Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007, 70/2008-ZVO-1B, 108/2009, 80/2010-ZUPUDPP (106/2010 popr.), 43/2011-ZKZ-C, 57/2012 - ZPNačrt-B, 57/2012-ZUPUDPP-A, 109/2012 - ZPNačrt-B, 76/2014 – odl. US, 14/2015 - ZUUJFO) in 32. člena Statuta Občine Šenčur (Uradni vestnik Gorenjske št. 2/11) je župan Občine Šenčur, dne 17.10.2017 sprejel
SKLEP
O ZAČETKU POSTOPKA PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA
»JUGOZAHODNI DEL ENOTE UREJANJA PROSTORA ŠE-28 SSE
V OBČINI ŠENČUR«
1. člen;
Predmet sklepa
S tem sklepom se začne postopek priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta »Del območja ŠE-28 SSe v Občini Šenčur« (v nadaljevanju OPPN) za območje zemljišč s parc.št. 1005/8 - del, 1005/9, 1005/4, 1005/5, 1005/6 in 1005/7, vse k.o. Šenčur (2119). Predvideni OPPN se izdela skladno z določbami Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07).
2. člen;
Vsebina in območje OPPN
Vsebina sklepa:
· ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN;
· območje OPPN;
· način pridobitve strokovnih rešitev;
· roki za pripravo OPPN in njegovih posameznih faz;
· navedba nosilcev urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovanje prostorske ureditve iz njihove pristojnosti;
· obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN.
Območje OPPN se nahaja na zemljišču s parc. št. 1005/8, 1005/9, 1005/4, 1005/5, 1005/6 in 1005/7, vse k.o. Šenčur (2119).
Zemljišče se po umestitvi nahaja v območju naselja Šenčur, na skrajno jugozahodnem delu enote urejanja prostora ŠE-28 SSe.
3. člen;
Ocena stanja, razlogi za pripravo in območje OPPN
Pobudnika predstavljata svojo investicijsko urbanistično namero za izdelavo občinskega podrobnega prostorskega načrta za skrajno jugozahodni del enote urejanja prostora ŠE-28-SSe v občini Šenčur, ki predstavlja zaokroženo območje s parc.št. 1005/8, 1005/9, 1005/4, 1005/5, 1005/6, 1005/7, vse k.o. Šenčur. Pobudnika sta lastnika vseh navedenih parcelnih številk – obravnavanega območja.
Obravnavane parcele predstavljajo nepozidana stavbna zemljišča, razen parc. 1005/8 k.o. Šenčur, na kateri stoji legalno zgrajena stanovanjska hiša in tako predstavlja delno pozidano in delno nepozidano stavbno zemljišče.
Izdelava in potrditev Občinskega podobnega prostorskega načrta sta mogoča na podlagi 49. člena Občinskega prostorskega načrta Občine Šenčur, objavljenem v Uradnem glasilu slovenskih občin, št. 7 (v nadaljevanju dokumenta: OPN), ki opredeljuje območja podrobnih prostorskih načrtov.
4. odstavek 49.člena OPN določa, da se ne glede na določbe 2. odstavka tega člena, OPPN lahko izdela tudi za posamezno enoto urejanja prostora ali manjše območje znotraj posamezne enote urejanja prostora, ki niso določena v karti 3 izvedbenega dela OPN, oziroma gre za preseganje določb podanih v izvedbenem delu OPN, če se takšna potreba izkaže po sprejetju občinskega prostorskega načrta.
Pobudnika nameravata uresničiti podjetniško pobudo in predmetno območje nameniti poslovno turistični dejavnosti. Pobudnika sta pridobila variantne strokovne podlage Urbanistično idejne koncepte ureditve območja, iz katerih je razvidno, da je umestitev novih urbanističnih vsebin ustrezna in da so le-te kompatibilne z obstoječimi urbanističnimi vsebinami. Njuna podjetniška ideja temelji na projektu pod blagovno znamko Krompirjeva dežela, kjer želita posredovati obiskovalcem turistom edinstveno turistično izkušnjo. Gre za inovativen in doživet butični turizem, ki bo povezal območje z drugimi turističnimi območji in produkti v občini Šenčur in širše v okolici.
Pobudnika želita poleg manjšega gostinsko apartmajskega objekta na območju umestiti nekaj mobilnih objektov (bungalovi, nezahtevni objekti). Ena od idej je, da se na robu parcele vzpostavi lokalna turistična info točka.
Za uresničitev podjetniške namere morata pobudnika pristopiti k izdelavi OPPN, saj so na območju po veljavnem OPN površine opredeljene kot stanovanjske s podrobnejšo namensko rabo SSe, individualna prostostoječa gradnja. Podrobnejša namenska raba SSe je skladno s 105.členom OPN (podrobni prostorski izvedbeni pogoji za gradnjo na stanovanjskih območjih), namenjeno bivanju, s spremljajočimi dejavnostmi, ki služijo tem območjem. Spremljajoče dejavnosti skladno s tabelo iz 105.člena so centralne dejavnosti, turizem, poslovne dejavnosti, trgovske dejavnosti na drobno. Glede na klasifikacijo namembnosti je v podrobnejši namenski rabi SSe dovoljena postavitev: 11100 enostanovanjskih stavb, 11210 dvostanovanjskih stavb, 12420 garažnih stavb, 24110 športnih igrišč ter 24122 drugih objektov za šport, rekreacijo in prosti čas.
Pobudnika pa bi rada umestila na območje turistično namembnost, ki posebej v tabeli za podrobnejšo namensko rabo SSe ni navedena, zato je za preseganje teh pogojev potrebna izdelava OPPN-ja, ki bo opredelil tudi pogoje za umestitev turistične oz. gostinske namembnosti pod klasifikacijo dejavnosti 12120 (napr. druge gostinske stavbe za kratkotrajno nastanitev). Namera je skladna z 85. členom (načrtovanje v območjih turizma in rekreacije) prostorskega reda Slovenije, ki v drugem odstavku pove, da je umeščanje turistične in rekreacijske infrastrukture treba zaradi racionalnosti rabe prostora in dostopnosti usmerjati v jedrna območja, ki obsegajo poselitvena območja večjih naselij.
S sprejemom OPPN bosta pobudnika pridobila pravno podlago za izdelavo potrebne projektne dokumentacije, na podlagi katere bosta pridobila ustrezna dovoljenja za postavitev in uporabo novih vsebin.
Pobudo za pripravo OPPN jugozahodnega dela enote urejanja prostora ŠE-28 SSe sta podala lastnika zemljišč.
Glede na zgoraj navedena dejstva je bila s strani Občine Šenčur dne 05.10.2017 ugotovljeno, da so izpolnjeni pogoji za začetek priprave OPPN, pri čemer predlagani OPPN predstavlja del prostorske in funkcionalne celoto, ter hkrati tudi dopušča možnost prilagajanja meje območja OPPN.
4. člen;
Nosilci urejanja prostora, ki podajajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki sodelujejo pri pripravi OPPN
Spodaj navedeni nosilci urejanja prostora podajo svoje smernice na osnutek OPPN ter mnenja k predlogu OPPN.
· Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana,
· Ministrstvo za infrastrukturo, javna agencija za civilno letalstvo RS, Kotnikova 19a, 1000 Ljubljana,
· Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Zgornje Save, Ulica Mirka Vadnova 5, 4000 Kranj,
· Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Vojkova 1 b, 1000 Ljubljana
· Zavod RS za varstvo narave, Tobačna ulica 5, 1000 Ljubljana. :
· Zavod za varstvo kulturne dediščine OE Kranj, Tomšičeva 7, 4000 Kranj
· Občina Šenčur, Kranjska cesta 11, 4208 Šenčur,
· Elektro Gorenjska, podjetje za distribucijo električne energije, d.d., Ulica Mirka Vadnova 3/a, 4000 Kranj,
· Telekom Slovenije, d.d., Stegne 19, 1000 Ljubljana,
· Komunala Kranj d.o.o., PE Vodovod, Ulica Mirka Vadnova 1, 4000 Kranj,
· Komunala Kranj d.o.o., PE ravnanje z odpadki, Ulica Mirka Vadnova 1, 4000 Kranj,
· Komunala Kranj, PE Kanalizacija in čistilne naprave, Ulica Mirka Vadnova 1, 4000 Kranj,
· Domplan, Bleiweisova cesta 14, 4000 Kranj,
Med nosilce urejanja prostora se lahko uvrstijo tudi drugi državni organi oziroma organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil, za katere se v postopku priprave OPPN izkaže, da so njihove smernice in mnenja potrebni oziroma, da rešitve posegajo v njihovo delovno področje.
5. člen;
Način pridobitve strokovne rešitve
Podlaga za pripravo OPPN je rešitev skrajno JZ dela enote urejanja prostora ŠE- 28 SSe ob Mlakarjevi ulici, določenega z OPN Občine Šenčur, pripravljena v dogovoru z Občino Šenčur, na podlagi pobude za izdelavo OPPN-ja, investicijskih namer investitorja ter strokovnih podlag.
6. člen;
Roki za pripravo OPPN
Postopek priprave OPPN bo potekal skladno z določbami in roki, ki jih predpisuje Zakon o prostorskem načrtovanju. Predvideni okvirni roki priprave OPPN so naslednji:
Priprava osnutka OPPN
30 dni
Pridobitev smernic in sklepa MOP (CPVO)
Dopolnitev osnutka OPPN
Javna razgrnitev in javna obravnava OPPN
40 dni
Priprava stališč in predloga OPPN
20 dni
Pridobitev mnenj k OPPN
Predložitev OPPN občinskemu svetu v sprejem
Predvideni roki se zaradi nepredvidljivih zahtev in pogojev pristojnih nosilcev urejanja prostora lahko tudi spremenijo.
Priprava dopolnjenega osnutka OPPN je predvidena mesec dni po pridobitvi smernic nosilcev urejanja prostora. Sprejem predloga OPPN je predviden 9 mesecev po začetku priprave OPPN. Upoštevani so minimalni okvirni roki.
7. člen;
Obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN
Sredstva v zvezi s financiranjem postopka priprave OPPN zagotovi lastnik zemljišč oziroma pobudnik pričetka in izdelave OPPN.
8. člen;
Objava in uveljavitev
Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletnih straneh Občine Šenčur ter stopi v veljavo naslednji dan po objavi.
Številka: 350-17/2017-3
Datum: 17. 10. 2017
Občina Šenčur
Ciril Kozjek, župan