Na podlagi 39. in 43. člena zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 in 43/98 in Uradni list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/91, 29/95 in 44/97) in 16. člena statuta Občine Slovenske Konjice (Uradni list RS, št. 31/99 in 19/01) je Občinski svet občine Slovenske Konjice na 31. seji dne 20. 6. 2002 sprejel
O D L O K
o spremembah in dopolnitvah zazidalnega načrta industrijska cona Slovenske Konjice Baumuller, Banex
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
Spremembe in dopolnitve se nanašajo na ureditveno območje v lasti podjetij Baumuller in Banex v območju zazidalnega načrta industrijska cona Slovenske Konjice. (Zazidalni načrt Industrijska cona Slovenske Konjice, Razvojni center Planiranje št. proj. 23/86, Uradni list št. SRS, št. 41/86).
Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o zazidalnem načrtu industrijska cona Slovenske Konjice se spremeni in dopolni tako, da se posamezni členi dopolnijo glede na spremenjeno vsebino.
1.a člen
(vsebina in oblika SD ZN)
(1) Ta odlok določa območje SD ZN, načrtovane prostorske ureditve, umestitev načrtovane ureditve v prostor, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, varovanje okolja in naravnih virov ter za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, zasnovo projektnih rešitev in pogojev priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, etapnost izvedbe prostorskih ureditev in dopustna odstopanja.
(2) SD ZN vsebuje tekstualni del (odlok) in grafični del.
(3) Grafični del SD ZN vsebuje grafične prikaze:
1.0
Izsek iz grafičnega dela OPN Občine Slovenske Konjice
M 1:5000
2.0
Izsek iz ZN
M 1:1000
3.0
Območje SD ZN z obstoječim parcelnim stanjem
4.0
Prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji
5.0
Ureditvena situacija
6.0
Situacija poteka omrežij in priključevanja objektov na komunalno, energetsko in komunikacijsko infrastrukturo
7.0
Geodetska kotirana situacija z načrtom parcelacije
8.0
Ureditve za varovanje okolja, naravnih virov in ohranjanja narave, ureditve za obrambo, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ter varstvo pred požarom
(4) Spremljajoče gradivo SD ZN obsega:
1
Poročilo o sodelovanju z javnostjo
2
Prikaz stanja prostora
3
Strokovne podlage
4
Usmeritve nosilcev urejanja prostora
5
Mnenja nosilcev urejanja prostora
6
Elaborat ekonomike
7
Okoljsko poročilo (izdelava ni potrebna)
8
Obrazložitev in utemeljitev
9
Povzetek za javnost
(5) Predmet SD ZN so ureditve, ki bodo omogočale posege v prostor in gradnjo objektov za potrebe poslovne cone.
1.b člen
(območje SD ZN)
(1) Območje SD ZN obsega vzhodni del obstoječe gospodarske cone.
(2) Območje SD ZN obsega parcelne št: 1467/2, 1466/2, 1466/7-del, 1522, 1521-del, 1458/1, vse parcele k.o. 1115 Slovenske Konjice.
(3) Površina območja SD ZN obsega ca. 7115,79 m2.
(4) V primeru odstopanja navedenih parcel in stanja glede na grafični prikaz velja grafični prikaz.
1.c člen
(posegi zunaj območja SD ZN)
Za izvedbo navezav na obstoječo in predvideno gospodarsko javno infrastrukturo so dopustni tudi posegi na zemljišča izven SD ZN, predvideni so:
– vodovod, fekalna kanalizacija, meteorna kanalizacija, elektrika se izvede na parceli št. 1458/1, k.o. 1115 Slovenske Konjice.
II. UMESTITEV NAČRTOVANE UREDITVE V PROSTOR
1.č člen
(vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji)
(1) Območje SD ZN se nahaja jugovzhodno od naselja Slovenske Konjice, na območju obstoječe gospodarske cone.
(2) Dovoz in dostop na območje je preko dveh obstoječih cestnih priključkov iz lokalne ceste – LC 383082.
1.d člen
(vrste dopustnih dejavnosti in vrste objektov)
(1) Območje je po namenski rabi prostora opredeljeno za poslovne dejavnosti (IG) – gospodarska cona. Posamezne vrste gospodarskih dejavnosti niso predpisane, vendar so mogoče le tiste dejavnosti, ki so okoljsko sprejemljive.
(2) Znotraj območja so dopustne različne gospodarske dejavnosti, ki so namenjene obrtnim, skladiščnim, prometnim, trgovskim, poslovnim in proizvodnim dejavnostim. Vrste dopustnih zahtevnih, manj zahtevnih objektov in nezahtevnih objektov so opredeljene v skladu s predpisi o razvrščanju objektov (CC-SI):
a) Nestanovanjske stavbe:
– 12112 Gostilne, restavracije in točilnice (za lastne potrebe),
– 12203 Druge poslovne stavbe,
– 12304 Stavbe za storitvene dejavnosti,
– 12420 Garažne stavbe,
– 125 Industrijske stavbe in skladišča,
– 12745 Stavbe za funkcionalno dopolnitev.
b) Gradbeno inženirski objekti:
– 2112 Lokalne ceste in javne poti, nekategorizirane ceste in gozdne ceste,
– 22 Cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi.
(3) Na območju SD ZN je dovoljena gradnja zahtevnih, manj zahtevnih, enostavnih in nezahtevnih nestanovanjskih stavb in gradbeno inženirskih objektov navedenih v nadaljevanju. Objekti so lahko večnamenski. Gradnja objektov z možnostjo bivanja (stalnega ali začasnega) ni dopustna. Dopusti se gradnja naprav in opreme za obnovljive vire energije (sončne elektrarne) na strehah objektov ali kot samostojni energetski objekt CC-SI 23020 – Elektrarne in drugi energetski objekti.
1.e člen
(dovoljeni posegi)
Na območju so dovoljeni naslednji posegi:
– gradnja novega objekta;
– legalizacija objekta;
– rekonstrukcija in vzdrževanje objekta;
– vzdrževalna dela v javno korist;
– odstranitev objekta;
– prizidava (dozidave in nadzidave) obstoječih in novih stavb;
– spremembe namembnosti objektov v okviru dopustnih dejavnosti;
– izgradnja gospodarske javne infrastrukture (GJI) ter ureditev pripadajočih priključkov nanjo;
– zunanje ureditve.
1.f člen
(pogoji in usmeritve za projektiranje in gradnjo)
(1) Z urbanistično arhitekturno zasnovo območja je določena razporeditev objektov, prometnih in manipulativnih površin. Kot izhodišče se upošteva stanje v prostoru, izgrajenost s sosednjimi objekti in zasnovo prometnega omrežja. Predmet SD ZN je umestitev objektov (oznaka v grafiki A1 in A2) z manipulativnimi površinami. Obstoječi objekti znotraj območja SD ZN se ohranijo.
(2) Umestitev in tlorisni gabariti novih stavb so prikazani v grafični prilogi. Na celotni gradbeni parceli se dopusti gradnja dostopa, parkirišča, manipulativnih površin, objektov GJI s priključki, zelenih površin ipd. Za obstoječe objekte veljajo enaki pogoji kot za načrtovane objekte.
(3) Stavbe naj bodo enostavni pravokotni volumni. Stavbni volumen ne sme presegati dane maksimalne višine in zahtevanih odmikov. Material in konstrukcije stavb niso predpisane.
(4) Tlorisni gabariti:
– stavba A1: tlorisne dimenzije 29,00 m x 26,00 m,
– stavba A2: tlorisne dimenzije 33,00 m x 43,00 m,
– oblika pravokotna, prevladujejo naj enostavni pravokotni volumni,
– ob stavbi se dopuščajo izven opredeljenih tlorisnih gabaritov, tudi nadstreški, lope, skladišča, zunanje stopnice ipd. oziroma manjši volumni.
(5) Etažnost:
– etažnost stavb je poljubna znotraj maksimalnega višinskega gabarita. Maksimalna višina stavbe nad terenom je 15,00 m merjeno od relativne kote terena +/- 0,00 do najvišje točke stavbe;
– dovoljene so vse vrste konstrukcij.
(6) Streha:
– ravna streha z notranjim naklonom in notranjimi odtoki; mogoča je izvedba v naklonu enokapna, dvokapna z ustrezno izvedbo maske venca, da daje vtis ravne strehe, dopusti se tudi dvokapna streha ali enokapna streha nižjega naklona,
– streha skrita za fasadnim vencem. Na strehah je dovoljeno postavljati sončne zbiralnike, oddajnike, antene, strelovode, strojnice, dvigala, ob upoštevanju vpliva na podobo območja in širše okolice,
– kritina je pogojena s tehnološko rešitvijo strehe. Dovoljeni so temnejši toni, zaželeni v sivi barvi. Prepovedana je uporaba svetlečih in bleščečih materialov.
(7) Materiali in barve:
– fasade stavb morajo biti zasnovane s trajnimi in sodobnimi materiali, po načelih varčne energetske gradnje, fasade so nesvetleče, od sivih, peščenih in umazano belih barvnih tonov,
– materiali; sodobni obložni materiali, poenotena uporaba materialov.
(8) Pozidanost gradbene parcele:
– FZ je razmerje med zazidano površino in celotno površino parcele, namenjene gradnji. V tlorisno površino stavb se štejejo tudi nezahtevni in enostavni objekti.
– FZ je določen ob upoštevanju vseh ostalih omejitev znotraj posamezne gradbene parcele.
– FZ je 0.8.
(9) Kota tal pritličja stavb se določi na podlagi projektov dovoznih cest in je praviloma 20 cm nad koto tal dovozne ceste; podrobneje se opredeli v DGD projektu zunanje ureditve.
(10) Odmiki:
– Nove stavbe so odmaknjene od parcelnih mej najmanj 4.00 m (razen, če je v grafičnem delu SD ZN določeno drugače) tako, da ni motena sosednja posest in, da je možno vzdrževanje in raba objektov v okviru gradbene parcele.
– Odmiki od gospodarske javne infrastrukture so določeni s predpisi, ki urejajo posamezne vrste gospodarske javne infrastrukture.
(11) Pogoji za postavitev nezahtevnih in enostavnih objektov:
– Največji dovoljeni tlorisni in višinski gabariti dopustnih enostavnih in nezahtevnih objektov so določeni skladno s predpisi o razvrščanju objektov. Nezahtevni in enostavni objekti morajo biti postavljeni v podrejenem položaju glede na glavno stavbo na gradbeni parceli in oblikovani skladno z glavno stavbo ter ne smejo imeti samostojnih komunalnih priključkov.
– Ograjo do višine 2,20 m je dopustno postaviti do meje parcele, na kateri se gradi; če se gradi na meji, se morajo lastniki zemljišč, na katere gradnja meji, o tem pisno sporazumeti.
(12) Zunanja ureditev:
– Dovozi k stavbam oziroma na gradbeno parcelo so obstoječi.
– Dopustna je postavitev ograj. Ograje so lahko višine do 2,20 m (enotne, tipske, žične, sive barve) in postavljene do meje parcele, na kateri se gradi. Za postavitev ograje na mejo se morajo lastniki zemljišč, na katere gradnja meji, o tem pisno sporazumeti in upoštevati še pogoj, da se s tem ne omejuje prometne preglednosti.
III. ZASNOVA PROJEKTNIH REŠUTEV IN POGOJEV GLEDE PRIKLJUČEVANJA OBJEKTOV NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTRUKTURO IN GRAJENO JAVNO DOBRO
1.g člen
(1) Promet:
– Dovoz in dostop na območje je preko dveh obstoječih cestnih priključkov iz lokalne ceste – LC 383082. Predvidi se interna cestna povezava znotraj območja gradbene parcele.
– Zunanje parkirne in manipulativne površine so obstoječe. Parkirne površine za zaposlene so v severnem delu izven meje SD ZN v območju gradbene parcele.
(2) Vodovodno omrežje:
– Preko južnega dela območja SD ZN poteka javni vodovod – transportni vod DN300 NL/AC, z varovalnim pasom 2 m na vsako stran vodovoda. V varovalnem pasu niso dopustna gradbena dela (gradbeni posegi, deponije matreiala in prekopi), globoko oranje in vožnja s težkimi vozili.
– Oskrba objektov z vodo je iz obstoječih priključkov na vodovod.
– Za zagotavljanje požarne varnosti posameznih stavb se po potrebi dogradijo interne vodovodne hidrantne veje v skladu s požarnimi zahtevami posameznih stavb. Predvidi se vgradnja nadzemnih hidrantov. Hidranti se locirajo na mestih, kjer ne ovirajo prometa.
(3) Kanalizacijsko omrežje:
– Območje SD ZN je umeščena v aglomeraciji 9800 Vešenik. Območje je že izgrajeno z javno kanalizacijo v ločenem sistemu. Komunalne odpadne vode in meteorne vode se odvajajo ločeno.
– Na območju SD ZN je obvezen priklop objektov na javno kanalizacijo. Komunalne odpadne vode iz objektov se odvajajo v javno kanalizacijo skladno s predpisi, ki urejajo odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode.
– Odvodnjavanje meteornih vod iz območja SD ZN je preko meteornih kanalov z zadrževanjem padavinskega odtoka. Potrebni so ukrepi za zmanjšanje odtoka padavinskih voda z urbanih površin v kanalizacijo oziroma v vodotok, zato je predviden zadrževalnik.
– Onesnaženo padavinsko odpadno vodo, ki odteka z utrjenih površin, je potrebno pred iztokom v površinski odvodnik ali meteorno kanalizacijo speljati preko usedalnika, lovilca olj ali čistilne naprave padavinske vode, ko gre za površine, ki so navedene v predpisih o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo. Za lovilec olj je potrebno voditi obratovalni dnevnik skladno s predpisi, ki urejajo emisije snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo.
(4) Elektroenergetsko omrežje:
– Na območju SD ZN je izgrajeno električno omrežje in trafo postaja. Vzhodno, izven meje SD ZN poteka VN električni nadzemni vod 110 kV Laško–Podlog z varovalnim 15 m pasom na vsako stran daljnovoda.
– Energija za napajanje predvidenih objektov v območju SD ZN je na razpolago iz obstoječe transformatorske postaje.
– Zaradi izgradnje objekta A1 se predvidi prestavitev NN električnih vodov vzhodno od predvidenega objekta do obstoječe trafo postaje.
(5) Omrežje elektronskih komunikacij:
– Na območju SD ZN je izgrajeno omrežje elektronskih komunikacij. Pri vseh posegih v prostor je treba upoštevati obstoječe in predvidene trase v upravljanju Telekom Slovenije d.d..
(6) Plinovodno omrežje:
– Zahodno, izven meje SD ZN poteka plinovodno omrežje. Objekti so priključeni na plinovod.
(7) Ogrevanje in učinkovita raba energije:
– Za ogrevanje predvidenih stavb se kot vir energije predvideva zemeljski plin, zemeljski plin v kombinaciji z obnovljivimi viri energije ali pa obnovljivi viri energije (sončni kolektorji na stavbah, toplotne črpalke ipd.), skladno s sprejetimi odloki občine, ki se nanašajo na učinkovito rabo energije in varstvo zraka.
– Dopusti se namestitev fotonapetostnih modulov na strehah stavb.
– Pri projektiranju in gradnji novih stavb se upošteva normative in predpise, ki urejajo učinkovito rabo energije in uporabo obnovljivih virov energije in upoštevajo varstvo zraka.
IV. REŠITVE IN UKREPI ZA CELOSTNO OHRANJANJE KULTURNE DEDIŠČINE
1.h člen
(ukrepi za ohranjanje kulturne dediščine)
V območju SD ZN ni objektov ali območij varstva kulturne dediščine.
V. REŠITVE IN UKREPI ZA VAROVANJE OKOLJA, NARAVNIH VIROV IN OHRANJANJE NARAVE
1.i člen
(varstvo zraka)
(1) Varstvo zraka:
– Za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov se kot energetski vir za oskrbo s toploto uporabljajo ekološko sprejemljiva goriva oziroma obnovljivi viri energije.
– Gradnja novih objektov se izvede v skladu s predpisi, ki urejajo učinkovito rabo energije v stavbah.
– Izbor tehnologij, ki ne bodo negativno vplivale na delovno in bivalno okolje ter bodo zagotovljeni vsi zaščitni ukrepi za prepričevanje škodljivih emisij.
(2) Varstvo voda:
– Varstvo kakovosti voda se zagotavlja z gradnjo kanalizacijskega omrežja. Na območju predvidene prostorske ureditve se uredi ločeni sistem odvajanja in čiščenja odpadnih in padavinskih vod. Kanalizacijski sistem mora biti v celoti načrtovan vodotesno.
– Pri načrtovanju, gradnji ter obratovanju in vzdrževanju kanalizacije se upoštevajo predpisi, ki urejajo odvajanje komunalnih in padavinskih odpadnih voda.
(3) Varstvo tal:
– Posegi v tla se izvedejo na način, da se prizadene čim manj talne površine. Pri gradnjah je potrebno zavarovati plodno zemljo pred uničenjem.
– Pri gradnji se uporabljajo prevozna sredstva in gradbeni stroji, ki so tehnično brezhibni ter le takšne vrste materialov, za katere obstajajo dokazila o neškodljivosti za okolje. S prometnih površin, gradbenih površin in odlagališč gradbenega materiala se omeji in prepreči emisije prahu. S teh površin se prepreči tudi odtekanje vode.
(4) Varstvo pred hrupom:
– Površine v SD ZN z namensko rabo kot gospodarska cona so opredeljena s IV. stopnjo varstva pred hrupom v skladu s predpisi o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju.
– Predvideni objekti oziroma njihovo obratovanje po končani gradnji ne smejo presegati predpisane mejne ravni hrupa.
(5) Varstvo pred svetlobnim onesnaževanjem:
– Javna in druga razsvetljava se uredi tako, da ne povzroča svetlobnega onesnaževanja. Vse svetilke se izvedejo tako, da je svetloba usmerjena izključno v tla.
(6) Ravnanje z odpadki:
– Območje je vključeno v organiziran odvoz odpadkov.
– Posode za odpadke se postavi na ekološko tehnično brezhiben prostor. Ureditev odjemnega mesta mora ustrezati sanitarno-tehničnim predpisom, vključno z vizualno ter mehansko zaščito proti vetru. Lokacija, kjer se odpadki zbirajo, se uredi tako, da je dostopna vozilom za odvoz odpadkov.
– Način zbiranja in odvoz odpadkov se izvaja v skladu z določili, ki urejajo ravnanje s komunalnimi odpadki v občini.
VI. REŠITVE IN UKREPI ZA OBRAMBO TER VARSTVO PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI, VARSTVO PRED POŽAROM
1.j člen
(1) Varstvo pred poplavo:
– Na obravnavanem območju SD ZN ni vodotokov, območje se ne nahaja na vodovarstvenem območju in se ne nahaja na poplavno ogroženem območju.
(2) Varstvo pred potresom:
– Gradnja objektov mora biti potresno odporna. Pri načrtovanju se upošteva veljavna zakonodaja s področja o mehanski odpornosti in stabilnosti objektov, v skladu z evropskim standardom za potresno odporno gradnjo. Upoštevati je potrebno cono potresne ogroženosti ter temu primerno prilagoditi način gradnje. Po podatkih ARSO za območje SD ZN velja projektni pospešek tal v (g): 0,15.
(3) Obramba:
– Na območju SD ZN ni objektov za potrebe obrambe.
(4) Varstvo pred požarom:
– Požarno varstvo vseh objektov na območju urejanja mora biti urejeno v skladu z veljavnimi požarno-varstvenimi predpisi. Požarna varnost se zagotovi z dovozi za intervencijska vozila po obstoječem in predvidenem omrežju cest. Varen umik se zagotovi na zunanje površine.
– Zunanje stene in strehe stavb se načrtuje in gradi tako, da se izpolni zahteve glede požarne varnosti v stavbah z namenom preprečitve širjenja požara na sosednje objekte in ob upoštevanju odmika prepreči širjenje požara na sosednje parcele.
– Za zagotovitev požarne varnosti se predvidi hidrantno omrežje.
(5) Erozijska, plazljiva in plazovita ogroženost:
– Območje SD ZN ni plazljivo in plazovito ogroženo.
(6) Razlitje nevarnih snovi:
– Na zunanjih površinah v območju SD ZN ni pričakovati razlitja nevarnih snovi.
VII. ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE
1.k člen
(etapnost)
Gradnja stavb se lahko izvaja v več etapah.
VIII. DRUGI POGOJI IN ZAHTEVE ZA IZVAJANJE
1.l člen
(načrt parcelacije)
Določena je ena gradbena parcela.
IX. VELIKOST DOPUSTNIH ODSTOPANJ OD FUNKCIONALNIH, OBLIKOVALSKIH IN TEHNIČNIH REŠITEV
1.m člen
(dopustna odstopanja)
(1) Dopustna so odstopanja od tehničnih rešitev, določenih s tem odlokom:
– povečanje do +1,00 m tlorisnih dimenzij objektov, ob upoštevanju odmikov od javnih cest in gospodarske infrastrukture, objekti so lahko manjših tlorisnih dimenzij;
– med obstoječimi objekti nad manipulativnimi površinami je dopustna umestitev nadstreška ali nadstrešnice, ki jo je možno zapreti (obzidati);
2. člen
Dopolni se 1. člen veljavnega odloka tako, da se na koncu člena doda odstavek, ki se glasi:
Zazidalni načrt iz 1. člena, ki ga je izdelal Razvojni center planiranje d.o.o., Celje pod številko projekta 523/2001, je sestavni del odloka in vsebuje:
A) Tekstualni del
B) Soglasja in mnenja pristojnih organov in organizacij
C) Grafične priloge
Spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta iz 1. člena, ki ga je izdelal Biro 2001 Maksimilijana Ozimič Zorič s.p., s številko 08/16-ZN/SP, je sestavni del odloka in vsebuje:
– Tekstualni del
– Grafični del
II. MEJA IN VELIKOST OBRAVNAVANEGA OBMOČJA
3. člen
Opis meje obravnavanega območja
Dopolni se 2. člen odloka tako, da se na koncu člena doda odstavek, ki se glasi:
na severu: od izhodiščne točke po južnem robu parcele št 1454/5
na vzhodu: po zahodnem robu parcele ceste, del 1552, 1467/7 po vzhodnem robu 1466/4
na jugu: po parceli št. 1466/4, 477/2
na zahodu: po vzhodnem robu parcele ceste št. 1610/1 do izhodiščne točke opisa meje po obodni parcelaciji.
Površina območja urejanja meri 2,15 ha.
Območje obravnave leži na dvorišču med obstoječimi objekti Baumuller, z mejo potisnjeno do fasad obstoječih objektov na severni, vzhodni in južni strani. Zahodno se meja obravnave pokriva s parcelno mejo, ki meji na državno cesto parc. št. 1610/1 k.o. Slovenske Konjice.
III. FUNKCIJA OBMOČJA UREJANJA
4. člen
Dopolni se 3. člen veljavnega odloka tako, da se na koncu člena doda odstavek, ki se glasi:
Planska dokumentacija in izvedbena dokumentacija določajo območje kot industrijsko cono.
IV. URBANISTIČNO ARHITEKTONSKA ZASNOVA, GABARITI IN POGOJI ZA OBLIKOVANJE
5. člen
Za 4. členom se doda nov 4.a člen, ki se glasi:
4.a člen
Urbanistična zasnova ureja razporeditev novih proizvodnih hal, dovozov in manipulativnih površin in parkirnih površin. Novo predvideni objekti predstavljajo zapolnitev prostih površin ob obstoječih proizvodnih površinah in oblikujejo z obstoječimi smiselno gradbeno in funkcionalno celoto.
Območje Baumuller
Območje obsega severno vzhodni del obravnavanega zazidalnega načrta. V vogalu obeh cest, Delavske in lokalne ceste je predvidena preureditev z novim izvozom na Delavsko cesto, preureditev parkirnih površin, korekcija radijev cest in priključkov.
Gabariti:
Na južni strani območja je predvidena izgradnja industrijske hale dimenzij 54 x 55 metrov, višine do slemena 8 metrov, dvokapna streha naklon 6–12 stopinj, z možno toleranco 2 metra v višino in do 5 metrov v tlorisnem gabaritu. Med obstoječim in predvidenim objektom je predvidena nad manipulativnimi površinami nadstrešnica, ki jo je možno zapreti (obzidati).
Pogoji za oblikovanje objektov:
Objekt bo sodobno oblikovan, posebnih pogojev ni, želeno je arhitekturno oblikovanje objekta, material in barva strehe morata biti v nereflektirajoči izvedbi.
Območje Banex
Območje obsega zahodni del obravnavanega zazidalnega načrta. Območje ima dva dovoza, enega s severne strani z Delavske ceste, drugega s ceste Sl. Konjice Poljčane.
Predviden je prizidek za poslovni del in izgradnja industrijske hale v južnem delu v dimenzijah 40 x 50 metrov, višina do slemena 8 metrov, dvokapna streha naklon 6–12 stopinj, z možno toleranco 2 metra v višino in do 5 metrov v tlorisnem gabaritu.
Pogoji za urejanje zunanje ureditve
Zunanja ureditev obsega manipulativne površine, parkirne površine in dele zelenic ob meji s cestami. Manipulativne površine bodo asfaltirane, parkirne površine bodo asfaltirane možno pa jih je izvesti s travnimi ploščami. Okoli funkcionalnega zemljišča posameznega podjetja je predvidena ograja višine 2–2,5 metra.
Deli zelenic, ki ločijo predvsem manipulativne površine od cestnega omrežja, bodo zasajeni z drevorednimi drevesi, javorji ali jesni.
Funkcionalna zemljišča
Funkcionalna zemljišča obsegajo obstoječe parcele obeh lastnikov v celoti.
4.b člen
(1) Urbanistična zasnova določa lokacijo novega skladišča in odprte nadstrešnice, dovozov in manipulativnih površin. Novo predvideni objekti predstavljajo zapolnitev prostih površin ob obstoječih proizvodnih površinah in oblikujejo z obstoječimi smiselno gradbeno in funkcionalno celoto ter zaokrožuje funkcionalno celoto/proces dejavnosti Baumüller.
(2) Lokacija, gabariti objektov, tolerance:
Novi objekt bo na parceli št. 1461/1, 1466/5, 1466/10 in 1466/9 vse k.o. 1115 Slovenske Konjice. Objekt bo skupne velikosti 21,00 m x 27,20 m s toleranco +- 2,00 m v razpoložljivih smereh.
Zaprti del objekta bo velikosti 21,00 m x 17,70 m +- 2,00 m v razpoložljivih smereh.
Odprti del objekta bo velikosti 21,00 m x 9,50 m, +- 2,00 m v razpoložljivih smereh.
V prvi fazi bo zgrajen zaprti del – skladiščni prostor. Nadstrešnica bo zgrajena v drugi fazi.
(3) Pogoji za oblikovanje
Objekt bo montažne izvedbe, podolgovate oblike, etažnosti P. Višina do slemena bo 8.00 m s toleranco +- 2,00 m. Sleme ne sme biti višje od slemen na okoliških objektih (10 m).
Oblikovanje zunanje podobe in okolje
Streha objekta bo dvokapnica, naklona od 6° do 12°. Objekt bo sodobno oblikovan, posebnih pogojev ni, želeno je arhitekturno oblikovanje objekta, material in barva strehe se prilagodi obstoječima objektoma. Streha mora biti v nereflektirajoči izvedbi.
(4) Pogoji za zunanje ureditve
Prostor na zahodni strani pred skladiščem služi kot asfaltirani plato za manipulacijo. Na novo se uredi obcestna ograja na mejo s cesto, postavljena v liniji obstoječe obcestne žične ograje, kjer se zgradijo v ograji drsna vrata.
V. POGOJI ZA PROMETNO UREJANJE
6. člen
Za 5. členom se doda nov 5.a člen, ki se glasi:
5.a člen
V spremembah in dopolnitvah predmetnega ZN ni predvidenega novega cestnega omrežja. Vsa obravnavana območja se priključujejo na obstoječe cestno omrežje, pretežno preko že izvedenih priključkov. Na severni strani je v območju podjetja Baumuller predviden nov uvoz/izvoz na Delavsko cesto, sočasno pa je predvidena zožitev priključka iz parkirnih površin na lokalno cesto na vzhodni strani. Parkirne površine se nahajajo v okviru funkcionalnih zemljišč posameznih objektov.
5.b člen
(1) Območje obravnave se nahaja v varovalnem pasu regionalne ceste III. reda št. 688 na odseku 1231 Slovenske Konjice–Žiče od km 0,570 do km 0,610 (po tablici levo v smeri stacionaže ceste). Lokacija je izven naselja, vendar je omejitev hitrosti 60 km/h, PDLP je cca 3800 vozil/dan (Promet 2014 – vir DRSI).
(2) Pri načrtovanju posegov in objektov se naj uporablja veljavna zakonodaja, predpisi in tehnične specifikacije, ki se nanašajo na gradnjo, upravljanje in vzdrževanje javne ceste.
(3) Načrtovana prostorska ureditev zagotavlja varno odvijanje prometa vseh udeležencev. S posegom v varovalni pas ceste ne bodo prizadeti interesi varovanja državne ceste in prometa na njej.
(4) V vplivnem območju državne ceste in varovalnem pasu ne bo novih posegov. Cestni priključek je izveden po veljavnem ZN. Nova gospodarska javna infrastruktura ne bo napeljana v varovalnem pasu. Predvidena umestitev skladišče, nadstreška in ureditev oziroma preureditev obstoječega cestnega priključka na regionalno cesto je ustrezna. Obstoječi cestni priključek se spremeni samo v izvozni priključek sistema desno – desno z drsnimi vrati v liniji obstoječe cestne ograje.
(5) Posegi ne vplivajo negativno na območje državne ceste in promet na njej. Predvideni posegi morajo biti usklajeni z obstoječo ureditvijo državne ceste. V primeru rekonstrukcije državne ceste ali v primeru, da bi to zahtevale prometno varnostne razmere, je posamezni investitor/naročnik/pripravljavec prostorskega akta, dolžan posege na tangiranem območju uskladiti s projektom rekonstrukcije ceste in zahtevami upravljavca državne ceste. Zaradi posega ne bo ogrožena stabilnost cestnega telesa, ker s posegom ne segamo v cestno telo. V cestni svet, cestno telo, zračni prosto, parcelo državne ceste ne bodo položeni novi infrastrukturni vodi. Vpliva na državno cesto zaradi načrtovane gradnje ne bo.
5.c člen
(1) Vodovod
Obstoječi objekt Baumüller se oskrbuje s pitno vodov iz javnega vodovoda preko obstoječega vodovodnega priključka. V skladiščnem objektu ne bo vodovodnega priključka.
(2) Kanalizacija
Komunalne odpadne vode v skladišču ne nastajajo.
Neobremenjene meteorne vode iz strehe in očiščene meteorne vode iz asfaltiranih površin se priključujejo na obstoječo interno kanalizacijo z iztokom v vodotok Dravinjo.
Izvajalec javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih vod v naselju Slovenske Konjice ne odgovarja za nastalo škodo zaradi morebitnih preplavitev objektov iz obstoječe interne kanalizacije. Količina padavinskih vod se ne bo povečala (prej asfaltirana površina).
V fazi postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja pridobi investitor pri izvajalcu javne službe soglasje na projektno dokumentacijo faze PGD.
(3) Elektrika
Predvidena je priključitev na javno elektroenergetsko omrežje preko obstoječega priključka v skladu s smernicami št. 3901-33/2016-2 dne 11. 7. 2016. Dokončno lokacijo trase elektroenergetskih vodov in kabelske kanalizacije je potrebno določiti na licu mesta v sodelovanju skujaj z OE Slovenska Bistrica. Priključna/zakupljena moč 360 kW zadošča za nove potrebe in se ne bo povečala.
(4) Plin
Območje prečka obstoječ plinski priključek za kotlovnico, ki ga je potrebno ustrezno zaščititi oziroma prestaviti. Skladišče se ne bo ogrevalo. Pri projektiranju nove komunalne infrastrukture je potrebno upoštevati predpisane odmike med plinovodom in drugimi komunalnimi vodi.
(5) TK vodi
Na območju posega poteka obstoječe bakreno in optično TK omrežje ter kabelska kanalizacija, ki bo zaradi gradnje ogroženo. Trase obstoječih naročniških telekomunikacijskih kablovodov se določijo z zakoličbo. Glede na pozidavo oziroma komunalno ureditev jih je potrebno ustrezno zaščititi ali prestaviti, kar se izvede pod nadzorom in po navodilih predstavnika Telekom Slovenije d.d.. Novi objekti ne bodo priključeni na TK omrežje.
V primeru priključitve se vrsta prenosnega medija (baker, optika), mesto navezave na obstoječe omrežje in ostale karakteristike TK omrežja določijo glede na potrebe in možnosti v projektnih pogojih. V telekomunikacijskih kabelskih ceveh in jaških ne smejo potekati vodi drugih komunalnih napeljav brez soglasja Telekom Slovenije d.d..
VI. POGOJI ZA KOMUNALNO, ENERGETSKO IN TELEKOMUNIKACIJSKO UREJANJE
7. člen
Za 5. členom se doda nov 5.b člen, ki se glasi:
Območje obravnave je komunalno urejeno, novi objekti bodo priključeni na komunalno, energetsko in teleprenosno omrežje na obstoječe priključke.
Iz prestavljenega vodovoda Žiče–Slovenske Konjice (TRM DN 300 mm), je treba zgraditi nov vodovodni priključek za Banex in Baumuller z vodomernimi jaški za posameznega odjemalca. V vodomernih jaških je treba vgraditi kombinirane vodomere, ter zgraditi interno hidrantno omrežje skladno z požarno študijo za posameznega investitorja.
Treba je zgraditi skupna kanalizacijska priključka za Banex in Baumuller v ločenem kanalizacijskem sistemu na obstoječo padavinsko in fekalno kanalizacijo, ki poteka ob cesti Slovenske Konjice–Poljčane.
Treba je prestaviti nosilni drog nizkonapetostnega omrežja v predvideno zelenico in preurediti naprave za merjenje električne energije v obstoječi TP (t-178 PE Slovenska Bistrica), ter urediti ustrezno zaščito.
Del obstoječega TK omrežja je treba ustrezno zaščititi, oziroma prestaviti v novo traso.
VII. VODNOGOSPODARSKI POGOJI
8. člen
Pri načrtovanju je treba upoštevati:
– pri vseh posegih v prostor je potrebno predvideti ukrepe, ki bodo preprečevali onesnaževanje voda,
– upoštevati je potrebno lego komunalnih vodov in pri projektiranju novih zagotoviti predpisane medsebojne horizontalne in vertikalne odmike, ter za priključek na obstoječe komunalne vode pridobiti soglasja upravljalcev,
– ureditev kanalizacije padavinskih čistih in odpadnih vod ter drugih odpadnih vod naj bo v skladu z veljavnimi predpisi,
– pri izbiri ustreznega načina čiščenja odpadnih vod, bodisi onesnaženih vod s parkirišč ali iz posameznih dejavnosti, je treba iskati enotno rešitev skupno z rešitvijo problematike odvajanja odpadnih vod Slovenskih Konjic in pri tem upoštevati pogoje, ki jih predpisuje uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz komunalnih čistilnih naprav, Uradni list RS, št. 35/96,
– v primeru nastajanja kakršnih koli odpadnih vod v območju predvidenih proizvodnih dejavnosti, je odpadne vode iz posameznih sklopov objektov potrebno pred iztokom v kanalizacijo očistiti do take stopnje, kot to zahtevajo predpisi (Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaženja, Uradni list RS, št. 35/96),
– pri načrtovanju ureditve okolja območja v zazidalnem načrtu je treba skrbno načrtovati tudi odvodnjo zalednih voda, ki pritečejo iz severnega pobočja Konjiške gore. Ureditev odvodnje je treba načrtovati tako, da ne bo povzročeno zastajanje voda in zamakanje terena ali objektov v okolici.
8.a člen
Vpliv posega na vodni režim in stanje voda:
V prostorskem aktu mora biti ustrezno obdelana in prikazana:
– Zunanja ureditev s prikazom pozicije objektov, ureditev okolice in vsa obstoječa in nova komunalna oprema.
– Predvidena rešitev odvoda vseh vrst odpadnih vod.
– Kanalizacijski sistem mora biti v celoti načrtovan vodotesno in grajen v ločeni izvedbi za odvajanje komunalnih odpadnih in prečiščenih padavinskih vod. Komunalne vode ne nastajajo.
– Projektna rešitev odvajanja in čiščenja padavinskih in komunalnih odpadnih voda mora biti usklajena z Uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode (Uradni list RS, št. 98/15) in Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda v vode in javno kanalizacijo (Uradni list RS, št. 64/12, 64/14 in 98/15).
– Odvajanje padavinskih vod s parkirišč in manipulativnih površin je obstoječe in ni predmet te spremembe, ker se asfaltirane površine s to spremembo zmanjšajo na račun novega objekta (streha).
– Tla v predvidenem objektu (skladišče, nadstrešnica) morajo biti načrtovana brez talnih izpustov, v primeru izvedbe le-teh, pa morajo biti odpadne padavinske vode speljane po vodotesnem sistemu preko lovilca olj in usedalnika v kanalizacijo za padavinske odpadne vode.
VIII. VARSTVO OKOLJA
9. člen
Za 3. členom se doda nov 3.a člen, ki se glasi:
3.a člen
Dolgoročni plan občine Slovenske Konjice opredeljuje območje obravnave kot območje za proizvodnjo.
Hrup
Območje obravnave sodi v IV. Stopnjo varstva pred hrupom, kjer je dopusten poseg v okolje, ki je lahko bolj moteč zaradi povzročanja hrupa, to je območje brez stanovanj, namenjeno industrijski ali obrtni coni ali drugi podobni proizvodnji, transportni, skladiščni ali servisni ter hrupnejšim komunalnim dejavnostim.
Mejne ravni hrupa za IV. območje
---------------------------------------------------------------
Vse v dBA Nočna raven L(n) Dnevna raven L(d)
mejne ravni 70 70
kritične ravni 70 80
mejne ravni za vire hrupa 68 68
mejne konične ravni hrupa 90 90
Vir: Uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju
(Uradni list RS, št. 45/95).
Varstvo voda
Upoštevati je potrebno pogoje upravljalca za odvod fekalnih in meteornih voda in vodnogospodarske pogoje.
Odpadki
Način zbiranja in odvoz odpadkov bo skladen z določili občinskega odloka.
Posode za smeti morajo biti postavljene na mesta, kjer ne bodo povzročala smradu v okolje in ne bodo vizualno moteča.
3.b člen
Ravnanje z odpadki
Investitor je dolžan na svojem zemljišču na svoje stroške urediti ustrezno dimenzionirano odjemno mesto za zbiranje in odvoz ločenih frakcij, vključno z nabavo posod za odpadke. Ureditev odjemnega mesta mora zadostiti določilom odloka za odpadke in omogočiti ločeno zbiranje odpadkov ter ustrezati vsem sanitarno tehničnim predpisom, vključno z vizualno in mehansko zaščito proti vetru.
Za predmetno območje investitorja Baumuller je že urejeno zbiranje komunalnih odpadkov.
IX. POŽARNA VARNOST
10. člen
Za 3. členom se doda nov 3.b člen, ki se glasi:
Varen umik je možen na zunanje površine, dovozne in parkirne površine.
Promet in delovne površine za intervencijska vozila so možna po obstoječih in predvidenih cestah, peš poteh, manipulativnih in parkirnih površinah.
Viri za zadostno oskrbo vode za gašenje bodo zagotovljeni iz vodovoda preko hidrantnega omrežja. Pri načrtovanju hidrantnega omrežja je potrebno upoštevati pravilnik o tehničnih normativih za hidrantno omrežje in gašenje požarov (Uradni list RS, št. 30/91).
X. TOLERANCE
11. člen
Tolerance v ureditvenem območju ZN veljajo za:
Dimenzije objektov so lahko večje max. za 5 m v obeh smereh v tlorisu, v višino pa za 2 m.
Tolerance veljajo za drugačno razmestitev parkirnih in manipulacijskih površin, če se s tehnično dokumentacijo tako izkaže, vendar je k spremenjeni ureditvi potrebno pridobiti urbanistično mnenje.
XI. KONČNE DOLOČBE
12. člen
Zazidalni načrt spremembe in dopolnitve ZN industrijska cona Slovenske Konjice-Baumuller, Banex je stalno na vpogled na Občini Slovenske Konjice.
13. člen
Nadzorstvo nad izvajanjem tega odloka opravlja pristojna inšpekcija.
14. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Št. 03901-18/01-9204
Slovenske Konjice, dne 20. junija 2002.
Župan
Občine Slovenske Konjice
Janez Jazbec l. r.
Odlok o spremembah in dopolnitvah zazidalnega načrta industrijska cona Slovenske Konjice Baumuller, Banex (Uradni list Republike Slovenije, št. 9/2017) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
Odlok o spremembah in dopolnitvah ZN industrijska cona Slovenske Konjice Baumuller, Banex je stalno na vpogled na Občini Slovenske Konjice.
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe.
Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o zazidalnem načrtu industrijska cona Slovenske Konjice Baumuller, Banex (Uradni list Republike Slovenije, št. 44/2023) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:
(vpogled)
Projekt iz 1. člena tega odloka je na vpogled na Občini Slovenske Konjice in Upravni enoti.
(nadzor)
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe za posamezna področja.
(uveljavitev)
Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.