New Page 1

 

Na podlagi 124. in 125. člena zakona o javnih naročilih (Uradni list RS, št. 124/00) in 20. člena statuta Občine Mislinja (Uradni list RS, št. 8/00 – prečiščeno besedilo in 115/00) je Občinski svet občine Mislinja na 41. seji dne 11. oktobra 2002 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o finančnih intervencijah za ohranjanje in razvoj kmetijstva V Občini Mislinja (prečiščeno besedilo)

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določa način pridobivanja, namen, pogoji in oblike dodelitve finančnih sredstev, ki so v proračunu Občine Mislinja namenjena za ohranjanje in razvoj kmetijstva v Občini Mislinja.

 

 

2. člen

 

 

Za uresničevanje ciljev ohranjanja in razvoja kmetijstva v Občini Mislinja (v nadaljevanju: občina) se finančna sredstva usmerjajo v:

 

 

– pospeševanje strukturnih sprememb in razvojne naložbene dejavnosti v kmetijstvu za ustvarjanje ekonomsko stabilnih družinskih kmetij,

 

 

– večanje kakovosti pridelkov in okolju prijaznejših dejavnosti,

 

 

– uvajanje kakovostnih semen, plemenskih živali ter tehnologije,

 

 

– ohranitev, varstvo in optimalno rabo kmetijskih zemljišč ter ohranjanje poseljenosti,

 

 

– zagotovitev stalnega strokovnega izpopolnjevanja,

 

 

– celovit razvoj kmetijstva s posebnim upoštevanjem območij s težavnejšimi pridelovalnimi razmerami za kmetijstvo,

 

 

– druge ukrepe, sprejemljive za ohranjanje in razvoj kmetijstva.

 

 

3. člen

 

 

Prednosti pri izvajanju ciljev ohranjanja in razvoja ter usmerjanja sredstev za ohranjanje in razvoj določi Občinski svet občine Mislinja (v nadaljnjem besedilu: svet) na predlog Odbora za kmetijstvo (v nadaljnjem besedilu: odbor).

 

 

Letni program ukrepov se pripravi na osnovi določil tega pravilnika in mora vsebovati najmanj:

 

 

– navedbo ukrepa,

 

 

– višino razpoložljivih sredstev za posamezni ukrep,

 

 

– pogoje in merila za pridobitev sredstev iz pravilnika.

 

 

Predlog letnega programa pripravi komisija za kmetijstvo (v nadaljevanju: komisija), ki jo imenuje župan. Letni program sprejme župan s sklepom.

 

 

II. NAČINI IN KRITERIJI ZA DODELJEVANJE SREDSTEV

 

 

4. člen

 

 

1. Upravičenci do sredstev za ohranjanje in razvoj kmetijstva so:

 

 

– pravne in fizične osebe, ki opravljajo kmetijsko dejavnost in imajo stalno bivališče oziroma sedež v občini,

 

 

– društva, krožki in združenja ter strokovne in veterinarske službe, ki delujejo za področje kmetijstva v občini ali regiji.

 

 

2. Sredstva za ohranjanje in razvoj kmetijstva se dodeljujejo kot regresi, premije, podpore, subvencije, plačila storitev in investicijski odhodki.

 

 

3. Zahtevke za dodelitev sredstev za ohranjanje in razvoj kmetijstva vložijo upravičenci na osnovi razpisa ali javne objave, če v tem pravilniku ni drugače določeno.

 

 

4. Zahtevke vlagajo upravičenci iz 1. točke tega člena v svojem imenu ali njihovi pooblaščenci za njihov račun.

 

 

5. Vlagatelji, ki pridobivajo sredstva za druge upravičence, morajo ta sredstva prenakazati na njihov račun najpozneje v dveh delovnih dneh od njihovega prejema. Vlagatelj ne sme pogojevati uveljavljanja ali izplačila intervencijskih sredstev upravičencu z obsegom proizvodnje oziroma pogodbenega sodelovanja ali nakupom blaga iz svoje trgovska mreže.

 

 

6. Vlagatelj, ki pridobi sredstva za druge upravičence, lahko upravičencu zaračuna stroške poslovanja, vendar največ do 0,5% od višine sredstev.

 

 

7. Prednost imajo zahtevki, ki bodo zagotavljali aktivno zaposlitev in razvoj kmetije na območjih s težavnejšimi pridelovalnimi razmerami.

 

 

8. Pomoč se lahko dodeli, če pomeni spodbudo za izvedbo projekta oziroma je zanj nujno potrebna.

 

 

9. V primeru investicij v kmetijska gospodarstva je pomembno, da gre za začete investicije v tekočem letu, pri čemer mora biti podana ocena možnosti obstoja kmetijskega gospodarstva ter ustrezne poklicne zmožnosti prejemnika pomoči.

 

 

5. člen

 

 

1. Razpis ali javna objava v glasilu Naša občina ali obvestilo na drug krajevno običajen način mora vsebovati:

 

 

– namene, za katere se dodeljujejo sredstva,

 

 

– višino razpisanih sredstev za posamezni ukrep,

 

 

– pogoje in merila za pridobitev sredstev in navedbo dokumentacije, ki mora biti priložena vlogi,

 

 

– rok za vložitev zahtevkov, ki ne sme biti krajši od 15 dni od dneva objave, ter naslov, na katerega se vložijo zahtevki,

 

 

– rok, do katerega bodo prosilci obveščeni o odločitvi.

 

 

2. Zahtevki morajo vsebovati z razpisom ali javno objavo zahtevane podatke, predvsem pa:

 

 

– osnovne podatke o prosilcu (ime, naziv, sedež), davčno številko, številko računa za nakazilo sredstev,

 

 

– namen zahtevka,

 

 

– izjavo o odgovornosti za točnost podatkov,

 

 

– izjava prosilca, da za posamezni namen ni pridobil sredstev iz državnega proračuna ali mednarodnih virov oziroma koliko sredstev je iz teh virov za posamezni namen že pridobil.

 

 

3. Zainteresiranim upravičencem mora biti na voljo ustrezna razpisna dokumentacija z naslednjimi sestavnimi deli:

 

 

– podatki o razpisanih sredstvih za posamezni namen,

 

 

– višina deleža sofinanciranja, do katerega so upravičeni,

 

 

– vzorec pogodbe,

 

 

– navedbo potrebnih dokumentov, ki jih mora upravičenec predložiti,

 

 

– navedbo meril za dodelitev subvencije, regresa ali drugega finančnega transferja.

 

 

6. člen

 

 

Na podlagi določil tega pravilnika, prednostnih ciljev, ki jih je določil občinski svet, pripravi komisija ob sodelovanju občinske uprave predlog upravičencev za dodelitev finančnih sredstev.

 

 

Izplačilo sredstev odobri župan s posebnim sklepom.

 

 

7. člen

 

 

Župan z upravičenci, katerim so bila s sklepom odobrena sredstva, sklene pogodbo, v kateri se opredeli:

 

 

– namen,

 

 

– višina sredstev,

 

 

– pogoje plačila,

 

 

– možnosti za preverjanje namenske porabe sredstev,

 

 

– določilo, da mora prejemnik ob ugotovljeni nenamenski porabi sredstev vrniti sredstva z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

 

 

III. UKREPI

 

 

8. člen

 

 

Ukrepi za ohranjanje in razvoj kmetijstva se izvajajo na naslednjih področjih:

 

 

1. Urejanje kmetijskih zemljišč

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Sredstva se namenjajo za izboljšanje fizikalno-kemičnih in bioloških lastnostih tal, odstranitev zarasti, ravnanje terena ipd. Sredstva se prioritetno namenjajo za pripravo in izvajanje ukrepov občinskega programa agrarnih operacij.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva za sofinanciranje izvedbe malih agromelioracij lahko pridobijo upravičenci, ki so lastniki ali najemniki kmetijskih zemljišč na območju občine v višini do 50% upravičenih stroškov investicije (stroški krčenja drevesne zarasti in grmičevja, zemeljska dela, odstranjevanje kamenja in drenažiranje, do 50% ocenjenega lastnega dela, nabave apna in ostali material), vendar največ do 100.000 SIT, in sicer na osnovi priloženih originalnih računov in dokazil o plačilu računov za opravljeno investicijo.

 

 

Upravičenost investicije se dokazuje na osnovi priloženega programa in popisa predvidenih del, ki ga pred investicijo pripravi za upravičenca kmetijska svetovalna služba ali druga strokovna institucija. Maksimalna strnjena površina, za katero lahko upravičenec pridobi sredstva za sofinanciranje, je 0,5 ha. Zahtevku mora biti priloženo dokazilo o lastništvu ali najemu zemljišča, soglasje najemodajalca, če gre za najeto zemljišče, in če je po veljavnih predpisih za nameravan poseg na zemljišču potrebno, tudi odločba o gradbenem dovoljenju ali odločba o priglasitvi del.

 

 

2. Urejanje pašnih površin in oživitev travniških nasadov

 

 

Namen ukrepa:

 

 

S sofinanciranjem spodbujati urejanje pašnih površin in s tem preprečevati zaraščanje kmetijskih zemljišč. Namen sofinanciranja obnove travniških nasadov je oživitev zapuščenih travniških nasadov in sajenje novih, ohranjanje kulturne krajine in podeželja.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva za ureditev in razširitev pašnika lahko pridobijo upravičenci, ki so lastniki ali najemniki kmetijskih zemljišč na območju občine. Minimalna skupna površina pašnika, ki se ureja na novo ali obnavlja, je 2 ha, pri skupni najvišji dovoljeni obremenitvi 2,5 GVŽ/ha. Sofinancira se do 50% upravičenih stroškov investicije (stroški kolov, žice, mreže, zemeljskih del, založnega gnojenja, postavitev napajališč, nakup in postavitev električnega pastirja, sadilni material) na osnovi priloženih originalnih računov in dokazil o plačilu računov za opravljeno upravičeno investicijo. Upravičenost investicije se dokazuje s priloženim mnenjem in načrtom ureditve pašnika, ki ju pripravi kmetijska svetovalna služba. Prednost imajo prosilci za pašnike, ki ležijo nad 700 m n.v. Če je po veljavnih predpisih za nameravani poseg v zemljišče potrebno, mora biti zahtevku priložena tudi odločba o priglasitvi del.

 

 

3. Programi preusmerjanja kmetij

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Sredstva se namenjajo za podporo naložbam za preusmeritve in modernizacijo proizvodnje, ekološko kmetovanje in pomenijo razširitev kmetijske dejavnosti ali uvedbo novih del na kmetiji.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva v višini do 30% upravičenih stroškov investicije (stroški nabave gradbenega materiala, stroški gradbenih in obrtniških del ter stroški nakupa hlevske opreme) za preusmeritve in modernizacijo proizvodnje ter ekološko kmetovanje. Stroški projektne dokumentacije in stroški investicijskih programov se sofinancirajo v višini do 12% upravičenih stroškov investicije.

 

 

Upravičenci pridobijo sredstva z vložitvijo zahtevka na osnovi javnega razpisa.

 

 

Zahtevku mora biti priloženo mnenje kmetijske svetovalne službe o pomenu naložbe za razvoj kmetije ter računi za nakup materiala ali opravljeno delo, vezano na naložbo, dokazila o plačilu računov in odločba o gradbenem dovoljenju oziroma o priglasitvi del, če to zahtevajo veljavni predpisi. Prednost imajo upravičenci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost.

 

 

Višina pomoči za kritje upravičenih stroškov kontrole ekološke pridelave rastlin pooblaščene organizacije znaša do 100%. Upravičenci morajo predložiti račun oziroma potrdilo o vplačilu stroškov kontrole ekološke pridelave potrjeno s strani pristojne kmetijsko svetovalne službe in dokazilo o vključitvi kmetije v kontrolo ekoloških kmetij«.

 

 

4. Razširitev in posodobitev ter pridobitev novih zmožnosti na kmetijah za dopolnilne dejavnosti

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Namen ukrepa je pospeševanje razvoja dopolnilnih dejavnosti, pospeševanje strukturne spremembe v kmetijstvu, konkurenčno usposobitev kmetijskih proizvajalcev in širitev obstoječih ali uvajanje novih dejavnosti. Te dejavnosti so: dejavnost turizma na kmetiji, predelava in prodaja kmetijskih pridelkov, ki temelje na lastni proizvodnji, domača obrt, predelava sadja ipd.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva v višini do 30% upravičenih stroškov investicije (stroški gradbenega materiala, stroški gradbeno-obrtniških del, stroški strojnih in elektro instalacij, stroški opreme, inženiringa in nadzora) za dopolnilne dejavnosti lahko pridobijo upravičenci z vložitvijo zahtevka na osnovi javnega razpisa. Stroški projektne dokumentacije in stroški investicijskih programov se sofinancirajo v višini do 12% upravičenih stroškov investicije.

 

 

Sofinanciranje dejavnosti turizma na kmetiji in domače obrti znaša v višini do 55% upravičenih stroškov (stroški gradbenega materiala, stroški gradbeno-obrtniških del, stroški strojnih in elektro instalacij, stroški opreme, inženiringa in nadzora). Stroški projektne dokumentacije in stroški investicijskih programov se sofinancirajo v višini do 12% upravičenih stroškov investicije. Upravičenci pridobijo sredstva z vložitvijo zahtevka na osnovi javnega razpisa.

 

 

Zahtevku mora biti priloženo mnenje kmetijske svetovalne službe o pomenu in smotrnosti uvajanje nove dejavnosti, računi za nakup materiala ali opravljeno delo, vezano na naložbo, dokazila o plačilu računov ter odločbo o gradbenem dovoljenju ali odločbo o priglasitvi del, če je to potrebno na podlagi veljavnih predpisov. Prednost imajo upravičenci, ki jim je kmetijstvo osnovna dejavnost.

 

 

5. Podpora pri nakupu nove tehnologije – specialne mehanizacije

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Spodbujanje nakupa specialne mehanizacije za potrebe večjega števila organiziranih kmetov za skupno uporabo kmetijske mehanizacije.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva lahko pridobijo upravičenci, lastniki specialne mehanizacije, s katero opravljajo storitve za kmete, ki so organizirani za skupno uporabo kmetijske mehanizacije, z vložitvijo zahtevka na osnovi javnega razpisa. Podpora znaša do 30% vrednosti stroja. Zahtevku mora biti priložen originalni račun oziroma potrdilo o nakupu v tekočem letu, dokazilo o plačilu računa in akt, s katerim kmetje, uporabniki takšne mehanizacije, dokazujejo souporabo stroja.

 

 

6. Regresiranje oziroma subvencioniranje v živinorejski in rastlinski proizvodnji

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Namen podpor je spodbujanje nabave kvalitetnega reprodukcijskega materiala za uvajanje ekološkega in integriranega kmetovanja, obnovo sadovnjakov in za druge regrese oziroma subvencije, ki se določijo z letnim programom ukrepov.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Sredstva se namenjajo za:

 

 

– Umetno osemenjevanje krav in plemenskih telic se sofinancira do višine 20% primerljivih stroškov osemenjevanja v Republiki Sloveniji. Do sofinanciranja osemenjevanja so upravičeni kmetje iz območja, ki so opredeljena kot območja s težjimi pridelovalnimi pogoji (predvsem hriboviti predeli). Upravičenci predložijo račun za izvedene storitve pooblaščene organizacije.

 

 

– Preventivni ukrepi veterinarske službe na živinorejskih kmetijah so antibiogrami s preventivo mastitisa in se sofinancirajo v višini do 50% stroškov pregledov.

 

 

Pogoj za pridobitev pomoči je račun za izvedbo storitve preventivnih ukrepov pooblaščene veterinarske organizacije v tekočem letu.

 

 

– Višina pomoči za sofinanciranje vzdrževanja plemenskih žrebcev, ki mora biti potrjen s strani selekcijske službe, znaša do 50% upravičenih stroškov (stroški zavarovanje žrebca in stroški licenciranja). Pogoj za pridobitev pomoči je račun potrjen s strani pristojne kmetijsko svetovalne službe.

 

 

– Višina pomoči za sofinanciranje vzdrževanja plemenskih ovnov znaša do 50% upravičenih stroškov (stroški licenciranja). Pogoj za pridobitev pomoči je račun o izvedeni storitvi, ki mora biti potrjen s strani pristojne kmetijsko svetovalne službe.

 

 

– Analiza zemlje in krme se sofinancira do 50% stroškov analize. Pogoj za pridobitev pomoči je račun pooblaščene organizacije za analizo zemlje in krme.

 

 

– Za testiranje škropilnic in pršilnikov se višina pomoči dodeli do 100% stroškov testiranja. Za pridobitev pomoči upravičenci predložijo potrdilo o opravljenem testiranju in račun za izvedene storitve pooblaščene organizacije.

 

 

7. Izobraževanje za potrebe kmetijstva

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Namen sofinanciranja izobraževanja kmetov je spodbujanje uvajanja novih znanj in novih tehnologij kmetijske proizvodnje ter izboljšanje kvalitete življenja na podeželju.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Do sofinanciranja izobraževanja so upravičeni kmetje, ki si želijo izpopolniti znanje z navedenim namenom. Program izobraževanja v občini ali skupaj z upravičenci iz sosednjih občin organizirajo kmetijska svetovalna služba, društva s področja kmetijstva in druge strokovne organizacije. Sredstva se zagotavljajo za sofinanciranje plačila honorarjev in potnih stroškov predavateljem, uporabe prostorov za izvedbo seminarjev in tečajev, nabave strokovne literature, izvedbe strokovnih ekskurzij in demonstracijskih poskusov, raziskovalnih nalog ter drugih razvojnih dejavnosti na področju kmetijstva, ki jih izvaja in organizira kmetijska svetovalna služba, ter plačilo drugih materialnih stroškov, vezanih na posamezno obliko izobraževanja. Sredstva se dodeljujejo na podlagi letnega programa izvajalca oziroma organizatorja izobraževanja, ki ga predloži občinski upravi najpozneje do 31. januarja za tekoče leto in ga na predlog komisije potrdi župan s sklepom.

 

 

Pooblaščenim izvajalcem izobraževanja posameznih programov se krijejo upravičeni stroški izobraževanja do 100%. Pogoj za pridobitev sredstev je vloga za sofinanciranje s priloženimi računi o opravljeni storitvi ali finančno ovrednoten program izobraževalne dejavnosti izvajalca z ustreznimi dokazili (iz vloge mora miti razvidna kotizacija oziroma participacija kmetov za posamezne oblike izobraževanja oziroma usposabljanja, če se izvajalec za njo odloči) in seznam udeležencev izobraževanja.

 

 

Kmetom posameznikom se krijejo upravičeni stroški (stroški izobraževanja, prevoza do izobraževalne ustanove) poklicnega izobraževanja do višine 40%. Pogoj za pridobitev sredstev je račun oziroma dokazilo o izvedeni storitvi in mnenje pristojne kmetijsko svetovalne službe.

 

 

8. Sofinanciranje delovanja društev in njihovih programov

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Spodbujanje aktivnosti društev s področja kmetijstva, ki so neprofitna in se ne ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo, za izvajanje strokovnega dela, strokovnih prireditev (razstave, demonstracije, promocije, prodaja kmetijskih pridelkov, organizirano trženje, skupni nastopi na trgu ipd.), pri izdajanju informativnih publikacij in prenosu tržnih informacij.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Višina sofinanciranja znaša do 30% upravičenih stroškov (stroški razstav, demonstracij, promocij, prodaje kmetijskih pridelkov, skupnih nastopov na trgu, izdaja strokovnih publikacij) finančno ovrednotenega programa. Upravičenci predložijo naslednjo dokumentacijo:

 

 

– finančno ovrednoten letni program dela,

 

 

– finančno poročilo o delu društva v preteklem letu, potrjeno s strani nadzornega odbora,

 

 

– potrdilo o registraciji društva (če je društvo ustanovljeno na novo).

 

 

9. Sofinanciranje prevoza mleka

 

 

Namen ukrepa:

 

 

Delno pokrivanje stroškov prevoza mleka iz območij s težjimi pridelovalnimi pogoji, kjer nastajajo dodatni stroški za prevoz mleka do skupnih zbiralnic, da bi se na ta način kompenzirali večji stroški prodaje mleka iz teh območij.

 

 

Pogoji za pridobitev sredstev:

 

 

Do sofinanciranja prevozov mleka so upravičeni kmetje iz območij, ki so opredeljena kot območja s težjimi pridelovalnimi pogoji (predvsem hriboviti predeli). Sredstva se dodeljujejo kmetom, ki zagotavljajo prevoz mleka do skupnih zbiralnic.

 

 

Višina pomoči znaša do 40% upravičenih stroškov prevoza mleka. Sredstva se dodelijo na osnovi računa Koroške kmetijsko-gozdarske zadruge Slovenj Gradec.

 

 

9. člen

 

 

V primeru morebitnega ostanka predvidenih sredstev za posamezen ukrep za ohranjanje in razvoj kmetijstva, predvidenem v letnem programu, se le ta lahko prerazporedijo za druge ukrepe, določene v skladu s tem pravilnikom. Na predlog komisije prerazporeditev določi župan s sklepom.

 

 

IV. NADZOR IN SANKCIJE

 

 

10. člen

 

 

Namensko porabo sredstev spremlja in preverja občinska uprava in komisija.

 

 

Upravičenec je dolžan povrniti nenamensko uporabljena sredstva skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva odobritve do dneva vračila sredstev, v primerih, ko se ugotovi:

 

 

– da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko uporabljena,

 

 

– da je upravičenec v zahtevku za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke ali

 

 

– druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.

 

 

11. člen

 

 

Program izobraževanja iz ukrepa št. 7 za leto 2002 predložijo organizatorji in izvajalci izobraževanja do 28. 2. 2002.

 

 

V. KONČNA DOLOČBA

 

 

12. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije, uporablja pa se od 1. 1. 2002 dalje.

 

 

 

 

 

Št. 32001-0001/2002

 

 

Mislinja, dne 11. oktobra 2002.

 

 

 

 

 

Župan

 

 

Občine Mislinja

 

 

Mirko Grešovnik l. r.