Na podlagi 49. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 16. člena Statuta Občine Škofja Loka (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 23/2021 - uradno prečiščeno besedilo) je Občinski svet Občine Škofja Loka na 5. redni seji dne 18. aprila 2023 sprejel
ODLOK
O ORGANIZACIJI IN DELOVNEM PODROČJU OBČINSKE UPRAVE OBČINE ŠKOFJA LOKA
I. Splošne določbe
1. člen
Ta odlok določa organizacijo in delovno področje občinske uprave Občine Škofja Loka (v nadaljevanju: občinska uprava) ter ureja vprašanja v zvezi z njenim delovanjem.
V odloku uporabljeni izrazi, zapisani v moški spolni slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
2. člen
Občinska uprava opravlja upravne, strokovne, pospeševalne in razvojne naloge ter naloge v zvezi z zagotavljanjem javnih služb iz občinske pristojnosti.
Zadeve iz lastne pristojnosti in iz prenesene državne pristojnosti opravlja občinska uprava v skladu z zakoni in drugimi predpisi, statutom občine, odloki in drugimi splošnimi akti občine.
Pri svojem delu je občinska uprava samostojna in deluje v okviru Ustave Republike Slovenije, zakonov in drugih predpisov. Za svoje delo je odgovorna županu, v zadevah iz prenesene državne pristojnosti pa tudi pristojnemu ministrstvu.
3. člen
Občinska uprava s svojim delom zagotavlja zakonito, strokovno in pravočasno uresničevanje pravic, interesov in obveznosti strank ter drugih udeležencev v postopkih.
Občinska uprava izvaja določeno politiko in izvršuje zakone, odloke ter druge splošne in posamične akte občinskega sveta in župana, odloča s posamičnimi akti o upravnih zadevah iz lastne pristojnosti in iz prenesene državne pristojnosti, pripravlja predloge splošnih in posamičnih aktov občine, spremlja stanje in daje pobude za reševanje vprašanj na področjih, za katera je ustanovljena, ter odgovarja za stanje na teh področjih in opravlja druga strokovna in administrativna dela za potrebe občinskega sveta in nudi pomoč nadzornemu odboru.
Občinska uprava sodeluje v zadevah lokalnega pomena s krajevnimi skupnostmi, javnimi zavodi, javnim podjetjem, organi skupnih občinskih uprav, nosilci javnih pooblastil, državnimi organi in drugimi organizacijami.
4. člen
Občinska uprava lahko naroči izvajanje nekaterih strokovnih nalog pri zunanjih sodelavcih, organizacijah in posameznikih, vendar le v skladu s sklenjeno pogodbo ali v skladu s koncesijskim aktom.
5. člen
Občinska uprava mora v zvezi z opravljanjem svojih nalog skrbeti za napredek in racionalizacijo organizacije ter strokovno izobraževanje in izpopolnjevanje uslužbencev.
Občinska uprava mora organizirati opravljanje svojega dela tako, da zagotavlja zakonito, strokovno in racionalno izvrševanje nalog.
6. člen
Delo občinske uprave je javno v skladu s statutom in predpisi, ki urejajo dostop do informacij javnega značaja in varstvo osebnih podatkov. O delu občinske uprave obveščajo javnost župan, podžupani, direktor občinske uprave in uslužbenec, zadolžen za stike z javnostjo, po pooblastilu župana ali direktorja pa tudi vodje notranjih organizacijskih enot ali drugi javni uslužbenci.
Občinska uprava oziroma njeni uslužbenci morajo varovati tajnost podatkov, ki so z zakonom ali drugimi predpisi določeni kot osebna, poslovna, državna ali uradna tajnost.
II. Organizacija občinske uprave
7. člen
Občinska uprava ima naslednje notranje organizacijske enote:
· Kabinet župana, v okviru katerega deluje Služba za evropske projekte,
· Sektor za prostor, družbene dejavnosti, javne službe in infrastrukturo, v okviru katerega delujejo Služba za investicije, Oddelek za okolje in prostor, Oddelek za gospodarske javne službe in promet ter Oddelek za družbene dejavnosti,
· Sektor za finance in splošne zadeve, v okviru katerega delujejo Oddelek za splošne zadeve in digitalizacijo, Oddelek za finance in gospodarstvo ter Oddelek za pravne zadeve in nepremičnine.
Notranje organizacijske enote na prvem nivoju so Kabinet župana in dva sektorja: Sektor za prostor, družbene dejavnosti, javne službe in infrastrukturo kot vsebinski nosilec nalog občinske uprave ter Sektor za finance in splošne zadeve kot podporna enota za delovanje občinske uprave. Služba za evropske projekte in Služba za investicije sta del notranjih organizacijskih enot na prvem nivoju. Oddelki so notranje organizacijske enote na drugem nivoju.
Notranje organizacijske enote vodijo vodje.
8. člen
Vodja Kabineta župana je za svoje delo neposredno odgovoren županu.
Vodji sektorjev sta odgovorna direktorju in županu.
Vodje oddelkov so odgovorni vodji sektorja, v okviru katerega delujejo, direktorju in županu.
Javni uslužbenci, ki opravljajo delo v okviru Kabineta župana, so odgovorni vodji Kabineta župana, direktorju in županu. Javni uslužbenci, ki opravljajo delo v okviru posameznega sektorja, so odgovorni vodji oddelka, vodji sektorja, direktorju in županu.
9. člen
Občina Škofja Loka je za skupno opravljanje nalog občinske uprave na področju občinskega inšpekcijskega nadzorstva in občinskega redarstva skupaj z drugimi občinami ustanovila organ skupne občinske uprave (v nadaljevanju: skupna uprava), pri čemer je z odlokom, ki ureja ustanovitev, določila njegovo ime in sedež, delovno področje, notranjo organizacijo, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo, pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njihovih organov v razmerju do skupne uprave in v medsebojnih razmerjih.
Skupna uprava deluje neodvisno, samostojno in pri izvrševanju svojih nalog nastopa kot organ tiste občine, v katere krajevno pristojnost spada posamezna zadeva.
10. člen
Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, ki je tudi predstojnik občinske uprave. Delo občinske uprave vodi direktor občinske uprave, ki ga imenuje in razrešuje župan. Direktor občinske uprave je za svoje delo odgovoren županu.
Župan lahko pooblasti direktorja občinske uprave ali drugega javnega uslužbenca za podpisovanje določenih aktov poslovanja.
11. člen
Sistemizacijo delovnih mest v občinski upravi na predlog direktorja občinske uprave določi župan v aktu o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi. Župan je pristojen tudi za izdajo drugih internih aktov iz področja delovanja občinske uprave.
Upravne in strokovne naloge občinske uprave opravljajo javni uslužbenci. Javni uslužbenci so uradniki, ki opravljajo javne naloge, uradniki, ki opravljajo zahtevnejša spremljajoča dela, ki so bistvenega pomena za izvrševanje nalog in za opravljanje katerih je zahtevano poznavanje javnih nalog ter strokovno-tehnični javni uslužbenci, ki opravljajo druga spremljajoča dela.
Župan lahko za izvrševanje pravic in dolžnosti delodajalca pooblasti javnega uslužbenca v skladu z zakonom, ki ureja javne uslužbence.
12. člen
O upravnih stvareh iz občinske pristojnosti in o upravnih stvareh iz prenesene državne pristojnosti odloča na prvi stopnji občinska uprava.
Posamične akte iz izvirne pristojnosti občine izdaja direktor občinske uprave, ki lahko pooblasti uslužbence občinske uprave za opravljanje posameznih dejanj v postopku ali za vodenje celotnega postopka ali za odločanje v upravnih stvareh.
Osebe iz prejšnjega odstavka odločajo tudi o upravnih stvareh iz prenesene državne pristojnosti in na podlagi javnih pooblastil, če ni z zakonom drugače določeno.
13. člen
O pritožbah zoper posamične akte iz izvirne pristojnosti občine odloča župan, če zakon ne določa drugače. Zoper odločitev župana je dopusten upravni spor.
O pritožbah zoper posamične akte, ki jih v zadevah iz prenesene državne pristojnosti in na podlagi javnih pooblastil na prvi stopnji izdaja občinska uprava, odloča ministrstvo, pristojno za ustrezno področje.
14. člen
V upravnem postopku o upravnih stvareh iz občinske in prenesene državne pristojnosti odločajo uradne osebe v skladu s predpisi, ki urejajo splošni upravni postopek in po posebnih postopkih, določenih z zakonom.
15. člen
Direktor občinske uprave skrbi in je odgovoren za dosledno izvajanje predpisov, ki urejajo splošni upravni postopek in drugih predpisov o upravnem postopku. Župan mora zagotoviti vodenje evidence o upravnih stvareh v skladu s predpisi.
16. člen
O upravnih stvareh iz izvirne ter prenesene državne pristojnosti lahko vodi postopek in v njem odloča samo uradna oseba, ki je pooblaščena za opravljanje teh zadev, ki izpolnjuje pogoje glede izobrazbe in pogoje za vodenje upravnih postopkov v skladu s predpisom, ki ureja izobrazbo in strokovni izpit za vodenje in odločanje v upravnem postopku.
Če župan ne izpolnjuje predpisanih pogojev za opravljanje dejanj v upravnem postopku, mora postopek do izdaje odločbe voditi uradna oseba, ki izpolnjuje pogoje za vodenje upravnega postopka po zakonu in statutu občine.
17. člen
O izločitvi uradne osebe odloči pristojna oseba oziroma organ v skladu z zakonom, ki ureja lokalno samoupravo in splošni upravni postopek.
III. Delovno področje občinske uprave
18. člen
Kabinet župana opravlja zlasti naslednje naloge, ki se nanašajo na:
· delovanje župana in podžupanov,
· protokol,
· medobčinsko, medregijsko in mednarodno sodelovanje,
· svetovalne, strokovne, organizacijske in administrativne naloge za potrebe in po nalogu župana,
· strokovne, organizacijske in administrativne naloge za potrebe direktorja,
· stike z javnostjo, celostno podobo občine, vsebine spletne strani občine ter načrtovanje, koordiniranje in izvajanje promocijskih dejavnosti in
· pokroviteljstvo, priznanja in simbolične nagrade.
V okviru Kabineta župana opravlja Služba za evropske projekte zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· prijave na razpise in pridobivanje sredstev,
· vodenje oziroma sodelovanje pri načrtovanju in izvajanju sofinanciranih razvojnih projektov in programov,
· regionalni razvojni program,
· strategije razvoja občine,
· sodelovanje z agencijami in drugimi institucijami s področja razvoja občine,
· vzdrževanje mreže mednarodnih stikov za evropske projekte.
Sektor za prostor, družbene dejavnosti, javne službe in infrastrukturo opravlja zlasti naslednje naloge, ki se nanašajo na:
· skrb za razvoj in izvajanje dejavnosti javnih služb in ostalih področij dela sektorja,
· koordinacijo dela oddelkov sektorja.
V okviru Sektorja za prostor, družbene dejavnosti, javne službe in infrastrukturo opravlja Služba za investicije zlasti naloge, ki se nanašajo na načrtovanje in vodenje razvojnih projektov in investicij občine.
Sektor za finance in splošne zadeve opravlja zlasti naslednje naloge, ki se nanašajo na:
· skrb za razvoj in izvajanje podpornih storitev in ostalih področij dela sektorja,
19. člen
Oddelek za splošne zadeve in digitalizacijo opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· delovanje glavne pisarne,
· zaščito, reševanje in pomoč ob naravnih in drugih nesrečah, civilno zaščito in gasilstvo,
· sodelovanje z organi skupnih občinskih uprav,
· vodenje administrativno tehničnih zadev za potrebe delovanja občinskega sveta in nadzornega odbora,
· zagotavljanje administrativne in tehnične pomoči ostalim oddelkom ter administrativne in strokovne pomoči krajevnim skupnostim,
· vzdrževanje in upravljanje nepremičnega in ravnanje s premičnim premoženjem za potrebe delovanja občinske uprave,
· vzdrževanje in razvoj informacijskega sistema in opreme občinske uprave ter organov občine,
· vzdrževanje, posodabljanje in administriranje spletnih strani občine in
· naloge, ki se nanašajo na razvoj, promocijo, pospeševanje in implementacijo digitalizacije na območju celotne občine ter v javnih zavodih, javnem podjetju in v ostalih povezanih subjektih na lokalni ravni.
20. člen
Oddelek za gospodarske javne službe in promet opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· oskrbo s pitno vodo,
· odvajanje in čiščenje odpadne vode,
· ravnanje s komunalnimi odpadki,
· urejanje in čiščenje javnih površin,
· dejavnosti varstva okolja in narave,
· pogrebno in pokopališko dejavnost,
· dejavnost operaterja distribucijskega sistema zemeljskega plina,
· izvrševanje nalog s področja energetike,
· prometno infrastrukturo, varnost v prometu ter trajnostno mobilnost,
· sodelovanje z javnim podjetjem, ki deluje na področju komunalnih dejavnosti.
21. člen
Oddelek za pravne zadeve in nepremičnine opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· pravno pomoč drugim oddelkom ter administrativno in strokovno pomoč krajevnim skupnostim,
· vodenje upravnih postopkov na drugi stopnji,
· kadrovske zadeve,
· javno naročanje,
· informacije javnega značaja, varstvo osebnih podatkov, integriteto in preprečevanje korupcije,
· ravnanje z nepremičnim premoženjem občine,
· stanovanjske zadeve,
· izvedbo lokalnih volitev.
22. člen
Oddelek za okolje in prostor opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· načrtovanje in urejanje prostora oz. prostorski razvoj občine,
· pripravo občinskih prostorskih aktov, strokovnih podlag, smernic in mnenj za izdelavo občinskih ter državnih prostorskih aktov,
· priprava urbanističnih mnenj in drugih aktov po področnih predpisih,
· izvajanje ukrepov zemljiške politike in prostorske ekonomike (kot so programi opremljanja stavbnih zemljišč, komunalni prispevek, nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča),
· varstvo kulturne dediščine,
· energetiko,
· varstvo okolja in ohranjanje narave ter podnebne spremembe.
23. člen
Oddelek za družbene dejavnosti opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· razvoj in izvajanje javnih služb s področja družbenih dejavnosti: predšolske vzgoje in osnovnega šolstva, izobraževanja odraslih, zdravstva, socialnega varstva, kulture, mladih in starejših, športa in raziskovalne dejavnosti,
· uresničevanje ustanoviteljskih in soustanoviteljskih pravic nad zavodi, ki jih je (so) ustanovila občina s področja družbenih dejavnosti,
· koordinacijo in usklajevanje delovanja javnih zavodov ter
· sodelovanje z neprofitnimi organizacijami in društvi.
24. člen
Oddelek za finance in gospodarstvo opravlja zlasti naloge, ki se nanašajo na:
· pripravo in izvajanje proračuna in zaključnega računa,
· vodenje računovodstva in financ,
· ravnanje s finančnim premoženjem občine in
· področje gospodarstva, kmetijstva in turizma iz pristojnosti občine.
25. člen
Vsaka notranja organizacijska enota opravlja za svoje področje tudi naslednje naloge, ki se nanašajo na:
· skrb za razvoj in izvajanje dejavnosti,
· načrtovanje oziroma pripravo, izvajanje in nadziranje porabe proračunskih sredstev,
· vodenje upravnih postopkov iz pristojnosti občine,
· naloge, prenesene iz državne pristojnosti na občino.
Župan in občinska uprava lahko urejata tudi druge lokalne zadeve javnega pomena.
26. člen
Notranje organizacijske enote občinske uprave opravljajo strokovne in administrativno tehnične naloge za odbore in komisije občinskega sveta.
IV. Prehodne in končne določbe
27. člen
Župan sprejme akt o sistemizaciji delovnih mest v občinski upravi v treh mesecih po sprejemu tega odloka.
Občinska uprava uskladi svojo organizacijo in način dela v šestih mesecih od uveljavitve tega odloka.
28. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o organizaciji in delovnem področju Občinske uprave Občine Škofja Loka (Uradni list RS, št. 8/2007, 69/2012, 11/2013, 35/2015, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 4/2017), uporablja pa se do uskladitve organizacije in načina dela skladno s tem odlokom.
29. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o ustanovitvi režijskega obrata v Občini Škofja Loka (Uradni list RS, št. 67/2015), uporablja pa se do prenosa dejavnosti režijskega obrata na javno podjetje.
30. člen
Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.
Številka: 032-0004/2023
Datum: 18. 4. 2023
Občina Škofja Loka
Tine Radinja, župan