Na podlagi 16. člena Statuta Občine Gornji Grad (Uradno glasilo Zgornjesavinjskih občin, št. 14/21 - UPB), v zvezi z Zakonom o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št: 77/07 – UPB, 56/08, 4/10, 20/11, 111/13, 68/16, 61/17, 21/18 – ZNOrg, 3/22 – Zdeb in 105/22 – ZZNŠPP), je Občinski svet Občine Gornji Grad na 13. redni seji, dne 24.10.2024 sprejel
PRAVILNIK
O SOFINANCIRANJU KULTURNIH PROGRAMOV IN KULTURNIH PROJEKTOV
I. SPLOŠNA DOLOČILA
1. člen
(Vsebina pravilnika)
S tem pravilnikom se določajo javni kulturni programi in kulturni projekti, ki so predmet sofinanciranja, upravičenci, pogoji in postopek za razdelitev sredstev iz proračuna Občine Gornji Grad (v nadaljevanju: občina), namenjenih sofinanciranju izvajanja lokalnega programa za kulturo ter vsebino in nadzor nad izvajanjem pogodbe o sofinanciranju.
2. člen
(Uporaba izrazov)
Izrazi, uporabljeni v tem pravilniku, imajo enak pomen, kot jim ga določa zakon, ki ureja uresničevanje javnega interesa za kulturo.
3. člen
(Opredelitev javnega interesa)
Javni interes na področju kulture je interes za ustvarjanje, posredovanje in varovanje kulturnih dobrin na območju občine, ki se uresničuje z zagotavljanjem pogojev zanje.
Javni interes na področju kulture, kot tudi način uresničevanja javnega interesa, se določi z lokalnim programom za kulturo.
4. člen
(Lokalni program za kulturo)
Lokalni program za kulturo (v nadaljevanju: LPK) sprejme občinski svet za obdobje štirih let. LPK lahko vsebuje tudi dolgoročne usmeritve, ki presegajo to obdobje.
Z LPK se ugotovi vlogo kulture v razvoju občine in opredeli javni interes na področju kulture, področja kulture, na katerih se zagotavljajo kulturne dobrine in usmeritve na področju investicij v javno kulturno infrastrukturo, vse na način, da se določijo prioritete, ukrepi, cilji in kazalci za njihovo doseganje.
Ne glede na prvi odstavek tega člena, sprejem LPK ni potreben, če je javni interes na področju kulture, prioritete, ukrepi ter cilji in kazalci za njihovo doseganje opredeljen v drugem dokumentu razvojnega načrtovanja občine.
II. UPRAVIČENCI IN POGOJI ZA SOFINANCIRANJE
5. člen
(Upravičenci)
Pravico do sofinanciranja izvajanja kulturnih programov in kulturnih projektov po tem pravilniku imajo:
• kulturna društva, njihove sekcije ter zveze;
• samozaposleni v kulturi, ki so vpisani v razvid samozaposlenih v kulturi pri ministrstvu, pristojnem za kulturo;
• lastniki oziroma upravljavci kulturnega spomenika, ki leži na območju občine, ki pridobi javna sredstva za prenovo in restavriranje njegovih spomeniških lastnosti.
6. člen
(Pogoji za sodelovanje na javnem razpisu)
Na javnem razpisu lahko sodelujejo in kandidirajo za proračunska sredstva upravičenci, ki izpolnjujejo vse v nadaljevanju navedene pogoje:
• so registrirani za opravljanje kulturne dejavnosti;
• so registrirani že najmanj 1 leto, šteto od dneva objave javnega razpisa;
• imajo sedež na območju občine;
• imajo zagotovljene organizacijske pogoje za uresničevanje na javni razpis prijavljenih kulturnih programov ali kulturnih projektov (npr. materialne, finančne, prostorske zmogljivosti);
• imajo urejeno evidenco članstva ali udeležencev prijavljenega programa;
• na dan oddaje prijave na javni razpis nimajo neporavnanih zapadlih obveznosti do občine;
• imajo za prijavljeni program izdelano finančno konstrukcijo, iz katere so razvidni predvideni prihodki in odhodki, delež lastnih sredstev, delež javnih sredstev, delež sredstev udeležencev in delež sredstev iz drugih virov;
• niso bile ugotovljene hujše kršitve pogodbe o sofinanciranju v tekočem ali preteklem proračunskem obdobju.
V javnem razpisu se lahko pogoji za sodelovanje na javnem razpisu, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci, podrobneje določijo.
III. PODROČJE SOFINANCIRANJA IN VIRI FINANCIRANJA
7. člen
(Kulturni programi in kulturni projekti)
Po tem pravilniku se sofinancira vse oblike ustvarjanja, posredovanja in varovanja kulturnih dobrin na področju nepremične in premične kulturne dediščine, besednih, uprizoritvenih, glasbenih, vizualnih, filmskih, avdiovizualnih, intermedijskih in drugih umetnosti na področju založništva in knjižničarstva, kinematografije in na drugih področjih kulture (skupaj: kulturne dejavnosti), ki so opredeljene z LPK in so v javnem interesu.
Predmet sofinanciranja po tem pravilniku so kulturne dejavnosti upravičencev, ki so opredeljene z LPK in so v javnem interesu (v nadaljevanju: kulturni programi), vse posamične aktivnosti upravičencev, ki niso pretežno pridobitnega značaja, kot na primer izdaja knjige, obnova kulturnega spomenika, gledališka predstava, koncert, štipendija (v nadaljevanju: kulturni projekti).
Določbe tega pravilnika se smiselno uporabljajo tudi za dodelitev podpore kulturnim projektom (v nadaljevanju: podpora kulturnim projektom).
8. člen
(Upravičeni stroški)
Upravičeni stroški so stroški, ki nastanejo pri izvajanju kulturnih programov in kulturnih projektov ali so namenjeni temu, da se omogoči izvedba kulturnih projektov, in niso sofinancirani iz drugih sredstev občinskega proračuna.
Upravičene stroške se določi v razpisni dokumentaciji.
9. člen
(Sredstva)
Sredstva za sofinanciranje izvajanja kulturnih programov in kulturnih projektov se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino pa določi občinski svet z odlokom o proračunu za posamezno proračunsko leto.
Izvajanje kulturnih programov in kulturnih projektov se lahko sofinancira le do višine razpoložljivih sredstev v proračunu občine.
Z javnim razpisom ali javnim pozivom za dodelitev sredstev na podlagi tega pravilnika se lahko omeji višino sredstev, ki jo lahko prejme posamezni upravičenec, glede na razpoložljiva proračunska sredstva, in število prijavljenih kulturnih programov in kulturnih projektov, ki se sofinancirajo posameznemu upravičencu.
IV. POSTOPEK
10. člen
(Vrsti postopka)
Sredstva se upravičencem dodelijo na podlagi izvedenega javnega poziva ali javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani občine.
Postopek javnega poziva se uporabi takrat, ko je mogoče jasno vnaprej določiti umetniške, kulturnopolitične, strokovne in druge kriterije ter zahteve, ki jih mora izpolnjevati kulturni program ali kulturni projekt za financiranje, pri tem pa se financirajo le programi oziroma projekti, ki te kriterije in zahteve izpolnjujejo, in sicer po vrstnem redu prispetja predlogov do porabe sredstev.
Postopek javnega razpisa se uporabi takrat, ko je mogoče vnaprej določiti le kriterije za ocenjevanje in vrednotenje predlogov kulturnih programov ali kulturnih projektov.
11. člen
(Izvedba postopka)
Javni razpis ali javni poziv se izvedeta po naslednjem postopku:
1. sprejem sklepa o začetku postopka javnega razpisa in imenovanje komisije za vodenje postopka javnega razpis;
2. priprava razpisne dokumentacije;
3. javna objava javnega razpisa;
4. odpiranje vlog za dodelitev sredstev (v nadaljevanju: vloga);
5. pregled in vrednotenje vlog;
6. sprejem odločitve o dodelitvi sredstev;
7. sklenitev pogodbe o sofinanciranju.
Postopek javnega razpisa ali javnega poziva se izvede po postopku iz prejšnjega odstavka tega člena ter na način in v rokih, ki jih določa zakon, ki ureja uresničevanje javnega interesa za kulturo.
Administrativna opravila za komisijo lahko opravlja predstavnik občine, ki ni član komisije.
Rezultati postopka se po dokončnosti odločb objavijo na spletni strani občine, lahko pa tudi na drug krajevno običajen način.
V. VREDNOTENJE IN TOČKOVANJE
12. člen
(Merila za vrednotenje in točkovanje)
Merila za vrednotenje prijavljenih kulturnih programov in kulturnih projektov (v nadaljevanju: merila za vrednotenje) se določijo z razpisno dokumentacijo v postopku javnega razpisa ali javnega poziva.
Prijavljene kulturne programe in kulturne projekte se vrednoti tako, da se jih točkuje s pomočjo meril za vrednotenje iz prvega odstavka tega člena.
Po opravljenem vrednotenju vlog se glede na skupno število točk vseh upravičencev za posamezno področje sofinanciranja in višino razpoložljivih sredstev, določi vrednost točke. Na podlagi števila dodeljenih točk posameznemu upravičencu in vrednosti točke, se pripravi predlog dodelitve sredstev, ki je podlaga za sprejem odločbe.
VI. POGODBA O SOFINANCIRANJU
13. člen
(Sklenitev pogodbe o sofinanciranju)
Prejemniku sredstev se pošlje pogodbo o sofinanciranju praviloma skupaj z odločbo in se ga pozove k podpisu pogodbe. Prejemniku sredstev se določi rok, v katerem je dolžan vrniti zahtevano število podpisanih pogodb.
V primeru, da prejemnik sredstev v roku iz prejšnjega odstavka tega člena ne vrne zahtevanega števila podpisanih pogodb ali ne zaprosi za podaljšanje roka iz objektivnih razlogov, ki jih mora na zahtevo občine izkazati, se šteje, da je umaknil svojo vlogo.
Pogodba o sofinanciranju se sklene samo s prejemnikom sredstev, ki je pravočasno vrnil zahtevano število podpisanih pogodb.
V primeru nerazdeljenih proračunskih sredstev iz razloga iz drugega odstavka tega člena, se sredstva lahko prerazporedi v sorazmernih deležih vsem upravičencem za isto področje sofinanciranja ali se postopek ponovi.
14. člen
(Pogodba o sofinanciranju)
Z izbranim prejemnikom sredstev se po dokončnosti odločbe sklene pogodba o sofinanciranju.
Obvezne sestavine pogodbe so:
• naziv in naslov upravičenca;
• cilji, ki morajo biti realizirani v obdobju sklenitve pogodbe zaradi uresničitve namena pogodbe ter kriteriji, po katerih se bo spremljalo njihovo uresničevanje,
• roki, v katerih morajo biti cilji doseženi,
• obseg in dinamika izplačil (npr. način predložitve zahtevka, poročanje),
• način nadzora nad namensko porabo sredstev,
• druga vprašanja medsebojnih razmerij.
15. člen
(Zahtevek za izplačilo sredstev)
Prejemniki sredstev, ki imajo sklenjene veljavne pogodbe o sofinanciranju, črpajo sredstva na podlagi zahtevka za izplačilo sredstev. Zahtevek se izplačilo sredstev se predloži na način in v rokih, določenih v pogodbi o sofinanciranju.
16. člen
(Predplačila)
Do sklenitve pogodbe o sofinanciranju na podlagi javnega razpisa se lahko prejemniki sredstev sofinancirajo na podlagi pogodbe o dodelitvi akontacije sredstev za sofinanciranje.
Višina predplačila ne sme presegati 30 % vrednosti zneska pogodbe o sofinanciranju iz preteklega leta. V pogodbi o dodelitvi akontacija sredstev za sofinanciranje se mora prejemnik sredstev zavezati, da prejeta sredstva, skupaj z zamudnimi obrestmi, vrne v proračun, če se naknadno ugotovi, da je bilo izplačilo iz proračuna neupravičeno izvršeno ali sredstva neupravičeno porabljena.
Po sklenitvi pogodbe o sofinanciranju na podlagi javnega razpisa se nakazana sredstva poračunajo. V nasprotnem primeru, kot tudi v primeru neuspešnega kandidiranja na javnem razpisu ali ne kandidiranja na javnem razpisu, je prejemnik sredstev dolžan že prejeta sredstva vrniti skladno z drugim odstavkom 19. člena tega pravilnika.
17. člen
(Poročilo o porabi sredstev)
Prejemniki sredstev, ki imajo sklenjene veljavne pogodbe o sofinanciranju, morajo na način in v rokih, določenih v pogodbi o sofinanciranju, posredovati poročilo o porabi sredstev skupaj z dokazili, ki omogoča nadzor nad namensko porabo sredstev.
VII. NAČIN IZVAJANJA NADZORA NAD POGODBAMI O SOFINANCIRANJU
18. člen
(Spremljanje izvajanja pogodbe)
Prejemniki sredstev so dolžni izvajati kulturne programe in kulturne projekte, za katere so jim bila dodeljena sredstva, v skladu s pogodbo o sofinanciranju.
Nadzor nad izvajanjem pogodbe o sofinanciranju in porabo proračunskih sredstev izvaja občinska uprava ali druga oseba oz. organ, ki ga za to pooblasti župan (v nadaljevanju: pristojni organ).
Pristojni organ lahko v okviru nadzora opravlja naslednja dejanja:
• pregled zahtevkov za izplačilo sredstev;
• pregled poročil o porabi sredstev in dokazil;
• spremljanje medijskih objav in drugih oblik javnega nastopanja prejemnika sredstev;
• razgovor s prejemnikom sredstev.
Pristojni organ lahko izvede tudi napovedan ali nenapovedan nadzor izvajanja dejavnosti na lokaciji. O izvedbi posameznih dejanj v okviru nadzora se naredi uradni zaznamek, ki ga podpiše pristojni organ. Uradni zaznamek vsebuje podatke o načinu, kraju in času izvedbe nadzora, podatke o prejemniku sredstev ter ugotovitve.
19. člen
(Kršitve pogodbe o sofinanciranju)
V primeru, da se v okviru izvajanja nadzora nad izvajanjem pogodbe o sofinanciranju in porabo proračunskih sredstev ugotovi, da so bili podatki v vlogi ali v zahtevku za izplačilo ali v poročilu o porabi sredstev navedeni neresnični podatki oziroma sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena, mora prejemnik sredstev vrniti prejeta sredstva oz. njihov sorazmerni del.
Prejemnik sredstev mora vrniti prejeta sredstva oz. njihov sorazmerni del skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki tečejo od dneva izplačila sredstev s strani občine, in sicer v roku 30 dni po izstavitvi zahtevka za vračilo sredstev. V kolikor prejemnik sredstev v tem roku ne vrne, začne občina v nadaljnjih 30 dneh s postopkom sodne izterjave.
Prejemnik sredstev, za katerega so ugotovljene hujše kršitve pogodbe o sofinanciranju, v kolikor so le-te določene v pogodbi o sofinanciranju, ne more uspešno kandidirati na javnem razpisu za sofinanciranje, ki ga objavi občina v tekočem ali naslednjem proračunskem letu.
VIII. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA
20. člen
(Prenehanje veljavnosti)
Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati:
• Pravilnik o sofinanciranju programov in projektov na področju ljubiteljske kulturne dejavnosti v Občini Gornji Grad (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 8/2016).
21. člen
(Začetek veljavnosti)
Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka: 032-0007/2024-3
Datum: 24.10.2024
Občina Gornji Grad
Anton Špeh, župan