Na podlagi 4. odstavka 149. člena Zakona o varstvu okolja – ZVO 1 (Ur.l. RS, št. 39/2006 – ZGO–1 – UPB1, 49/2006-ZMetD, 66/2006 Odl.US: U-I-51/06-10, 112/2006 Odl.US: U-I-40/06-10, 33/2007-ZPNačrt, 57/2008-ZFO-1A, 70/2008, 108/2009) določb Uredbe o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo (Ur.l. RS, št. 47/2005, 45/2007, 79/2009), določb Pravilnika o nalogah, ki se izvajajo v okviru obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode (Ur.l. RS, št. 109/2007, 33/2008, 28/2011) ter 3. člena Pogodbe o uporabi storitev na centralni čistilni napravi Maribor, z dne 20.4.2007, je Občinski svet občine Duplek, na 8. redni seji, dne 25.10.2011, sprejel naslednji
PRAVILNIK
O POGOJIH IN NAČINU OBRAČUNA PRI ODVAJANJU IN ČIŠČENJU KOMUNALNIH IN PADAVINSKIH ODPADNIH VODA OBČINE DUPLEK NA CČN MARIBOR
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S Pravilnikom o pogojih in načinu obračuna pri odvajanju in čiščenju komunalnih in padavinskih odpadnih voda na območju Občine Duplek na CČN Maribor (v nadaljnjem besedilu: pravilnik), se podrobneje urejajo osnove, normativi in postopki pri obračunavanju stroškov za:
• odvajanje in čiščenje komunalnih in padavinskih odpadnih voda na Centralni čistilni napravi Maribor (v nadaljevanju CČN), vsem uporabnikom na območjih, kjer je javna kanalizacija zgrajena, pridobljeno uporabno dovoljenje ter infrastruktura predana v upravljanje;
• redno praznjenje nepretočnih greznic in odvoz ter obdelavo njihove vsebine na CČN, vsem uporabnikom na območjih, kjer javna kanalizacija še ni zgrajena, je v gradnji ali pa je gradnja predvidena;
• prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav pri uporabniku storitev in njegovo obdelavo najmanj enkrat na štiri leta, vsem uporabnikom na območjih, kjer javna kanalizacija še ni zgrajena, je v gradnji ali pa je gradnja predvidena;
• prve meritve in obratovalni monitoring oziroma izdelavo ocene obratovanja male komunalne čistilne naprave iz prejšnje alineje v skladu s predpisom, ki določa emisijo snovi pri odvajanju odpadne vode iz malih komunalnih čistilnih naprav in druge naloge, ki jih je izvajalec javne službe dolžan izvajati v skladu s predpisi, vsem uporabnikom na območjih, kjer javna kanalizacija še ni zgrajena, je v gradnji ali pa je gradnja predvidena;
2. člen
Pravilnik velja za vse pravne in fizične osebe:
• ki so uporabniki javne kanalizacije (v nadaljevanju: uporabniki),
• za lastnike greznic, in druge pravne in fizične osebe, ki na kakršenkoli način odvajajo odpadne vode v naravo.
Izvajalec javne službe zagotavlja odvajanje in čiščenje padavinske odpadne vode, ki se v javno kanalizacijo odvaja s površin, ki niso javne površine, in industrijske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo, kot posebno storitev zaradi uporabe objektov javne kanalizacije.
3. člen
Uporabniki so dolžni kriti stroške odvajanja komunalnih in padavinskih odpadnih voda od dneva priključitve na javno kanalizacijo.
Uporabniki so dolžni kriti stroške čiščenja komunalnih in padavinskih odpadnih voda in ravnanja z blatom iz CČN, od dneva priključitve na CČN.
Uporabniki so dolžni kriti stroške odvajanja in stroške čiščenja komunalnih odpadnih voda ne glede na vodni vir, iz katerega se oskrbujejo.
4. člen
Elementi obračuna, za katere se določajo tarifne postavke, so:
• obračunavanje odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode,
• obračunavanje ravnanja z blatom iz CČN,
• obračunavanje odvajanja in čiščenja padavinske odpadne vode,
• obračunavanje odvoza in čiščenja odpadnih vod iz greznic.
5. člen
Izvajalec gospodarske javne službe čiščenja odpadnih komunalnih in padavinskih odpadnih voda, grezničnega blata ter blata iz malih čistilnih naprav, je podjetje AQASISYSTEM d.o.o. (v nadaljevanju: izvajalec GJS za čiščenje).
Izvajalec gospodarske javne službe zagotavlja odvajanje komunalnih in padavinskih odpadnih voda, črpanje greznic in prevzem grezničnega blata, prevzem blata iz malih ČN, vključno s transportom na CČN ter izvajanje prvih meritev na malih ČN in monitoringom.
Izvajalec GJS za odvajanje je dolžan zagotoviti oz. opravljati tudi druge naloge, ki se nanašajo na storitve iz prejšnjega odstavka, ki jih določa Pravilnik o nalogah, ki se izvajajo v okviru obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode in drugi predpisi.
II. MERITVE
6. člen
Odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode se plačuje po kubičnih metrih (m3) porabljene pitne oziroma zajete vode.
Uporabniki, ki uporabljajo vodo iz javnega vodovoda, plačujejo odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode v enaki količini in v enakih obdobjih kot porabljeno pitno vodo.
Uporabniki, ki z lastnimi objekti in napravami izkoriščajo vodne vire, plačujejo odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode v enaki količini, kot je izmerjena količina zajete vode.
Kjer se poraba vode ne ugotavlja z merjenjem, se zaračuna povprečna letna količina porabljene vode, ki znaša 50 m3 na prebivalca oz. populacijsko enoto (PE).
7. člen
Če izvajalec javne službe oskrbe s pitno vodo ali uporabnik ugotovita, da je obračunski vodomer v okvari, ali je ugotovljen nedovoljen način rabe, ali če iz drugega razloga ni mogoče odčitati obračunskega vodomera, je osnova za obračun povprečna dnevna poraba v zadnjem, na osnovi odčitkov obračunanem obdobju.
8. člen
Uporabnik, ki vodo uporablja v reprodukcijske namene (jo vgrajuje v izdelke, uparja ali uporablja v kmetijski proizvodnji ipd.), ima pravico zahtevati, da se mu ta delež odšteje od obračunanih stroškov odvajanja, čiščenja in okoljske dajatve pod pogojem, da se količina tako uporabljene vode meri s posebej vgrajenim odštevalnim vodomerom.
9. člen
Količina in lastnosti komunalne in padavinske odpadne vode morajo biti v skladu Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih vod v vode in javno kanalizacijo in z uredbami za posamezne vrste virov onesnaževanja, čistilnih naprav ali za posamezno emitirano snov.
V javno kanalizacijo se smejo spuščati samo tiste komunalne in padavinske odpadne vode, ki so določene z veljavnimi predpisi in v soglasju za kanalski priključek.
10. člen
V primeru, da izvajalec GJS za odvajanje in izvajalec GJS čiščenja na osnovi obratovalnega monitoringa ugotovi, da so v odpadnih vodah posameznega zavezanca prisotne snovi v koncentraciji, ki presegajo meje dopustne koncentracije za izpust v kanalizacijo po veljavni zakonodaji, o tem obvesti pristojne inšpekcijske službe.
11. člen
Izvajalec GJS za odvajanje skrbi za meritve skupnih količin dotoka na CČN. Meritve količin mesečno sporoča izvajalcu GJS za čiščenje, občinski upravi občine Duplek ter Mestni upravi Mestne občine Maribor.
12. člen
Izvajalec GJS za odvajanje izvaja meritve količin dovedenih komunalnih in padavinskih odpadnih voda občine Duplek ter jih mesečno sporoča izvajalcu GJS za čiščenje, Občinski upravi občine Miklavž na Dravskem polju, Občinski upravi občine Hoče Slivnica, Občinski upravi občine Duplek ter Mestni upravi Mestne občine Maribor.
13. člen
Do vzpostavitve merilnih mest na dotočnih kanalih vseh priključenih občin na CČN Maribor, se meritve izvajajo na skupnem dotoku na CČN Maribor.
Način poračuna skupnih dovedenih količin na CČN se med Mestno občino Maribor, občino Miklavž na Dravskem polju, občino Hoče-Slivnica ter občino Duplek, za čas iz prejšnjega odstavka, določi s posebno pogodbo.
14. člen
Če meritve količin komunalne in padavinske odpadne vode na letnem obračunskem nivoju odstopajo od komulativnih vrednosti, ki jih seštevamo pri načinu obračuna, kot je določeno v 6., 13. in 24. členu tega pravilnika za več kot 5% se na koncu obračunskega letnega obdobja izstavi poračun za razliko.
Razliko oz. poračun plačajo uporabniki omrežja s položnico v mesecu februarju oz. največ 3 mesečnih obrokih, za preteklo letno obdobje.
III. ODVAJANJE IN ČIŠČENJE ODPADNIH VODA NA OBMOČJIH, KJER NI SISTEMOV JAVNEGA KANALIZACIJSKEGA OMREŽJA
15. člen
Na območjih, kjer ni zgrajenih sistemov javne kanalizacije, je obvezna izgradnja lastnih objektov za zbiranje odpadnih komunalnih voda (greznice) oziroma čiščenje (male čistilne naprave), na katere se ne sme navezovati odpadna padavinska voda.
Dovoljena je izgradnja izključno nepretočnih, vodotesnih greznic za praznjenje v skladu z Uredbo o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Ruš, Vrbanskega platoja, Limbuške dobrave in Dravskega polja in drugimi predpisi. Za izgradnjo greznice si mora investitor pridobiti ustrezna dovoljenja.
16. člen
Uporabniki morajo izvajati redno čiščenje in vzdrževanje interne kanalizacije ter greznic.
Izvajalec GJS za odvajanje je dolžan zagotoviti, uporabnik pa je dolžan omogočiti:
• vzdrževanje in čiščenje objektov javne kanalizacije,
• odvajanje in čiščenje komunalne in padavinske odpadne vode, ki se odvaja v javno kanalizacijo s streh in javnih površin,
• prevzem blata iz pretočnih greznic,
• prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav,
• redno praznjenje nepretočnih greznic,
• predelavo grezničnih odplak na CČN Maribor,
• evidenco o izvoru, vrsti in količini prevzetega blata oziroma odplak,
• druge naloge v skladu s predpisi.
Praznjenje nepretočnih greznic oz. obstoječih greznic ter prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav zagotavlja izvajalec GJS za odvajanje v skladu z letnim programom praznjenja.
Prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav pa se izvaja skladno s pogoji pogodbe, ki jo je uporabnik dolžan skleniti z izvajalcem GJS za odvajanje ali drugim pooblaščenim prevzemnikom odplak.
Strošek prevoza in predelave blata ter odplak krije uporabnik oziroma povzročitelj onesnaženja.
17. člen
Obračun čiščenja odpadnih komunalnih voda iz greznic se opravi na osnovi izmerjene količine odpadne komunalne vode v m3.
Ceno čiščenja odpadne vode iz greznice predlaga upravljalec čistilne naprave, potrdi pa jo Občinski svet občine Duplek.
18. člen
Stroški odvoza odpadnih komunalnih voda, in blata iz greznic predlaga na osnovi dejanskih stroškov izvajalec GJS odvajanja, potrdi pa jo Občinski svet občine Duplek.
19. člen
Odpadno vodo iz greznic je prepovedano:
• odvažati na površine, ki so stavbna zemljišča,
• odvažati z območij, kjer ni zgrajene kanalizacije in jo odvajati v kanalizacijo, kjer je zgrajeno kanalizacijsko omrežje,
• neposredno odvajati v površinske ali podzemne vode
• odvažati na kmetijske površine.
Blata iz greznic ni dovoljeno odvažati in odlagati na nobeni površini iz prejšnjega odstavka, dovoljeno je samo njegovo čiščenje na CČN.
Če uporabnik prepovedi iz prejšnjih dveh odstavkov ne upošteva, se obvesti pristojni inšpekcijski organ, ki postopa v skladu z veljavno zakonodajo.
IV. OBRAČUNAVANJE STORITEV ODVAJANJA ODPADNIH VOD NA OBMOČJU JAVNE KANALIZACIJE
20. člen
Mesečni oziroma letni stroški odvajanja odpadnih komunalnih voda se ugotovijo na podlagi količin v skladu s 6. členom tega pravilnika in cene v EUR na 1m3.
21. člen
Cena odvajanja odpadne komunalne in padavinske vode se določi skladno z veljavno zakonodajo, sprejme pa jo Občinski svet občine Duplek.
V. OBRAČUNAVANJE STORITEV ČIŠČENJA ODPADNIH VODA TER RAVNANJA Z BLATOM
22. člen
Mesečni oziroma letni stroški čiščenja odpadnih komunalnih voda se ugotovijo na podlagi količin v skladu s 6. členom tega pravilnika in cene v EUR na 1m3, vključno s stroški izvajalca GJS čiščenja, ki jih ima za ravnanje za blatom na CČN.
Mesečni oziroma letni stroški nalog trajnega odstranjevanja blata (odvoz in dokončno odstranjevanje) se ugotovijo na podlagi količin v skladu s 6. členom tega pravilnika in cene v EUR na 1m3.
23. člen
Cena čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode, ravnanja z blatom in trajnega odstranjevanja blata se določi skladno z veljavno zakonodajo, potrdi pa jo Občinski svet občine Duplek.
Cena storitve čiščenja odpadnih in padavinskih voda ter cena čiščenja grezničnih usedlin in blata iz malih čistilnih naprav, vključujoč z ceno ravnanja (obdelavo) blata iz CČN je enaka v MOM in v občini Duplek ter se tudi spreminja enako v obeh občinah.
Cene storitev na CČN potrjujeta obe podpisnici te pogodbe na mestne svetu oziroma občinskem svetu sočasno, na podlagi predloga, ki ga pripravi MOM.
VI. ODAJANJE ODPADNIH PADAVINSKIH VODA NA OBMOČJU JAVNE KANALIZACIJE
24. člen
Uporabniki javne kanalizacije krijejo stroške odvajanja in čiščenja padavinskih voda, če se padavinske vode s površin odvajajo v javno kanalizacijo oziroma v čiščenje na CČN Maribor.
Količina padavinskih voda se obračunava za vsak m2 utrjene prispevne površine, s katere se odvajajo padavinske vode v javno kanalizacijo oziroma CČN Maribor, in se izračuna s pomočjo naslednje formule:
V = AxR
V = količina odvedene padavinske vode v m3/mesec
A = prispevne površina v m2
R = petletno povprečje količine padavin na območju Maribora in okolice (po podatkih Hidrometeorološkega zavoda Slovenije oziroma Agencije RS za okolje) izražene v m3/m2/mesec.
Cena odvajanja padavinski vod (Cpo) se izračuna
Cpo = V x Co
V = količina odvedene vode m3/mesec
Co = cena m3 odvedene odpadne komunalne vode
25. člen
Površina odvajanja, se lahko zmanjša na naslednje načine:
– z zajemanjem meteornih vod v zbiralnike,
– z direktnim odvajanjem v vodotoke, z ustreznim dovoljenjem oz. soglasjem pristojnega organa,
– z odvajanjem na druge površine, ki nimajo povezave z javno kanalizacijo.
26. člen
Pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki mu skladno z zakonom ni potrebno izvajati obratovalnega monitoringa za odpadne vode in odpadnih voda prekomerno ne obremenjuje, plačuje čiščenje industrijske odpadne vode na enak način, kot se zaračunava čiščenje komunalne odpadne vode.
Cena čiščenja kubičnega metra industrijske vode se obračunava po veljavnem ceniku upravljalca.
Pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki vode prekomerno obremenjuje ali je zavezanec za obratovalni monitoring odpadnih voda, pa plačuje ceno čiščenja skladno z pogodbo, ki jo sklene z izvajalcem GJS odvajanja.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
27. člen
Čiščenje grezničnih gošč se na območju javne kanalizacije ne zaračunava do ureditve prevezav na javno kanalizacijo, ki mora biti izvedena najkasneje v šestih mesecih od sprejetja tega pravilnika.
V kolikor se uporabnik po poteku tega obdobja ne priključi na javno kanalizacijo, se obvesti pristojni inšpekcijski organ, ki postopa v skladu z veljavno zakonodajo.
28. člen
Sestavni del tega pravilnika je Pogodba o uporabi storitev na Centralni čistilni napravi Maribor št. 352-05-501/2002 D12 z dne 20.4.2007.
29. člen
Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o tarifnem sistemu za obračun odvajanja in čiščenja odpadnih in padavinskih voda (Medobčinski uradni vestnik št. 14/2004).
30. člen
Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Štev.: 0323-26/2011
Datum: 25.10.2011
Občina Duplek
Župan Janez Ribič