Na podlagi 16. člena Statuta Občine Črna na Koroškem (Uradni list RS, št. 10/06 in 101/07) je Občinski svet Občine Črna na Koroškem na svoji 15. redni seji dne 6.12.2012 sprejel naslednji
ODLOK
O MLADIH V OBČINI ČRNA NA KOROŠKEM
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem odlokom Občina Črna na Koroškem ureja položaj in delovanje mladih v občini, predvsem:
- opredeljuje pogoje za sodelovanje mladih v občini pri odločitvah, ki so za njih pomembne,
- uresničevanje javnega interesa pri dejavnostih za mlade,
- sodelovanje med formalnimi in neformalnimi oblikami združevanja mladih,
- področja delovanja mladine in nosilcev mladinskih dejavnosti,
- sofinanciranje delovanja mladinskih organizacij.
2. člen
Cilj in namen tega odloka je celovito urediti položaj mladih v Občini Črna na Koroškem, opredeliti strategijo razvoja mladih in izboljšati sodelovanje med formalnimi in neformalnimi oblikami združevanja mladih v občini, zagotovitev boljših sistemskih pogojev za delo mladih ter sodelovanja pri za njih pomembnih odločitvah.
3. člen
V tem odloku so uporabljeni naslednji pojmi:
- »mladi« so mladostniki in mlade odrasle osebe obeh spolov, stari od 15. do dopolnjenega 29. leta;
- »mladina« so vsi državljani Republike Slovenije, državljani držav članic Evropske unije ali tujci, ki živijo, delajo ali se izobražujejo v občini ter so stari med 15 in 29 let;
- »organizacije mladih« so vse organizacije, ki imajo sedež v občini in na njenem področju vzpodbujajo, izvajajo ali sodelujejo v aktivnostih za mlade. Izjemoma se lahko prizna status organizacije mladih tudi organizaciji, ki ima sedež drugje, vendar pa deluje na področju mladih ter vzpodbuja, izvaja ali sodeluje v aktivnostih za mlade na območju Občine Črna na Koroškem;
- »mladinsko delo« je organizirana in ciljno usmerjena oblika delovanja mladih in za mlade, v okviru katere mladi na podlagi lastnih prizadevanj prispevajo k lastnemu vključevanju v družbo, krepijo svoje kompetence ter prispevajo k razvoju skupnosti. Izvajanje različnih oblik mladinskega dela temelji na prostovoljnem sodelovanju mladih ne glede na njihove interesne, kulturne, nazorske ali politične usmeritve;
- »mladinska politika« je usklajen nabor ukrepov različnih sektorskih javnih politik z namenom spodbujanja in lajšanja integracije mladih v ekonomsko in politično življenje skupnosti in ustreznih podpornih mehanizmov za razvoj mladinskega javnega dela ter delovanja mladinskih organizacij, ki poteka v sodelovanju z avtonomnimi in demokratičnimi reprezentativnimi predstavniki mladinskih organizacij ter strokovnimi in drugimi organizacijami;
- »mladinska organizacija« je avtonomno demokratično prostovoljno samostojno združenje mladih, ki s svojim delovanjem omogoča mladim pridobivanje načrtnih učnih izkušenj, oblikovanje in izražanje njihovih stališč ter izvajanje dejavnosti v skladu z njihovo interesno, kulturno, nazorsko ali politično usmeritvijo ter je organizirana kot samostojna pravna oseba, in sicer kot društvo ali zveza društev ali kot sestavni del druge pravne osebe, in sicer društva, zveze društev, sindikata ali politične stranke, s tem, da ji je v temeljnem aktu te pravne osebe zagotovljena avtonomija delovanja v mladinskem sektorju;
- »mladinski program« je skupek dejavnosti, ki ga izvaja mladinska organizacija, in poteka med vrstniki nepretrgoma skozi večji del leta ter vključuje večje število izvajalcev in aktivnih udeležencev.
II. PODROČJA DELOVANJA MLADINE
4. člen
(1) Področja delovanja mladih v Občini Črna na Koroškem so predvsem naslednja:
- zastopanje in uveljavljanje interesov mladih;
- izobraževanje in usposabljanje za mlade, ki niso del formalnega izobraževanja;
- razvijanje samostojnega, aktivnega in kritičnega odnosa mladih do družbene stvarnosti;
- preprečevanje diskriminacije in socialne izključenosti mladih;
- izvajanje programov mladinskih organizacij;
- mladinska kultura;
- šport za mlade;
- mladinsko- politične dejavnosti;
- informiranje in svetovanje za mlade;
- socialne in humanitarne dejavnosti za mlade;
- spodbujanje strpnosti in solidarnosti mladine;
- prostovoljno delo mladih;
- regionalno, nacionalno in mednarodno povezovanje;
- spodbujanje mobilnosti mladine;
- spodbujanje povezovanja in sodelovanja različnih organizacij in društev, v katera so vključeni mladi;
- ter druge dejavnosti, ki so v javnem interesu in so namenjene mladim.
(2) Vsa področja delovanja mladih morajo biti dostopna vsem mladim, ne glede na njihov družbeni položaj, starost, narodnost, jezik, raso, državljanstvo, spol, spolno usmerjenost, vrsto šolanja, veroizpoved in politično prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino.
5. člen
Delovanje mladih se uresničuje:
- z zagotavljanjem pogojev za izvajanje in razvoj delovanja mladine;
- z zagotavljanjem sredstev za sofinanciranje mladinskih programov in projektov v Občini Črna na Koroškem.
III. NOSILCI MLADINSKE DEJAVNOSTI
6. člen
Izvajalci mladinskih dejavnosti so mladi, organizirani v različnih društvih, organizacijah in neformalnih skupinah, mladinske organizacije, mladinski delavci/ke in ostali zainteresirani posamezniki/ce.
IV. SODELOVANJE MLADIH PRI ODLOČANJU V OBČINI ČRNA NA KOROŠKEM
7. člen
(1) Za celovito obravnavo področja mladih se ustanovi Komisija za mlade (v nadaljevanju komisija za mlade), ki ima 5 članov.
(2) V skladu s 36. členom Statuta Občine Črna na Koroškem člane komisije imenuje županja na predlog interesnih skupin, društev in posameznikov, ki delujejo na različnih področjih v Občini Črna na Koroškem.
Delo Komisije za mlade, vodi predsednik, ki ga izmed sebe imenujejo člani komisije. Prav tako člani komisije izmed sebe imenujejo namestnika predsednika.
Prvo sejo delovnega telesa skliče županja.
Članstvo v komisiji ni združljivo s članstvom v nadzornem odboru občine ali z delom v občinski upravi.
8. člen
(1) Komisija za mlade obravnava delovanje in problematiko mladine v Občini Črna na Koroškem in o tem podaja mnenja in stališča. Komisija za mlade predvsem:
- skrbi za razvoj mladinskih dejavnosti;
- sodeluje z Občino Črna na Koroškem in organizacijami mladih;
- pripravlja in obravnava strateške in razvojne programe na področju dejavnosti mladih, zlasti pa pripravlja letne in srednjeročne načrte, ki temeljijo na potrebah mladih v občini ter jih usklajuje z nacionalnimi programi, ter oblikuje smernice za dolgoročni razvoj mladinskih aktivnosti v občini;
- spremlja izvajanje tega odloka in predlaga njegove morebitne spremembe in dopolnitve;
- obravnava mladinsko problematiko in pripravlja pobude za reševanje le-te;
- spremlja izvajanje mladinskih dejavnosti v občini;
- obravnava druga vprašanja povezana z mladino.
(2) Komisija za mlade obravnava predloge odločitev organov Občine Črna na Koroškem, ki vplivajo na življenje in delo mladih v občini. Za predloge odločitev se štejejo zlasti predlogi neposrednih odločitev o mladih v obliki splošnih pravnih, drugih aktov ali sklepov, ki zajemajo predvsem vprašanja mladine.
(3) Komisija za mlade pripravi in Občinskemu svetu Občine Črna na Koroškem predlaga pravilnik, s katerim se uredi sofinanciranje mladinskih projektov in akcij.
(4) Komisija za mlade vsako leto pripravi pregled odločitev občinskih organov, ki v posameznem letu vplivajo na mladino in jih posreduje javnosti.
9. člen
O predlogih neposrednih in posrednih odločitev o mladih mora biti komisija za mlade pravočasno obveščena. Predloge neposrednih odločitev komisija predlaga na svoji seji, na kateri oblikuje tudi mnenje, ki ga posreduje pristojnemu organu občine.
V. SOFINANCIRANJE MLADINSKIH DEJAVNOSTI
10. člen
Za mladinske projekte in akcije se štejejo vse dejavnosti, ki so prvenstveno namenjene mladim ter jih izvajajo mladi sami in se izvajajo kot projekti ali enkratne akcije. Sredstva za sofinanciranje mladinskih projektov in akcij s strani Občine Črna na Koroškem se zagotavlja z vsakoletnim občinskim proračunom.
11. člen
Sofinanciranje mladinskih projektov in akcij se izvaja preko letnega javnega razpisa Občine Črna na Koroškem. Podrobneje se postopek za vrednotenje in razdelitev sredstev, pogoji, merila za določitev višine sredstev in razpisna komisija določi v pravilniku iz 8. točke tega odloka.
VI. PREDHODNE IN KONČNE DOLOČBE
12. člen
Komisija za mlade se imenuje in prične z delovanjem najkasneje v roku šest mesecev od uveljavitve tega odloka.
13. člen
Določila tega odloka, ki vplivajo na sestavo akta o proračunu Občine Črna na Koroškem se pričnejo uporabljati v prvem novem aktu o proračunu Občine Črna na Koroškem po uveljavitvi tega odloka.
14. člen
Ta odlok začne veljat osmi dan po objavi v uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka:007-0002/2012
Črna na Koroškem, dne 10.12.2012
Občina Črna na Koroškem
Županja mag. Romana Lesjak, l.r.