Na podlagi 37. člena v povezavi s 39. členom Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami (ZVNDN, Uradni list RS, št. 51/06 – uradno prečiščeno besedilo, 97/10, 21/18 – ZNOrg in 117/22) in 18. člena Statuta Občine Gornja Radgona (Uradno glasilo Občine Gornja Radgona, št. 1/2015 in 9/2023) je Občinski svet Občine Gornja Radgona na 13. redni seji, dne 31. 3. 2025 sprejel
PROGRAM
za sofinanciranje protipoplavnih zaščitnih ukrepov na območju vasi Mele
1. Uvod
Del naselja Mele v občini Gornja Radgona je zaradi neustrezno urejene odvodnje zalednih meteornih vod ogrožen zaradi poplav. Poplavna voda iz gorvodnih jarkov se steka preko regionalne ceste v naselje. Lokalna cesta v naselju prevzame vlogo odvodnika in preko dovozov in dvorišč ob ekstremnih padavinah poplavi stanovanjske objekte. Občina Gornja Radgona je na pobudo krajanov za ureditev problematike odvodnje meteornih vod na območju naselja Mele pridobila Elaborat hidrološko hidravlične analize s predlogom in analizo ukrepov za preprečevanje nadaljnjih poplav v naselju Mele št. 4319/23, ki jo je izdelala družba Vodnogospodarski biro Maribor, marec 2024.
2. Opis obstoječe situacije in problematike poplav
Zaledne vode iz Gaja pod Črešnjevcem in meleških njiv se stekajo v obstoječe jarke, ki vodijo na skupni prepust pod železniško progo nad naseljem Mele. Na gorvodni strani obstoječega obokanega železniškega prepusta je bila v septembru 2023 montirana »doma narejena« zaslomba fi50. Po podatkih krajanov je dno železniškega prepusta erodirano in strani krajanov delno nasuto s kamenjem. Dolvodno od železniškega prepusta poteka odprti jarek do regionalne ceste, kjer se tik pred vtokom v kanaliziran del, v jarek steka še obcestni jarek iz vzhodne strani ter meteorna kanalizacija iz zahodne strani. Vtok v kanaliziran odsek se prične nad regionalno cesto R1 Gornja Radgona – Radenci s cevjo fi60, ki vodi naprej skozi naselje vse do nogometnega igrišča koncu naselja Mele na parc. 602/4, k.o, 186 Mele. Od tu ponovno odvodnik poteka v jarku.
Samo v letu 2023 so poplavne vode narasle najmanj dvakrat, in sicer 16. maja je poplava pritekla v naselje, 22. julija pa je bila poplavljena državna cesta, medtem ko poplave niso pritekle v naselje. Na postaji Cankova so bile ob intenzivnih nalivih 16. maja so zabeležene dnevne padavine 57 mm, na postaji Bad Radkersburg v Avstriji pa 66 mm.
Ob padavinskem dogodku 16. maja je intenzivnost padavin povzročila povečan odtok iz prispevnega območja nad železniško progo. Na gorvodni strani železniškega prepusta je bila predhodno s strani vaščanov nameščena »doma izdelana« zaslomba z odprtino fi 50, ki je povzročila zajezitev na gorvodni strani železniške proge in upočasnila naraščanje pretoka dolvodno. Kljub temu je bil dogodek tako intenziven, da je gladina na vtoku v prepust pod regionalno cesto pričela naraščati in se razlivati najprej tik nad regionalno cesto, nato pa je poplavilo še regionalno cesto, odtok poplavne vode pa se je nadaljeval po lokalni cesti v naselje Mele. Na križišču pri objektu na naslovu Mele 18a se lokalna cesta v naslednjih nekaj metrih dvigne za približno 40 cm, zato se tok vode zmanjša in preusmeri v desno, kjer je teren nižji. Tukaj se steka v manjši jarek. Voda odteka naprej zahodno od objekta Mele 18b in teče v jarku po hribu v smeri severnega dela naselja, kjer priteče ponovno na lokalno cesto in teče v smeri nogometnega igrišča.
Ob neurjih z dežjem in vetrom med 4. in 6. 8. 2023 ter 3. 6. 2024 ni bilo zabeleženih večjih poplav objektov v naselju Mele.
3. Naloge Občine
Naloge Občine glede meteornih voda so v glavnem povezane z zagotavljanjem ustreznega odvajanja in upravljanja meteornih vod, ki se pojavijo ob padavinah na območju občine na javnih površinah. Te naloge vključujejo:
1. Načrtovanje in gradnja kanalizacijskih sistemov: Občina je odgovorna za projektiranje, gradnjo in vzdrževanje meteorne kanalizacije, ki učinkovito odvede meteorne vode z javnih površin (ceste, pločniki, igrišča ipd.).
2. Obvladovanje in preprečevanje poplav: Občina mora zagotoviti, da so sistemi za odvodnjavanje meteornih voda zasnovani tako, da preprečijo poplave zaradi prekomernih padavin. To vključuje tudi gradnjo zadrževalnikov, zbiralnikov ali drugih infrastrukturnih objektov za zadrževanje voda, dokler ne odtečejo v ustrezne vodotoke.
3. Ureditev zalednih površin: Zaledne meteorne vode so pogosto težje obvladljive, saj se lahko zbirajo na zemljiščih, ki niso neposredno vključena v javno kanalizacijo. Občina mora zagotoviti, da se za te vode najdejo primerne rešitve, kot so infiltracijski sistemi, ponikovalnice, zelene strehe ali drugi ukrepi za zmanjšanje površinskega odtoka.
4. Spodbujanje trajnostnih rešitev: Občina lahko spodbuja trajnostne pristope za ravnanje z meteornimi vodami, kot so uporaba naravnih filtracijskih sistemov, zadrževanje padavinskih voda za kasnejšo uporabo (npr. zalivanje javnih površin), ali vgradnja poroznih površin, ki omogočajo infiltracijo vode v zemljo.
5. Nadzor in vzdrževanje: Občina je odgovorna za redno čiščenje in vzdrževanje meteorne kanalizacije, da se zagotovi njeno nemoteno delovanje, ter za nadzor nad morebitnimi onesnaževalci, ki bi lahko onesnažili meteorne vode (npr. industrijski odpadki, odpadki z javnih površin).
6. Informiranje in svetovanje občanom: Občina naj bi občane obveščala o pomenu pravilnega ravnanja z meteornimi vodami, pravilnemu čiščenju odvodnih sistemov in ukrepih za preprečevanje onesnaževalcev, ter nudila svetovanje glede priključkov na meteorno kanalizacijo.
4. Cilj programa
Cilj programa je znižati vplive in škodo na zasebni lastnini, ki jih ob večjih nalivih oziroma neurjih povzročajo zaledne meteorne vode iz javnih površin, s sofinanciranjem individualnih ukrepov, kadar so ti upravičeni.
5. Predlagani ukrepi (merila)
Občina Gornja Radgona je za k pristopu ureditve problematike zalednih vod v naselju Mele izdelala več projektnih dokumentacij ter idejnih zasnov. Z omenjenimi projekti je Občina Gornja Radgona želela dolgoročno rešiti omenjeno problematiko, vendar so krajani nasprotovali gradbenim posegom v njihova zasebna zemljišča. Glede na to, je na območju vasi Mele možna le izvedba individualnih ukrepov.
V okviru predmetnega programa so dopustni lokalni oziroma individualni ukrepi:
protipoplavni zidovi, nasipi in zaščitne pregrade, katerih namen je zaščita stanovanjskih ali gospodarskih objektov, ki so poplavno ogroženi;
protipoplavne lamele in premične zaščite, katerih namen je zaščita vhodov, oken, kletnih prostorov ter drugih ranljivih mest z uporabo protipoplavnih lamel in premičnih zaščitnih sistemov;
gradnja oziroma povečanje kapacitet za odvajanje meteornih vod iz javnih površin na zasebnih zemljiščih.
6. Obseg sredstev in način delitve
Sredstva za sofinanciranje protipoplavnih zaščitnih ukrepov na območju vasi Mele so v letu 2025 zagotovljena na proračunski postavki 1302076. Višina sredstev znaša 15.000,00 EUR.
Delež sofinanciranja ukrepov, ki so nujni za zaščito premoženja posameznikov znaša do 50 %upravičenih stroškov, vendar največ 12.500,00 EUR, odvisno od vrste izvedenega ukrepa.
Sredstva se dodeljujejo na podlagi javnega poziva, ki ga objavi Občinska uprava na podlagi sprejetega programa. V javnem pozivu se podrobneje opredeli postopek, roke, vsebino vloge in način ocenjevanja vlog, ki ga izvaja s strani županje imenovana tri članska komisija.
Sklep o sofinanciranju izda Občinska uprava na podlagi predloga komisije. Na osnovi pravnomočnega sklepa o sofinanciranju se z upravičencem sklene pogodba o sofinanciranju, v kateri se podrobneje opredelijo medsebojne obveznosti.
7. Objava in pričetek veljavnosti
Ta program začne veljati 15 dni po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka: 840-0001/2025-5
Datum: 3. 4. 2025
Občina Gornja Radgona
Urška Mauko Tuš, županja