New Page 2

 

Na podlagi 36. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) in 18. člena statuta Občine Kobarid (Uradni list RS, št. 8/00) je Občinski svet občine Kobarid na seji dne 25. 7. 2000 sprejel

 

 

S P R E M E M B E    I N    D O P O L N I T V E    P O S L O V N I K A

 

 

Občinskega sveta občine Kobarid

 

 

1. člen

 

 

V poslovniku Občinskega sveta občine Kobarid (Uradni list RS, št. 8/00; v nadaljevanju: poslovnik) se v 38. členu za vejico briše besedilo: “če ni s statutom ali tem poslovnikom določena višja stopnja soglasja“ ter doda novo besedilo: “svet pa veljavno sklepa, če je na seji navzoča večina članov občinskega sveta.“.

 

 

2. člen

 

 

Zamenjajo se vsi členi poslovnika, ki določajo postopke sprejemanja aktov občinskega sveta in sicer tako, da se členi od 70 do 91 v celoti črtajo in nadomestijo z naslednjim besedilom:

 

 

“70. člen

 

 

Občinski svet sprejema statut občine in v skladu z zakonom in statutom naslednje akte:

 

 

– poslovnik o delu občinskega sveta,

 

 

– proračun občine in zaključni račun,

 

 

– planske in razvojne akte občine ter prostorske izvedbene akte,

 

 

– odloke,

 

 

– odredbe,

 

 

– pravilnike,

 

 

– navodila,

 

 

– sklepe.

 

 

Občinski svet sprejema tudi stališča, priporočila, poročila, obvezne razlage določb statuta občine in drugih splošnih aktov ter daje mnenja in soglasja v skladu z zakonom ali statutom občine.

 

 

Vsebina splošnih aktov občine je določena z zakonom in statutom občine.

 

 

71. člen

 

 

Župan predlaga občinskemu svetu v sprejem proračun občine in zaključni račun proračuna, odloke ter druge splošne akte, za katere je v zakonu ali tem statutu določeno, da jih predlaga župan.

 

 

Komisije in odbori občinskega sveta ter vsak član občinskega sveta lahko predlagajo občinskemu svetu v sprejem odloke in druge akte iz njegove pristojnosti, razen proračuna in zaključnega računa proračuna in drugih aktov, za katere je v zakonu ali statutu občine določeno, da jih sprejme občinski svet na predlog župana.

 

 

Najmanj pet odstotkov volivcev v občini lahko zahteva od občinskega sveta izdajo ali razveljavitev splošnega akta.

 

 

72. člen

 

 

Akte, ki jih sprejema občinski svet, podpisuje župan.

 

 

Izvirnike aktov občinskega sveta se pečati in shrani v arhivu občinske uprave.

 

 

2. Postopek za sprejem odloka

 

 

73. člen

 

 

Predlog odloka mora vsebovati naslov odloka, uvod, besedilo členov in obrazložitev.

 

 

Uvod obsega razloge za sprejetje odloka, oceno stanja, cilje in načela odloka ter oceno finančnih in drugih posledic, ki jih bo imelo sprejetje odloka.

 

 

Če je predlagatelj odloka delovno telo občinskega sveta ali član občinskega sveta, pošlje predlog odloka županu ali podžupanu oziroma članu občinskega sveta, ki je pooblaščen za vodenje sej občinskega sveta (v nadaljevanju besedila: predsedujoči).

 

 

74. člen

 

 

Predlagatelj določi svojega predstavnika, ki bo sodeloval v obravnavah predloga odloka na sejah občinskega sveta.

 

 

Župan lahko sodeluje v vseh obravnavah predloga odloka na sejah občinskega sveta, tudi kadar on ni predlagatelj.

 

 

75. člen

 

 

Predsedujoči občinskega sveta pošlje predlog odloka članom občinskega sveta in županu, kadar ta ni predlagatelj odloka, najmanj 7 dni pred dnem, določenim za sejo sveta, na kateri bo obravnavan predlog odloka.

 

 

Občinski svet razpravlja o predlogu odloka na dveh obravnavah.

 

 

76. člen

 

 

V prvi obravnavi predloga odloka se razpravlja o razlogih, ki zahtevajo sprejem odloka ter o ciljih in načelih ter temeljnih rešitvah predloga odloka.

 

 

Če občinski svet meni, da odlok ni potreben, ga s sklepom zavrne.

 

 

Odlok je sprejet, če je zanj glasovala večina navzočih članov občinskega sveta.

 

 

Pred začetkom druge obravnave predlagatelj odloka dopolni predlog odloka na podlagi stališč in sklepov, ki so bili sprejeti ob prvi obravnavi predloga odloka.

 

 

77. člen

 

 

V drugi obravnavi razpravlja občinski svet po vrstnem redu o vsakem členu predloga odloka. Ko občinski svet konča razpravo o posameznem členu predloga odloka, glasuje o predlogu odloka v celoti.

 

 

Predlagatelj lahko predlaga umik predloga odloka po končani prvi ali drugi obravnavi. O predlogu umika odloči občinski svet.

 

 

Če na predlog odloka v prvi obravnavi ni bilo bistvenih vsebinskih pripomb in bi besedilo predloga odloka v drugi obravnavi bilo enako besedilu predloga odloka v prvi obravnavi, lahko občinski svet na predlog predlagatelja sprejme predlog odloka na isti seji, tako da se prva in druga obravnava predloga odloka združita.

 

 

78. člen

 

 

V drugi obravnavi predloga odloka lahko predlagajo njegove spremembe in dopolnitve člani občinskega sveta in predlagatelj z amandmaji.

 

 

Župan lahko predlaga amandmaje tudi, kadar ni sam predlagatelj odloka.

 

 

Amandma mora biti predložen članom občinskega sveta v pisni obliki z obrazložitvijo najmanj tri dni pred dnem, določenim za sejo občinskega sveta, na kateri bo obravnavan predlog odloka, h kateremu je predlagan amandma, ali na sami seji, na kateri lahko predlaga amandma najmanj ena četrtina vseh članov občinskega sveta in predlagatelj odloka.

 

 

Župan lahko pove mnenje k amandmaju tudi kadar on ni predlagatelj odloka.

 

 

Predlagatelj amandmaja ima pravico na seji do konca obravnave spremeniti ali dopolniti amandma oziroma ga umakniti.

 

 

79. člen

 

 

Amandma, člen odloka in odlok v celoti so sprejeti, če zanje na seji občinskega sveta glasuje večina navzočih članov.

 

 

O vsakem amandmaju se glasuje posebej.

 

 

80. člen

 

 

Statut občine in poslovnik o delu občinskega sveta se sprejemata po enakem postopku, kot velja za sprejemanje odloka.

 

 

O predlogih drugih splošnih aktov, če zakon ne določa drugače, odloča občinski svet na eni obravnavi.

 

 

81. člen

 

 

Občinski svet mora do prenehanja mandata svojih članov praviloma zaključiti vse postopke o predlaganih splošnih aktih občine.

 

 

V primeru, da postopki niso zaključeni, občinski svet v novi sestavi na predlog župana odloči, o katerih predlogih za sprejem občinskih splošnih aktov bo postopek nadaljeval, katere začel obravnavati znova ter katerih ne bo obravnaval.

 

 

Občinski svet lahko nadaljuje obravnavo predloga splošnega akta oziroma obravnavo začne znova, če je predlagatelj župan, ki je na volitvah znova pridobil mandat (isti predlagatelj). Če predlagatelj ni več občinski funkcionar, se predlog ne obravnava.

 

 

3. Hitri postopek za sprejem odlokov

 

 

82. člen

 

 

Kadar to zahtevajo izredne potrebe občine ali naravne nesreče, lahko občinski svet sprejme odlok po hitrem postopku. Po hitrem postopku sprejema občinski svet tudi obvezne razlage določb splošnih aktov občine.

 

 

Pri hitrem postopku se združita prva in druga obravnava predloga odloka na isti seji.

 

 

Pri hitrem postopku je mogoče predlagati amandmaje na sami seji vse do konca obravnave predloga odloka.

 

 

Amandma lahko predlaga tudi župan, kadar ni predlagatelj odloka.

 

 

O uporabi hitrega postopka odloči občinski svet na začetku seje pri določanju dnevnega reda. Hitri postopek lahko predlaga vsak predlagatelj odloka.

 

 

Če občinski svet ne sprejme predloga za sprejetje odloka po hitrem postopku, se uporabljajo določbe statuta, ki veljajo za prvo obravnavo predloga odloka.

 

 

Pri hitrem postopku ne veljajo roki, ki so določeni za posamezna opravila v rednem postopku sprejemanja odloka.

 

 

4. Skrajšani postopek za sprejem odlokov

 

 

83. člen

 

 

Občinski svet lahko na obrazložen predlog predlagatelja odloči, da bo na isti seji opravil obe obravnavi odlokov ali drugih aktov, ki se sprejemajo po dvofaznem postopku, če gre za:

 

 

– manj zahtevne spremembe in dopolnitve odlokov,

 

 

– prenehanje veljavnosti posameznih odlokov ali njihovih posameznih določb v skladu z zakonom,

 

 

– uskladitve odlokov z zakoni, državnim proračunom, drugimi predpisi državnega zbora in ministrstev ali odloki občinskega sveta,

 

 

– spremembe in dopolnitve odlokov v zvezi z odločbami ustavnega sodišča ali drugih pristojnih organov.

 

 

V skrajšanem postopku se amandmaji vlagajo samo k členom sprememb in dopolnitev odloka. Amandmaji se lahko vlagajo na sami seji vse do konca obravnave odloka.

 

 

Odločitev iz prvega odstavka tega člena ne more biti sprejeta, če ji nasprotuje najmanj ena tretjina navzočih članov občinskega sveta.

 

 

Po končani prvi obravnavi lahko vsak član občinskega sveta predlaga, da občinski svet spremeni svojo odločitev iz prvega odstavka tega člena in da se druga obravnava opravi po rednem postopku. O tem odloči občinski svet takoj po vložitvi predloga.

 

 

84. člen

 

 

Statut, odloki in drugi predpisi občine morajo biti objavljeni v uradnem glasilu, ki ga določi statut občine in pričnejo veljati petnajsti dan po objavi, če ni v njih drugače določeno.

 

 

V uradnem glasilu se objavljajo tudi drugi akti, za katere tako določi občinski svet.

 

 

5. Postopek za sprejem proračuna

 

 

85. člen

 

 

S proračunom občine se razporedijo vsi prihodki in izdatki za posamezne namene financiranja javne porabe občini.

 

 

Občinski proračun se sprejme za proračunsko leto, ki se začne in konča hkrati s proračunskim letom za državni proračun.

 

 

86. člen

 

 

Predlog proračuna občine za naslednje proračunsko leto mora župan predložiti občinskemu svetu najkasneje do 31. 10 tekočega leta. V letu rednih lokalnih volitev predloži župan občinskemu svetu proračun v treh mesecih po začetku mandata.

 

 

Župan predloži skupaj s predlogom proračuna občine tudi izhodišča za sestavo proračuna.

 

 

Župan pošlje predsednikom delovnih teles in vsem članom občinskega sveta predlog proračuna občine in izhodišča za sestavo proračuna ter sklic seje, na kateri bo občinski svet opravil splošno razpravo o predlogu proračuna občine.

 

 

Na seji občinskega sveta župan predstavi predlog proračuna občine. Predstavitev ni časovno omejena. Ob predstavitvi ni razprave.

 

 

87. člen

 

 

Predsedniki delovnih teles lahko v petih dneh od vložitve predloga proračuna občine skličejo seje delovnih teles, na katerih župan in predstavniki občinske uprave pojasnijo predlog proračuna občine. Občinski svet opravi splošno razpravo o predlogu proračuna občine najkasneje v desetih dneh po preteku roka iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

 

Občinski svet po končani splošni razpravi sklene, da nadaljuje postopek sprejemanja predloga proračuna občine, v skladu s tem statutom in poslovnikom občinskega sveta, ali da predlog proračuna občine ne sprejme in hkrati določi rok, v katerem mora župan pripraviti nov predlog proračuna občine.

 

 

88. člen

 

 

V petih dneh po opravljeni splošni razpravi lahko člani občinskega sveta k predlogu proračuna predložijo županu pisne pripombe in predloge.

 

 

Vsak predlagatelj predloga oziroma pripombe mora upoštevati pravilo o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki.

 

 

89. člen

 

 

Župan se najkasneje v desetih dneh opredeli do vloženih pripomb in predlogov ter pripravi dopolnjen predlog proračuna občine ter skliče sejo sveta občinskega sveta, na kateri se bo razpravljalo in odločalo o sprejetju proračuna.

 

 

90. člen

 

 

Na dopolnjen predlog proračuna lahko člani občinskega sveta vložijo amandmaje v pisni obliki najkasneje tri dni pred sejo občinskega sveta.

 

 

Amandmaji se v roku iz prvega odstavka tega člena dostavijo županu. Amandma mora upoštevati pravilo o ravnovesju med proračunskimi prejemki in izdatki.

 

 

91. člen

 

 

Pred začetkom razprave, v kateri občinski svet razpravlja o posameznih delih predloga proračuna občine, lahko najprej župan ali predstavnik občinske uprave dodatno obrazloži predlog proračuna občine. Občinski svet glasuje najprej o amandmajih, ki jih je vložil župan in šele nato o drugih amandmajih.

 

 

92. člen

 

 

Ko je končano glasovanje po delih, predsedujoči ugotovi, ali je proračun medsebojno usklajen po delih ter glede prihodkov in odhodkov.

 

 

Če je proračun usklajen, občinski svet glasuje o njem v celoti.

 

 

93. člen

 

 

Če župan ugotovi, da proračun ni usklajen, določi rok, v katerem se pripravi predlog za uskladitev, in sicer datum naslednje seje oziroma trajanje odmora, v katerem strokovna služba pripravi predlog uskladitve.

 

 

Ko je predlog uskladitve proračuna dan na dnevni red, ga župan obrazloži.

 

 

Občinski svet glasuje o predlogu uskladitve, in če je predlog sprejet, glasuje občinski svet o proračunu v celoti.

 

 

94. člen

 

 

Če proračun ni sprejet, določi občinski svet rok, v katerem mora župan predložiti nov predlog proračuna. Nov predlog proračuna občine občinski svet obravnava in o njem odloča, po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek za sprejem odloka.

 

 

95. člen

 

 

Župan lahko med letom predlaga rebalans proračuna občine.

 

 

Rebalans proračuna občine sprejema občinski svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za sprejem odloka po skrajšanem postopku. Predlagatelj amandmaja k rebalansu proračuna občine, ki mora biti predložen v pisni obliki in mora biti obrazložen, mora upoštevati pravilo o ravnovesju med proračunskimi prihodki in izdatki.

 

 

6. Postopek za sprejem obvezne razlage

 

 

96. člen

 

 

Vsak, ki ima pravico predlagati odlok lahko poda zahtevo za obvezno razlago določb občinskih splošnih aktov.

 

 

Zahteva mora vsebovati naslov splošnega akta, označitev določbe s številko člena ter razloge za obvezno razlago.

 

 

Zahtevo za obvezno razlago najprej obravnava statutarno-pravna komisija, ki lahko zahteva mnenje drugih delovnih teles občinskega sveta, predlagatelja splošnega akta, župana in občinske uprave. Če komisija ugotovi, da je zahteva utemeljena, pripravi predlog obvezne razlage in ga predloži občinskemu svetu v postopek.

 

 

Občinski svet sprejema obvezno razlago po postopku, ki je s statutom občine določen za sprejem odloka po rednem postopku.

 

 

7. Postopek za sprejem prečiščenega besedila

 

 

97. člen

 

 

Če bi bil kak občinski splošni akt zaradi številnih vsebinskih sprememb in dopolnitev bistveno spremenjen in nepregleden, lahko predlagatelj občinskemu svetu predloži spremembe in dopolnitve splošnega akta v prečiščenem besedilu kot nov splošni akt.

 

 

Tak splošni akt sprejema občinski svet po postopku, ki ga ta poslovnik določa za sprejem odloka.“

 

 

3. člen

 

 

Členi od 92, 93, 94, 95 in 96 se spremenijo v 98., 99., 100., 101. in 102. člen.

 

 

4. člen

 

 

Črtajo se določbe, ki se nanašajo na instituta nezaupnice in interpelacije in sicer členi od 97 do 103. Členi od 104, 105, 106, 107 pa postanejo 103., 104., 105., 106. člen.

 

 

5. člen

 

 

Sedanji 108. člen poslovnika se spremeni v 107, njegovo besedilo pa se spremeni tako, da se za besedo statut črta besedi: “in poslovnik“, pika na koncu stavka se spremeni v vejico, za njo pa se doda besedilo: “poslovnik pa z dvetretjinsko večino navzočih članov“.

 

 

6. člen

 

 

Členi od 109, 110, 111 in 112., postanejo 108., 109., 110. in 111. člen.

 

 

7. člen

 

 

Te spremembe in dopolnitve poslovnika Občinskega sveta občine Kobarid se objavijo v Uradnem listu RS in začnejo veljati petnajsti dan po objavi.

 

 

 

 

 

Št. 01503-1/00

 

 

Kobarid, dne 25. julija 2000.

 

 

Župan

Občine Kobarid

Pavel Gregorčič, inž. l. r.