New Page 2

Na podlagi 2. odstavka 20. člen zakona o delovnih razmerjih (Ur.l. št. 42/02), zakona o zavodih (Ur.l. RS št. 12/91 in 8/96) in 6. odstavka 7. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju 8Ur.l. RS, št. 97/97 – UPB7, 17/08, 58/08 in 80/08),  po predhodnem mnenju sindikata  je direktor dne 1.10.2009  določil

PRAVILNIK O ORGANIZACIJI IN SISTEMIZACIJI  DELOVNIH MEST ZDRAVSTVENEGA DOMA GROSUPLJE

I.          SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom se v Zdravstvenem domu Grosuplje (v nadaljevanju besedila: zavod) določa notranja organizacija dela in sistemizacija delovnih mest v skladu z delitvijo dela med delavci zavoda, ki omogoča optimalno izvajanje javne službe, zdravstvenega  varstva oziroma opravljanja storitev, katerih trajno in nemoteno opravljanje zagotavlja  v javnem interesu Občina Grosuplje.

2. člen

Organizacija dela v zavodu izhaja iz delitve dela in je podrejena zagotavljanju kvalitetnih, strokovno neoporečnih in programiranih ter s predpisi opredeljenih zdravstvenih storitev.

II.        ORGANIZACIJSKA STRUKTURA ZAVODA

3. člen

Temeljni princip oblikovanja organizacijske strukture zavoda sloni na delitvi dela in izhaja iz dejavnosti zavoda.

Dejavnost zavoda se razčleni na  posamezne službe, službe pa na delovna mesta, ki predstavljajo najpreprostejše elemente procesa dela.

4. člen

Dela delovnega mesta so najbolj razčlenjeni elementi delovnega procesa oziroma aktivnosti, pri katerih delavec uporablja svoje telesne in umske sposobnosti, spretnosti in znanja, metode dela in delovna sredstva, ki so opredeljena z opisom delovnega mesta.

Dela delovnega mesta so konkretizirana delovna obveznost delavca, ki zaseda delovno mesto in ki jih je dolžan izvajati.

5. člen

Delovno mesto združuje dela, ki so praviloma sorodna in za katerih opravljanje se lahko delavec izobražuje po rednem programu izobraževanja za poklic, ali pa si poleg rednega izobraževanja potrebno znanje pridobi z delovnimi izkušnjami in dopolnilnim izobraževanjem.

Delovno mesto se opredeli z imenom in predstavlja skupek del, ki jih lahko opravlja delavec pod pogoji, ki jih določa ta sistemizacija in za katero delavec sklene delovno razmerje oziroma pogodbo o zaposlitvi.

Delovna mesta, sistemizirana s tem pravilnikom, so delovna mesta, navedena v Katalogu funkcij, delovnih mest in nazivov, ki so določena z istoimenskim aktom Vlade RS. Seznam vseh delovnih mest je v Prilogi I.

6. člen

Zdravstveni dom  vodi direktor in ima pomočnika direktorja.

Notranje organizacijske enote vodijo vodje služb, ki poleg osnovnega poklica opravljajo tudi naloge vodenje in  imajo ustrezen položajni dodatek v skladu z Uredbo o kriterijih za določitev višine položajnega dodatka za javne uslužbence (Ur.l. RS, št. 57/2008).

Položajni dodatek določa direktor.

Opisi delovnih nalog in pooblastil vodij so v Prilogi III.

7. člen

Delovna enota ali služba je prostorsko določena organizacijska enota z enim ali več delovnimi mesti in z enim ali več delavci.

Oblikovanje delovne enote ali službe narekujejo zlasti potrebe po razdelitvi določenega obsega podobnega dela na delovna mesta in potrebe po združevanju različnih delovnih mest za opravljanje posameznih ali sorodnih delov zdravstvenega in drugega spremljajočega delovnega procesa.

Posebna oblika delovne enote je dislocirana enota (šola).

Ambulanta, dispanzer, specialistična ambulanta, fizioterapija, laboratorij je organizacijska enota, v kateri se izvaja zdravstveno delo, oziroma sev opravljajo storitve.

Opisi posameznih organizacijskih enot so v Prilogi II.

8. člen

V strokovno-zdravstvenem sektorju se za izvajanje zdravstvenega varstva oziroma opravljanje storitev, ki jih opravlja zavod, v skladu z normativi in standardi, sistemizirajo delovna mesta zdravstvenih delavcev po seznamu in z opisom dela, kot je določeno s Prilogo IV. tega pravilnika.

III.       KATALOG IN OPISI DELOVNIH MEST

9. člen

S katalogom delovnih mesta zavoda se določijo vsa delovna mesta v zavodu, ki so potrebna za izvajanje dejavnosti zavoda.

S katalogom delovnih mest zavoda se lahko določijo samo delovna mesta, ki so določena s Katalogom funkcij, delovnih mest in nazivov, ki ga sprejme Vlada RS.

S katalogom delovnih mest se določi zap. številka delovnega mesta, šifra in ime delovnega mesta, ter plačni razred, v katerega je delovno mesto razvrščeno brez napredovanja in z najvišji plačnim razredom, v katerega je lahko razvrščeno delovno mesto z napredovanjem.

Z opisom delovnega mesta se določijo vrsta in stopnja strokovne izobrazbe, znanja in zmožnosti ter drugi pogoji, ki jih mora izpolnjevati kandidat za zasedbo delovnega mesta, delovne razmere, organizacijska enota, v katero sodi delovno mesto, vrsta in obseg odgovornosti delavca, ki zaseda delovno mesto in druge značilnosti delovnega mesta.

Katalog delovnih mest zavoda in opisi delovnih mest so Priloga IV tega pravilnika.

10. člen

Z opisom delovnega mesta se določijo:

1. šifra zavoda kot proračunskega uporabnika

2. naziv zavoda in naziv notranje organizacijske enote

3. plačna skupina in plačna podskupina delovnega mesta

4. šifra delovnega mesta

5. ime delovnega mesta

6. tarifni razred delovnega mesta

7. plačni razred delovnega mesta

8. število napredovalnih razredov na delovnem mestu oz. nazivu

9. zahtevana strokovna izobrazba

10. zahtevane delovne izkušnje

11. zahtevana posebna znanja

12. napori pri delu

13. vplivi okolja

14. zdravstvene zahteve

15. varnost pri delu

16. zahtevano poskusno delo

17. druge značilnosti delovnega mesta.

11. člen

Pod šifro zavoda se vpiše šifro zavoda kot proračunskega uporabnika iz Registra neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov, ki ga objavlja Urad za javna plačila.

Pod naziv zavoda se vpiše uradni naziv zavoda iz predpisa iz 1. odstavka tega člena.

Pod plačno skupino in plačno podskupino delovnega mesta se vpiše plačna skupina označena s črko in plačna podskupina s številko iz zakona, ki ureja sistema plač v javnem sektorju.

Pod šifro delovnega mesta se vpiše šifra delovnega mesta označena s črko plačne skupine (od A do J), številka plačne podskupine  (dvomestno število), številka tarifnega razreda, v katerega je delovno mesto razvrščeno (enomestno število) ter zaporedna številka delovnega mesta iz Kataloga funkcij, delovnih mest in nazivov, ki ga določi Vlada RS.

Pod ime delovnega mesta se vpiše ime delovnega mesta, funkcije ali naziva iz Kataloga funkcij, delovnih mest in nazivov.

Pod tarifni razred se vpiše tarifni razred, v katerega je delovno mesto razvrščeno.

Pod plačni razred delovnega mesta se vpiše plačni razred, v katerega je razvrščeno delovno mesto po predpisih, ki določajo plače v javnem sektorju.

Pod število napredovalnih razredov se vpiše najvišji plačni razred, ki ga je mogoče doseči z napredovanjem na delovnem mestu oziroma v nazivu.

Pod zahtevano strokovno izobrazbo se vpiše vrsta strokovne izobrazbe, ki se zahteva za delovno mesto, pridobljena z verificiranim javno veljavnim vzgojno izobraževalnim programom.

Pod zahtevane delovne izkušnje se vpiše zahtevane ali zaželene delovne izkušnje, če so te potrebne za opravljanje dela na delovnem mestu.

Pod zahtevana posebna znanja se vpiše znanje, ki se pridobi na podlagi vzgojno izobraževanih programov in na podlagi posebnih programov (na tečajih, seminarjih ipd.).

Pod posebnimi pogoji se vpiše posebne pogoje, ki jih predpisuje zakon ali drug predpis za določeno delovno mesto (nekaznovanost, starost, spol ipd.).

Pod zdravstvene zahteve se vpiše splošno ali posebno zdravstveno sposobnost kandidata ali delavca, ki izhaja iz ocene tveganj na delovnih mestih in jih zavod predpiše na zahtevo strokovnjaka medicine dela (sposobnost fizičnega dela, sposobnost dela na višini, sposobnost dela v prisiljeni drži, zdravstvena odpornost proti alergijam, motorične sposobnosti, vid, sluh ipd.).

Pod varnost pri delu se vpišejo zahteve s področja varnosti in zdravja pri delu, predpisane z oceno tveganj na posameznem delovnem mestu (pooblastila in zahteve v zvezi z varnostjo pri delu, usposobljenost za varno delo na delovnem mestu, vrsta zaščitnih sredstev, ki se morajo uporabljati na delovnem mestu ipd.).

Pod druge značilnosti se vpišejo posebnosti delovnega mesta (mandat, ustrezno delovno mesto za določeno stopnjo invalidnosti, posebna pooblastila delavca na delovnem mestu, posebnosti o kraju zaposlitve oz. kraju dela, posebnosti v zvezi z delovnim časom – polni, manj kot polni ipd.).

12. člen

Delavna mesta strokovnih delavcev,  na katerih lahko delajo delavci z doseženo prvo stopnjo izobrazbe (prejšnja visoka oz. univerzitetna izobrazba) v tarifni skupini VII/1 in VII/2, se ne glede na različni šifri po Katalogu funkcij, delovnih mest in nazivov, v Katalogu in opisih delovnih mest  (Priloga I) tega pravilnika, opišejo kot eno delovno mesto, če so razvrščena v isti plačni razred.

Delavcu se ob sklenitvi delovnega razmerja v pogodbo o zaposlitvi vpiše šifra delovnega mesta, za katero se delovno razmerje sklepa, upoštevaje doseženo izobrazbo strokovnega delavca.

IV.       POSEBNI POGOJI ZA ZASEDBO DELOVNIH MEST

1.         Zdravstveni  pregledi

13. člen

Delavec je dolžan pred podpisom pogodbe o zaposlitvi in pred nastopom dela v zavodu opraviti predhodni preventivni zdravstveni pregled na podlagi predpisov o varstvu in zdravju pri delu.

V času trajanja delovnega razmerja je delavec dolžan v določenih obdobjih v skladu z izjavo o varnosti z oceno tveganja opraviti usmerjeni obdobni preventivni zdravstveni pregled, na katerega ga napoti direktor.

V primerih, ki jih določa predpis o preventivnih zdravstvenih pregledih, je delavec po napotitvi direktorja dolžan opraviti tudi druge usmerjene preventivne zdravstvene preglede.

2.         Varstvo pri delu

14. člen

Z opisom delovnih mest se določijo tista delovna mesta, na katerih so zaradi povečane nevarnosti poškodb pri delu potrebna posebna znanja in preizkusi znanj iz varstva pri delu.

Delavec mora opravljati občasne preizkuse teoretične in praktične usposobljenosti  za varno delo, če dela na delovnem mestu, kjer iz ocene tveganja izhaja večja nevarnost za poškodbe in zdravstvene okvare ali na delovnem mestu, kjer so poškodbe pri delu in zdravstvene okvare pogostejše.

Rok za občasne preizkuse iz predhodnega odstavka je dve leti.

V.         PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

15. člen

Delavci, ki so na dan uveljavitve te sistemizacije zaposleni in opravljajo delo na delovnih mestih, za katera ne izpolnjujejo izobrazbenih pogojev (administrativno-tehnični delavci), pa so sklenili za to delovno mesto delovno razmerje za nedoločen delovni čas pred uveljavitvijo novega Zakona o delovnih razmerjih (Ur. l. RS, št. 42/02), lahko delajo na teh delovnih mestih tudi vnaprej.

Delavcem iz 1. odst. tega člena se izdajo ugotovitvene odločbe, da so na dan uveljavitve te sistemizacije bili zaposleni na delovnih mestih, za katere ne izpolnjujejo izobrazbenih pogojev in da lahko delajo na takem delovnem mestu še naprej.

16. člen

Uskladitev tega pravilnika z uskladitvijo poimenovanj in opisom plačnih elementov delovnega mesta  v skladu z Zakonom o sistemu plač v javnem sektorju ter Katalogom funkcij, delovnih mest in nazivov, ne šteje za spremembo delovnega mesta oziroma vrste dela.

Delavcu, čigar delovno mesto se poimenuje in opiše s plačnimi elementi v skladu z določbo 1. odstavka tega člena, se ob prehodu na nov plačni sistem ponudi v podpis aneks p pogodbi o zaposlitvi, s katerim se uredi in uskladi s tem pravilnikom delavčev delovno pravni status.

17. člen

Ta pravilnik s prilogami sprejme direktor, ko predhodno pridobi mnenje sindikata.

18. člen

Ta pravilnik začne veljati z dnem sprejema in podpisa direktorja, uporabljati pa se začne 1. 8. 2008.

Direkor:

Janez Mervič, dr.med.

V Grosuplju, dne1.10.2008

 

mnenje sindikata dne __________

možnost vpogleda v kadrovski službi zavoda

 
Priloga 2 in IV