Na podlagi 49.a člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 - uradno prečiščeno besedilo, 27/08 - odl. US, 76/08, 79/09, 51/10, 84/10 - odl. US, 40/12 - ZUJF, 14/15 - ZUUJFO, 76/16 - odl. US, 11/18 - ZSPDSLS-1, 30/18) in 15. člena Statuta Občine Ruše (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 28/2018) je Občinski svet Občine Ruše na svoji 6. redni seji, dne 7. 10. 2019, sprejel
ODLOK
O USTANOVITVI SKUPNE OBČINSKE UPRAVE MARIBOR
I. Splošne določbe
1. člen
(1) S tem odlokom se ustanovi organ skupne občinske uprave (v nadaljevanju: skupna uprava), določi njegovo ime in sedež, naloge, notranja organizacija, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo.
(2) S tem odlokom so določene pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do skupne uprave in v medsebojnih razmerjih.
(3) V tem odloku uporabljeni izrazi, ki se nanašajo na osebe in so zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za ženski in moški spol.
2. člen
Mestna občina Maribor, Občina Benedikt, Občina Cerkvenjak, Občina Duplek, Občina Hoče-Slivnica, Občina Kungota, Občina Lenart, Občina Lovrenc na Pohorju, Občina Miklavž na Dravskem polju, Občina Pesnica, Občina Rače-Fram, Občina Ruše, Občina Selnica ob Dravi, Občina Starše, Občina Sveta Ana, Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah ter Občina Šentilj (v nadaljevanju: občine ustanoviteljice) ustanovijo skupno občinsko upravo z imenom »Skupna občinska uprava Maribor«, za skupno opravljanje sledečih nalog:
· občinskega inšpekcijskega nadzorstva;
· občinskega redarstva;
· pravne službe;
· občinskega odvetništva;
· notranje revizije;
· proračunskega računovodstva;
· varstva okolja;
· urejanja prostora;
· civilne zaščite;
· požarnega varstva in
· urejanja prometa.
3. člen
(1) Skupna uprava bo pričela z delom, dne 01.01.2020.
(2) Posamezne naloge iz 2. člena tega odloka se lahko opravljajo v obliki notranjih organizacijskih enot (NOE) skupne uprave, kot jih opredeljuje 6. člen tega odloka.
(3) Sedež skupne uprave je v Mestni občini Maribor na naslovu Ulica heroja Staneta 1, 2000 Maribor.
(4) NOE imajo sedež v Mestni občini Maribor na naslovu Ulica heroja Staneta 1, 2000 Maribor ali v posamezni občini ustanoviteljici, in sicer na lokacijah, ki jih določijo župani občin ustanoviteljic, ki so pristopile k opravljanju posameznih nalog. O sedežu in uradnih urah posamezne NOE sedežna občina izda javno obvestilo na svoji spletni strani, lahko pa tudi preko sredstev javnega obveščanja.
(5) Skupna uprava uporablja žig okrogle oblike. Ob zunanjem robu žiga je napis: Skupna občinska uprava Maribor, v notranjem krogu naslov Ulica heroja Staneta 1, v sredini pa napis Maribor.
(6) Posamezna NOE ima svoj žig okrogle oblike. Ob zunanjem robu žiga je napis: Skupna občinska uprava Maribor, naziv posamezne NOE, v notranjem krogu naslov NOE, v sredini pa napis Maribor.
(7) Skupna uprava lahko uporablja tudi kratico SOU Maribor.
4. člen
(1) Ustanoviteljske pravice občin izvršujejo župani občin ustanoviteljic, razen sprejema sprememb in dopolnitev tega odloka ter zagotavljanja proračunskih sredstev za delovanje skupne uprave v svojih proračunih, za kar so pristojni mestni svet in občinski sveti.
(2) Župani dajejo predhodno soglasje k imenovanju in razrešitvi vodje skupne uprave, ki ga imenuje in razreši župan sedežne občine. Šteje se, da je zadostno soglasje k imenovanju in razrešitvi vodje skupne uprave podano, ko k slednjemu poda soglasje 2/3 županov občin ustanoviteljic.
(3) Župani sprejmejo letni program dela, finančni načrt in kadrovski načrt skupne uprave, nadzorujejo delo ter dajejo skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja skupne uprave.
(4) Dokumente in pristojnosti iz prejšnjega odstavka tega člena sprejmejo in izvršujejo župani občin ustanoviteljic, ki so pristopile k opravljanju posameznih nalog.
II. Naloge in organizacija dela
5. člen
(1) Skupna uprava opravlja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge občinskih uprav občin ustanoviteljic ter naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb iz pristojnosti občin ustanoviteljic, ki jih občine ustanoviteljice s svojimi akti prenesejo na skupno upravo.
(2) Svoje naloge opravlja skupna uprava v skladu z zakoni, podzakonskimi predpisi in predpisi občin ustanoviteljic.
(3) Vrsta in obseg delovanja ter višina potrebnih sredstev za posamezno nalogo je za občine ustanoviteljice, ki so pristopile k izvajanju posamezne naloge, določena z letnim programom dela in s finančnim načrtom ter s kadrovskim načrtom ter z delitvijo stroškov po posameznih občinah ustanoviteljicah.
6. člen
Skupna uprava je lahko sestavljena iz naslednjih NOE:
· Medobčinska inšpekcija,
· Medobčinsko redarstvo,
· Skupna pravna služba,
· Medobčinsko odvetništvo,
· Skupna notranja revizijska služba,
· Skupno proračunsko računovodstvo,
· Skupna služba varstva okolja,
· Skupna služba urejanja prostora,
· Skupna služba civilne zaščite,
· Skupna služba požarnega varstva,
· Skupna služba urejanja prometa.
7. člen
Medobčinska inšpekcija
(1) Medobčinska inšpekcija je nadzorni in prekrškovni organ občin ustanoviteljic, ki so vključene v skupno upravo na področju izvajanja nalog občinske inšpekcije.
(2) Inšpekcijski nadzor izvajajo občinski inšpektorji kot uradne osebe s posebnimi pooblastili in odgovornostmi.
(3) Inšpektorji izvajajo nadzor in vodijo prekrškovne postopke in odločajo o prekrških iz občinske pristojnosti, določene z državnimi in občinskimi predpisi posamezne občine ustanoviteljice.
(4) Plačane globe za prekrške, ki jih izreče občinski inšpektor, so prihodek proračuna občine, na območju katere je bil prekršek storjen oziroma katere predpis je bil kršen.
(5) Medobčinsko inšpekcijo vodi vodja medobčinske inšpekcije.
(6) Vrsta in obseg nalog, ki jih medobčinska inšpekcija izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
8. člen
Medobčinsko redarstvo
(1) Medobčinsko redarstvo je prekrškovni organ za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju občinskega redarstva.
(2) Delovno področje in naloge medobčinskega redarstva določajo zakoni ali na podlagi zakonov izdani občinski predpisi.
(3) Medobčinsko redarstvo vodi vodja medobčinskega redarstva.
(4) Vodja medobčinskega redarstva in občinski redarji so pooblaščene uradne osebe.
(5) Pri opravljanju nalog občinski redarji izrekajo opozorila in globe ter izvajajo pooblastila in ukrepe, ki so preneseni nanje z zakoni in občinskimi predpisi.
(6) Plačane globe za prekrške, ki jih izrečejo občinski redarji, so prihodek proračuna občine, na območju katere je bil prekršek storjen oziroma katere predpis je bil kršen.
(7) Vrsta in obseg nalog, ki jih medobčinsko redarstvo izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
9. člen
Skupna pravna služba
(1) Skupna pravna služba opravlja naloge pravne službe za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju pravne službe.
(2) Naloge pravne službe so:
· priprava in pomoč pri pripravi osnutkov predpisov in drugih najzahtevnejših gradiv,
· zbiranje, urejanje in priprava podatkov za oblikovanje zahtevnejših gradiv,
· vodenje in odločanje v zahtevnih upravnih postopkih ter vodenje najzahtevnejših upravnih postopkov,
· samostojna priprava zahtevnih analiz, razvojnih projektov, informacij, poročil in drugih zahtevnih gradiv,
· priprava gradiva in sodelovanje na sejah mestnega sveta in občinskih svetov, odborov in komisij,
· vlaganje e-zemljiškoknjižnih predlogov,
· priprava in pregled različnih vrst pogodb,
· varstvo osebnih podatkov,
· opravljanje nalog z delovnih področij, ki so v pristojnosti lokalne samouprave,
· druge naloge s pravnega področja v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Skupno pravno službo vodi vodja skupne pravne službe.
(4) Vrsta in obseg nalog, ki jih pravna služba izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
10. člen
Medobčinsko odvetništvo
(1) Medobčinsko odvetništvo pred sodišči ter drugimi državnimi organi zastopa občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo za opravljanje nalog medobčinskega odvetništva. Po pooblastilu lahko medobčinsko odvetništvo zastopa tudi druge pravne osebe, ki jih je ustanovila občina ustanoviteljica.
(2) Medobčinsko odvetništvo opravlja strokovne naloge na področju varstva premoženjskih in drugih pravic in interesov občin prek pravnega zastopanja pred sodišči in upravnimi organi v Republiki Sloveniji ter opravlja naloge pravnega svetovanja in druge naloge v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Naloge medobčinskega odvetništva so:
· vodenje vseh postopkov občine, ki tečejo pred sodnimi organi (priprava tožb, odgovorov na tožbo, pritožb, zahtev za varstvo zakonitosti, vlog, vlaganje predlogov za izvršbo, prijava terjatev v stečajni postopek, postopek prisilne poravnave, likvidacije, zapuščinski postopek itd.),
· zastopanje občine pred sodnimi organi na vseh stopnjah in v mediacijskih postopkih,
· izvajanje pravnomočno končanih sodnih in upravnih postopkov,
· zastopanje občine pred upravnimi organi,
· sodelovanje pri sporazumnem reševanju nesoglasij ter reševanju sporov vezanih na pogodbena določila,
· sodelovanje v postopkih doseganja sporazumov s strankami o odškodninah in nadomestilih,
· vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov oziroma izvajanje nalog, ki jih za občine oziroma občinske odvetnike določa zakon, ki ureja zemljiško knjigo,
· pravno svetovanje znotraj skupne uprave in po potrebi drugim organom občin ustanoviteljic,
· druge naloge s področja občinskega odvetništva v skladu z veljavnimi predpisi.
(4) Medobčinsko odvetništvo vodi vodja medobčinskega odvetništva. Za vodjo medobčinskega odvetništva je lahko imenovan, kdor izpolnjuje pogoje za občinskega odvetnika.
(5) Glede položaja in statusa medobčinskega odvetništva v sodnih, upravnih in drugih postopkih se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja državno odvetništvo.
(6) Občinski odvetnik se v sodnih, upravnih in drugih postopkih identificira z županovim pisnim pooblastilom za posamezen primer, v katerem je določen tudi obseg pooblastila.
(7) Vrsta in obseg nalog, ki jih medobčinsko odvetništvo izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
11. člen
Skupna notranja revizijska služba
(1) Skupna notranja revizijska služba opravlja naloge notranjega revidiranja za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju notranjega revidiranja.
(2) Skupna notranja revizijska služba deluje samostojno in neodvisno, kot NOE, ki je neposredno podrejena županom občin, ki so pristopile k skupni notranji revizijski službi in katerim tudi neposredno poroča.
(3) Skupno notranjo revizijsko službo vodi vodja, ki v okviru svojih pooblastil odgovarja za zakonitost in strokovnost dela skupne notranje revizijske službe. Za izvrševanje nalog, ki spadajo v pristojnost posamezne občine, odgovarja županu te občine, za delo skupne notranje revizijske službe v celoti pa skupaj vsem županom občin, vključenih v skupno notranjo revizijsko službo.
(4) Naloge skupne notranje revizijske službe so:
· priprava dolgoročnega in letnega načrta dela,
· izvajanje rednih in izrednih revizij,
· svetovanje,
· izdelava letnih poročil o delovanju službe,
· sodelovanje z zunanjimi revizorji ter
· druge naloge v zvezi z notranjim revidiranjem v skladu z veljavnimi predpisi.
(5) Župani občin, ki so pristopile k skupni notranji revizijski službi, izdajo pravilnik o delovanju skupne notranje revizijske službe.
(6) Vrsta in obseg nalog, ki jih skupna notranja revizijska služba izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka in v skladu z dolgoročnim in letnim načrtom dela skupne notranje revizijske službe.
12. člen
Skupno proračunsko računovodstvo
(1) Skupno proračunsko računovodstvo izvaja naloge proračunskega računovodstva neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikov za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju proračunskega računovodstva.
(2) Naloge proračunskega računovodstva so:
· sodelovanje in potrebno svetovanje pri pripravi predloga proračuna in realizaciji proračuna ter opravljanje najzahtevnejših del in nalog s finančnega področja proračunskega uporabnika,
· izvajanje nalog v zvezi s pripravo proračuna in spremljanje porabe proračunskih sredstev ter pripravo poročil za župana in mestni/občinski svet,
· pripravljanje pisnih pojasnil povezanih z delovanjem proračunskega uporabnika upoštevaje vse ustrezne predpise,
· pripravljanje predlogov potrebnih prerazporeditev med proračunskimi postavkami in znotraj njih ter pisno utemeljevanje,
· priprave polletnih in letnih poročil ter priprava podatkov za zaključni račun proračuna ter premoženjske bilance občine,
· samostojno celovito vodenje poslovnih knjig in drugih analitičnih evidenc,
· samostojno izvajanje nalog v zvezi s pripravo in obračunom plač in drugih stroškov dela ter usklajevanje podatkov s kadrovskimi podatki,
· usklajevanje analitične in sintetične evidence,
· pripravljanje in sodelovanje pri izdelavi vseh navodil, povezanih s finančnim poslovanjem proračunskega uporabnika (za računovodstvo, finance in izvedbo inventur),
· sodelovanje z nadzornimi institucijami,
· preverjanje skladnosti dokumentov (računov, pogodb, naročilnic, sklepov, odločb, odredb, potnih nalogov) z zakonskimi določili, ki urejajo to področje,
· sodelovanje pri pripravi analiz, statističnih pregledov, informacij in drugih pregledov za odločanje,
· izdelovanje likvidnostnih načrtov in spremljanje realizacije/odstopanj realiziranega od načrtovanega in analiz ter predlogov, kadar so le ti potrebni ter pripravo vseh gradiv, pojasnil in utemeljitev za potrebe računskega sodišča in notranje revizije,
· shranjevanje plačilnih instrumentov in vrednostnih papirjev,
· izvajanje plačilnega prometa,
· mesečna poročila skladno s področno zakonodajo,
· izstavljanje računov ter zahtevkov,
· obračun in vodenje evidenc DDV,
· obračun davkov in prispevkov,
· obračuni sejnin, pogodbena dela, avtorski honorarjev ter prijava podatkov o obračunani in plačani dohodnini,
· druge naloge s področja proračunskega računovodstva v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Skupno proračunsko računovodstvo vodi vodja skupnega proračunskega računovodstva.
(4) Vrsta in obseg nalog, ki jih proračunsko računovodstvo izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
13. člen
Skupna služba varstva okolja
(1) Skupna služba varstva okolja opravlja strokovne, upravne in pospeševalne naloge ter naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju varstva okolja.
(2) Naloge varstva okolja so:
· upravne in strokovne naloge v zvezi z zagotavljanjem varstva okolja,
· zagotavljanje izvajanja podrobnejšega ali posebnega monitoringa stanja okolja ter vodenje informacijskega sistema varstva okolja,
· pripravljanje ukrepov, smernic in priporočil s področja varstva okolja,
· zagotavljanje strokovne pomoči pravnim in fizičnim osebam pri urejanju vprašanj s področja varstva okolja,
· izvajanje drugih strokovno tehničnih in upravnih nalog s področja varstva okolja.
(3) Skupno službo varstva okolja vodi vodja skupne službe varstva okolja.
(4) Vrsta in obseg, ki jih skupna služba varstva okolja izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
(5) Stroške izdelave vse potrebne dokumentacije in ostale stroške projektov nosijo občine naročnice.
14. člen
Skupna služba urejanja prostora
(1) Skupna služba urejanja prostora izvaja naloge urejanja prostora za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju urejanja prostora.
(2) Naloge urejanja prostora so:
· vodenje postopkov priprave občinskih prostorskih aktov ter njihovih sprememb in dopolnitev,
· sodelovanje pri pripravi regionalnih prostorskih planov,
· sodelovanje pri pripravi prostorskih aktov države,
· priprava manj zahtevnih strokovnih podlag za prostorske akte,
· podaja mnenja glede skladnosti dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja z občinskimi prostorskimi akti,
· vodenje postopkov lokacijske preveritve,
· izvajanje nalog občinskega urbanista,
· izvajanje nalog, povezanih z delovanjem prostorskega informacijskega sistema,
· priprava začasnih ukrepov za zavarovanje prostorskega razvoja,
· priprava in izvajanje ukrepov zemljiške politike na lokalni ravni,
· sodelovanje v postopkih legalizacije objektov,
· priprava poročila o prostorskem razvoju na območju občin,
· priprava aktov o predkupni pravici,
· priprava aktov o urejanju podobe naselij in krajine,
· priprava aktov o taksi za neizkoriščena stavbna zemljišča,
· strokovna pomoč pravnim in fizičnim osebam pri urejanju prostora,
· izdajanje informacij iz uradnih evidenc,
· naloge v zvezi z javnim naročanjem na področju urejanja prostora,
· druge naloge s področja urejanja prostora v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Skupno službo urejanja prostora vodi vodja skupne službe urejanja prostora.
(4) Vrsta in obseg nalog, ki se v okviru urejanja prostora izvajajo za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
(5) Stroške priprave občinskih prostorskih aktov, prostorskih izvedbenih aktov, zahtevnih strokovnih podlag, programov opremljanja stavbnih zemljišč, urbanističnih delavnic in podobnega nosijo občine naročnice.
15. člen
Skupna služba civilne zaščite
(1) Skupna služba civilne zaščite izvaja naloge civilne zaščite za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju civilne zaščite.
(2) Naloge civilne zaščite so:
· urejanje sistema zaščite, reševanja in pomoči v občini v skladu z zakonodajo,
· zagotavljanje elektronskih komunikacij za potrebe zaščite, reševanja in pomoči v skladu z enotnim informacijsko komunikacijskim sistemom,
· načrtovanje in izvajanje zaščitnih ukrepov,
· izdelava ocen ogroženosti ter načrtov zaščite in reševanja,
· organiziranje, razvijanje ter vodenje osebne in vzajemne zaščite,
· organiziranje zaščite, reševanja in pomoči na območju občine,
· določanje in organiziranje enot in služb Civilne zaščite ter drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč v občini,
· določanje in izvajanje programov usposabljanja občinskega pomena,
· usklajevanje načrtov in drugih priprav za zaščito, reševanje in pomoč s sosednjimi občinami in državo,
· določanje organizacij, ki so posebnega pomena za zaščito, reševanje in pomoč v občini,
· mednarodno sodelovanje na področju zaščite, reševanja in pomoči v skladu z zakonodajo,
· druge naloge s področja civilne zaščite v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Skupno službo civilne zaščite vodi vodja skupne službe civilne zaščite.
(4) Vrsta in obseg, ki jih civilna zaščita izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
(5) Stroške priprave potrebne dokumentacije in ostale stroške projektov nosijo občine naročnice.
16. člen
Skupna služba požarnega varstva
(1) Skupna služba požarnega varstva izvaja naloge požarnega varstva za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju požarnega varstva.
(2) Naloge požarnega varstva so sprejemanje predpisov, raziskovanje, izobraževanje in usposabljanje, načrtovanje in izvajanje ukrepov varstva pred požarom, nadziranje in druge naloge s področja požarnega varstva v skladu z veljavnimi predpisi.
(3) Skupno službo požarnega varstva vodi vodja skupne službe požarnega varstva.
(4) Vrsta in obseg nalog, ki jih požarno varstvo izvaja za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
17. člen
Skupna služba urejanja prometa
(1) Skupna služba urejanja prometa izvaja naloge urejanja prometa za občine ustanoviteljice, ki so vključene v skupno upravo na področju urejanja prometa.
(2) Naloge urejanja prometa določajo zakoni, podzakonski predpisi ter na njihovi podlagi izdani občinski predpisi s področja javnih cest, cestnih priključkih na javne ceste ter prometne signalizacije in prometne opreme na cestah.
(3) Naloge urejanja prometa so:
· določitev uporabe ceste ali dela ceste za določene vrste vozil oziroma uporabnikov (cesta, rezervirana za motorna vozila, kolesarska pot ali steza, steza za pešce, steza za pešce in kolesarje, steza za jezdece) in mej naselij,
· določitev prednostnih smeri in sistem ter način vodenja prometa,
· določitev omejitev uporabe ceste ali njenega dela glede na vrsto prometa,
· določitev omejitev hitrosti vozil,
· ureditev kolesarskega prometa in določitev lokalnih kolesarskih povezav,
· ureditev parkiranja in ustavljanja vozil,
· določitev območij umirjenega prometa, območij omejene hitrosti in območij za pešce in prehodov za pešce,
· določitev ukrepov za umirjanje prometa za varnost otrok, pešcev in kolesarjev, zlasti v bližini vzgojno varstvenih, izobraževalnih in zdravstvenih ustanov, igrišč, stanovanjskih naselij in drugih območij, kjer se ti udeleženci cestnega prometa pojavljajo v večjem številu,
· določitev drugih prepovedi, obveznosti ali omejitev udeležencem prometa,
· načrtovanje cestnih priključkov na občinske ceste,
· načrtovanje prometne signalizacije in prometne opreme na občinskih cestah,
· načrtovanje ukrepov umirjanja prometa,
· druge naloge s področja urejanja prometa v skladu z veljavnimi predpisi.
(4) Skupno službo urejanja prometa vodi vodja skupne službe urejanja prometa.
(5) Vrsta in obseg nalog, ki se v okviru urejanja prometa izvajajo za posamezno občino ustanoviteljico, se določi z akti iz tretjega odstavka 5. člena tega odloka.
(6) Stroške priprave potrebne dokumentacije in ostale stroške projektov nosijo občine naročnice.
III. Način dela, pooblastila in odgovornosti
18. člen
(1) Pri odločanju v upravnih zadevah iz občinske pristojnosti nastopa skupna uprava kot organ tiste občine ustanoviteljice, v katere krajevno pristojnost zadeva spada.
(2) Upravni akti, ki jih izdajajo pooblaščene osebe skupne uprave, imajo v glavi naziv skupne uprave, izdajajo pa se v imenu krajevno pristojne občine ustanoviteljice.
(3) Upravni akti, ki jih izdajajo pooblaščene osebe NOE imajo v glavi naziv skupne uprave in NOE ter sedež NOE.
(3) Skupna uprava mora pri izvrševanju svojih nalog ravnati po usmeritvah župana in nalogih direktorja mestne uprave oziroma občinske uprave občine ustanoviteljice, v katere krajevno pristojnost zadeva spada oziroma za katero izvršuje nalogo, glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja skupne uprave pa po skupnih usmeritvah vseh županov občin ustanoviteljic.
(4) Skupna uprava je s strani občin ustanoviteljic pooblaščena za podajo vlog in zastopanje pred upravnimi in drugimi organi ter subjekti za tiste naloge, ki jih je posamezna občina ustanoviteljica prenesla na skupno upravo.
19. člen
Občina, v kateri ima skupna uprava sedež, ima za javne uslužbence skupne uprave status delodajalca.
20. člen
(1) Skupno upravo vodi vodja, ki ga imenuje in razreši župan sedežne občine po predhodnem soglasju županov občin ustanoviteljic v skladu s tem odlokom in s predpisi, ki urejajo sistem javnih uslužbencev.
(2) Vodja skupne uprave ima status uradnika na položaju.
(3) Vodja skupne uprave mora imeti naslednjo zahtevano stopnjo izobrazbe in smeri: visokošolsko univerzitetno izobraževanje (prejšnje) / visokošolska univerzitetna izobrazba (prejšnja) ali specialistično izobraževanje po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnje) / specializacija po visokošolski strokovni izobrazbi (prejšnja) ali magistrsko izobraževanje (druga bolonjska stopnja) / magistrska izobrazba (druga bolonjska stopnja) in najmanj sedem let delovnih izkušenj.
21. člen
(1) Vodja skupne uprave zastopa skupno upravo, organizira opravljanje nalog, odloča v upravnih zadevah iz pristojnosti uprave ter izvaja vse druge naloge, ki so potrebne za zagotovitev pravočasnega, strokovnega in učinkovitega dela skupne uprave.
(2) Vodja skupne uprave odgovarja v skladu s tem odlokom za izvrševanje nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine ustanoviteljice, županu in direktorju mestne uprave oziroma občinske uprave te občine, za delo skupne uprave v celoti pa skupaj vsem županom občin ustanoviteljic.
22. člen
Župan sedežne občine po predhodnem soglasju županov občin ustanoviteljic izda akt o sistemizaciji delovnih mest v skupni upravi.
IV. Sredstva za delo
23. člen
(1) Skupna uprava opravlja svoje delo v prostorih sedežne občine oziroma dislocirano na območjih in sedežih drugih občin ustanoviteljic, če tako zahteva narava dela oziroma, če so se župani občin ustanoviteljic tako dogovorili skladno s četrtim odstavkom 3. člena tega odloka.
(2) Za nemoteno delo skupne uprave zagotavlja storitve na področju sprejemne pisarne, kadrovskih in finančnih zadev ter informacijskega sistema občinska uprava sedežne občine oziroma občinska uprava posamezne občine ustanoviteljice znotraj NOE.
(3) Občine ustanoviteljice zagotavljajo sredstva za nabavo opreme, obratovalne stroške in stroške vzdrževanja na način, določen v 24. členu tega odloka v višini, določeni z letnim programom dela, finančnim načrtom in kadrovskim načrtom. Lahko pa se občine v bodoče skupaj odločijo za pokrivanje še kakšnih drugih skupnih stroškov, ki bodo nastali pri delovanju skupne uprave in te stroške prav tako sofinancirajo na način, določen v 24. členu tega odloka.
24. člen
(1) Sredstva za delovanje skupne uprave zagotavljajo občine ustanoviteljice praviloma v razmerju števila prebivalcev posamezne občine do števila vseh prebivalcev občin ustanoviteljic. Kadar vsebina dela to narekuje se lahko stroški delijo tudi drugače, in sicer glede na dejanski obseg dela, ki se izvaja za posamezno občino ali glede na vrednost programov, ki se izvajajo na območju posamezne občine ali po kombinaciji teh načinov.
(2) Sredstva za delovanje in druge materialne pogoje se izračunajo vezano na naloge, posamezno delovno mesto in zaposlenega ter se delijo samo med tiste občine, za katere zaposleni na delovnem mestu naloge opravljajo.
(3) Način delitve potrebnih sredstev občine ustanoviteljice za vsako proračunsko leto posebej določijo v letnem programu dela, ki vsebuje delitev stroškov po posameznih nalogah in posameznih občinah, v finančnem načrtu in kadrovskem načrtu.
(4) Letni program dela, finančni načrt, kadrovski načrt za posamezno proračunsko leto sprejmejo župani občin ustanoviteljic na predlog vodje skupne uprave.
25. člen
(1) Skupna uprava je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež.
(2) Finančni načrt skupne uprave, ki ga na predlog vodje skupne uprave sprejmejo župani občin ustanoviteljic, je vključen v posebnem delu proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima skupna uprava sedež.
(3) Finančno poslovanje skupne uprave se vodi kot podračun sistema enotnega zakladniškega računa občine ustanoviteljice, v kateri ima skupna uprava sedež, odprtega pri Banki Slovenije.
(4) Občine ustanoviteljice zagotavljajo svoj del sredstev za skupno upravo v svojih proračunih. Finančni načrt skupne uprave je del proračuna sedežne občine.
(5) Tekočo dvanajstino sredstev za delovanje skupne uprave, izračunano skladno s 24. členom tega odloka, morajo občine ustanoviteljice nakazati sedežni občini do 25. dne v mesecu za tekoči mesec.
(6) Odredbodajalec za sredstva finančnega načrta skupne uprave je njen vodja, ki je tudi skrbnik prihodkov.
(7) Vodja skupne uprave letno poroča občinam ustanoviteljicam o realizaciji programa dela in finančnega načrta.
(8) Vodja skupne uprave pripravi predlog programa dela, finančni načrt in kadrovski načrt in jih posreduje županom občin ustanoviteljic, ki so pristopile k opravljanju posamezne naloge, najpozneje do 30. novembra tekočega leta za naslednje leto.
V. Medsebojne pravice in obveznosti občin ustanoviteljic
26. člen
(1) Vsaka sprememba ustanoviteljstva se izvede s spremembo ustanovitvenega akta.
(2) Predlog ustanovitvenega akta z vključenimi spremembami pripravi vodja skupne uprave.
27. člen
Pristop občine k skupni upravi
(1) Nova občina lahko pristopi k skupni upravi, če sklep o tem sprejme na pristojnem organu občine in se s pristopom strinjajo vse občine ustanoviteljice. Šteje se, da se občine ustanoviteljice strinjajo s pristopom nove občine, ko o tem na mestnem svetu oziroma na občinskih svetih sprejmejo sklep o pristopu nove občine.
(2) Vodja skupne uprave opravi preračun potrebnih sredstev za delo skupne uprave v skladu s 24. členom tega odloka.
28. člen
Izstop občine iz skupne uprave
1) V kolikor občina izrazi interes za izstop iz skupne uprave, mora pisno najaviti izstop vodji skupne uprave in županom občin ustanoviteljic najmanj 6 mesecev pred iztekom proračunskega leta.
(3) Občina, ki izstopa iz organa, je dolžna zagotavljati sredstva za delovanje skupne uprave v ustreznem deležu za vse obveznosti, ki nastanejo do izteka proračunskega leta, v katerem je podala izjavo o izstopu skladno s prvim odstavkom tega člena, in v enakem deležu pokriti stroške morebitnih presežnih delavcev.
(4) Če ena občina izstopi in če se druge občine strinjajo, da ostane število javnih uslužbencev nespremenjeno, občina, ki izstopi, po poteku proračunskega leta, v katerem je podala pisni izstop, nima obveznosti niti pravic do javnih uslužbencev.
(5) Če ena občina izstopi in se druge občine strinjajo, da ostane število javnih uslužbencev nespremenjeno, se lahko druge občine dogovorijo tudi, da se javni uslužbenci prevzamejo takoj in ne šele po poteku proračunskega leta. V primeru takšnega dogovora je občina, ki izstopa skladno s prvim odstavkom tega člena, dolžna poravnati vse obveznosti do tistega roka, ki ga občine določijo v dogovoru iz tega odstavka.
(6) V primeru, da je število javnih uslužbencev presežno za preostale občine, se ravna v skladu z delovno zakonodajo, in sicer posamezna občina zagotovi pravice za vsakega javnega uslužbenca v deležu, ki velja glede na vključenost posamezne občine v trenutku, ko javni uslužbenec postane presežni delavec.
(7) Občina lahko izstopi kot ustanoviteljica, ko poravna vse obveznosti, ki so nastale do izteka proračunskega leta, v katerem je podala izjavo o izstopu skladno s prvim odstavkom tega člena oziroma ko poravna vse obveznosti, ki so nastale do roka, ki ga občine določijo v dogovoru iz petega odstavka tega člena, in ko pokrije stroške morebitnih presežnih delavcev.
29. člen
Pristop občine k opravljanju posamezne naloge
(1) Občina ustanoviteljica lahko do konca septembra tekočega leta za naslednje leto izrazi interes za prenos katere izmed nalog v skladu s tem odlokom na skupno upravo. Svoj interes pisno napove vodji skupne uprave, ta pa nato s pristopom seznani ostale občine ustanoviteljice, za katere se naloga že opravlja. Šteje se, da se ostale občine ustanoviteljice strinjajo s pristopom nove občine k opravljanju posamezne naloge, ko o tem sprejmejo sklepe vsi župani občin ustanoviteljic, ki so že vključene v to nalogo.
30. člen
Odstop občine od opravljanja posamezne naloge
1) V kolikor katera izmed občin ustanoviteljic izrazi interes za prenehanje opravljanja katere izmed nalog, ki jo zanjo opravlja skupna uprava, mora vodji skupne uprave pisno najaviti odstop od opravljanja naloge najmanj 6 mesecev pred iztekom proračunskega leta. Vodja skupne uprave je nato o odstopu od opravljanja naloge dolžan nemudoma obvestiti župane občin ustanoviteljic, s katerimi je občina ustanoviteljica, ki odstopa, skupaj prenesla opravljanje naloge na skupno upravo.
(3) Če ena občina odstopi od opravljanja določene naloge in če se druge občine strinjajo, da ostane število javnih uslužbencev nespremenjeno, občina, ki odstopi, po poteku proračunskega leta, v katerem je podala odstop skladno s prvim odstavkom tega člena ter po poravnavi vseh obveznosti, ki nastanejo do konca proračunskega leta, nima obveznosti niti pravic do javnih uslužbencev.
(4) Če ena občina odstopi od opravljanja določene naloge in se druge občine strinjajo, da ostane število javnih uslužbencev nespremenjeno, se lahko druge občine dogovorijo tudi, da se javni uslužbenci prevzamejo takoj in ne šele po poteku proračunskega leta. V primeru takšnega dogovora je občina, ki odstopa od opravljanja posamezne naloge skladno s prvim odstavkom tega člena, dolžna poravnati vse obveznosti do tistega roka, ki ga občine določijo v dogovoru iz tega odstavka.
(5) V primeru, da je število javnih uslužbencev presežno za preostale občine, posamezna občina zagotovi pravice za vsakega presežnega delavca v deležu, ki velja glede na vključenost posamezne občine v trenutku, ko javni uslužbenec postane presežni delavec.
(6) Občina, ki odstopa od opravljanja katere izmed nalog, ki jo zanjo opravlja skupna uprava, je dolžna zagotavljati sredstva za opravljanje te naloge v ustreznem deležu za vse obveznosti, ki nastanejo do izteka proračunskega leta, v katerem je podala odstop skladno s prvim odstavkom tega člena oziroma do roka, ki ga občine določijo v dogovoru iz četrtega odstavka tega člena, in v enakem deležu pokriti tudi stroške morebitnih presežnih delavcev.
31. člen
Prenehanje skupne uprave
(1) O prenehanju delovanja skupne uprave sprejmejo mestni svet in občinski sveti občin ustanoviteljic ugotovitveni sklep na podlagi katerega se pristopi k pripravi odloka o ukinitvi organa skupne uprave, v katerem se določijo razmerja glede kritja stroškov obveznosti, stroškov morebitnih presežnih javnih uslužbencev, delitev premoženja ter morebitna druga razmerja in določijo roki, v katerih so občine ustanoviteljice dolžne kriti stroške oziroma izvesti druga dejanja. Odlok o ukinitvi organa skupne uprave morajo sprejeti vse občine ustanoviteljice v istem besedilu najkasneje v roku enega leta od sprejema zadnjega ugotovitvenega sklepa na mestnem svetu in občinskih svetih.
(2) V primeru prenehanja delovanja skupne uprave, vsaka občina ustanoviteljica, iz katere so bili v skupno upravo prevzeti njeni javni uslužbenci, prevzame premeščene javne uslužbence nazaj po sistemizaciji, ki je veljala v skupni upravi na dan pred prenehanjem delovanja.
(3) Zaposlenim se ne sme poslabšati položaj glede na položaj, ki so ga imeli v skupni upravi.
(4) Za javne uslužbence, ki so se zaposlili po začetku delovanja skupne uprave, se medsebojno dogovorijo župani občin ustanoviteljic o njihovi nadaljnji zaposlitvi na posamezni občini ustanoviteljici.
(5) Če nobena od občin ustanoviteljic po prenehanju delovanja skupne uprave ne prevzame javnih uslužbencev, se ravna v skladu z delovno zakonodajo.
(6) Posamezna občina zagotovi pravice za vsakega delavca v deležu, ki velja glede na vključenost posamezne občine v trenutku, ko javni uslužbenec postane presežni delavec.
VI. Prehodne in končne določbe
32. člen
(1) Do pričetka dela skupne uprave se naloge v Medobčinskem inšpektoratu in redarstvu Maribor in Medobčinskem uradu za varstvo okolja in ohranjanje narave nemoteno opravljajo ter tekoče naloge zaključijo v skladu s predpisi, ki veljajo do uveljavitve tega odloka.
(2) Do pričetka dela skupne uprave se naloge iz prejšnjega odstavka tega člena nemoteno opravljajo pod zapisanimi nazivi obeh organov skupne občinske uprave.
33. člen
Odlok se sprejme v enakem besedilu v vseh občinah ustanoviteljicah.
34. člen
(1) Skupna uprava prevzame javne uslužbence zaposlene v:
· Medobčinskem inšpektoratu in redarstvu Maribor in
· Medobčinskem uradu za varstvo okolja in ohranjanje narave.
(2) V tridesetih dneh po uveljavitvi tega odloka sprejme župan sedežne občine po predhodnem soglasju županov občin ustanoviteljic akt o sistemizaciji delovnih mest v skupni upravi z veljavnostjo od 01.01.2020, v kolikor je akt o sistemizaciji delovnih mest sprejet v letu pred začetkom delovanja skupne uprave.
(3) V tridesetih dneh po uveljavitvi tega odloka župani občin ustanoviteljic na predlog vodje skupne uprave sprejmejo kadrovski načrt z veljavnostjo od 01.01.2020, v kolikor je kadrovski načrt sprejet v letu pred začetkom delovanja skupne uprave.
(4) Javnim uslužbencem iz prvega odstavka tega člena se izdajo sklepi o razporeditvi na delovna mesta v skladu s sistemizacijo delovnih mest v skupni upravi ter se jim v podpis predložijo aneksi oziroma pogodbe o zaposlitvi. Javnim uslužbencem se z razporeditvijo na delovna mesta v skupni upravi ne more poslabšati njihov dotedanji delovnopravni položaj.
(5) Za javne uslužbence zaposlene v organih skupne občinske uprave iz prvega odstavka tega člena velja, da se v skupni upravi razporedijo na delovna mesta na način, da javni uslužbenci iz Medobčinskega inšpektorata in redarstva Maribor zasedejo delovna mesta v NOE skupne uprave Medobčinska inšpekcija in NOE skupne uprave Medobčinsko redarstvo ter da javni uslužbenci iz v Medobčinskega urada za varstvo okolja in ohranjanje narave zasedejo delovna mesta v NOE skupne uprave Skupna služba varstva okolja.
35. člen
(1) Z dnem uveljavitve tega odloka prenehata veljati Odlok o ustanovitvi organa skupne občinske uprave Medobčinski inšpektorat in redarstvo Maribor (Medobčinski uradni vestnik, št. 28/2011 in13/2014) in Odlok o ustanovitvi organa skupne občinske uprave Medobčinski urad za varstvo okolja in ohranjanje narave (Medobčinski uradni vestnik, št. 23/2010, 7/2017 in 12/2018), uporabljata pa se do pričetka delovanja skupne uprave.
(2) Z dnem pričetka delovanja skupne uprave se prenehata uporabljati Dogovor o ureditvi medsebojnih razmerij občin ustanoviteljic za izvajanje nalog skupne občinske uprave »Medobčinski inšpektorat in redarstvo Maribor«, št. 01003-68/2011, z dne 19.01.2012 in Dogovor o ureditvi medsebojnih razmerij občin ustanoviteljic za izvajanje nalog skupne občinske uprave »Medobčinski urad za varstvo okolja in ohranjanje narave«, št. 35900-80/2008 030202, z dne 06.10.2010.
36. člen
Odlok začne veljati naslednji dan po zadnji objavi v uradnih glasilih občin ustanoviteljic, uporabljati pa se začne s 01.01.2020.
Številka: 007-0006/2019
Datum: 11. 10. 2019
Občina Ruše
Urška Repolusk, županja