Na podlagi 12. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08, 8/11 – ORZVKD39, 90/12, 111/13 in 32/16) in 16. člena statuta Občine Črna na Koroškem (Uradni list RS, št. 10/06, 101/07 in 79/12) je Občinski svet občine Črna na Koroškem na 13. redni seji, dne 21. 12. 2016 sprejel
SKLEP
O RAZGLASITVI OBJEKTA CENTER 124 - SLIVNIKOVA BAJTA ZA KULTURNI SPOMENIK LOKALNEGA POMENA
1. člen
Za kulturni spomenik lokalnega pomena se razglasi naslednja enota dediščine: Črna na Koroškem - Slivnikova bajta (EŠD 30386).
Enota se razglasi za kulturni spomenik lokalnega pomena z lastnostmi etnološkega spomenika (v nadaljevanju: spomenik).
2. člen
Opis spomenika, ki utemeljuje razglasitev za kulturni spomenik lokalnega pomena:
V jedru naselja, na ravnici levega brega Javorskega potoka, stoji skromna Slivnikova bajta. Pritlična, nepodkletena manjša stavba je večinoma cimprana, medtem ko so kuhinja, delno veža, stene ob krušni peči ter temeljni zidec zidani iz kamna. Lesene tramovne stene tvorijo na vogalih pod ostrešjem manjše konzolne vence. Hišo prekriva strma dvokapnica, krita s skodlami. V strehi se v osi glavnega vhoda nahaja večja frčada. Čez čelo zahodne fasade je nekoč pod strešnim napuščem potekal gank z dekorativno leseno ograjo (ohranjena je le delno). Na vzhodni strani stavbe je pod skupno streho lesena lopa s prešo ter manjšo izbo, ki ima vhod iz preše. V vogalu lope se je ohranilo leseno poljsko stranišče. V preteklosti se je stavba nadaljevala še v lesen, sekundarno dodan hlev z enostransko streho, ki pa je sedaj odstranjen. Na objektu so ohranjena manjša kvadratna, dvodelna okna z enojnimi krili, deljenimi v štiri polja, ki so samo v veliki » hiši« opremljena s kovanimi križi. Sekundarna izba v lopi s prešo pa ima večje pokončno okno.
Prostorska razporeditev osnovne stavbe je tradicionalna: veža, naravnost iz nje je kuhinja (nekoč črna kuhinja), na desno sta velika »hiša« in »štibl«. Kuhinja ima banjasto obokan strop, ostali stropovi so leseni. Veliko »hišo« poudarja lesen, žlebasto oblikovan strop z osrednjim tramom, ki ima na spodnji strani izrezljano rozeto, na čelnem delu pa vrezan napis: 18 JAKA XII. Tik pod napisom so v enakem stilu dodane iniciale: PIK. V prostoru se je ohranila tudi stara krušna peč. Vratno pohištvo v hiši je novejše, prav tako niso ohranjene originalne vratnice glavnega in zadnjega vhoda. V hiši je ohranjena bivanjska in druga oprema, ki se varuje v celoti tako kot arhitektura.
Slivnikova bajta ni naseljena. Ime je dobila po svojih zadnjih lastnikih. Je primer ljudskega stavbarstva z začetka 19. stoletja ter poslednja priča bivalne kulture in načina življenja malega človeka v kmečko - delavskem okolju preteklega obdobja. Zaradi izvirnih funkcionalnih sestavin, arhitekturnih detajlov, dekorativnih elementov ter delno ohranjene opreme ima pomemben kulturni značaj.
3. člen
Spomenik se nahaja na lokaciji Center 124, 2393 Črna na Koroškem, parc. št. 180/2 in 182/1 obe k.o. Črna. Meja območja spomenika je povzeta po digitalnem katastrskem načrtu. Izris meje območja, ki je v merilu 1: 1000, je sestavni del strokovnih osnov za razglasitev, ki jih je pripravil Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor (v nadaljevanju: Zavod).
Strokovne osnove so na vpogled pri Zavodu in Občini Črna na Koroškem.
4. člen
Za spomenik velja varstveni režim, ki določa varovanje vseh zgodovinskih, kulturnih, etnoloških, krajinskih, arhitekturnih, likovnih in drugih vrednot v celoti, njihovi izvirnosti in neokrnjenosti:
tlorisna in višinska zasnova (gabariti),
gradivo (gradbeni material) in konstrukcijska zasnova,
oblikovanost zunanjščine (členitev fasad, oblika in naklon strešin, kritina, fasadni detajli, originalne barve),
funkcionalna zasnova notranjščine in pripadajočega zunanjega prostora,
originalno stavbno pohištvo in notranja oprema ter vsa ohranjena premična dediščina,
likovni in dekorativni detajli notranjščine in zunanjščine,
komunikacijska in infrastrukturna navezava na okolico,
pojavnost, vedute in nepozidano okolje.
5. člen
Za spomenik velja:
spodbujanje trajnostne uporabe spomenika, to je uporabe spomenika na način in v obsegu, ki dolgoročno ne povzroča izgube njegove kulturne lastnosti,
spodbujanje dejavnosti in ravnanj, ki ohranjajo kulturne, socialne, gospodarske, znanstvene, izobraževalne in druge pomene spomenika,
ohranjanje lastnosti in družbenega pomena spomenika ter njegove materialne substance,
ohranjanje » varovanih sestavin spomenika«,
dovoljeni so posegi v spomenik, ki upoštevajo in trajno ohranjajo njegove varovane vrednote,
dovoljeni so posegi, ki omogočajo vzpostavitev trajnih gospodarskih temeljev za ohranitev spomenika ob spoštovanju njegove posebne narave in družbenega pomena,
za vsako spremembo funkcije kulturnega spomenika ali njegovega dela in za vsak poseg v spomenik, njegove dele ali vplivno območje je v skladu z 28., 29., 30. in 31. členom ZVKD-i potrebno pridobiti predhodne kulturnovarstvene pogoje in kulturnovarstveno soglasje pristojne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine (obveznost pridobitve pogojev in soglasja za sam spomenik je že določena z zakonom).
6. člen
Občinska uprava občine Črna na Koroškem mora v šestih mesecih po uveljavitvi tega sklepa izdati lastniku spomenika odločbo o varstvu na podlagi 13. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08, 8/11 – ORZVKD39, 90/12, 111/13 in 32/16). Odločba iz prejšnjega odstavka določa pogoje za raziskovanje, načine vzdrževanja, posege, fizično zavarovanje, pravni promet, način upravljanja in rabe spomenika, dostopnost spomenika za javnost in časovne okvire dostopnosti, posamezne druge omejitve in prepovedi ter ukrepe za učinkovito varstvo spomenika.
Varstveni režim lahko omejuje lastninsko pravico v obsegu, ki je nujen za izvajanje varstva spomenika. Občina, ki je spomenik razglasila, ima predkupno pravico na spomeniku lokalnega pomena in na nepremičnini v vplivnem območju nepremičnega spomenika lokalnega pomena.
7. člen
Na podlagi tega sklepa pristojni organ občine v roku 30 dni od njegove uveljavitve predlaga zaznambo nepremičnega spomenika v zemljiško knjigo.
8. člen
Nadzor nad izvajanjem tega sklepa opravlja Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo kulturne dediščine.
9. člen
Ta sklep začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka: 622-0003/2016
Datum: 21.12.2016
Občina Črna na Koroškem
Romana Lesjak, županja