Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (Ur. list RS, št. 110/2002, 8/2003, v nadaljevanju ZUreP - 1) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/1995, 13/98, 17/98, 18/98, 23/98, 5/2000, 10/2002) je župan Mestne občine Maribor določil
PROGRAM
priprave lokacijskega načrta za del območja St 9 S
(površine za centralne dejavnosti zahodno od Dravograjske ceste)
1. Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo lokacijskega načrta
Širše območje zahodno od Dravograjske ceste je v prostorskih sestavinah planskih aktov - urbanistični zasnovi mesta Maribor opredeljeno kot površine za stanovanja in dopolnilne dejavnosti ter za centralne dejavnosti. Območje pozidave je del prostorsko-planske enote ST-9S. Namenska raba opredeljuje del območja ob zahodni obvoznici za centralno dejavnost in stanovanjsko gradnjo z dopolnilnimi dejavnostmi. V južnem delu so predvidene centralne in kulturno-izobraževalne dejavnosti. Zahodni del območja so površine za stanovanja. Ob podaljšku Ceste proletarskih brigad so zelene površine. Predvidena je kompleksna izgradnja območja, predvidena brutto gostota pozidave je 0,3 - 0,5 (sedaj 0,14). Zahodni del območja je predviden v drugi fazi širitve ureditvenega območja mesta.
Območje lokacijskega načrta obsega del zemljišč, ki so predvidena za razvoj mesta v prvi etapi in so opredeljena kot stavbna zemljišča, površine za stanovanja in dopolnilne dejavnosti ter za centralne dejavnosti. Na jugu je območje lokacijskega načrta omejeno z načrtovanim podaljškom Ceste proletarskih brigad, na zahodu z robom razpršene gradnje ob Studenški ulici, na severu pa s predvideno cesto v območje.
Zainteresirani investitor - gospodarska družba - je podal pobudo za izdelavo lokacijskega načrta, ki bo predstavljal podlago za pridobitev gradbenega dovoljenja in za gradnjo poslovnih objektov.
Pravna podlaga za izdelavo lokacijskega načrta je Zakon o urejanju prostora (Ur.l., št.110/02 in popravek 8/03 - v nadaljnjem besedilu: ZUreP-1).
2. Predmet in programska izhodišča prostorskega akta
Predmet lokacijskega načrta je prostorska ureditev območja zahodno od Dravograjske ceste, kjer pobudnik v pasu centralnih dejavnosti načrtuje poslovne dejavnosti: trgovski center, bencinska črpalka, poslovni objekt.
Dne 24. oktobra 2003, je Zavod za prostorsko načrtovanje Mestne občine Maribor (v nadaljnjem besedilu: pripravljavec) skladno z 28. členom ZUreP-1 izvedel prostorsko konferenco z namenom, da se pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti glede priprave lokacijskega načrta oziroma predvidene prostorske ureditve. Datum ter kraj in čas zbora konference je pripravljavec objavil dne 18. 10. 2003 v dnevnikih Delo in Večer. S to objavo so bili obveščeni predstavniki gospodarstva, interesnih združenj ter organizirane javnosti. Z vabilom, z dne 17. oktober 2003, so bili uradno povabljeni nosilci urejanja prostora, ki so navedeni v III. točki tega programa priprave.
Na prostorski konferenci so pisno ali ustno posredovali priporočila in usmeritve oziroma jih napovedali ob izstavitvi smernic naslednji udeleženci: DARS d.d.; JP Elektro Maribor d.d.; Ministrstvo za promet in zveze - Direkcija RS za ceste; Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, območna pisarna Maribor; Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Maribor; Plinarna Maribor d.d.; Toplotna oskrba d.o.o. Maribor, Mestna četrt Studenci in Zavod za varstvo okolja Mestne občine Maribor.
V tem programu priprave so že upoštevana tista priporočila prostorske konference, ki se nanj neposredno nanašajo, druga pa bodo upoštevana v postopku priprave lokacijskega načrta.
3. Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci
Nosilci urejanja prostora, ki morajo pred pričetkom izdelave lokacijskega načrta podati smernice za njegovo pripravo, k drugemu dopolnjenemu predlogu pa mnenje, so:
●
Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor
Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat RS, Izpostava Maribor
Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste, Tržaška 19, Ljubljana
DARS d.d.
Eles d.o.o. Ljubljana, Hajdrihova 2, Ljubljana
Ministrstvu za obrambo, Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor, Rotovški trg, Maribor
Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, območna pisarna Maribor - Krekova ulica 17, Maribor
JP Elektro Maribor, Vetrinjska 2, Maribor
Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Titova c. 38, Maribor
Nigrad d.d., Zagrebška ul. 30, Maribor
Mariborski vodovod Maribor, Jadranska c. 28, Maribor
Geoplin, Cesta Ljubljanske brigade 11, Ljubljana
Plinarna Maribor, Plinarniška ul. 9, Maribor
Toplotna oskrba d.o.o. Jadranska c. 28, Maribor
KRS Tabor, Kardeljeva 65, Maribor
Mestna četrt Studenci, Šarhova 53a, 2000 Maribor
Mestna četrt Radvanje, Lackova 43, Maribor
Javni medobčinski stanovanjski sklad, Grajski trg 1, Maribor
Komunalna direkcija, Prometni urad, Slovenska 40
Komunalna direkcija - Odsek za gospodarske javne službe, Slovenska 40
Zavod za varstvo okolja, Slovenska 40, Maribor
Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči, Grajska ul.7, Maribor.
Če kdo od navedenih organov oziroma organizacij v 30 dneh ne bi podal smernic, se bo štelo, da nima smernic, pri čemer pa mora izdelovalec upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi in drugi pravni akti.
V primeru, če kdo od navedenih organov ali organizacij v 30 dneh po prejemu zahtevka o izdaji mnenja ne bi podal mnenja, se bo štelo, da s predlagano prostorsko dokumentacijo soglaša.
V kolikor se v postopku priprave lokacijskega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti predhodne smernice ter mnenja tudi drugih organov, ki zgoraj niso našteti, se le-te pridobe v postopku.
Pripravljavec lokacijskega načrta je Mestna občina Maribor - Zavod za prostorsko načrtovanje na pobudo družbe Consulting projekt d.o.o. Maribor .
Naročnik lokacijskega načrta je MID investicije d.o.o., Ljubljana.
Naročnik bo izbral načrtovalca prostorske ureditve.
4. Seznam potrebnih strokovnih podlag in način njihove pridobitve
Pri izdelavi strokovnih podlag in lokacijskega načrta je potrebno upoštevati:
vsa predhodno izdelane strokovne podlage in druga gradiva, relevantna za izdelavo naloge s področja prostorskega razvoja, varstva okolja, ohranjanja narave in varstva kulturne dediščine.
Odlok o prostorskih sestavinah dolgoročnega plana občine Maribor za obdobje 1986-2000 (MUV, št. 1/86, 16/87, 19/87), Odlok o prostorskih sestavinah družbenega plana Mesta Maribor za obdobje 1986-1990 (MUV, št. 12/86, 20/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, ) in Odlok o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana občine Maribor za območje mestne občine Maribor (MUV, št. 7/93, 8/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 11/00 in 2/01)
Odlok o zazidalnem načrtu za del območja S-17 (salezijanski center s cerkvijo Don Bosco ) - MUV, št. 23/97
Odlok o lokacijskem načrtu za del zahodne obvoznice - Dravograjske ceste v Mariboru, na odseku od Obrežne ulice do Ceste proletarskih brigad v mestni občini Maribor (MUV, št. 15/97),
Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje urbanistične zasnove mesta Maribor (MUV, št. 26/98, 2/2001, 14/2002).
Odlok o varstvenih pasovih in ukrepih za zavarovanje zalog pitne vode na Vrbanskem platoju, Mariborskem otoku, Limbuški dobravi in Dravskem polju (MUV, št. 19/98 in popravek MUV št. 23/98, 14/02)
Odlok o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Maribor (MUV, št. 5/92)
Odlok o razglasitvi naravnih znamenitosti na območju občine Maribor (MUV, št. 17/93)
Odlok o varstvu zraka na območju Mestne občine Maribor (MUV, št. 13/98)
Odlok o varstvu pred hrupom na območju občine Maribor (MUV, št. 14/94).
Odlok o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju Mestne občine Maribor (MUV, št. 11/92, 18/2001);
Odlok o zelenih površinah na območju Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/02)
Odlok o občinskih cestah na območju mestne občine Maribor (MUV, št.14/2000)
Odlok o odvajanju in čiščenju odpadnih voda na območju mestne občine Maribor (MUV, št.14/2002).
Za širše območje so bile izdelane strokovne podlage
urbanistična delavnica OKVIR MESTA - v postopku izdelave urbanistične zasnove mesta Maribor,
Primerjalna študija variant podaljška Ceste proletarskih brigad, št. 612-2/2002, april 2003.
Stopnje varstva pred hrupom za območje urbanistične zasnove mesta Maribor, EPI Spektrum d.o.o., št. KAHR/085-99, april 2003,
Strokovne podlage za noveliranje PUP za območje urbanistične zasnove mesta Maribor, 1. in 2. del - ZUM d.o.o., št. naloge 515/2001, marec 2002;
Prostorske regulacije, ZUM d.o.o. št. naloge 444/2002, marec 2002
Konkretizacija podrobne namenske rabe prostora na delu območja urbanistične zasnove mesta Maribor, ki se trajno ureja s prostorskimi ureditvenimi pogoji, ZUM d.o.o., št. naloge 443/02, december 2002
Strokovne podlage s področja upravljanja z vodami v mestni občini Maribor. Vodnogospodarski biro Maribor d.d., št. naloge 2451/02, maj 2003
Strokovne podlage za lokacijski načrt za del območja St 9 - S v Mariboru, Urbis d.o.o., št. 209 - SP/2003, oktober 2003.
V izdelavi je strokovna podlaga: Kartiranje in naravovarstveno vrednotenje habitatnih tipov, Vodnogospodarski biro d.d., Maribor
V postopku priprave lokacijskega načrta mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile rešitve:
idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okolje varstvene rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;
idejne zasnove posameznih elementov prostorske ureditve, izdelane kot posamezni načrti, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okolje varstvene rešitve in ureditve z ustreznimi poročili in utemeljitvami;
idejno zasnovo nove prometne ureditve tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.)vključno z ureditvami mirujočega prometa;
idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;
idejne zasnove zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih komunalnih priključkov in ureditev;
idejne zasnove rešitev in ukrepov za preprečitev negativnih vplivov na okolje, kulturno dediščino in trajnostno rabo naravnih dobrin, za omilitev vplivov na rastlinske in živalske vrste ter njihove habitate, vključno z idejno zasnovo ureditve morebitnih izravnalnih ukrepov;
idejne zasnove rešitev in ukrepov za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;
geodetske podlage za izdelavo lokacijskega načrta;
podatke zemljiškega katastra in katastra stavb;
podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic;
strokovne zasnove kulturne dediščine;
strokovne podlage s področja ohranjanja narave;
strokovne podlage glede relevantnih naravnih in ustvarjenih danosti prostora;
strokovne podlage o vplivih načrtovane prostorske ureditve na okolje,
strokovne podlage glede socialnih in ekonomskih vplivov načrtovane prostorske ureditve v primeru kompleksnih posegov v prostor in poselitveno strukturo.
V postopku priprave lokacijskega načrta se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.
Strokovne rešitve prostorske ureditve za obravnavana zemljišča izdela skladno s 158. členom ZureP-1 načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca na podlagi določb 130. člena zakona o graditvi objektov (ZGO-1; Uradni list RS, št. 110/02) in ga izbere naročnik.
Načrtovalec izdela lokacijski načrt v vsebini, predpisani z ZureP-1.
5. Roki za pripravo lokacijskega načrta
Pridobitev smernic za načrtovanje
Naročnik zagotovi gradivo za pridobitev smernic (najmanj situativni prikaz prostorske ureditve v merilu 1:5000 s tehničnim poročilom) v 10. dneh po sprejemu programa priprave.
Izbrani načrtovalec po pooblastilu Mestne občine Maribor pridobi smernice za načrtovanje od nosilcev urejanja prostora iz 3. točke tega programa priprave, ki jih podajo v 30. dneh po sprejemu vloge.
Načrtovalec lokacijskega načrta izdela analizo smernic ter ob upoštevanju le-teh in analize prostora izdela usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 15. dneh po prejemu vseh smernic.
ZPN MOM in naročnik potrdi usmeritve za načrtovanje prostorske ureditve v 10. dneh po prejemu usmeritev.
Izdelava variantnih rešitev in primerjava variant
Z namenom optimizacije načrtovane prostorske ureditve se izdelajo in proučijo variantne rešitve. Pred odločitvijo o najustreznejši varianti ZPN MOM organizira prostorsko konferenco z namenom, da se na predvidene rešitve pridobijo in uskladijo priporočila, usmeritve in legitimni interesi (mnenja) lokalne skupnosti, gospodarstva in interesnih združenj ter organizirane javnosti.
Izdelava strokovnih podlag in predloga lokacijskega načrta
Naročnik zagotovi izdelavo vseh strokovnih podlag iz 4. točke tega programa v 45 dneh po potrditvi izbrane variante.
Načrtovalec izdela predlog lokacijskega načrta v 30 dneh po prevzemu vseh strokovnih podlag.
Javna razgrnitev in javna obravnava
Župan Mestne občine Maribor sprejme obvestilo o 30 dnevni razgrnitvi predloga lokacijskega načrta, obvestilo o javni razgrnitvi se objavi v dnevniku Večer in Medobčinskem uradnem vestniku najmanj osem dni pred začetkom razgrnitve.
Javna obravnava se izvede v času trajanja javne razgrnitve. O javni razgrnitvi in času javne obravnave se obvestijo vsi evidentirani lastniki na obravnavanem območju.
Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani lahko podajo pisne pripombe v času trajanja javne razgrnitve predloga lokacijskega načrta. ZPN MOM v času javne razgrnitve in javne obravnave evidentira vse pisne in ustne pripombe in predloge organov, organizacij in posameznikov.
Obravnava pripomb in priprava stališč do pripomb
Pripravljavec v sodelovanju z naročnikom in načrtovalcem prouči pripombe in predloge. Načrtovalec pripravi predlog stališč glede njihovega upoštevanja. Pripravljavec s pripombami in predlogi ter predlogom stališč seznani tudi tiste nosilce urejanja prostora, na katerih delovno področje bi se predlagane spremembe lahko nanašale ter pridobi njihovo predhodno mnenje.
Župan potrdi stališča do pripomb.
Priprava dopolnjenega predloga lokacijskega načrta
Po javni razgrnitvi in sprejetju stališč do pripomb bo načrtovalec dopolnil prostorski akt v skladu s stališči do pripomb in predlogov, danih v času javne razgrnitve prostorskega akta.
Župan Mestne občine Maribor posreduje dopolnjeni predlog lokacijskega načrta mestnemu svetu skupaj s pripombami in stališči do pripomb v prvo obravnavo;
Mestni svet sprejme odlok o lokacijskem načrtu v prvi obravnavi.
Priprava drugega dopolnjenega predloga
Po sprejemu dopolnjenega predloga lokacijskega načrta v prvi obravnavi bo načrtovalec prostorskega akta pripravil stališča do pripomb iz prve obravnave na seji mestnega sveta. Na podlagi tistih pripomb, ki jih je možno upoštevati, bo pripravil drugi dopolnjen predlog lokacijskega načrta. Posredoval ga bo pristojnim nosilcem urejanja prostora ter jih pozval, da v 30 dneh podajo mnenje k drugemu dopolnjenemu predlogu lokacijskega načrta.
Sprejem lokacijskega načrta
Župan Mestne občine Maribor posreduje drugi dopolnjeni predlog lokacijskega načrta mestnemu svetu v drugo obravnavo.
Mestni svet sprejme Odlok o lokacijskem načrtu za St 9 v drugi obravnavi.
Po sprejetju se Odlok objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.
6. Obveznosti v zvezi s financiranjem
Finančna sredstva za pripravo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta zagotovi naročnik.
7. Veljavnost programa priprave
Program priprave se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.
Številka: 35005-00012/03 0900 MK
Datum: 27. oktober 2003
Župan
Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.