodnje toplote in električne energije. Spodbuja se pridobivanje električne energije in toplote iz geotermalne energije.

(5) Zagotovljeni morajo biti ustrezni odmiki virov neprijetnih vonjav (npr. večji hlevi, proizvodni objekti, ipd.) od stanovanjskih območij. Neprijetne vonjave iz teh objektov ne smejo motiti bivanja, dela in počitka v okoliških objektih z varovanimi prostori, kar je treba dokazati s strokovno oceno glede primerne oddaljenosti virov vonjav, kot so kompostarne, bioplinarne in večje farm za rejo živali od območij z varovalnimi prostori.

 

43. člen

(varstvo pred hrupom in elektromagnetnim sevanjem)

 

a) Varstvo pred hrupom

 

(1) Območja varstva pred hrupom so določena v skladu s Uredba o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju po PNRP (v nadaljevanju: uredba).

(2) Zaradi varstva pred hrupom se posamezna območja podrobnejše namenske rabe razvrstijo v štiri stopnje varstva:

a) I. stopnja varstva pred hrupom (v nadaljnjem besedilu: I. območje varstva pred hrupom) obsega mirno območje na prostem, razen:

·   območja prometne infrastrukture, v širini 1000 metrov od sredine ceste, in

·   območja mineralnih surovin;

b) II. stopnja varstva pred hrupom (v nadaljnjem besedilu: II. območje varstva pred hrupom) obsega naslednja območja podrobnejše namenske rabe prostora:

·   območje stanovanj: stanovanjske površine, stanovanjske površine za posebne namene ali površine počitniških hiš,

·   območje centralnih dejavnosti: površine za zdravstvo v neposredni okolici bolnišnic, zdravilišč in okrevališč, in

·   posebno območje: površine za turizem;

c) III. stopnja varstva pred hrupom (v nadaljnjem besedilu: III. območje varstva pred hrupom) obsega naslednja območja podrobnejše namenske rabe prostora:

·   območje stanovanj: stanovanjske površine, stanovanjske površine za posebne namene, površine podeželskega naselja ali počitniških hiš,

·   območje centralnih dejavnosti: osrednja območja centralnih dejavnosti ali druga območja centralnih dejavnosti,

·   posebno območje: površine športnih centrov ali površine za turizem,

·   območje zelenih površine: površine za oddih, rekreacijo in šport, parki, površine za vrtičkarstvo, druge urejene zelene površine ali pokopališča,

·   površine razpršene poselitve in

·   razpršeno gradnjo;

č) IV. stopnja varstva pred hrupom (v nadaljnjem besedilu: IV. območje varstva pred hrupom) obsega naslednja območja podrobnejše namenske rabe prostora:

·   območje proizvodnih dejavnosti: površine za industrijo, gospodarske cone ali površine z objekti za industrijsko proizvodnjo,

·   območje prometne infrastrukture,

·   območje energetske infrastrukture,

·   območje komunikacijske infrastrukture,

·   območje okoljske infrastrukture,

·   območje vodne infrastrukture,

·   območje mineralnih surovin: vse površine,

·   območje kmetijskih zemljišč: vse površine, razen površin na mirnem območju na prostem, in

·   območje gozdnih zemljišč: vse površine, razen površin na mirnem območju na prostem.

(3) Ne glede na določbe drugega odstavka tega člena mora biti na meji med I. in IV. območjem varstva pred hrupom ter na meji med II. in IV. območjem varstva pred hrupom območje, ki obkroža IV. območje varstva pred hrupom v širini z vodoravno projekcijo 1000 metrov in na katerem veljajo pogoji varstva pred hrupom za III. območje varstva pred hrupom. Širina III. območja varstva pred hrupom, ki obkroža IV. območje varstva pred hrupom, je lahko manjša od 1000 metrov, če zaradi naravnih ovir širjenja hrupa ali ukrepov varstva pred hrupom ali zaradi drugih razlogov na I. oziroma na II. območju varstva pred hrupom niso presežene mejne vrednosti kazalcev hrupa, določene za to območje.

(4) Mirna območje poselitve s povečanim varstvom pred hrupom so v sledečih enotah urejanja prostora oz. na območjih:

·   stanovanjske površine (SS): NU 2, PE 6, RO 3, RO 4, RO 7, RP 2, RP 3, SE 9, SJ 4, SJ 14, SJ 16, SO 7

·   stanovanjske površine za posebne namene (SB): SJ 13

·   površine počitniških hiš (SP): SE 2

·   površine za turizem (BT): EUP FI 5, KR 5, RP 5, RP 7, SO 6, SO 10, SO 11.

Na teh območjih veljajo priporočene mejne vrednosti hrupa svetovne zdravstvene organizacije, ki znašata Ldvn 55 dBA in Lnoč 40 dBA.

(5) Za javne prireditve, javne shode, kjer se uporabljajo zvočne naprave na prostem, je treba pridobiti dovoljenje pristojnega občinskega organa oz. občine za povečano obremenitev okolja s hrupom za čas trajanja prireditve. K vlogi za pridobitev dovoljenja za začasno čezmerno obremenitev okolja s hrupom je treba priložiti poročilo o emisiji hrupa v okolje, katerega izdelavo mora zagotoviti organizator prireditve.

 

b) Varstvo pred elektromagnetnim sevanjem

 

(1) V občini Rogašovci je zgrajeno elektroenergetsko omrežje, ki sodi med nizko frekvenčne vire EMS. Visokonapetostnih daljnovodov ni. V primeru gradnje novih elektroenergetskih objektov se upošteva naslednje stopnje varstva  pred sevanjem:

·   I. stopnja varstva pred sevanjem velja za I. območje, ki potrebuje povečano varstvo pred sevanjem. I. območje je območje bolnišnic, zdravilišč, okrevališč ter turističnih objektov, namenjenih bivanju in rekreaciji, čisto stanovanjsko območje, območje objektov vzgojno-varstvenega in izobraževalnega programa ter programa osnovnega zdravstvenega varstva, območje igrišč ter javnih parkov, javnih zelenih in rekreacijskih površin, trgovsko-poslovno-stanovanjsko območje, ki je hkrati namenjeno bivanju in obrtnim ter podobnim proizvodnim dejavnostim, javno središče, kjer se opravljajo upravne, trgovske, storitvene ali gostinske dejavnosti, ter tisti predeli območja, namenjenega kmetijski dejavnosti, ki so hkrati namenjeni bivanju (v nadaljnjem besedilu: I. območje).

·   II. stopnja varstva pred sevanjem velja za II. območje, kjer je dopusten poseg v okolje, ki je zaradi sevanja bolj moteč. II. območje je zlasti območje brez stanovanj, namenjeno industrijski ali obrtni ali drugi podobni proizvodni dejavnosti, transportni, skladiščni ali servisni dejavnosti ter vsa druga območja, ki niso v prejšnjem odstavku določena kot I. območje.  II. stopnja varstva pred sevanjem velja tudi na površinah, ki so v I. območju namenjene javnemu cestnemu ali železniškemu prometu.

·   V obstoječih objektih, ki bodo v vplivnem pasu EMS, se spremeni namembnost stanovanjskih objektov v rabo II. območja varstva pred elektromagnetnim sevanjem, ki izključuje stanovanja in dejavnosti, pri katerih se v objektu dalj časa zadržujejo ljudje. Na zemljiščih, ki so v vplivnem pasu EMS, ni možna gradnja novih bivalnih objektov iz I. območja varstva pred elektromagnetnim sevanjem.

 

8.0. Ostali pogoji, natečajne rešitev in omejitve za uporabo zemljišča na podlagi predpisov posameznih nosilcev urejanja prostora

 

44. člen

(skupni tehnični pogoji gradnje objektov,  pogoji za obstoječe objekte in pridobitev natečajnih ureditev)

 

a) Skupni tehnični pogoji

 

(1) Pri gradnji in prenovi objektov in naprav ter pri razmestitvi objektov na posamezni parceli se upošteva tehnične zahteve sodobne gradnje. S smotrno razporeditvijo stavb je treba zmanjšati stroške delovanja javne gospodarske infrastrukture, z vgradnjo sodobnih materialov in energetsko sanacijo stavb pa zmanjšati stroške ogrevanja in hlajenja ter zmanjšati izgube energije. Pri tem se uporablja obnovljive vire energije (zbiralniki sončne energije in sončne svetlobe, izraba padavinske vode, izraba geotermičnih energetskih virov, skupni energetsko varčni sistemi,…). Priporoča se izraba padavinske vode za sanitarne namene.

(2) Razporeditev objektov na parceli, odmiki med njimi in izvedba objektov morajo zagotavljati požarno varnost objektov. Treba je zagotoviti potrebne protipožarne ločitve z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte, pogoje za varen umik ljudi, živali in premoženja, neovirane in varne dovoze, dostope ter delovne površine za intervencijska vozila. Viri vode za gašenje se v naseljih z zgrajenim vodovodom zagotovijo iz hidrantnega omrežja, v ostalih naseljih se voda za gašenje zagotovi iz požarnih vodnjakov in požarnih bazenov.

(3) Gradnja objektov mora biti taka, da s svojimi ureditvami posredno ali neposredno ne ogroža sosednje parcele oz. sosednje nepremičnine. Začasna delovišča za izvajanje raziskovalnih gradbenih in drugih del se izvaja pod pogojem, da se območje po izvedbi posega primerno sanira in vzpostavi v prvotno stanje.

(4) Vsaka samostojna gradbena parcela mora imeti dostop in dovoz z javne ceste. Priključek na javno cesto mora biti varen in urejen v skladu s predpisi o javnih cestah.

(5) Na vseh objektih in napravah so možna investicijska vzdrževalna dela in redna vzdrževalna dela.

(6) Za zaščito pred požarom se zagotovi:

·   pogoje za varen umik ljudi in premoženja,

·   požarno varnostne odmike med objekti oziroma ustrezno požarno ločitev objektov,

·   dovozne poti za gasilska vozila, dostopne poti za gasilce, postavitvene površine in delovne površine za gasilska vozila v skladu z zahtevami standarda SIST DIN 14090 ali usklajeno z lokalno pristojno gasilsko enoto, kadar se jih ne da urediti v skladu s standardom SIST DIN 14090,

·   vire za zadostno oskrbo z vodo za gašenje.

 

b) Skupni pogoji za obstoječe objekte

 

(1) Obstoječi objekti so tisti objekti, ki so bili zgrajeni na dan uveljavitve odloka SD OPN 1.

(2) Pri posegih v obstoječe objekte ter tudi pri objektih, kjer gre za pridobitev gradbenega dovoljenja za obstoječi objekt, se na teh objektih lahko ohranijo obstoječi nakloni dvokapnih streh, obstoječi odmiki, tlorisi, obstoječe višine, lega, faktor zazidanosti, obstoječe kritine, ipd., če so zagotovljene minimalne tehnične zahteve za gradnjo določene vrste objektov ter bistvene zahteve glede mehanske odpornosti in stabilnosti ter varstva pred požarom in bistveno ne odstopajo od pogojev v odloku oz. če objekt ne predstavlja degradacijo v prostoru. V tem primeru je investitor v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja drugačno izvedbo objekta dolžan strokovno utemeljiti.

(3) Obstoječe objekte, ki so namenjeni dejavnosti, ki s tem aktom niso dovoljene v posamezni EUP se lahko rekonstruira, vzdržuje, spremeni namembnost in odstrani. Ti posegi so možni pod pogojem, da dejavnosti v objektih ne povečujejo negativnih vplivov na okolje in za njih ni potrebno izvesti presojo vplivov na okolje so prepovedane.

 

c) Pridobitev natečajnih rešitev

 

(1) Strokovne rešitve prostorskih ureditev za OPPN, druge prostorske ureditve iz OPN-ja (kompleksnejše, reprezentativne in javne ureditve) ali na drugih območjih, če se za to izkaže potreba po tem, ko je bil sprejet občinski prostorski načrt, se lahko tudi pridobijo z izdelavo variantnih rešitev ali z javnim natečajem.

(2) Variantne rešitve izdela več različnih načrtovalcev (najmanj trije). Izdelane morajo biti tako, da jih je mogoče med seboj primerjati. V postopku priprave variantnih ritev mora sodelovati predstavnik Občine Rogašovci. Najustreznejšo variantno rešitev izbere za ta namen določena komisija, ki mora vključevati vsaj arhitekta in krajinskega arhitekta, potrdi pa jo pristojni organ Občine Rogašovci.

(3) Kadar se strokovna rešitev prostorske ureditve pridobi z izdelavo variantnih rešitev, se za  njihovo pripravo, vrednotenja in primerjave uporabljajo predpisi, ki urejajo vsebino, obliko in način priprave variantnih rešitev prostorskih ureditev.

(4) Javni natečaj se lahko izvede za strokovne rešitve prostorskih ureditev, kadar gre za načrtovanje prostorske ureditve ob javnih površinah ali javnim programom, za kompleksne prostorske ureditve, za prostorske ureditve v vplivnem obmju prostorskih dominant ali za prostorske ureditve, ki so same prostorske dominante. Javni natečaj se izvede v skladu s predpisi, ki predpisujejo izvedbo  javnih  natečajev.

(5) Kadar načrtovane ureditve zajemajo zavarovana območja ali objekte kulturne dediščine, se mora pred izvedbo javnega natečaja pridobiti natečajne podloge organa pristojnega za varstvo kulturne dediščine.

 

45. člen

(neoviran dostop funkcionalno oviranim osebam)

 

(1) Vhodi v javne objekte, prometne površine in dovozi ob njih morajo omogočati dostope in prehode invalidnim osebam v skladu s predpisi o zahtevah projektiranja brez grajenih ovir. Zagotovi se tudi parkiranje in ustrezno število parkirnih mest.

 

46. člen

(pogoji nosilcev urejanja prostora in spremljanje stanja prostora)

 

a) Pogoji nosilcev urejanja prostora

 

(1) Preko območja Občine Rogašovci potekajo zračne poti. Pri načrtovanju posegov v prostor je treba upoštevati omejitve v območjih zračnih poti predvsem določila povezana z ovirami za zračni promet iz 110. člena Zakona o letalstvu (Uradni list, RS, št. 113/06) in v primeru vpliva objektov na varnost zračnega prometa, se predhodno pridobi ustrezno soglasje pristojnega ministrstva, objekt pa je potrebno označiti in zaznamovati v skladu z veljavnimi predpisi.

(2) Med ovire iz prvega odstavka tega člena štejejo:

·   objekti, instalacije in naprave, ki so višji od 30 m in ki stojijo na naravnih ali umetnih vzpetinah, če se vzpetine dvigajo iz okoliške pokrajine za več kot 100 m,

·   vsi objekti, instalacije in naprave, ki segajo več kot 100 m od tal, ter daljnovodi, žičnice in podobni objekti, ki so napeti nad dolinami in soteskami po dolžini več kot 75 m,

·   za ovire pod zračnimi potmi štejejo tudi objekti in naprave zunaj naselij, ki so višje od okoliškega terena za najmanj 25 m, če se nahajajo znotraj varovalnih pasov posameznih cest, železniških prog, visokonapetostnih vodov in podobno.

 

b) Spremljanje stanja okolja

 

Kazalec stanja okolja

Nosilec monitoringa ter dinamika izvajanja

Kemijsko stanje površinskih voda

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Ekološko stanje površinskih voda

-ARSO (monitoring in poročanje, obveščanje javnosti z javnimi letnimi poročili)

-Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Kemijsko stanje podzemnih voda

-ARSO (monitoring in poročanje, obveščanje javnosti z javnimi letnimi poročili)

-Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Povprečni letni dnevni promet, števno mesto Sveti Jurij v Občini Rogašovci

-DRSC (monitoring, objavljanje na spletni strani)

-Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana)

Emisije snovi iz nepremičnih virov onesnaževanja na območju občine

Občina Rogašovci/energetski manager občine (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število individualnih kurišč in način ogrevanja

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število konfliktnih območij

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število enot kulturne dediščine

-ZVKDS OE MS (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Ogroženost enot kulturne dediščine

-ZVKDS OE MS (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število območij razpršene gradnje

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Prisotnost, velikost populacij in ugodno stanje zavarovanih vrst

-ZRSVN MB (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Prisotnost, obseg in ugodno stanje prednostnih  habitatnih tipov

-ZRSVN MB (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Prisotnost, obseg in stanje lastnosti, zaradi katerih so bila območja ohranjanja narave opredeljena

-ZRSVN MB (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Površina, delež in ohranjenost gozda

-ZGS (izvajanje ocene, predstavitev lokalni javnosti)

-Občina Rogašovci (organizacija predstavitve javnosti, obveščanje na spletni strani Občine, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Površina nepozidanih stavbnih zemljišč

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Količina zajete pitne vode

Občina Rogašovci/Režijski obrat (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Površina stavbnih zemljišč (namenska raba prostora) na območju poplav

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Delež prebivalcev, ki se oskrbuje s pitno vodo iz javnega vodovoda

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Kakovost pitne vode

Občina Rogašovci/Režijski obrat (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Površina zemljišč namenjenih športu in rekreaciji ter zelenim površinam

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Delež prebivalcev, ki komunalno vodo odvaja na ustrezen način

Občina Rogašovci/Režijski obrat (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število konfliktnih območij -  vonjave

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Število območij s povečanim varstvom pred hrupom (mirna območja poselitve)

Občina Rogašovci (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

Delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov (frakcij) glede  na vse zbrane  komunalne odpadke (na ravni občine)

-Saubermacher – Komunala d.o.o. (monitoring količin)

-Občina Rogašovci/Režijski obrat (spremljanje kazalca, poročanje MOP v 5ih letih po sprejemu plana in nato vsakih 5 let oz glede na določila CPVO odločbe )

 

1 - Konfliktno območje – vonjave je območje/pas širine 300 m, kjer se stikajo raba čistega območja stanovanj (SS) ali še nepozidana območja stanovanj s površinami, kjer so možni objekti za kmetijsko proizvodnjo, raba IK. Objekti za kmetijsko proizvodnjo, ki lahko povzročajo neprijetne vonjave večjega obsega so npr. stavbe za rejo živali (12712), ipd, Posamezno območje rabe IK, ki meji na rabo SS, mora obsegati površino vsaj 3.000 m2. V kolikor je območje IK pozidano in tam ni objektov kmetijske proizvodnje ni izpolnjen pogoj konfliktnega območja. Pogoj je tudi, da je na območju SS, ki je v 300 m pasu, stalno prijavljenih minimalno 30 prebivalcev.«

 

8. člen

(spremembe grafičnih prikazov OPN) 

Grafični prikazi izvedbenega dela se v celoti zamenjajo.

 

9. člen

(veljavnost SD OPN 1)

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskim občin.

 

Številka: 007-2/2019-3

Datum: 21. 2. 2019

 

 

 Občina Rogašovci

 

   Edvard Mihalič, župan

 

 

 

Priloge:

·   NEZAHTEVNI in ENOSTAVNI  OBJEKTI